tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Agresja na drodze. Polak za kierownicą to tykająca bomba

Agresja na drodze. Polak za kierownicą to tykająca bomba
Foto: tvn24 | Video: Fakty TVN Psychologowie: Agresja na naszych drogach rośnie. Wybuchy coraz bardziej "spektakularne"

Nie lubimy tych, którzy za kółkiem rozmawiają przez telefon, kierowców jadących 40 km/h lewym pasem w najłagodniejszym wariancie obtrąbiamy. Ale psychologowie zgadzają się, że wybuchy agresji na polskich drogach - choć nie dochodzi do nich częściej niż kilka lat temu - stają się coraz bardziej "spektakularne". Dlaczego? - Bo ścigamy się nie z innym kierowcą, ale ze swoimi frustracjami - odpowiadają.

28 grudnia, niedziela, kwadrans przed godz. 11, centrum Warszawy. Kierująca oznakowanym radiowozem policjantka postanawia wymierzyć sprawiedliwość starszej kobiecie, która wchodzi na przejście dla pieszych przy zmieniającym się świetle. Ale rozumie to osobliwie. Rusza spod skrzyżowania zmieniając gwałtownie pas z lewego na prawy i "markuje" chęć najechania na przechodzącą przez jezdnię. Kobieta ledwo unika uderzenia.

Droga krajowa nr 94, okolice Sosnowca, kilka dni wcześniej. Dwaj kierowcy chcą dać sobie nauczkę za nieprzepisową jazdę. Jeden z nich ma kamerę, więc czuje się pewniej, dlatego prowokuje. Drugi o tym nie wie i dlatego prowokować daje się łatwo - zajeżdża drogę, wygraża, w końcu wyciąga przez okno przedmiot przypominający broń. "Oto przykład chamstwa na polskich drogach. Wieśniak z Będzina na Drodze Krajowej 94. Pozdrawiam cię bucu" - pisze pierwszy kierowca (ten, który nagrywał) wrzucając nagranie do sieci. Wcześniej, prawdopodobnie celowo, zmienia datę nagrania na "26 lutego 2012" po to, by policjanci nie mogli ścigać żadnego z nich za popełnione wykroczenia. Ale policjanci się orientują więc ścigają - obu.

Sobota, 13 grudnia, znów warszawskie ulice. Jaguar wyprzedza golfa w taki sposób, że kierowca volkswagena musi gwałtownie hamować. Nie podoba mu się to, więc po chwili robi to samo - na podwójnej linii ciągłej. Kolejny rewanż: kierujący jaguarem wyprzedza i zajeżdża kierowcy golfa drogę - ten ucieka. Po chwili sytuacja się powtarza, ale tym razem mężczyźnie z jaguara udaje się wyjść z auta i ruszyć na "przeciwnika".

Opisane wyżej sceny rejestruje kamera umieszczona w innym samochodzie, którego kierowca i pasażerka żywo komentują to, co się dzieje na drodze: "on mu nie daruje tym jaguarem". I sami zaczynają gonić głównych bohaterów, żeby na pewno zmieścili się w kadrze.

Wychowywanie jak zapałka i draska

Psychologowie o bohaterach tych historii mówią, że spotykają się w nich "drogowi wychowawcy", którzy za punkt honoru stawiają sobie to, by pokazać innym użytkownikom ruchu drogowego, jak należy postępować. Dziwnym trafem dzieje się tak - co przyznają policjanci - że takich wychowawców przybywa zwłaszcza w grudniu, przed świętami. Wtedy właśnie w mediach odżywa temat agresji na drodze. Przed rokiem stało się tak przede wszystkim za sprawą kierowcy bmw, który pobił innego kierującego za to, że ten miał mu wcześniej uszkodzić zderzak. Teraz m.in. przy okazji trzech opisanych wyżej sytuacji.

I jeszcze czwartej, wymykającej się temu scenariuszowi. 10 grudnia w Pabianicach rowerzysta zwrócił uwagę kierowcy, który zawracając na podwójnej linii ciągłej zajechał mu drogę. Gdy kierującemu renault megane 19-latkowi udało się dogonić rowerzystę, jeden z jego kolegów uderzył go w głowę. Według prokuratorów widział, że z przeciwnej strony nadjeżdża autobus i zadając cios liczył się z tym, jaki skutek może to przynieść. Dlatego dzisiaj zarzucają mu zabójstwo.

Czy to oznacza, że zjawisko agresji na drodze przybiera nowe, ostrzejsze oblicze? Większość psychologów transportu przyznaje, że tak.

Według dr. hab. Adama Tarnowskiego, kierownika studiów podyplomowych z Psychologii Transportu na Uniwersytecie Warszawskim, coraz rzadsze są drobne, "symboliczne" kuksańce, które niezadowoleni z czyjejś jazdy kierowcy wymierzają sobie na przykład pukaniem się w czoło albo włączeniem na chwilę długich świateł. Wybuchy gniewu, choć zdaniem psychologa nie zdarzają się częściej niż dwa-trzy lata temu, to jednak mają bardziej radykalną i spektakularną formę.

Oglądaj
Agresywna "przepychanka" aut. Kierowca jaguara wybiegł na drogę
Wideo: Kontakt 24 / kuba Agresywna "przepychanka" aut. Kierowca jaguara wybiegł na drogę

Drogowy hipokryta jedzie do Gdańska

Za taką psycholog uważa na przykład reakcję kierowcy toyoty wymachującego czymś na kształt pistoletu oraz policjantki wymierzającej sprawiedliwość według własnych a nie kodeksowych zasad.

- W obu przypadkach to zachowanie było świadectwem utraty kontroli nad emocjami. Decydujący bodziec pojawił się z zewnątrz. Jeśli chodzi o funkcjonariuszkę, to zapewne na co dzień zachowuje się ona inaczej, ale przychodzi dzień, w którym właśnie za sprawą frustrującego elementu z niezrozumiałych być może nawet dla siebie przyczyn reaguje tak nierozważnie, w nieakceptowalnej formie i na dodatek w wyjątkowo eksponowanej sytuacji - tłumaczy Tarnowski.

"Drogowy wychowawca" odzywa się w nas najczęściej, gdy ktoś wymusza pierwszeństwo albo "zapomina" o włączeniu kierunkowskazu. Widok kierowcy jadącego lewym pasem 40 km/h u niejednego powoduje "białą gorączkę". W takiej sytuacji pierwsza lekcja wychowywania zaczyna się zazwyczaj od wyprzedzenia, wjechania na ten sam pas i zwolnienia do 20 km/h - albo do jazdy za takim kierowcą na tzw. zapałkę lub na "zderzak".

Z policyjnych statystyk wynika też, że niezmiennie od kilku lat najbardziej irytuje nas jednak kiedy ktoś w czasie jazdy rozmawia przez telefon komórkowy. Paradoks polega na tym, że to jedno z najczęstszych wykroczeń polskich kierowców. - Popełniamy je mimowolnie czasami kilkanaście-kilkadziesiąt razy w ciągu doby a do naszych rozmów włączają się też pasażerowie siedzący obok: krzyczą "pozdrów Marysię ode mnie", "powiedz, że już jedziemy" i tak dalej. To nasza "Moralność pani Dulskiej" - przyznaje mł. ins. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.


Jeśli ja, siedząc za kierownicą, nie rozmawiam przez telefon i mimo niedogodności staram się jechać po mieście z rozsądną prędkością a widzę, że tylu innych ma to w nosie, to niezależnie od sytuacji obiektywnej czuję się frajerem. I często wyzwala to we mnie bardzo negatywne emocje. Bo nikt nie lubi być frajerem.

dr Adam Tarnowski, psycholog transportu (Uniwersytet Warszawski)

- Jeśli zatem ja, siedząc za kierownicą, nie rozmawiam przez telefon i mimo niedogodności staram się jechać z rozsądną prędkością a widzę, że tylu innych ma to w nosie, to niezależnie od sytuacji obiektywnej czuję się frajerem. Myślę wówczas, że ten mój wysiłek w imię wspólnego dobra nie ma sensu, idzie na marne. I często wyzwala to we mnie negatywne emocje. Bo nikt nie lubi być frajerem - dodaje Tarnowski.

