tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Pierwsza dama z Medalem świętego Brata Alberta

zobacz więcej wideo »
Pierwsza dama z Medalem świętego Brata Alberta
 • "Szlachetna paczka" pary prezydenckiej"Szlachetna paczka" pary prezydenckiej
 • Para prezydencka przekazała fanty na aukcję WOŚP. Pierwsza dama wykazała się poczuciem humoruPara prezydencka przekazała fanty na aukcję WOŚP. Pierwsza...
 • "Tak trudne doświadczenia nie zamknęły was dla innych". Pierwsza Dama na spotkaniu Amazonek"Tak trudne doświadczenia nie zamknęły was dla innych"....
Foto: Grzegorz Jakubowski / KPRP | Video: tvn24 Pierwsza dama przekazała w tym roku prezenty dla potrzebującej rodziny w ramach akcji "Świąteczna paczka"

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda znalazła się w gronie osób uhonorowanych Medalem świętego Brata Alberta za 2017 rok. Kolejnymi laureatami są: Zofia Noceti-Klepacka, Jakub Błaszczykowski oraz krakowska rodzina Wadowskich – poinformowali w poniedziałek w Krakowie przedstawiciele kapituły.

Medal św. Brata Alberta jest przyznawany za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. Jak poinformował w imieniu Kapituły medalu przewodniczący Rady Fundacji im. Brata Alberta Jan Bujnowicz - Agata Kornhauser-Duda została uhonorowana "za działalność społeczną na rzecz organizacji pozarządowych i osób niepełnosprawnych".

Windsurferka Zofia Noceti-Klepacka, brązowa medalistka XXX letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie, została uhonorowana medalem "za przekazanie medalu olimpijskiego na aukcję dla chorej Zuzi oraz za działalność charytatywną na rzecz osób potrzebujących pomocy".

Z kolei piłkarz Jakub Błaszczykowski otrzymał medal "za działalność charytatywną w ramach Fundacji 'Ludzki gest' w Opolu na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy".

Rodzinę krakowskich przedsiębiorców Józefa i Urszulę Wadowskich wraz z synami Pawłem i Sławomirem uhonorowano za działalność charytatywną na rzecz niepełnosprawnych podopiecznych Fundacji im. Brata Alberta oraz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko".

Odbiorą medale w marcu

Wręczenie medali odbędzie się 19 marca w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, w trakcie XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych "Albertiana" 2018, organizowanego przez Fundację im. Brata Alberta oraz Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko".

- Wszyscy laureaci potwierdzili, że przyjmą Medal św. Brata Alberta, choć wszyscy wyrażali zdziwienie, że są przez Kapitułę docenieni, ale taka jest też nasza rola: żeby szukać osób, które pomagają i dają przykład do naśladowania innym - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Fundacji im. Brata Alberta ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

"Szczególny charakter" działalności prezydentowej

Wypowiadając się na temat laureatów medalu podkreślił, że według niego "działalność obecnej pani prezydentowej ma szczególny charakter".

- Jest to działalność ściśle społeczna, niezwiązana z polityką i niewynikająca z żadnych obowiązków. Pani prezydentowa, mając - moim zdaniem - ogromną charyzmę w kontaktach z ludźmi, świetnie realizuje te zadania, ale równocześnie świadomie wybiera przeróżne organizacje, środowiska często z małych miejscowości, do tej pory mało komu znane, aby promować, wspierać i być obecną na różnych wydarzeniach – powiedział prezes Fundacji im. Brata Alberta.

"Ogromna wrażliwość na potrzebujących"

Podkreślił także, że kolejna laureatka, Zofia Noceti-Klepacka oprócz przekazania medalu olimpijskiego na aukcję charytatywną, podejmuje także wiele innych działań charytatywnych, na przykład jest ambasadorem hospicjum dla dzieci w Mławie i patronowała "Białym sercom", czyli akcji dla młodzieży zwalczającej narkotyki i uzależnienia.

- Podobnie Jakub Błaszczykowski, który ma ogromną wrażliwości na potrzebujących. Założył fundację, prowadzi rozbudowaną działalność dla potrzebujących i robi to z dyskrecją – powiedział ks. Isakowicz-Zaleski. Mówiąc o rodzinie Wadowskich, która bezpłatnie użycza samochody ze swojego salonu fundacjom i stowarzyszeniom, ks. Isakowicz-Zaleski stwierdził: - Piękny przykład, że ludzie, którym się powiodło, myślą nie tylko o sobie i swoich rodzinach, ale także o tym, by dzielić się z innymi.

Decyzja kapituły

Laureatów medalu wybiera kapituła złożona z przedstawicieli Fundacji im. Brata Alberta, która prowadzi w Polsce placówki dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, między innymi schroniska, warsztaty terapii zajęciowej i świetlice terapeutyczne.

Ustanowiony w 1997 roku Medal św. Brata Alberta jest przyznawany za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. Jego pierwszym laureatem był kard. Franciszek Macharski, w kolejnych latach medale otrzymali m.in. kard. Stanisław Dziwisz, Rzecznicy Praw Obywatelskich Andrzej Zoll i Janusz Kochanowski, aktorki Anna Dymna, Ewa Błaszczyk i Małgorzata Kożuchowska, a także m.in. piosenkarka Irena Santor, tenisistka Agnieszka Radwańska, koszykarz Marcin Gortat i inni.

Medal, przedstawiający św. Brata Alberta przytulającego dzieci, zaprojektował Krzysztof Sieprawski, podopieczny Schroniska dla Niepełnosprawnych Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje