10 zmiecionych. Nazwiska nowych ministrów już są

[object Object]
Podali się do dymisji w związku z aferą podsłuchowątvn24
wideo 2/21

Na ręce premier Ewy Kopacz dymisję złożyli ministrowie Bartosz Arłukowicz, Andrzej Biernat, Włodzimierz Karpiński oraz wiceministrowie Rafał Baniak, Stanisław Gawłowski, Tomasz Tomczykiewicz. Ze stanowiska koordynatora służb specjalnych zrezygnował Jacek Cichocki, a szefa doradców premier Jacek Rostowski. Z funkcji marszałka Sejmu zrezygnował Radosław Sikorski. Ewa Kopacz zapowiedziała też, że nie podpisze sprawozdania prokuratora generalnego za 2014 r. i skieruje wniosek o odwołanie Andrzeja Seremeta. Kim są politycy, którzy żegnają się ze stanowiskami i jaki jest ich związek z aferą taśmową?

W środę po południu Ewa Kopacz poinformowała na konferencji prasowej o szeregu dymisji w rządzie. Wśród osób, które złożyły rezygnację, znaleźli się minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu i turystyki - Andrzej Biernat, skarbu państwa - Włodzimierz Karpiński oraz wiceministrowie: Rafał Baniak, Stanisław Gawłowski, Tomasz Tomczykiewicz. Ze stanowiska zrezygnował również szef doradców premier Jacek Rostowski, koordynator służb specjalnych Jacek Cichocki, a także marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

Szefowa rządu oświadczyła też, że nie podpisze rocznego sprawozdania prokuratora generalnego, Andrzeja Seremeta.

Decyzje mają związek z z publikacją w internecie materiałów ze śledztwa z tzw. afery podsłuchowej.

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że następcy ministrów, którzy złożyli rezygnacje już są i premier Ewa Kopacz ogłosi ich nazwiska w przyszłym tygodniu.

Według niej, wybór nowego marszałka Sejmu nastąpi prawdopodobnie dopiero na kolejnym posiedzeniu Sejmu - obecnie kolejne posiedzenie zaplanowane jest 23-25 czerwca.

Minister zdrowia

Bartosz Arłukowicz pełnił funkcję ministra zdrowia od listopada 2011 r. Do Platformy Obywatelskiej wstąpił dopiero w 2013 r. Wcześniej startował do Sejmu z list SLD i LiD. Był też związany z Unią Pracy.

Opozycja wielokrotnie domagała się dymisji Arłukowicza w związku z sytuacją w służbie zdrowia. Za każdym razem ministrowi udawało się jednak utrzymać na stanowisku.

Bartosz Arłukowicz to jedna z osób, której rozmowy miały zostać nagrane w warszawskich restauracjach. Jak pisał tygodnik "Wprost", minister zdrowia często spotykał się w saloniku VIP w "Sowie i przyjaciołach" ze Stanisławem Gawłowskim i Tomaszem Tomczykiewiczem. W śledztwie dotyczącym afery taśmowej nie ma statusu pokrzywdzonego.

Minister sportu

Andrzej Biernat został ministrem sportu i turystyki w rządzie Ewy Kopacz we wrześniu 2014 r. Posłem z ramienia Platformy Obywatelskiej został w 2005 r.

Od grudnia 2008 r. jest przewodniczącym PO w Łódzkiem, a od listopada 2014 r. jest sekretarzem generalnym PO.

W lutym 2015 r. oświadczenie majątkowe Biernata wzbudziło zainteresowanie CBA. Chodziło o luksusowy samochód marki Land Rover. Funkcjonariusze sprawdzali, skąd minister wziął środki na tak drogi zakup.

Biernat miał zostać nagrany przez kelnerów w jednej z warszawskich restauracji, jednak nie ma statusu pokrzywdzonego w śledztwie. Miano zarejestrować m.in. jego rozmowę z biznesmenem Janem Kulczykiem.