Ale częściej za kółkiem bywamy po prostu hipokrytami. Według sondaży zdecydowana większość z nas - nawet ok. 80 procent - uważa, że kary dla kierowców łamiących nagminnie przepisy są w Polsce zbyt łagodne. - Z drugiej strony bardzo lubimy chwalić się tym, w jakim czasie, a więc z jaką prędkością, pokonaliśmy trasę Warszawa-Gdańsk. Im szybciej, tym lepiej - wskazuje z kolei Ewa Tokarska, także psycholog transportu.

Jej zdaniem wynika to przede wszystkim z tkwiących w nas nawyków. - Gdy Polak ma przed sobą przepisy prawa, pierwsze nad czym się zastanawia to, jak je obejść. Nie mamy szacunku dla zasad, norm i reguł. Często jesteśmy dumni z umiejętności omijania przepisów. W krajach, w których jest to "obciachem", zachowanie kierowców na drodze i kultura jazdy wyglądają inaczej. Najlepszym na to przykładem są kraje skandynawskie - dodaje Tokarska.

Co cię dręczy, co cię męczy?

Większość psychologów uważa, że w ostatnich latach wybuchy agresji kierowców na polskich drogach stają się nie tylko bardziej intensywne, ale nie są już tak zgodni jeśli chodzi o określenie, czy jest ich też więcej. Żadne badania na ten temat nie są prowadzone.

Tarnowski uważa jednak, że coraz większa świadomość braku anonimowości wśród kierowców każe im - mówiąc najprościej - hamować się, choćby emocje podpowiadały co innego i dlatego takich wybuchów mimo wszystko może być mniej. - Poza tym ogólne poczucie frustracji, chyba mimo wszystko spada, bo podnosi się nasz poziom życia - twierdzi. - Czujemy na sobie obecność kamer miejskich i tych, które w samochodach mogą mieć inni. To sprawia, że uważamy z okazywaniem negatywnych emocji - dodaje Konkolewski.

Cały czas jesteśmy nienasyceni. To, co mamy i za czym gonimy, zdobywamy wielkim wysiłkiem, często na granicy wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Jesteśmy coraz bardziej agresywni w różnych sytuacjach społecznych. A skoro jest to ogólna tendencja, to trudno by nie dotyczyła ona także naszej obecności za kierownicą.

Ewa Tokarska, psycholog transportu

Ale Tokarska z tym zdaniem się nie zgadza. Według niej wzrastający poziom życia, a co za tym idzie lęk o z trudem zdobyte - dobra, prowadzi właśnie do tego, że o wybuch agresji jest łatwiej niż jeszcze kilka lat temu a świadomość podglądających nas kamer nie może nas skutecznie przed tym powstrzymać.

- Źródeł frustracji jest bardzo wiele. Jednym z nich może być to, że pewnych rzeczy nie mamy i że zdobycie dóbr, na których nam zależy, bywa bardzo utrudnione. To nas frustruje a frustracja może przekładać się - i często tak się dzieje - właśnie na agresję - zaznacza.

Pęd ku lepszym warunkom życia, w jej opinii, tylko to potęguje. - Bo cały czas jesteśmy nienasyceni. To, co mamy, zdobywamy wielkim wysiłkiem, często na granicy wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Jesteśmy coraz bardziej agresywni w różnych sytuacjach społecznych. A skoro jest to ogólna tendencja, to trudno zgodzić się z tezą, że nie dotyczy ona także naszej obecności za kierownicą - przekonuje.

Reset nie działa

Z tą opinią zgadza się Ewa Odachowska, psycholog transportu z Instytutu Transportu Samochodowego. Ale nie tylko samą rzeczywistość należy winić jej zdaniem za zachowania, o których mowa. - Zgodnie z jedną z teorii uczucie frustracji pojawia się wtedy, kiedy następuje deprywacja naszej drogi do celu, czyli - mówiąc prościej - kiedy ktoś lub coś utrudnia nam dotarcie do wyznaczonego przez nas punktu. I to odczucie jest wtedy czymś naturalnym, nie mówimy, że to coś złego. Bo frustracja nie zawsze kończy się agresją. Ale agresja zawsze poprzedzona jest frustracją - zaznacza.

