"Bardzo dużo" pomysłów na upamiętnienie Adamowicza. "Wolą pana prezydenta nie jest pomnik czy ulica"

[object Object]
Aleksandra Dulkiewicz opowiadała o pomysłach na upamiętnienie Pawła Adamowiczatvn24
wideo 2/35

To, nad czym najbardziej myślimy, to jednak żywy pomnik i dziedzictwo pana prezydenta - mówiła w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, pytana o pomysły na upamiętnienie tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza. Podkreśliła, że tych propozycji pojawia się "bardzo dużo", ale "wolą pana prezydenta nie jest pomnik czy ulica".

- Tych propozycji spływa bardzo, bardzo dużo - podkreśliła pełniąca obowiązki prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz pytana w internetowej dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl w środę o pomysły na upamiętnienie przez Gdańsk zamordowanego prezydenta tego miasta Pawła Adamowicza.

"Wiemy, że wolą pana prezydenta nie jest pomnik czy ulica"

Dulkiewicz zapewniła, że na ten temat odbyły się także rozmowy z Magdaleną Adamowicz, żoną prezydenta Gdańska, oraz jego bratem Piotrem Adamowiczem. - Na razie to wszystko zbieramy - mówiła.

Dodała, że dwie osoby z bliskiego otoczenia tragicznie zmarłego prezydenta kompletują te pomysły. - Natomiast wiemy, że wolą pana prezydenta nie jest pomnik czy ulica, choć pewnie z czasem przyjdzie na to odpowiedni moment - wskazała Dulkiewicz.

Przypomniała także, że "pan prezydent starał się, żeby uczczenie różnych osób następowało w jakimś okresie po śmierci".

- Pięć lat, żeby to jednak nie były emocje, a tak, jak głosi dewiza miasta Gdańska - "nec temere, nec timide" - odważnie, ale z rozwagą dokonać pewnego namysłu - tłumaczyła Dulkiewicz.

"Szef zawsze uważał, że należy się dzielić"

- To, nad czym najbardziej myślimy, to jednak żywy pomnik i dziedzictwo pana prezydenta - podkreśliła jednocześnie.

Wskazywała przy tym na działalność charytatywną Adamowicza. - Szef zawsze uważał, że należy się dzielić i tego bardzo wiele osób doświadczyło i to bardzo chcielibyśmy kontynuować - dodała. Wskazywała także na kontynuację myśli Adamowicza - "budowy Gdańska jako wspólnoty".

- To są takie wyzwania, nad którymi dzisiaj się najbardziej zastanawiamy - oceniła. Jak dodała, "szef też miał plany jakiejś drobnej reorganizacji już istniejących instytucji w Gdańsku, które by wspierały rozwój społeczeństwa obywatelskiego".

- Na rok 2019 planował bardzo duże zaangażowanie na rzecz naszej aktywności jako obywateli i udziału, licznego udziału, gdańszczan w wyborach - mówiła Dulkiewicz.

"Od samorządu ta zamiana Polski może się zacząć"

Pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska odniosła się również do 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów 4 czerwca w Gdańsku. Pytana, czy chciałaby, aby stały się wydarzeniem międzynarodowym, oceniła, że "nie wie, czy aż taka jest nasza ambicja".

- Chyba istotniejsze jest to, żebyśmy my zadali sobie zasadnicze pytania o to, jaka [jest - przyp. red.] Polska i jacy my w tej Polsce [jesteśmy - przyp. red.] - zauważyła Dulkiewicz.

Przypomniała także o liście od Pawła Adamowicza skierowanym do samorządowców, w którym prezydent Gdańska zapraszał ich do udziału w obchodach w jego mieście. To zaproszenie Adamowicz napisał trzy dni przed śmiercią. Dulkiewicz dodała, że "bardzo się cieszy, że ten list pana prezydenta, który odczytała w piątek na spotkaniu samorządowców w Gdańsku spotkał się z bardzo dobrym odbiorem i jest wiele deklaracji uczestnictwa".

- Bardzo mocno wierzymy, że od samorządu ta zmiana Polski może się zacząć - mówiła. - Czy będzie to wydarzenie międzynarodowe? Tego nie wiem - dodała.

Poinformowała, że na temat ewentualnych zmian w Polsce po śmierci Pawła Adamowicza rozmawiała z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. - Zależy nam na tym, żebyśmy przedyskutowali i wynieśli wnioski na temat tego, jak zmienić naszą ojczyznę - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz.

"Od samorządu ta zamiana Polski może się zacząć"
"Od samorządu ta zamiana Polski może się zacząć"tvn24

Śmierć prezydenta po ataku nożownika

Paweł Adamowicz, dotychczasowy prezydent Gdańska, został zaatakowany 13 stycznia przez nożownika na scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Po reanimacji na scenie samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Zmarł następnego dnia. Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku od 1990 roku. W latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.

ZOBACZ CAŁĄ DOGRYWKĘ "ROZMOWY PIASECKIEGO" >

Autor: akr//now / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24