tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

2 lata w zawieszeniu za pogryzienie dziecka przez psy

2 lata w zawieszeniu za pogryzienie dziecka przez psy
Foto: TVN24/fot. sxc.hu | Video: TVN24/fot. sxc.hu 2 lata w zawieszeniu dla właścicielki psów

Na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata skazał krakowski sąd właścicielkę restauracji w centrum Krakowa Jolantę O. To jej pies w sierpniu 2009 roku pogryzł 5-letnią turystkę z Włoch. Oskarżona ma też zapłacić 100 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej.

Ponadto kobieta będzie musiała zapłacić 1,5 tys. złotych grzywny i 4 tys. zł opłat sądowych.

Sprawa dotyczy wypadku, do którego doszło w Krakowie na początku sierpnia 2009 roku. Włoska rodzina odwiedziła restaurację przy ul. Grodzkiej. Pięcioletnia dziewczynka wraz z dwójką innych dzieci poszła do toalety.

Wtedy z zaplecza wyszły dwa psy, należące do właścicielki lokalu. Jeden z nich zaatakował małą Włoszkę, powodując u niej rany kąsane i szarpane, głównie twarzy i głowy.

Po wypadku dziewczynka z obrażeniami głowy, policzka i nosa została przewieziona do szpitala. Założono jej tam kilkadziesiąt szwów, na dalsze leczenie wróciła z rodzicami do Włoch.

"Nieumyślnie naraziła na niebezpieczeństwo"

Obrażenia - jak stwierdziła prokuratura na podstawie opinii biegłych - stanowią ciężki i trwały uszczerbek na zdrowiu dziecka w postaci zeszpecenia twarzy.

Prokuratura oskarżyła Jolantę O., że pozostawiając dwa psy w otwartym pomieszczeniu restauracji, bez należytego nadzoru i bez założonych kagańców, nieumyślnie naraziła 5-letnią dziewczynkę na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.

Przyznała się do winy

W śledztwie kobieta przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu. Powiedziała, że poczuwa się do odpowiedzialności i chciałaby wynagrodzić powstałe u dziecka szkody. Wyraziła chęć dobrowolnego poddania się karze. Zaproponowała również 20 tys. zł odszkodowania. Na kwotę taką nie zgodziła się jednak pełnomocniczka rodziców dziewczynki.

Przed sądem pełnomocniczka Włochów podkreślała, że mimo deklaracji oskarżona nie kontaktowała się z rodziną poszkodowanego dziecka. Nie zawarła również ugody, chociaż na początku procesu prosiła o skierowanie sprawy do mediacji.

Pełnomocniczka wnosiła o zasądzenie 25 tys. zł odszkodowania za koszty leczenia oraz 200 tys. zł zadośćuczynienia za ból i cierpienie dziecka.

"Kara adekwatna do czynu"

Oskarżona nie stawiała się na terminy rozpraw i na jedną z nich miała zostać doprowadzona przez policję. Jej obrończyni wnosiła o warunkowe umorzenie postępowania.

Sąd uznał, że wina oskarżonej nie budzi żadnych wątpliwości. Nie zgodził się na warunkowe umorzenie sprawy z uwagi na jej szczególną drastyczność i z uwagi na to, że nie doszło do pojednania między oskarżoną a rodziną pogryzionej dziewczynki.

- Wymierzona kara będzie adekwatną odpłatą w stosunku do czynu - stwierdził sędzia Konrad Goździewicz. Podkreślił, że będzie to także sygnał dla innych właścicieli psów.

Nawiązka w wysokości 100 tys. złotych

Ponieważ strony nie doszły do porozumienia w kwestiach finansowych, sąd postanowił nakazać oskarżonej zapłatę nawiązki w maksymalnej wysokości dopuszczanej przepisami w procesie karnym - 100 tys. zł. Sąd wskazał tryb cywilny jako właściwą drogę dochodzenia pozostałych roszczeń.

Wyrok jest nieprawomocny. Oskarżona nie stawiła się przed sądem na ogłoszenie wyroku, była jednak obecna w budynku. Zarówno jej obrończyni, jak i pełnomocniczka włoskiej rodziny powiedziały dziennikarzom po wyroku, że decyzja, czy będą się odwoływać od dzisiejszego rozstrzygnięcia sądu zapadnie po konsultacji ze stronami.

ant/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje