tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Imigracyjny kryzys w Europie

Orban: unijna polityka migracyjna zmieni chrześcijański charakter Europy

zobacz więcej wideo »
Orban: unijna polityka migracyjna zmieni chrześcijański charakter Europy
Foto: CARLOS BARBA / PAP/EPA | Video: Reuters Viktor Orban ocenił, że Unia Europejska wymusza politykę migracyjną

- Unia Europejska wymusza politykę migracyjną, która w ciągu kilku pokoleń całkowicie zmieni jej oblicze kulturalne i etniczne oraz jej chrześcijański charakter - ocenił premier Węgier Viktor Orban. Oświadczenie wygłosił w czasie czwartkowej konferencji poświęconej prześladowaniu chrześcijan.

Orban ocenił, że chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej prześladowanym na świecie wyznaniem, a tymczasem "z lupą trzeba szukać" politycznych deklaracji potępiających prześladowanie chrześcijan.

Według Orbana "świat powinien usłyszeć, że prześladowanie wspólnot chrześcijańskich w Afryce i na Bliskim Wschodzie, tragedie rodzin i dzieci wykraczają poza te granice".

Jak stwierdził, największym zagrożeniem jest "obojętne milczenie Europy, która zaprzecza swym chrześcijańskim korzeniom".

- Los chrześcijan na Bliskim Wschodzie powinien być ostrzeżeniem, że to, co się dzieje tam, choć teraz wydaje się to niewiarygodne, mogłoby przydarzyć się także nam – oznajmił.

Węgierski premier zaznaczył, że nie należy sprowadzać problemów do Europy z zewnątrz, tylko pomagać potrzebującym na miejscu.

- My, Węgrzy, chcemy, by syryjscy, iraccy i nigeryjscy chrześcijanie jak najszybciej mogli wrócić na ziemię, gdzie ich przodkowie mieszkali od setek lat. To nazywamy węgierską solidarnością – powiedział.

Jak ocenił, najlepszym sposobem pomagania jest przekazywanie środków Kościołom prześladowanych chrześcijan.

Jak zaznaczył, Węgry pomagają odbudowywać domy i świątynie społeczności chrześcijańskich, a także budują domy kultury w Iraku, Syrii i Libanie.

Stworzyły ponadto - jak mówił - program stypendialny dla młodych ludzi z rodzin prześladowanych chrześcijan, by po odebraniu nauki na Węgrzech mogli po powrocie do domu odgrywać pozytywną rolę w swojej społeczności.

Miliony dolarów na odbudowę

Według danych przekazanych dziennikarzom w tym tygodniu przez ambasadora programu Hungary Helps (obejmującego międzynarodowe programy rozwojowe i humanitarne rządu węgierskiego) Petera Heltaiego, Węgry przeznaczyły 2 miliony dolarów na odbudowę zniszczonych budynków mieszkalnych w irackim mieście Teskopa (Tel Skuf) niedaleko Mosulu, zamieszkanym głównie przez wiernych Kościoła chaldejskiego, milion dolarów na odbudowę szkoły i wsparcie kliniki w irackim Irbilu, po 1,1 mln dolarów na pomoc humanitarną dla Kościoła katolickiego obrządku syryjskiego i Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Imigracyjny kryzys w Europie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Gwałcił i wykorzystywał małoletnią córkę. Skazany na 10 lat więzienia

Gwałcił i wykorzystywał małoletnią córkę. Skazany na 10 lat więzienia

Na 10 lat więzienia skazał w czwartek Sąd Okręgowy w Białymstoku 44-letniego mężczyznę oskarżonego o to, że przez wiele lat wykorzystywał seksualnie i gwałcił małoletnią córkę - poinformował rzecznik tego sądu Wiesław Żywolewski. Wyrok nie jest prawomocny. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Obrady chińskich komunistów. "Wizja ta powinna martwić demokratyczne państwa"

Obrady chińskich komunistów. "Wizja ta powinna martwić demokratyczne państwa"

Wizja Chin przedstawiona przez prezydenta Xi Jinpinga na XIX zjeździe Komunistycznej Partii Chin (KPCh) powinna budzić obawy demokratycznych narodów na świecie. Xi chce wzmocnić władzę partii we wszystkich sferach życia - pisze w czwartek "Washington Post". zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Rozsypywali prochy babci. Ta zrobiła im ostatniego psikusa

Po śmierci matki Liz Hopson wraz ze swoją córką rozsypywały prochy staruszki w szczególnych dla zmarłej miejscach... Zobacz TOTERAZ.

Były przywódca Chin Jiang Zemin czyta dokument podczas kongresu partii komunistycznej. (Wu Hong/PAP/EPA) czytaj dalej »