Minister skarbu państwa

Włodzimierz Karpiński pochodzi z Lubelszczyzny, urodził się w Puławach. Ma 53 lata. Do polityki trafił z lokalnego biznesu. W latach 1994-2002 był wiceprezydentem Puław. Do Sejmu trafił w 2005 roku. Od 2011 roku był sekretarzem stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.

Ministrem skarbu państwa był od 2013 roku. Na tym stanowisku zastąpił Mikołaja Budzanowskiego, który musiał odejść po aferze z memorandum gazowym.

Dymisji Karpińskiego w marcu domagało się Prawo i Sprawiedliwość po tym, jak Najwyższa Izba Kontroli opublikowała krytyczny raport dotyczący budowy gazoportu w Świnoujściu. Inwestycja nie została oddana do użytku ani do końca czerwca ubiegłego roku, jak początkowo zakładano, ani do końca 2014 roku, co zapisano w aneksie do umowy.

Karpiński tłumaczył wówczas, że opóźnienia wynikają między innymi z krachu na rynku budowlanym. Były już minister chciał wówczas utajnienia raportu NIK ze względu na negocjacje z wykonawcą terminalu. Zadeklarował, że jeszcze w tym roku do Polski przypłynie pierwszy gazowiec z Kataru.

Karpiński był również jednym z bohaterów tzw. afery taśmowej. W podsłuchanych rozmowach z Karpińskim uczestniczyli też szef Orlenu Jacek Krawiec i wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. Karpiński miał wówczas mówić o pośle Janie Burym z PSL w kontekście problemów kadrowych PGE i sejmowej Komisji Skarbu, której członkiem jest Bury. - Ja to mam problem Burego, którego mogę wyj***ć w kosmos [...] - miał mówić Karpiński.

Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwaMSP

Wiceminister skarbu państwa

Rafał Baniak pochodzi z Małopolski, urodził się w Myślenicach. Jest jednym z najmłodszych wiceministrów, ale posiadających największe doświadczenie w administracji publicznej. Ma 39 lat. Karierę zaczynał w rządzie SLD: w latach 2002–2003 pełnił funkcję doradcy ministra pracy i polityki społecznej, a w latach 2003–2004 współpracował z Jerzym Hausnerem - m.in. jako radca.

Pełnił funkcję wiceministra w resorcie Skarbu Państwa od 2007 roku. Wcześniej, w rządzie Donalda Tuska, był wiceministrem gospodarki, a także podsekretarzem stanu w resorcie polityki społecznej.

Również zamieszany w aferę taśmową. W czasie nieformalnych spotkań wiceministra Skarbu Państwa z lobbystą Piotrem Wawrzynowiczem (pracował m.in. dla Jana Kulczyka) - co ujawniła TV Republika - miało dojść do złożenia propozycji korupcyjnej i przekazania korzyści majątkowej. Nieprawidłowości, które obecnie sprawdza prokuratura, miały dotyczyć prywatyzacji spółki Ciech SA.

Wiceminister Baniak odniósł się do tych informacji w oświadczeniu: "Kierowane pod moim adresem oskarżenia, sugerujące przyjęcie przez mnie korzyści majątkowej w związku z prywatyzacją spółki Ciech SA, przedstawione w programie TV Republika z dnia 11 lutego 2014 r., są całkowicie bezpodstawne i nie mają żadnego potwierdzenia w faktach, a w rezultacie - mają charakter zniesławiający oraz naruszają moje dobra osobiste".

Rafał Baniak, wiceminister skarbu państwaMSP

Wiceminister środowiska

Stanisław Gawłowski pochodzi z Opolszczyzny, urodził się w Brzegu. Ma 46 lat. Posiada tytuł doktora nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu.

W politykę zaangażowany jest od lat 80. - działał w opozycji antykomunistycznej. Karierę rozpoczynał w samorządzie jako zastępca burmistrza Darłowa (dziś Zachodniopomorskie), a następnie zastępca prezydenta Koszalina. Do Sejmu trafił w 2005 roku (z okręgu koszalińskiego). Po wyborach w listopadzie 2007 roku został zaangażowany w Ministerstwie Środowiska, gdzie pracował jako sekretarz stanu.

Wiceminister gospodarki

Tomasz Tomczykiewicz pochodzi ze Śląska, urodził się w Pszczynie. Ma 53 lata.

W politykę zaangażował się w latach 90. jako samorządowiec. Od 1998 roku był burmistrzem Pszczyny. Dziś jest szefem struktur PO w regionie. Działał w Unii Polityki Realnej, Stronnictwie Polityki Realnej, Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym. Od 2001 roku działa w Platformie Obywatelskiej. Od 2001 roku sprawuje mandat poselski. Był wiceprzewodniczącym komisji śledczej do zbadania okoliczności śmierci Barbary Blidy. Od 2011 roku jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarkiWikipedia - Platforma Obywatelska (CC BY-SA 2.0)

Koordynator ds. służb specjalnych

Jackowi Cichockiemu powierzono koordynację działalności Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego we wrześniu 2014 r. Wcześniej kompetencje te należały do ministra spraw wewnętrznych.

W swojej karierze Cichocki m.in. kierował MSW w 2011 r. W lutym 2013 r. objął funkcję szefa kancelarii Donalda Tuska.

Jak poinformowała w środę Ewa Kopacz, Cichocki "przyjął na siebie odpowiedzialność za niewystarczające działanie służb w ostatnim czasie i złożył rezygnację ze stanowiska".

Szef doradców premier

Jacek Rostowski urodził się w Londynie, ale w polskiej rodzinie. Ma 64 lata. Jego ojciec Roman Rostowski był sekretarzem i tłumaczem Tomasza Arciszewskiego, premiera rządu polskiego na uchodźstwie. Posiada podwójne obywatelstwo: polskie i brytyjskie. Wykształcenie odebrał w Wielkiej Brytanii.

W Polsce pojawił się po zmianach ustrojowych: współpracował z prof. Leszkiem Balcerowiczem, a także Narodowym Bankiem Polskim. W latach 2007-2013 był ministrem finansów w rządzie Donalda Tuska. Na początku roku został szefem Zespołu Doradców Politycznych Prezesa Rady Ministrów.

Jacek Rostowski, dziś odwołany szef doradców premier Ewy Kopacz, został podsłuchany w rozmowie z Radosławem Sikorskim. Ich rozmowę ujawnił tygodnik "Wprost".

Z nagrań wynika, że w czasie kolacji w restauracji "Amber Room" w Pałacu Sobańskich Sikorski ocenił, że sojusz Polski ze Stanami Zjednoczonymi jest "nic nie warty, a wręcz szkodliwy, bo stwarza Polsce fałszywe poczucie bezpieczeństwa".

- "Bullshit kompletny. Skonfliktujemy się z Niemcami, z Rosją, i będziemy uważali, że wszystko jest super, bo zrobiliśmy laskę Amerykanom. Frajerzy. Kompletni frajerzy - mówił na taśmach były szef dyplomacji. Sikorski mówił również, że "w Polsce mamy płytką dumę i niską samoocenę. Taka murzyńskość".

Rostowski miał stwierdzić na nagraniu, że nie podoba mu się fakt, że Danuta Hubner otrzymała pierwsze miejsce na liście PO w Warszawie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - To był skandaliczny pomysł ze starą komuszką - mówił na taśmach Rostowski. Rostowski po ujawnieniu nagrań publicznie przeprosił europosłankę Danutę Hubner.

Jacek Rostowski, szef doradców politycznych szefowej rządu

Marszałek Sejmu

Radosław Sikorski został powołany na stanowisko marszałka we wrześniu 2014 r. W rządzie Donalda Tuska pełnił funkcję szefa MSZ przez blisko siedem lat - najdłużej w ostatnich 25 latach. Był uznawany za jednego z najbardziej wyrazistych ministrów spraw zagranicznych w UE. Z rządu odszedł po tym, gdy Ewa Kopacz zastąpiła Donalda Tuska na stanowisku premiera. W listopadzie 2014 r. PiS wnioskował o odwołanie Sikorskiego z funkcji marszałka, bez skutku, bo Sejm wniosek odrzucił. Bezpośrednim powodem wniosku PiS o odwołanie Sikorskiego była jego wypowiedź dla amerykańskiego portalu Politico, z której wynikało, że w 2008 r. w Moskwie prezydent Rosji Władimir Putin miał mówić premierowi Tuskowi o podziale Ukrainy. Sikorski przyznał później, że podczas wizyty polskiej delegacji rządowej w Rosji nie doszło do rozmowy dwustronnej Tusk-Putin. Stwierdził, że w tej sprawie zawiodła go pamięć. Sikorski w swojej karierze pełnił także funkcję szefa MON w rządzie PiS, był również wiceministrem obrony w rządzie Jana Olszewskiego i spraw zagranicznych w rządzie Jerzego Buzka. Kilka razy był kandydatem Polski na stanowiska w organizacjach międzynarodowych. W 2009 r. był kandydatem na sekretarza generalnego NATO, ale jego kandydatura padła m.in. z powodu nieporozumień między rządem a ówczesnym prezydentem Lechem Kaczyńskim. W zeszłym roku był kandydatem na Wysokiego Przedstawiciela UE ds. Polityki Zagranicznej i Obronnej w przypadku, gdyby Tusk nie został przewodniczącym Rady Europejskiej. Przeforsowano jednak to drugie rozwiązanie. Według niektórych opinii szanse Sikorskiego na objęcie unijnej funkcji mogły zmaleć też z powodu ujawnienia w czerwcu zeszłego roku przez "Wprost" nagrania jego rozmowy z b. ministrem finansów Jackiem Rostowskim. W rozmowie szef MSZ m.in. krytycznie wypowiadał się o premierze Wielkiej Brytanii Davidzie Cameronie, zarzucając mu niekompetencję w sprawach europejskich oraz ocenił, że "polsko-amerykański sojusz jest nic nie warty", a "wręcz szkodliwy, bo stwarza Polsce fałszywe poczucie bezpieczeństwa".

Sikorski rezygnujetvn24

Prokurator generalny

Andrzej Seremet objął stanowisko prokuratora generalnego w 2010 r.

W środę przedstawiał w Sejmie informację dotyczącą ujawnienia akt śledztwa w sprawie tzw. afery podsłuchowej.

Po południu Ewa Kopacz poinformowała, że nie podpisze sprawozdania prokuratora generalnego za 2014 r.

- Od dwóch dni opinia publiczna żyje sprawą nielegalnych podsłuchów. Ma ona negatywny wpływ na funkcje państwa - oświadczyła szefowa rządu.

Powiedziała też, że "jedynym efektem długotrwałego ponad rocznego śledztwa prowadzonego przez prokuraturę jest gigantyczny wyciek akt śledztwa".

- To podważa w sposób szczególny zaufanie do takiej instytucji, jaką jest instytucja zaufania publicznego, jaką jest prokuratura - oceniła.

Prokurator generalny raz w roku zobowiązany jest do złożenia sprawozdania z rocznej działalności na ręce szefa rządu. Jeśli zostanie ono odrzucone, premier może wystąpić do Sejmu z wnioskiem o odwołanie prokuratora generalnego. Potrzebna jest do tego większość 2/3 głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska przekazała, że premier Ewa Kopacz skieruje do Sejmu wniosek o odwołanie prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta.

Jak doprecyzowała, to bardzo skomplikowana procedura, która wymaga czasu i różnych opinii. - Pani premier rozpoczęła już tę procedurę – podkreśliła rzecznik rządu. - Na razie premier Kopacz musi poczekać na opinię ministra sprawiedliwości, potem musi przygotować wniosek o odwołanie Seremeta, potem (Krajowa) Rada Prokuratury ma dwa miesiące na zaopiniowanie wniosku. To trwa dość długo – zaznaczyła Kidawa-Błońska

To nie pierwsze kontrowersje wokół działań prokuratury w aferze podsłuchowej. Gdy w czerwcu 2014 r. prokuratorzy w towarzystwie funkcjonariuszy ABW wkroczyli do redakcji tygodnika "Wprost", który opisał nagrania, Seremet ocenił, że działania prokuratury nie były zamachem na wolność mediów. Zapewnił, że prokuratura w ogóle nie dążyła do ustalenia informatora redakcji ws. podsłuchów, lecz żądała wydania nośników z nagraniami. Prokuratura, przeszukując redakcję "Wprost", nie mogła działać inaczej, na przykład przyjmując kopie nagrań – argumentował wtedy prokurator generalny.