Dlaczego i w jakich przypadkach przeradza się w wybuch agresji? Najogólniej psycholodzy tłumaczą to tak: kiedy zewnętrzne okoliczności doprowadzają nas do ściany i mając w sobie zarzewie agresji stajemy się tylko jej cynglem.

- A pod tą ścianą znajdujemy się dlatego, bo nie umiemy odpoczywać, regenerować się i rozładowywać stresów. Nie da się wraz z przekręceniem kluczyka w stacyjce zostawić za sobą wszystkiego, co nas męczy. Jeśli więc wsiadamy za kierownicę sfrustrowani, zdenerwowani i naładowani, to za chwilę tak właśnie będzie wyglądała nasza jazda - puentuje Tokarska.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (34)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Bol

w wyświetlanym wczoraj w TV (kiepskim) filmie dla podkreślenia głupoty dinozaura pada stwierdzenie: co tam Polacy, to jest dopiero głupek. Może o takich ludzi chodzi.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Leon775
   Leon775

   Może to nie będzie popularne i mało medialne ale...
   Ta policjantka podjechała do pieszego aby zwrócić uwagę, że nie przechodzi się na czerwonym. Nie było by sprawy gdyby włączyła koguty, podjechała, zatrzymała pieszego i wlepiła mandat... czyli zgodnie z prawem, No ale jak miękkie serce to twarda...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     2
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     roaden

     Mnie z kolei się wydaje że to była sytuacja w której stojąca na lewym pasie policjantka ,postanowiła zatrzymać samochód samochód zaraz za skrzyżowaniem po prawej stronie . Chcąc zdążyć to zrobić zanim ruszą wszystkie samochody postanowiła szybko ,, przelecieć'' na skos przed nimi , a że szła ta kobieta na czerwonym ,to wyszło jak rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       tokmada
       tokmada

       Jasne, "podjechała" ostro i zmusiła staruszkę do gwałtownego uskoczenia.... Jeśli znasz przepisy. to staruszka wchodziła na przejście jeszcze NA ZIELONYM świetle... A co do "zgodnie z prawem", to policjantka powinna stracić prawko za tą akcję dozywotnio i nie mieć prawa do pracy w policji dozgonnie.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Warszawiak69

         Czemu tak jest na polskich drogach ??!!
         Bo kultura polaków wolniejsza jest od ich samochodów !!
         A frustracja większa od pojemności ich samochodów i wylewa się na zewnątrz podczas jazdy.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           3
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           roaden

           Bo społeczeństwo ma dosyć cwaniactwa . Bo ludzie mają dość wiecznie nieskutecznego prawa wobec popełniających wielokrotnie wykroczenia . Bo jest coś takiego że jeżeli ja mam przestrzegać przepisów i kultury , to ktoś inny też nie jest z tego zwolniony , tylko dlatego że jest bogatszy albo może ma droższy samochód . I nie dziwie się rozwiń

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             3
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             marassralas
             marassralas

             Błąd, takiego inteligenta nie nauczysz postępując tak samo, bo takie nowobogackie cebulaki "są mądrzejsze od innych", "wszystko wiedzą lepiej" i postępują zawsze dobrze i prawidłowo, tylko takiego sprowokujesz i będzie jeszcze większym chamem na drodze, lepiej zabierać prawa jazdy i zamykać w przedszkolach, by od nowa uczyli się kultury. rozwiń

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               6
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               dranka
               dranka

               "Bo społeczeństwo ma dosyć cwaniactwa" - społeczeństwo cwaniakuje, bo ma dość cwaniactwa? Pozwolę nie zgodzić się z tą teorią. Jeśli mam dość chuligaństwa, to nie zaczynam napadać na innych ludzi, ani podpalać koszy na śmieci. Jeżeli nie mogę znieść cuchnących ludzi w autobusie latem, to nie przestaję się myć. Jeżeli mam rozwiń

