tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Orban u Putina. "Węgry są jednym z kluczowych partnerów Rosji w Europie"

Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się we wtorek w Moskwie z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Putin podkreślił, że relacje rosyjsko-węgierskie rozwijają się "praktycznie we wszystkich kierunkach".

Putin stwierdził, że Węgry są jednym z kluczowych partnerów Rosji w Europie. Chwalił współpracę pomiędzy dwoma krajami. Wymienił między innymi działalność dwustronnej komisji międzyrządowej i kontakty pomiędzy regionami obu krajów. Wskazał, że wartość wzajemnych inwestycji wyniosła około miliard dolarów.

Rosyjski prezydent wypowiadał się na początku spotkania, kiedy politycy rozpoczynali rozmowy dwustronne. Ze strony rosyjskiej w spotkaniu uczestniczyli: szef MSZ Siergiej Ławrow i ministrowie przemysłu i handlu oraz zdrowia: Denis Manturow i Weronika Skworcowa. W składzie delegacji węgierskiej są między innymi: minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto i minister bez teki odpowiedzialny za rozbudowę elektrowni atomowej w Paksu, Janos Sueli.

Współpraca energetyczna

Szijjarto powiedział rosyjskiemu dziennikowi "Kommiersant", że 22 listopada w Budapeszcie odbędzie się posiedzenie komisji międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej. Wówczas podpisanych zostanie kilka dokumentów, między innymi umowa o wzajemnym uznaniu dyplomów szkół wyższych.

Strona węgierska zapowiadała, że zależy jej na osiągnięciu porozumienia z Rosją w kwestiach gazowych. Kontrakt na dostawy na Węgry rosyjskiego gazu wygasa w 2020 roku, strony ustaliły już ilość i cenę surowca w roku 2019. Teraz Budapeszt chciałby "jak najszybciej porozumieć się w sprawie roku 2020" - mówił Szijjarto w wywiadzie dla "Kommiersanta".

Szef MSZ Węgier poinformował także, że po raz pierwszy od wprowadzenia przez Unię Europejską sankcji wobec Rosji - co nastąpiło w 2014 roku - wzrosły wzajemne obroty handlowe. W 2017 roku osiągnęły one wartość 5,5 mld dolarów, co oznacza wzrost o 30 procent w porównaniu z rokiem 2016.

Szijjarto wspomniał w wywiadzie o rozmowach na temat przesyłu gazu, który w przyszłości ma być dostarczany z Rosji do Turcji gazociągiem Turecki Potok. - Nie chodzi o oddzielny, nowy gazociąg (na terytorium Węgier – red.), a raczej o narodowe programy rozwijania systemów przesyłu gazu w regionie w taki sposób, by gaz można było przesyłać z Turcji przez Bułgarię i Serbię, dostarczać na Węgry i dalej - tłumaczył minister. Wskazał, że Węgry mogłyby tylko z Serbii kupować do 6 mld metrów sześciennych surowca rocznie przy minimalnych inwestycjach w swoją infrastrukturę.

Według danych z końca 2017 roku zużycie gazu na Węgrzech wynosi obecnie około 9 mld metrów sześciennych rocznie. Z Rosji Węgry sprowadzają obecnie nieco ponad 8 mld metrów sześciennych gazu rocznie, czyli około 80 procent zapotrzebowania.

W 2014 roku rząd Węgier zawarł z Rosją umowę na budowę przez rosyjski koncern Rosatom dwóch nowych bloków elektrowni atomowej w Paksu. Mają one zostać uruchomione w latach 2026-2027 i produkować w sumie więcej energii niż obecne cztery, które mają zostać wyłączone w latach 2032-2037. Zgodnie z umową Rosja na budowę nowych reaktorów udziela Węgrom kredytu w wysokości do 10 mld euro. Całkowity koszt inwestycji to 12 mld euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Kontrowersje wokół "Davos na pustyni". Owacje na stojąco dla księcia

Kontrowersje wokół "Davos na pustyni". Owacje na stojąco dla księcia

Mimo międzynarodowego oburzenia związanego z zabójstwem saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego, "Davos na pustyni" rozpoczęło się podpisaniem porozumień wartych 50 miliardów dolarów. Na konferencji pojawił się też, podejrzewany o zlecenie zbrodni, książę Arabii Saudyjskiej Muhammad ibn Salman, który został powitany owacjami na stojąco. czytaj dalej »

Podczas imprezy zawaliła się podłoga

Choć brzmi to niewiarygodnie, nikt nie został poważnie ranny. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Wewnątrz Unii Polska jest krajem, który teraz jest pod obserwacją"

"Wewnątrz Unii Polska jest krajem, który teraz jest pod obserwacją"

Jeśli w Polsce forsowane są przepisy, które nie są zgodne z tym, co ustaliliśmy na europejskim poziomie, to musimy to przedyskutować. Jeśli nie możemy, to równie dobrze możemy być republiką bananową - stwierdził Alexander Stubb w rozmowie z korespondentem TVN24 Maciejem Sokołowskim. - Wewnątrz Unii to Polska jest tym krajem, który teraz jest pod obserwacją - dodał. Stubb stara się o nominację Europejskiej Partii Ludowej (EPL) do ubiegania się o stanowisko szefa Komisji Europejskiej. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Urządzenie, które sprawia, że rowerzyści są wreszcie widoczni

Laser, który może uchronić przed groźnym wypadkiem. Zobacz TOTERAZ

Kibice irańskiego klubu Persepolis FC podczas meczu z katarskim Al-Sadd SC na stadionie w Teheranie. (Abedin Taherkenareh/PAP/EPA) czytaj dalej »