Agenci CBA mogli wejść do KNF bez decyzji prokuratora, jednak nie weszli. Kulisy śledztwa

Prokuratorzy i agenci. Kulisy najgłośniejszego od kilku dni śledztwa
Prokuratorzy i agenci. Kulisy najgłośniejszego od kilku dni śledztwa
tvn24
Kulisy śledztwa w sprawie KNF [materiał "Czarno na białym" z 21 listopada]tvn24

Dlaczego za badanie afery wokół Komisji Nadzoru Finansowego prokuratura zabrała się dopiero po tygodniu od złożenia zawiadomienia? Dlaczego Marek Chrzanowski zdążył wejść do swojego biura przed agentami CBA? I dlaczego agenci CBA nie weszli do gabinetu Chrzanowskiego bez decyzji prokuratora, choć pozwala im na to prawo? Mnożą się pytania w sprawie głośnego od kilku dni śledztwa. Jego kulisy przedstawił magazyn "Czarno na białym" TVN24.

Śledztwo w sprawie Komisji Nadzoru Finansowego to przede wszystkim pytania o czas i o kolejność zdarzeń.

13 listopada "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że w marcu 2018 roku ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski zaoferował właścicielowi Getin Noble Banku Leszkowi Czarneckiemu przychylność dla tego banku w zamian za około 40 milionów złotych. Miało to być wynagrodzenie dla wskazanego do pracy w jego banku przez szefa KNF radcy prawnego Grzegorza Kowalczyka.

Premier i prokurator generalny twierdzą, że o propozycji, jaką złożył biznesmenowi szef KNF, dowiedzieli się z "Gazety Wyborczej" - czyli sześć dni po złożeniu zawiadomienia w tej sprawie przez pełnomocnika Czarneckiego, Romana Giertycha.

Czekanie na koniec weekendu

14 listopada prokurator generalny Zbigniew Ziobro tłumaczył, dlaczego dopiero po tygodniu służby podjęły jakiekolwiek działania. - Na moje biurko [zawiadomienie - przyp. red.] trafiło rano we wtorek z racji tego, że w poniedziałek było święto. Więc jest to taki normalny obieg pism - mówił. - Proszę pamiętać, że w międzyczasie mieliśmy okres świąteczny - dodawał Ziobro.

Zawiadomienie w sprawie domniemanej korupcji musiało więc poczekać, aż skończy się weekend przedłużony dodatkowo o dzień wolny uchwalony na stulecie niepodległości.

W takie tłumaczenie nie wierzy jednak były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Grzegorz Reszka. - Jestem absolutnie przekonany, że Zbigniew Ziobro godzinę, półtorej godziny po złożeniu znał zawartość tego zawiadomienia. Nie ma innej możliwości - mówi.

Podobnego zdania jest wypowiadający się anonimowo były oficer służb specjalnych. - Myśmy też dostawali w służbach pilne sprawy i informacje. To naprawdę się robi tak, że biorę telefon i o pierwszej czy drugiej w nocy dzwonię do ministra - mówi.

- Jeżeli ja tego nie zrobię, to podpisuję wyrok na siebie - dodaje.

- Prokuratorzy bez względu na treść, ale ze względu na osobę składającego, czyli na [Romana - przyp. red.] Giertycha, gwarantuję panu: zanim przeczytali treść zawiadomienia, to już dzwonili. Jestem przekonany, że dwie, trzy godziny później już Ziobro wiedział - podkreśla.

Źródła zbliżone do samej prokuratury twierdzą, że zawiadomienie Leszka Czarneckiego błędnie trafiło do wydziału skarg i stąd opóźnienie w przekazaniu go ministrowi. - Mogę bazować na swoim doświadczeniu z lat 2005-2007. Pamiętam, że tego typu opóźnień w przekazywaniu informacji nie było. W związku z tym trudno mi w coś takiego wierzyć - zaznacza Paweł Wojtunik, były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

"Długie pożegnanie" szefa KNF

Marek Chrzanowski, który musiał pokonać blisko 10 tysięcy kilometrów, żeby dotrzeć z Singapuru do swojego gabinetu, i tak był w nim kilka godzin wcześniej niż agenci z oddalonej o zaledwie 2,5 kilometra warszawskiej delegatury CBA.

W efekcie już po złożeniu zawiadomienia i po ogłoszeniu wszczęcia śledztwa przez Zbigniewa Ziobrę Chrzanowski spędził 3,5 godziny w swoim gabinecie, zanim weszli tam agenci.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego mogli jednak wejść do gabinetu Chrzanowskiego wcześniej, bez decyzji prokuratora. Wynika to wprost z Kodeksu postępowania karnego. Taką możliwość przewiduje prawo w przypadkach niecierpiących zwłoki.

- Procedury są takie, że tego rodzaju działania podejmuje się niezwłocznie - podkreśla ekspert z zakresu bezpieczeństwa Piotr Niemczyk. - Wygląda na to, że ktoś pozwolił mu zabrać rzeczy, które być może były rzeczami osobistymi, a być może dowodami rzeczowymi - ocenia.

Zdaniem rzeczniczki rządu Joanny Kopcińskiej żadnej zwłoki w przeszukaniu biura szefa KNF jednak nie było. - Nie ma żadnej zwłoki. Wszystkie służby działają na pełnych obrotach - zapewnia.

Również rzecznik KNF broni swojego byłego szefa. Twierdzi, że te przeszło trzy godziny to był czas potrzebny Markowi Chrzanowskiemu między innymi na złożenie wypowiedzenia umowy o pracę.

- Pan przewodniczący musiał, tak jak każdy pracownik, który żegna się z instytucją, rozliczyć pewne sprawy. Takie dotyczące chociażby delegacji, z której dopiero co wrócił, pożegnać się z pracownikami - wyjaśniał rzecznik Jacek Barszczewski. - Mogę ze stuprocentową pewnością zapewnić, że przewodniczący nie miał dostępu do żadnych dokumentów - dodał.

- Nie wiemy, co zawierała jego szafa pancerna, nie wiemy, co zawierały jego notatniki, jakiego typu dokumenty. Musimy polegać na dobrym słowie rzecznika KNF i wierzyć, że przez trzy godziny pakował swoje prywatne rzeczy i żegnał się z podwładnymi. To było dość długie pożegnanie - ocenił Reszka.

Czy kiedykolwiek ktoś usłyszy w tej sprawie zarzuty? - Proszę z tymi zarzutami nie szarżować tak bardzo - twierdzi Paweł Wojtunik. - Wydaje mi się, że panu Chrzanowskiemu nic się nie stanie finalnie, a jeżeli się stanie, to "tak trochę" - przewiduje.

200 tysięcy dolarów rocznie

Być może te co najmniej niestandardowe działania służb to przypadek. Być może również dla całej sprawy nie ma znaczenia fakt, że 29-letni syn najważniejszej osoby w służbach specjalnych - ministra koordynatora Mariusza Kamińskiego - pracuje w Banku Światowym, do którego trafił z rekomendacji prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Sprawę jako pierwszy ujawnił Robert Zieliński z tvn24.pl. - To jest praca w Waszyngtonie, roczna pensja to jest około 200 tysięcy dolarów nieopodatkowanych pieniędzy - zauważa Zieliński.

Syn koordynatora w przesłanym do redakcji magazynu "Czarno na białym" oświadczeniu broni się, że po prostu posiada możliwie najlepsze kompetencje do pracy w Banku Światowym.

"Nepotyzm na najwyższych poziomach władzy"

Były szef CBA używa mocnych słów w tym kontekście. - Możemy mówić o nepotyzmie na najwyższych poziomach władzy i o zepsuciu również wśród tych, którzy kreują się na rycerzy antykorupcyjnych. I którzy tego typu standardy powinni krzewić - ocenia Wojtunik.

Prawo i Sprawiedliwość, odnosząc się do tej sprawy, wydało oświadczenie, że prezes Jarosław Kaczyński nie wiedział o pracy syna koordynatora do spraw służb specjalnych.

Więcej materiałów na stronie magazynu "Czarno na białym" TVN24.

Autor: mm//now / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24