tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Imigracyjny kryzys w Europie

"Cztery powody do zawracania łodzi" i "jedyny sposób asymilacji". Arena Idei o migrantach

zobacz więcej wideo »
"Cztery powody do zawracania łodzi" i "jedyny sposób asymilacji". Arena Idei o migrantach
Foto: tvn24 | Video: tvn24 W programie Arena Idei rozmawiano o kryzysie migracyjnym

Polska interweniowała w Iraku w 2003 r., a to z tej wojny i kolejnych lat po niej wzięła się część problemów Bliskiego Wschodu. Dlatego Polska jest odpowiedzialna za kryzys migracyjny - mówił w programie Arena Idei Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. Prof. Paweł Śpiewak dodał, że Polacy nie mogą już o sobie myśleć jako o narodzie "cierpiącym" i muszą zacząć pomagać. Marek Jurek i Grzegorz Lindenberg oponowali, twierdząc, że Polska nie może "wejść na drogę Francji czy Niemiec" i łodzie z uchodźcami należy zawracać.

Uczestnicy programu próbowali odpowiedzieć na pytanie: "Czy łodzie z uchodźcami należy zawracać?".

Tutaj relacja z debaty

"Polska była w Iraku. To odpowiedzialność"

Debatę moderował Grzegorz Miecugow. Jako pierwszy odpowiadał Basil Kerski. Dyrektor ECS odniósł się do wyników sondy portalu tvn24.pl, w której w mijającym tygodniu można było odpowiadać na pytanie zadane uczestnikom programu w niedzielny wieczór. Z ponad 16 tys. osób, które wzięły w niej udział, ponad 86 proc. stwierdziło, że migrantów należy zawracać na Bliski Wschód.

- Spodziewałem się negatywnego wyniku - mówił Kerski, zwracając jednak uwagę na to, że "zasadnicza niechęć wobec obcych może się odwrócić przeciwko nam, środkowym Europejczykom", bo Polska - podobnie jak inne kraje regionu - ma podobną postawę wobec migrantów. - Rozumiem bardzo dobrze trudną sytuację polityków i samorządowców we Włoszech i Grecji, którzy nie radzą sobie z olbrzymią falą uchodźców, ale zamknięcie granic nie rozwiązuje tej kwestii - mówił.

- Słowo uchodźca jest dla mnie doświadczeniem i losem jednostki - mówił Kerski, którego ojciec jest Irakijczykiem i uciekł z kraju w latach 70., przeczuwając nadciągającą dyktaturę Saddama Husseina.

Dodał, że "dla nas (Polski - red.) marzenie spełniło się dekadę temu - w 2003 r.; wtedy staliśmy się graczem wielkiej polityki międzynarodowej, weszliśmy do Iraku" - mówił. To po tej interwencji zaczął się chaos w Iraku, to stamtąd wzięły się m.in. problemy regionu i dlatego dzisiaj kryzys migracyjny w Europie "to też nasza, duża odpowiedzialność" - wyliczał.

Oglądaj
Kerski: kryzys migracyjny to też odpowiedzialność Polski
Wideo: tvn24 Kerski: kryzys migracyjny to też odpowiedzialność Polski

Nie wolno "decydować za obywateli"

Nie zgodził się z nim Marek Jurek. Lider Prawicy Rzeczpospolitej stwierdził, że każde państwo ma prawo wybierać "obowiązki humanitarne", jakie spełni, choć oczywiście na wszystkich one ciążą. - Jesteśmy najbardziej solidarnym społeczeństwem w Europie. (...) Wypełniliśmy swoje zadania wobec Ukrainy, wielu ludzi z Donbasu przyjechało do Polski - mówił.

Wyjaśnił przy tym, że - jego zdaniem - ani samorządowcy, ani politycy w rządzie nie powinni mieć prawa "decydować za obywateli', czy przyjąć do kraju muzułmanów z Bliskiego Wschodu. Uznał, że "narzucanie" tej decyzji spowodowało dodatkową "niechęć" do nich nad Wisłą, a jej pierwszymi ofiarami staje się "społeczność polskich muzułmanów". - Nie powinniśmy wchodzić na tę drogę co Francja czy Niemcy - dodał, uznając, że nie należy "zwiększać obecności islamu w Europie".

Oglądaj
Jurek: w sprawie migrantów pytać ludzi, nie rząd
Wideo: tvn24 Jurek: w sprawie migrantów pytać ludzi, nie rząd

Polska to już nie ofiara

Socjolog Paweł Śpiewak wyjaśniał z kolei, że Polska zobowiązała się do pomocy uchodźcom już całe dekady temu i nie rozumie on tego, jak fakt, że "nieco ponad milion osób", którzy przybyli do "500-milionowej Europy" spowodowała, że ta "nagle trzeszczy w szwach", gdy problemu z przyjęciem takiej liczby migrantów nie miał sąsiadujący z Syrią Liban.

- Mamy obowiązek pomóc. (...) Polacy nie jadą ulicą jednokierunkową - dodawał, mając na myśli podejście obywateli do korzystania z unijnych funduszy przy jednoczesnym braku solidarności we Wspólnocie. - Unia Europejska to też solidarność z innymi państwami, krajami. Mamy obowiązek współistnienia. (...) Polska wciąż myśli o sobie jako narodzie, który cierpi. Nie powinno być argumentów takich, że na coś nas nie stać. (...) Problem uchodźczy stanowi dzisiaj miarę naszej otwartości - mówił.

Zawracać łodzie dla dobra migrantów?

Jako czwarty z gości odpowiadał publicysta Grzegorz Lindenberg. - Są cztery powody do zawracania łodzi: humanitarny, efektywnościowy, demograficzny i zdroworozsądkowy - wyliczał.

Pierwszy oznacza ratowanie ludzi, którzy "toną setkami w morzu". - Australia miała podobny problem. Gdy zaczęli przekierowywać łodzie, ludzie przestali tonąć - mówił, powołując się na australijskie prawo imigracyjne, które zakłada odsyłanie łodzi z osobami próbującymi się dostać do kraju na wyspy Oceanii.

Jego zdaniem jednak "ludziom, których nie wpuścimy trzeba pomagać na miejscu", a "najbardziej zagrożonych przenosić do Europy". - Australia co roku przyjmuje przy pomocy ONZ 12 tys. uchodźców rocznie - stwierdził.

Oglądaj
Lindenberg: cztery powody, by zawracać łodzie
Wideo: tvn24 Lindenberg: cztery powody, by zawracać łodzie

Taka procedura powinna dotyczyć dzieci, samotnych matek, kobiet zagrożonych niewolnictwem, handlem żywym towarem, innego rodzaju prześladowaniami - wyjaśniał.

- Jeżeli wydajemy pieniądze, warto je wydawać sensownie - mówił też tłumacząc, że (według niego) "za pieniądze, które Niemcy wydadzą w tym roku na swoich azylantów, mogliby utrzymać wszystkich uchodźców na Bliskim Wschodzie przez trzy lata".

Zdaniem Lindenberga „następne miliony” migrantów czekają na to, by wjechać do Europy. - Im szerzej otwieramy drzwi, tym więcej chce ich przyjść. (...) Ten potok się nie kończy - mówił uznając też, że z pewnością "muzułmańscy imigranci" w Europie nie znajdą pracy ani w tej chwili, ani za 10 lat, bo to ludzie, "którzy nic nie umieją".

Praca to najlepsza asymilacja

Z argumentami publicysty nie zgadzał się prof. Śpiewak mówiąc, że wśród uchodźców "osób z wyższym, poważnym wykształceniem jest bardzo dużo", dlatego ci ludzie znajdą w Europie pracę. Politycy powinni wziąć pod uwagę to, że w Europie już zaczyna brakować siły roboczej i nowe ręce do pracy są potrzebne, a - dodatkowo - "jedynym efektywnym sposobem asymilacji jest praca".

Migranci, którzy ją dostaną, zaczną się uczyć języka i kultury regionu i kraju, w którym są - powiedział.

Basil Kerski dodał, że "ludzie nie lubią zmieniać swojego miejsca zamieszkania" i w przypadku Bliskiego Wschodu "to nie przyczyny ekonomiczne doprowadzają do emigracji". - Często ludzie czują zagrożenia polityczne, które dopiero nadciągają - mówił, wyjaśniając, że uchodźcami są też ludzie, którzy widzą i rozumieją, że w ich krajach sytuacja idzie w złą stronę. - Musimy być bardzo ostrożni w ocenie tych ludzi - skonstatował.

Co dalej?

Zapytani na koniec przez moderującego rozmowę Grzegorza Miecugowa "co dalej?" w kwestii odpowiedzi Europy na kryzys migracyjny, goście programu wyraźnie się różnili. - To, co powinniśmy zrobić jak najszybciej to wstrzymać dopływ imigrantów do Europy - mówił Grzegorz Lindenberg.

- Każdy człowiek chce zarabiać pieniądze i żyć we własnym kraju. To jest doświadczenie uniwersalne - mówił z kolei Basil Kerski, zgadzając się z tym, że europejska polityka migracyjna „całkowicie się rozsypała” i należy ją stworzyć od nowa, ale nie zamykając się na uchodźców.

- Zamknięcie, odizolowanie Europy jest niemożliwe do zrealizowania i w istocie jest ucieczką - podsumowywał prof. Śpiewak. - Naszym prostym, ludzkim obowiązkiem jest im po prostu pomóc - dodawał.

- Odrzucać zalecenia UE i po prostu robić swoje. Prowadzić własną politykę solidarności - stwierdził Marek Jurek.