Autor: kg//plw,tr / Źródło: tvn24.pl, tvn24bis.pl, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Andrzej Duda nie wykluczył, że spotka się z Donaldem Trumpem w czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych. Pytany o taką możliwość, rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller wskazał, że kontakty między zagranicznymi rządami a kandydatami największych partii na prezydenta USA to zwyczaj praktykowany od wielu lat.

Możliwe spotkanie Duda-Trump. Rzecznik Departamentu Stanu USA komentuje

Możliwe spotkanie Duda-Trump. Rzecznik Departamentu Stanu USA komentuje

Źródło:
PAP

Waga sprawy jest tak duża, że przedstawię ją na forum Sejmu - powiedział o inwigilacji Pegasusem minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Gość "Kropki nad i" mówił, że 578 osób, które według zebranych przez służby danych były szpiegowane tym oprogramowaniem, to "lista zamknięta" i się nie poszerzy. Jak przekazał, istnieje podejrzenie, iż godzący się przez lata na stosowanie inwigilacji wobec obywateli sędziowie "nie mieli świadomości, że będzie stosowany system, który nie miał certyfikacji polskich władz".

Bodnar o Pegasusie: ze względu na wagę przedstawię sprawę na forum Sejmu

Bodnar o Pegasusie: ze względu na wagę przedstawię sprawę na forum Sejmu

Źródło:
TVN24

- Po okresie zachłyśnięcia się dostępem do sieci i eksplorowania także ryzykownych jej obszarów, wielu młodych zaczyna krytycznie patrzeć na przestrzeń cyfrową - mówi Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. Według danych z USA rośnie sprzedaż telefonów z ograniczoną liczbą funkcji, na przykład bez połączenia z internetem.

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Źródło:
tvn24.pl

W drugiej połowie 2024 roku będzie obowiązywać maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw w wysokości 500 złotych za megawatogodzinę (MWh) – tak wynika z tworzonej ustawy o bonie energetycznym, która ma zawierać odpowiednie przepisy w tej sprawie.

88 złotych. O tyle maksymalnie może wzrosnąć cena za megawatogodzinę prądu dla domów

88 złotych. O tyle maksymalnie może wzrosnąć cena za megawatogodzinę prądu dla domów

Źródło:
PAP

Co upamiętnia ciastko z ciemnego biszkoptu przełożone bitą śmietaną i ozdobione śmietanowym kleksem na czekoladowej pomadzie? Na to pytanie za 250 tysięcy złotych odpowiadał w "Milionerach" pan Sławomir Świątecki z Katowic.

Pytanie o ciastko za 250 tysięcy złotych w "Milionerach"

Pytanie o ciastko za 250 tysięcy złotych w "Milionerach"

Źródło:
Milionerzy TVN

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot po raz kolejny nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane piątego stopnia w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kumulacja w loterii wzrosła do 500 milionów złotych.

Wyniki Eurojackpot z 16 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 16 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
Lotto.pl

Nawet do tygodnia może potrwać naprawa tunelu w Sulejówku. We wtorek nad ranem ciężarówka uderzyła w jego betonową rozporę, bardzo mocno go uszkadzając. Władze miasta zapowiadają, że naprawa może potrwać tydzień. Mieszkańców czekają spore utrudnienia. Jedyna droga, by przejechać przez tory, prowadzi przez Wesołą.

Tunel za miliony uszkodziła ciężarówka, dlaczego nie ma przed nim znaku o dozwolonej wysokości auta?

Tunel za miliony uszkodziła ciężarówka, dlaczego nie ma przed nim znaku o dozwolonej wysokości auta?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Rogoźnie (woj. wielkopolskie) doszło do czołowego zderzenia auta osobowego z samochodem ciężarowym. Wśród pięciu rannych osób jest dziecko.

Czołowe zderzenie osobówki z ciężarówką. Wśród rannych dziecko

Czołowe zderzenie osobówki z ciężarówką. Wśród rannych dziecko

Źródło:
PAP

Zabytkowa Giełda Papierów Wartościowych w Kopenhadze w ogromnej części spłonęła. Ikona stolicy Danii przetrwała 399 lat. - To narodowa tragedia - powiedział Mads Damsbo, dyrektor znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Christiansborg. Nie ma doniesień o tym, by w pożarze ktoś ucierpiał.

Spłonęła zabytkowa giełda w Kopenhadze. "To narodowa tragedia"

Spłonęła zabytkowa giełda w Kopenhadze. "To narodowa tragedia"

Źródło:
Reuters, DR, tvn24.pl, PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał we wtorek ustawę o mobilizacji. Wiek poboru został w niej obniżony z 27 do 25 lat. Akt zakłada rozszerzenie uprawień władz w zakresie poboru do wojska.

Obniżony wiek poborowych, kary za unikanie służby. Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji do wojska

Obniżony wiek poborowych, kary za unikanie służby. Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji do wojska

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Charków jest na krawędzi upadku. Cała sieć energetyczna może zostać zniszczona. To jest bardzo rozpaczliwa sytuacja - stwierdził we wtorek republikański szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów USA Michael McCaul, mówiąc o pakiecie wsparcia dla Ukrainy. Jak dodał, "świat stoi w ogniu, a historia nas osądzi przez pryzmat naszych czynów".

Republikańskie kierownictwo o pakiecie wsparcia dla Ukrainy. "Świat stoi w ogniu, a historia nas osądzi"

Republikańskie kierownictwo o pakiecie wsparcia dla Ukrainy. "Świat stoi w ogniu, a historia nas osądzi"

Źródło:
PAP

Nie dostrzegam wyraźnego konfliktu stanowisk między prezydentem a premierem w kwestii zabezpieczenia polskiej przestrzeni powietrznej - stwierdził szef BBN Jacek Siewiera, odnosząc się do możliwości przystąpienia Polski do europejskiej "żelaznej kopuły". Stwierdził, że pod pewnymi warunkami prezydent Andrzej Duda "będzie zdecydowanie za taką formą wzmocnienia polskiego bezpieczeństwa".

Szef BBN o "kopule". Wskazuje warunki prezydenta

Szef BBN o "kopule". Wskazuje warunki prezydenta

Źródło:
TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Sytuacja powodziowa w Rosji i Kazachstanie jest bardzo trudna. Poziom wody w rzekach cały czas rośnie. Ewakuowano łączne 200 tysięcy osób. Żywioł zniszczył tysiące domów.

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Źródło:
Reuters

W czasie lotu rosyjskiej linii Aerofłot z Królewca do Moskwy piloci ustawili kod alarmowy transpondera 7700, informujący o zagrożeniu dla samolotu lub niebezpieczeństwie - wynika z danych z serwisu FlightRadar24. Powód zgłoszenia jest nieznany, samolot wylądował w Petersburgu.

Samolot leciał do Moskwy. Piloci ustawili kod alarmowy

Samolot leciał do Moskwy. Piloci ustawili kod alarmowy

Źródło:
tvn24.pl

Po 23-letniej sądowej batalii ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie wielomilionowe odszkodowanie. Zgodnie z wyrokiem sądu przysługuje mu 16 milionów złotych za zniszczenie jego dobrze prosperującej firmy. To mniej, niż oczekiwał, lecz jak przyznaje, chce już zakończyć tę sprawę.

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Źródło:
tvn24.pl

Magdalena Bartoś, Robert Soszyński i Wiesław Prugar wejdą decyzją rady nadzorczej do zarządu Orlenu – podał koncern w komunikacie. Ze stanowiskiem członka zarządu Orlenu roku pożegna się Józef Węgrecki.

Zmiany w zarządzie Orlenu

Zmiany w zarządzie Orlenu

Źródło:
PAP

Piotr M. był nietrzeźwy i pod wpływem narkotyków, na drodze zderzył się z samochodem, którym sześcioosobowa rodzina wracała z wesela. Przeżył tylko 16-latek. Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko kierowcy.

W wypadku zginęła pięcioosobowa rodzina. Jest akt oskarżenia

W wypadku zginęła pięcioosobowa rodzina. Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Do poważnego wypadku doszło w Tyczynie koło Rzeszowa. Samochód osobowy zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z tirem. W ciężarówce odpadło koło. Tir uderzył następnie w inny samochód, a potem w przystanek, na którym stali ludzie. Pięć osób trafiło do szpitala.

Samochód uderzył w tira, tir w inny samochód i przystanek. Wielu rannych

Samochód uderzył w tira, tir w inny samochód i przystanek. Wielu rannych

Źródło:
PAP

Funkcjonariusze Straży Granicznej i żołnierze natrafili przy granicy polsko-białoruskiej na obywatelkę Etiopii, która kilkanaście godzin wcześniej urodziła dziewczynkę. Obie zostały przewiezione do szpitala w Hajnówce.

Przy granicy potrzebowała pomocy. Kilkanaście godzin wcześniej urodziła

Przy granicy potrzebowała pomocy. Kilkanaście godzin wcześniej urodziła

Źródło:
tvn24.pl

Na konferencję NatCon, organizowaną przez europejskie środowiska narodowo-konserwatywne w Brukseli, przyszła we wtorek policja z nakazem jej przerwania. Stało się to w momencie, w którym przemawiał główny propagator brexitu Nigel Farage. Taką decyzję wydał burmistrz jednej z dzielnic miasta z uwagi na "bezpieczeństwo publiczne". Skrytykował ją premier Belgii. Jak wynika z informacji organizatora, jednym z prelegentów w środę ma być Mateusz Morawiecki, którego o to, czy wystąpi na konferencji, zapytał korespondent TVN24 Maciej Sokołowski.

Policja weszła na konferencję europejskiej prawicy. Jutro w planie przemówienie Mateusza Morawieckiego

Policja weszła na konferencję europejskiej prawicy. Jutro w planie przemówienie Mateusza Morawieckiego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP, Sky News

Były szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że został wezwany do prokuratury na tę samą godzinę, o której ma się stawić przed komisją śledczą. Szef komisji śledczej do spraw afery wizowej Michał Szczerba powiedział, że nie planuje przełożenia czwartkowego posiedzenia, na którym ma zeznawać Kamiński. W mediach społecznościowych opublikował wezwanie dla polityka PiS do stawienia się przed komisją.

Kamiński "nie ma daru przebywania w dwóch miejscach". Szczerba: niczego nie przekładam

Kamiński "nie ma daru przebywania w dwóch miejscach". Szczerba: niczego nie przekładam

Źródło:
TVN24, PAP

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Jeśli będzie taka możliwość, spotkam się towarzysko z Donaldem Trumpem - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda przed wylotem do Stanów Zjednoczonych. Premier Donald Tusk, komentując wcześniej doniesienia o możliwości takiego spotkania, przyznał, że "wolałby, żeby żaden polski polityk nie włączał się aktywnie" w kampanię wyborczą w USA. - Jeśli rzeczywiście pan prezydent się spotka z panem Trumpem, to oczekiwalibyśmy, żeby bardzo twardo poruszył kwestię jednoznacznego opowiedzenia się po stronie świata zachodniego, demokracji, Europy w konflikcie ukraińsko-rosyjskim - powiedział.

Prezydent Duda o spotkaniu z Trumpem

Prezydent Duda o spotkaniu z Trumpem

Źródło:
TVN24

W tamtym czasie dla mnie, jako ministra zdrowia, sprawa wyborów nie była najważniejsza - powiedział Łukasz Szumowski przed komisją śledczą do spraw wyborów korespondencyjnych. Były minister zdrowia mówił, że "rekomendował przesunięcie wyborów prezydenckich o dwa lata".

Szumowski przed komisją śledcza do spraw wyborów kopertowych: rekomendowałem przesunięcie wyborów prezydenckich

Szumowski przed komisją śledcza do spraw wyborów kopertowych: rekomendowałem przesunięcie wyborów prezydenckich

Źródło:
PAP

Nie byliśmy pewni co do końcowej daty wyborów prezydenckich. Nie wiedzieliśmy, kiedy mamy wystartować, bo to było zależne od uchwalenia ustawy - zeznał we wtorek przed komisją śledczą do sprawy wyborów kopertowych Paweł Skóra, były dyrektor Pionu Informatyki i Telekomunikacji Poczty Polskiej.

Przesłuchanie w sprawie wyborów kopertowych. "Nie byliśmy pewni co do końcowej daty"

Przesłuchanie w sprawie wyborów kopertowych. "Nie byliśmy pewni co do końcowej daty"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Potrącenie rowerzysty przez samochód osobowy na przejściu dla pieszych w Toruniu. Na nagraniu widać, jak rozpędzony cyklista bez zachowania odpowiedniej ostrożności wjeżdża pod nadjeżdżający pojazd.

Zamiast prowadzić rower, wjeżdża na przejście. Tak to się kończy. Nagranie

Zamiast prowadzić rower, wjeżdża na przejście. Tak to się kończy. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Do prokuratury w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie) wpłynęła opinia uzupełniająca dotycząca wypadku na autostradzie A1, w którym zginęło małżeństwo z pięcioletnim dzieckiem - dowiedział się portal tvn24.pl. Teraz zapozna się z nią prokurator i niewykluczone, że zdecyduje o zmianie zarzutów dla Sebastiana M. Jest on obecnie podejrzany o spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, a zarzut może zmienić się na spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, co jest zagrożone wyższą karą. Prokuratura informuje, że cały czas trwa proces ekstradycyjny 32-latka, który został w lutym zwolniony z aresztu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Nowa opinia po wypadku na A1. Może wpłynąć na zmianę zarzutu dla Sebastiana M.

Nowa opinia po wypadku na A1. Może wpłynąć na zmianę zarzutu dla Sebastiana M.

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed przymrozkami. Synoptycy ostrzegają przed spadkiem temperatury przy gruncie do -5 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Alerty IMGW. Temperatura mocno spadnie

Alerty IMGW. Temperatura mocno spadnie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zbliża się składkowa rewolucja – wszystkie umowy zlecenia mają zostać objęte składkami na ZUS. O tej zmianie mówiło się już od jakiegoś czasu, jest ona zapisana w Krajowym Planie Odbudowy i zależy od niej wypłata unijnych środków. Jest jednym z tak zwanych kamieni milowych. Jak dowiedział się Business Insider Polska, reforma ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. O jej efektach rozmawiali w studiu TVN24 BiS Kamil Sobolewski, główny ekonomista pracodawców RP, oraz Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ.

Rząd chce oskładkować umowy zlecenie. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Rząd chce oskładkować umowy zlecenie. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Źródło:
TVN24 BiS

Niemal 1,5 tysiąca przypadków zachorowań na krztusiec odnotowano w zeszłym tygodniu w Czechach. To rekordowy wzrost przypadków tej groźnej choroby, nienotowany u naszego południowego sąsiada od 1959 roku. "Tylko ci, którzy są regularnie szczepieni, są chronieni, ponieważ ani choroba, ani szczepionka nie zapewniają długoterminowej ochrony", podkreślają lokalne władze.

Rekordowy wzrost przypadków groźnej choroby w Czechach. Tak źle nie było od 65 lat

Rekordowy wzrost przypadków groźnej choroby w Czechach. Tak źle nie było od 65 lat

Źródło:
PAP, irozhlas.cz, tvn24.pl