tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Wenezuelski parlament stracił prerogatywy. "Pozostajemy na straży konstytucji"

Narodowe Zgromadzenie Konstytucyjne Wenezueli, w którego skład weszli jedynie zwolennicy partii rządzącej, podjęło w piątek jednomyślną decyzję. Dotyczy przejęcia prerogatyw parlamentu kontrolowanego przez opozycję.

545-osobowa Konstytuanta, zebrana w centrum Caracas w tym samym gmachu, w którym dotąd

obradował legalny wenezuelski parlament, ogłosiła swoją decyzję po tym, gdy członkowie prezydium parlamentu nie stawili się na zwołanym przez nią na ten dzień posiedzeniu. Oświadczyli oni, że nie uznają jej za legalną instytucję, lecz jedynie za instrument władzy prezydenta Nicolasa Maduro, służący wyłącznie konsolidacji jego dyktatury.

"Organ władzy de facto"

"Nie uznajemy fałszywego Narodowego Zgromadzenia Konstytucyjnego i zachowujemy wierność konstytucji z 1999 roku" - brzmi komunikat ogłoszony przez członków parlamentu przed posiedzeniem Konstytuanty.

Praktycznie rozwiązany piątkową decyzją Konstytuanty wenezuelski parlament jest jedyną z pięciu instytucji ustanowionych ustawą zasadniczą z 1999 roku, która nie podporządkowała się Konstytuancie. Tymczasem uczynili to formalnie prezydent Nicolas Maduro oraz przewodniczący trzech trybunałów ustanowionych w konstytucji: sądowego, wyborczego i obywatelskiego.

"Konstytuanta - czytamy w komunikacie podpisanym przez przewodniczącego parlamentu Julio Borgesa - nie jest autentycznym zgromadzeniem ustawodawczym", lecz "organem władzy de facto, który ma za zadanie przedłużanie w nieskończoność władzy Maduro zaaprobowanej przez zaledwie 2 miliony osób, nie zaś przez 8 milionów, które - jak utrzymuje Trybunał Wyborczy - wybrały jej członków 30 lipca".

Zadaniem Konstytuanty - kontynuuje Julio Borges - będzie przekształcenie w ciągu dwóch lat ustroju państwa "w celu uzurpowania sobie praw politycznych i zniszczenia demokratycznych instytucji Wenezueli".

"Mamy obowiązek pozostać na straży konstytucji z 1999 roku jako reprezentacja ponad 14 milionów wyborców, którzy uczynili nas legalnymi przedstawicielami suwerenności ludu" - oświadczył Borges, nawiązując do wyników wyborów parlamentarnych z 2015 roku, ostatnich przeprowadzonych w Wenezueli z udziałem opozycji.

"Idealna ustawa zasadnicza"

Wenezuelskie media opozycyjne przypominają, że twórca socjalnej i narodowej "rewolucji boliwariańskiej, zmarły w 2013 roku prezydent Hugo Chavez, nazywał podeptaną dziś przez Nicolasa Maduro konstytucję z 1999 roku "idealną ustawą zasadniczą".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Protesty w Wenezueli

Wenezuela protestuje

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Andrzej65ai
Andrzej65ai

Spójrzcie drodzy wybory PiS jak kończą państwa w których depcze się konstytucję i wprowadza władzę autorytarną. Wenezuela jest daleko od Polski? Geograficznie tak, ale mentalnie coraz bliżej..

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   Niecodzienny pomysł na remont łazienki i ozdobienie starych kafelków

   Jak kreatywnie zrobić remont w toalecie, nie naruszając kafli na jej ścianach? Zobacz TOTERAZ.

   Sprawdź, czy zagraża Ci smog

   TVN Meteo
   Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Papuga śpiewa czołówkę Super Mario

   Film z wyjątkowo utalentowaną papugą podbija internet. Zobacz TOTERAZ.

   Najnowsze dzieło Banksy'ego na murze Houston Bowery, Nowy Jork, USA. Fot. Jason Szenes/PAP/EPA czytaj dalej »