W trakcie programu w portalu tvn24.pl uruchomiona została druga sonda, w której czytelnicy oraz widzowie TVN24 mogli głosować odpowiadając na to samo pytanie: "Czy łodzie z uchodźcami należy zawracać?". "Tak" odpowiedziało 81,9 proc. osób, a "nie" 18,1 proc. - takie wyniki były w momencie zakończenia programu.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK PROGRAMU "ARENA IDEI"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Imigracyjny kryzys w Europie

Komentarze (26)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Jandjnk
Jandjnk

Wyjaśnił przy tym, że - jego zdaniem - ani samorządowcy, ani politycy w rządzie nie powinni mieć prawa "decydować za obywateli', czy przyjąć do kraju muzułmanów z Bliskiego Wschodu. Skoro politycy wysyłali wojska bez zgody obywateli, to teraz powinni zadbać o los swoich ofiar ... Też bez pytania o zdanie obywateli panie Jurek Marek, czy rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   zdizek

   Państwa bogate, które wprowadziły w skali świata neoliberalny system gospodarczy, które eksploatowały i nadal eksploatują państwa biedne, w tym państwa arabskie i państwa pokomunistyczne teraz w imię liberalizmu światopoglądowego i moralnego chcą się podzielić problemem uchodźców i emigrantów z biednymi państwami należącymi do rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     snowjon
     snowjon

     Rozdygotany Lindenberg prawie się rozpłakał (http://www.tvn24.pl)

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        1
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       snowjon
       snowjon

       Rozdygotany Lindenberg prawie się rozpłakał

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          1
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         antymajdan

         A ja rzuciłem tutaj wczoraj pomysł, no i się nie przebił "do opinii". Prosta rzecz: niech Izrael przyjmie wszystkich uchodźców z Syrii i okolic i zbuduje im obozy na terenie Wzgórz Golan. Jakby nie patrzeć to syryjska ziemia, okupowana tylko przez Izrael. Europa radośnie przyklaśnie i dorzuci się a państwo Izrael okaże swą ludzką twarz rozwiń

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           3
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           hamilton

           Izrael nie przyjmie uchodzców, bo nie potrafią oddzielić ich od terrorystów.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             2
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             antymajdan
             • antymajdan:
             • A ja rzuciłem tutaj wczoraj pomysł, no i się nie przebił "do opinii". Prosta rzecz: niech Izrael przyjmie wszystkich uchodźców z Syrii i okolic i zbuduje im obozy na terenie Wzgórz Golan. Jakby nie patrzeć to syryjska ziemia, okupowana tylko przez Izrael. Europa radośnie przyklaśnie i dorzuci się a państwo Izrael okaże swą ludzką twarz
             • rozwiń

             No to, przepraszam bardzo, ale p. Śpiewak niech nie wymaga od Europy rzeczy niemożliwych.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               Średniorozgarnięty

               Uchodźców musimy przyjmować.
               Imigrantów powinniśmy przyjmować ( jak np. Australia) według naszych potrzeb. Powinni zgłaszać się w naszej ambasadzie w swoim kraju i aplikować o zgodę na przyjęcie ich. Potrzebujemy przecież ludzi do pracy i płacenia składek na emerytów.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 1
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  1
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 siedziejesie
                 siedziejesie

                 Bardzo mi się podoba ta forma debaty - i sposób doboru gości. ECS - piękne miejsce. razi w oczy prowadzący - trochę wygląda na zmęczonego i mało moderującego tą rozmowę... szkoda, bo to duża strata. I trochę mniej przebitek z ECS dawajcie... wolę patrzeć na śpiewaka niż na ścianę ;)

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    2
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   niewolnikKonsumu
                   niewolnikKonsumu

                   Socjalizowano nas w okresie PRLu albo u jego dzieci... Los historii (Gorbaczow) dal nam wolnosc. A my zrozumielismy to, zeby isc w kierunku nieracjonalnym, egoizmu narodowego. Nie na miare czasutakie zachowanie! Przed 300 laty bylimy chyba bardziej tolerancyjni i otwarci na swiat. A to dzieki elitom. Potwierdzeniem przyczyn podobnego zachowania niech rozwiń

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     1
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      4
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Sparrovsky
                     Sparrovsky

                     Ciekaw jestem, jak by pan Śpiewak śpiewał, gdyby jego dzieci i wnuki zostały zmuszone do "śpiewania" (tę metaforę możecie sobie dowolnie zinterpretować).

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       5
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        3
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       maria_chlosta

                       pan Śpiewak mnie rozczarował, , jego wypowiedzi są nie do przyjęcia jak porównywanie imigrantów europejskich w tym polaków , także w latach wojennych, po pierwsze to właśnie religia jak i fanatyzm związany z tym , jak również pewność że wlaśnie CI imigranci nie zechcą z nami się asymilować a wręcz przeciwnie będą budować w naszej rozwiń

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         7
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          2
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Andy1202

                         Wieka Mario chcialem ci przypomniec ze w 42 r Iran przyjal 120 000 polakow, byli to rodziny zolnierzy gen Andersa.Co ty na to ?

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           0
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            3
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Więcej komentarzy - rozwiń
                           Zasady forum
                           Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                           Pozostałe informacje