tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Dwa weta prezydenta

"Bez zmian personalnych nie da się zmienić polskiego sądownictwa"

zobacz więcej wideo »
"Bez zmian personalnych nie da się zmienić polskiego sądownictwa"
  • "Bez zmian personalnych nie da się zmienić polskiego sądownictwa""Bez zmian personalnych nie da się zmienić polskiego sądownictwa"
  • Dera: zmiany są głębokie, bo tego wymaga sądownictwoDera: zmiany są głębokie, bo tego wymaga sądownictwo
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Andrzej Dera był gościem "Tak jest"

Nie da się zrobić kolejnych etapów reformy bez zmiany tych najistotniejszych z punktu widzenia polskiego sądownictwa instytucji - powiedział w "Tak jest" w TVN24 prezydencki minister Andrzej Dera. Odniósł się do przygotowywanych przez prezydenta projektów o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych w sprawie przygotowywanych przez niego projektów o KRS i SN.

Prezydencki minister Andrzej Dera nie chciał zdradzić szczegółów projektów. Powiedział, że prezydent prawdopodobnie przedstawi je 25 września. - Zmiany są głębokie, bo tego wymaga sadownictwo w Polsce. To, co było znamienne na tych wszystkich spotkaniach konsultacyjnych, to to, że wszystkie kluby mówiły, o tym, że jest potrzeba reformy polskiego sądownictwa - podkreślił.

"Czyste kryteria pozbawione myślenia korporacyjnego"

Pytany, jak zmiany dotyczące SN i KRS wpłyną na to, że obywatel będzie się bardziej komfortowo czuł w sądzie, Dera odpowiedział: reforma polskiego sądownictwa wymaga wielu etapów.

- To jest jeden z etapów i to jeden z bardzo istotnych, bo mówimy o dwóch instytucjach, które w kluczowy sposób oddziałują na polskie sądownictwo. Jest mowa o Sądzie Najwyższym, z drugiej strony Krajowej Radzie Sądownictwa, która jest instytucją mającą największy wpływ na funkcjonowanie polskiego sądownictwa - tłumaczył.

- Muszą być czyste kryteria pozbawione myślenia korporacyjnego, które się niestety wytworzyło w polskim sądownictwie - powiedział.

Podkreślił, że "nie da się zrobić kolejnych etapów bez zmiany tych najistotniejszych z punktu widzenia polskiego sądownictwa instytucji". - Bez zmian personalnych nie da się zmienić polskiego sądownictwa - stwierdził.

Dodał, że następne reformy będą dotyczyć bezpośrednio obywateli. Tłumaczył, że będzie reformowana kwestia tego, czym mają się zajmować sędziowie. - Tu wtedy będziemy mówili o przyspieszeniu, poprawie jakości polskiego sądownictwa - dodał.

W jego opinii, kompleksowa reforma spowoduje to, że Polacy inaczej będą odbierali polskie sądownictwo.

"Nie odczuwamy żadnego nacisku"

Prezydencki minister pytany był także o to, czy prezydent jest jednym z adresatów kampanii billboardowej "Sprawiedliwe sądy", i czy jest ona akcją rządową, czy społeczną.

- Nie za bardzo orientuję się, o co tutaj chodzi. Fundacja ma swoje jakieś władze, niech sobie to rozliczają. Trudno nam z pozycji kancelarii prezydenta to komentować - odpowiedział Dera.

Dopytywany o to, czy akcja to próba nacisku na prezydenta w sprawie przygotowywanych przez niego projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym odparł, że akcja "pojawiła się w ostatnich dwóch tygodniach, a weta były dwa miesiące temu".

- Pan prezydent ogłosił wewnątrz naszej kancelarii projekt ustaw zanim zaczęła się jakakolwiek kampania. Teraz jest już wszystko zapinane na ostatni guzik i to żadnego wpływu na pana prezydenta nie ma – podkreślił Dera.

- My nie odczuwamy żadnego nacisku i żadnego wpływu na to, co jest robione - zadeklarował Dera.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dwa weta prezydenta

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje