tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Dymisja ambasadorów. "Nie ma zwyczaju, aby podawać przyczyny"

Dymisja ambasadorów. "Nie ma zwyczaju, aby podawać przyczyny"
Foto: tvn24 | Video: Fakty TVN Spór o politykę zagraniczną (Materiał "Faktów" TVN, 21.06.17)

Szef MSZ Witold Waszczykowski potwierdził w poniedziałek informacje o odwołaniu trzech ambasadorów. Nie chciał podać przyczyny swojej decyzji.

Chodzi o Tomasza Orłowskiego, który od 2015 roku kieruje placówką we Włoszech, Jerzego Marka Nowakowskiego, który jest przedstawicielem naszego kraju w Armenii i ambasadora przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie Piotra Stachańczyka. O ich dymisjach napisała w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Waszczykowski nie podaje przyczyny, ale potwierdza

- Nie ma takiego zwyczaju, aby podawać przyczyny odwołania ambasadora - powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Brukseli Waszczykowski. Potwierdził jednak informacje w sprawie dymisji.

Minister powiedział również, że chciałby, żeby jeszcze w lipcu Sejm zakończył prace nad projektem ustawy o służbie zagranicznej. - Będę przekonywał posłów, żeby pracowali jak najszybciej - podkreślił Waszczykowski.

Projekt nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej zakłada, że funkcjonariusze i współpracownicy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa nie będą mogli pełnić służby zagranicznej - ma to dotyczyć osób, które w okresie od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. pracowały lub pełniły służbę, albo były współpracownikami organów bezpieczeństwa państwa w rozumieniu tak zwanej ustawy lustracyjnej. Stosunki pracy z tymi osobami wygasną w ciągu 30 dni.

Projekt przewiduje także wygaśnięcie - po 6 miesiącach od dnia wejścia w życie ustawy - stosunków pracy nawiązanych z członkami służby zagranicznej, chyba że przed upływem tego terminu zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy. Stosunek pracy wygaśnie także, jeżeli członek służby zagranicznej nie przyjmie nowych warunków pracy lub płacy.

W kwietniu Sejm przeprowadził pierwsze czytanie przygotowanego przez MSZ projektu. Sejm nie zgodził się wówczas na wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu, który poparły w debacie sejmowej kluby PO, Nowoczesnej, PSL i Kukiz'15.

Podkomisja do rozpatrzenia projektu

W czerwcu połączone sejmowe komisje - ustawodawcza i spraw zagranicznych - powołały podkomisję do rozpatrzenia projektu reformy służby zagranicznej. Na ubiegłotygodniowym posiedzeniu podkomisja opowiedziała się za projektem ustawy i przyjęła poprawki zaproponowane przez posłów PiS.

Rządowy projekt ustawy obliguje pracowników służby zagranicznej do złożenia oświadczeń dotyczących pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z tymi organami. Przyjęte w ubiegłym tygodniu poprawki m.in. zobowiązują pracowników służby zagranicznej także do złożenia oświadczenia, dotyczącego służby na rzecz totalitarnego państwa, o której mowa w tzw. ustawie dezubekizacyjnej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

Masz problemy z oddychaniem? To małe urządzenie może ci pomóc

Zminimalizowana wersja maski tlenowej ma szansę ułatwić życie wielu chorym. ZOBACZ TOTERAZ

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Putin chce zostać "imperatorem na całe życie"

Putin chce zostać "imperatorem na całe życie"

Jeden z głównych opozycjonistów rosyjskich Aleksiej Nawalny w wywiadzie dla agencji AFP nazwał nadchodzące wybory prezydenckie w Rosji fikcją mającą na celu ponowne wybranie na prezydenta Władimira Putina, który chce zostać "imperatorem na całe życie". zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Zimowe zawody pływackie na Białorusi (fot. Tatiana Zenkowicz/EPA/PAP) czytaj dalej »