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 4
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 dranka
                 dranka

                 Po prostu cwaniak jest cwaniakiem. U jednego uwalnia się to prędzej, u innego później. Kwestia znalezienia uzasadnienia swojego cwaniactwa.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   2
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   roaden

                   Drodzy Państwo uważam po prostu że do takich cwaniaków nie dotrze się po ludzku . Jeżeli ktoś w chamski sposób zajeżdża ci drogę nie mając pierwszeństwa to spróbuj mu kulturalnie zwrócić uwagę , a zobaczysz z jaką reakcją się spotkasz . To samo dotyczy chuligaństwa , dewastacji , śmiecenia . Logiczne jest że nie o taką reakcję rozwiń

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     2
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     crizz

                     są 2 rodzaje cwaniactwa: pozytywne i negatywne.. skrótowo - cwaniak pozytywny rozwiązuje problem, cwaniak negatywny robi wszystkich dookoła w konia i co gorsze uważa, że jest lepszy od innych i że tak należy postępować.. spryt negatywny jest o tyle niebezpieczny, że promuje złość, agresję i chęć rewanżu..

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       0
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Janko Emigrant
                       Janko Emigrant

                       roaden, nie zgadzam się z taką "teorią". Normalny człowiek nie myśli kategoriami typu: Jak Maliniak wyskoczył z siódmego piętra, to ja też mogę.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         0
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         piotr_woszczenko
                         piotr_woszczenko

                         Nie zgadzam się. Zauważalnie jest coraz wyższa kultura jazdy. W Warszawie nie ma najmniejszegoi problemu z wlaczeniem sie do ruchu. Wlaczasz kierunkowskaz i najpozniej 3 auto cie wpuszcza.

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           0
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Janko Emigrant
                           Janko Emigrant

                           piotr, czyli wychodzi na to, że co trzeci polski kierowca jest w miarę kulturalny. ;)

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             0
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              0
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             Shark_wd
                             Shark_wd

                             Objaw agresji jest oznakiem słabości...

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               3
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                0
                               • zgłoś naruszenie
                               zamknij
                               Mapanari
                               Mapanari

                               A może to objaw terytorjalności ?

                               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                 1
                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                  1
                                 • zgłoś naruszenie
                                 zamknij
                                 PrzemoRT

                                 Tak to jest, jak się jeździ samochodem na którego nie stać... (W końcu u nas samochody są 4x droższe niż w Niemczech - bo tam zarabiają 4x więcej)

                                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                   0
                                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                    0
                                   • zgłoś naruszenie
                                   zamknij
                                   Tadeusz_Horecki
                                   Tadeusz_Horecki

                                   Dlaczego Polak za kierownicą to tykająca bomba?
                                   Tak zawsze było, jest i długo jeszcze ( jak przypuszczam )będzie. Nic się nie zmienia od lat. Różnica polega tylko na tym że coraz więcej kamer w samochodach pokazuje rzeczywistość , którą do tej pory brak kamer uniemożliwiał.

                                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                     6
                                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                      0
                                     • zgłoś naruszenie
                                     zamknij
                                     Time Bandit
                                     Time Bandit

                                     hi hi a ja lubię patrzeć na takich tłuków na drodze

                                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                       1
                                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                        1
                                       • zgłoś naruszenie
                                       zamknij
                                       Koolega

                                       Wszyscy chca popisywac sie i pouczac? Co tu sie dziwic kiedy sam Papiez sachowuje sie jak tani efekciarz. Wszyscy zatracili poczucie rzeczywistosci, ze za jakis czas zostanie z nich tylko pomnik na cmentarzu. A swoja dro0ga agresja musi byc, bo agresywny chlop kiedys tylko bil babe lub konia, dzisiaj przesiadlszy sie na sramochod, robi to z innymi rozwiń

                                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                         0
                                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                          4
                                         • zgłoś naruszenie
                                         zamknij
                                         Więcej komentarzy - rozwiń
                                         Zasady forum
                                         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                                         Pozostałe informacje