tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Jesteśmy bombardowani seksem z każdej strony, a nie możemy o nim naturalnie porozmawiać"

zobacz więcej wideo »
"Jesteśmy bombardowani seksem z każdej strony, a nie możemy o nim naturalnie porozmawiać"
 • Anja Rubik w "Kropce nad i" o edukacji seksualnejAnja Rubik w "Kropce nad i" o edukacji seksualnej
 • "Seks dotyczy każdej osoby na tej planecie""Seks dotyczy każdej osoby na tej planecie"
 • "Trzeba wziąć sprawy we własne ręce". Anja Rubik chce edukować o seksie"Trzeba wziąć sprawy we własne ręce". Anja Rubik chce edukować...
 • "Babilon" o projekcie Anji Rubik i akcji #MeToo"Babilon" o projekcie Anji Rubik i akcji #MeToo
 • Minister edukacji zaprasza Anję Rubik. Chce rozmawiać o edukacji seksualnejMinister edukacji zaprasza Anję Rubik. Chce rozmawiać o...
 • #SEXEDPL na festiwalu filmowym. Anja Rubik wyjaśnia skąd ten pomysł#SEXEDPL na festiwalu filmowym. Anja Rubik wyjaśnia skąd ten...
 • Seks bez tabu. Anja Rubik otwiera szkołę edukacji seksualnejSeks bez tabu. Anja Rubik otwiera szkołę edukacji seksualnej
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Anja Rubik w "Kropce nad i" o edukacji seksualnej

Problem jest taki, że w szkole wychowanie do życia w rodzinie jest prowadzone przez katechetkę albo księdza i staje się kolejną lekcją religii - mówiła w "Kropce nad i" w TVN24 Anja Rubik, modelka i autorka książki "#sexedpl" o edukacji seksualnej. Wskazywała też, że seks "powinien być obecny w szkole", bo "dotyczy każdej osoby na planecie".

Anja Rubik stwierdziła, że w seksualnym edukowaniu dzieci "rodzice często nie pomagają". - Nie przeszli własnej edukacji seksualnej i czują się niekomfortowo, kiedy o tym mówią - wskazywała modelka.

Podkreślała też, że "jeżeli ktoś jest aktywny seksualnie, to nie oznacza, że przeszedł edukację seksualną".

"Przekazuje się więcej mylnych informacji niż prawdziwych"

Jak dodała, młodzi ludzie w Polsce "nie mają wiedzy ani o antykoncepcji, ani o tym jak się zabezpieczyć przed infekcjami". - Wiedzą troszeczkę o prezerwatywach, hormonach i na tym zazwyczaj koniec - dodała.

Mówiła też, że nastolatkowie wiedzę o seksie czerpią "niestety nie ze szkoły". - Nasz program jest fatalny. Przekazuje się więcej mylnych informacji niż prawdziwych, a w domu seks jest tematem tabu - mówiła.

Dodała, że młodzież bierze wiedzę też z internetu. - A tam jest wszystko, też mnóstwo błędnych informacji - podkreśliła.

- Problem jest taki, że w szkole wychowanie do życia w rodzinie jest prowadzone przez katechetkę albo księdza i staje się kolejną lekcją religii - wskazywała modelka.

Podkreślała, że "seks dotyczy każdej osoby na tej planecie, ma ogromny wpływ na związki, które tworzymy, tolerancję, samopoczucie". - To jest coś, co powinno być mocno obecne w szkole - stwierdziła.

Oglądaj
"Seks dotyczy każdej osoby na tej planecie"
Wideo: tvn24 "Seks dotyczy każdej osoby na tej planecie"

"Żyjemy w czasach absurdalnych"

Mówiła też, że w odróżnieniu od Polski, "w większości krajów Unii Europejskiej jest bardzo solidna edukacja seksualna".

- Żyjemy w czasach absurdalnych. Jesteśmy bombardowani seksem z każdej strony: z telewizji, muzyki, mody, reklam, a nie możemy o nim w naturalny i piękny sposób porozmawiać - podkreśliła.

Rubik stwierdziła też, że najgorsza sytuacja z edukacją seksualną jest w małych miejscowościach i na wsi. - Jeżeli są poważne kłopoty, bolesne miesiączki, to bardzo często matki nie chcą pójść z córkami do lekarza, bo boją się, że wieś będzie gadała, że córka "daje" - mówiła.

"Próbujemy dojść do młodzieży"

Zachęcała rodziców do przeczytania jej książki "#sexedpl". - Jest tam rozdział, który pomoże im rozpocząć rozmowę z dzieckiem - powiedziała.

Zapewniła, że będzie kontynuować akcję promowania edukacji seksualnej. - Przez różne projekty. Próbujemy dojść do młodzieży przez warsztaty, muzykę. Nauczyciele piszą i zamawiają książkę. Wiem ze spotkań, że książki pojawiają się również w bibliotekach szkolnych, to bardzo pozytywne - dodała modelka.

"Bardzo ważna i potrzebna akcja"

Skomentowała też akcję #metoo, w ramach której kobiety - w tym celebrytki - ujawniają przypadki molestowania seksualnego. Ma ona zwrócić uwagę na skalę tego problemu.

Rubik stwierdziła, że to "bardzo ważna i potrzebna akcja, żeby zmienić sytuację". - Czasem idzie w ekstremalną stronę, ale każdy ruch musi to przejść - zaznaczyła

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "KROPKA NAD I"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
jazero

prosta sprawa; każdy kolejny rząd boi się spadku poparcia jeśli narazi się kościołowi. a kościół to jest coś co tkwi w średniowieczu i nie lubi wiedzy. musimy wyzwolić się od ciemnoty.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   7
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    5
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   SzaryCzłowiek

   pozabierać ziemię, posiadłości, opodatkować, wyprowadzić z urzędów i szkół. albo żyjemy w państwie świeckim albo nie.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     3
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje