tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Maduro gotów do dialogu. Opozycja stawia warunki

Opozycja w Wenezueli zjednoczona w Koalicji na rzecz Jedności Demokratycznej stawia warunki przystąpienia do rozmów z rządem. Domaga się uwolnienie więźniów politycznych, terminarzu wyborów i przywrócenie parlamentowi należnych mu kompetencji.

Gotowość do rozmów zadeklarował we wtorek prezydent Nicolas Maduro. Miałyby się one odbyć na neutralnym gruncie - w Dominikanie, a ich celem byłby wkład w "pokój i demokrację w Wenezueli".

Przewodniczący pozbawionego władzy parlamentu Julio Borges podkreślił w środę, że "nie będzie żadnych rozmów, dopóki nasze warunki nie zostaną spełnione".

Zaproszenie do rozmów

W Caracas z misją mediacyjną przebywa były premier Hiszpanii Jose Luis Zapatero i prezydent Dominikany Danilo Medina. To oni wystosowali we wtorek zaproszenie do rządu i opozycji z propozycją uczestnictwa w rozmowach okrągłego stołu, które miałyby położyć kres obecnemu kryzysowi politycznemu, wywołanemu rozwiązaniem parlamentu i przeprowadzeniem w lipcu przez Zjednoczoną Partię Socjalistyczną Wenezueli (PSUV) nieuznanych przez społeczność międzynarodową wyborów do Zgromadzenia Konstytucyjnego.

Maduro zapewnił, że jest gotów do dialogu. - Wierzę, że tylko dialog jest drogą do przezwyciężenia różnic (...) i odzyskania sił przez gospodarkę tak szybko, jak to możliwe - powiedział prezydent.

Wenezuela, choć dysponuje największymi na świecie zasobami ropy naftowej, pogrążona jest od czterech lat w kryzysie gospodarczym, zmaga się z recesją i trzycyfrową inflacją. Opozycja oskarża prezydenta Maduro o doprowadzenie kraju do ruiny gospodarczej.

Od kwietnia w Wenezueli trwają wielkie protesty przeciwko próbom narzucenia społeczeństwu autorytarnych rządów PSUV i samego Maduro. W trakcie tych wystąpień zginęło ponad 120 osób.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Protesty w Wenezueli

Wenezuela protestuje

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

Firma telekomunikacyjna Aero2 poinformowała, że mogło dojść do wycieku danych osobowych części klientów. Operator zawiadomił już w tej sprawie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. czytaj dalej »

Miejski samolot dla każdego. Są już pierwsze prototypy

Żaden korek im niestraszny. Określenie "lecę na miasto" będzie nabierało teraz zupełnie innego znaczenia. Zobacz TOTERAZ.

Kupiłbyś od niego nawet piasek na pustyni

To prawdopodobnie najsłodszy sprzedawca ryb w Wietnamie. Jest kotem, który nazywa się Pies. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Zawody buzkaszi (kok-boru) w Kirgistanie (fot. IGOR KOVALENKO/PAP/EPA) czytaj dalej »