"Użycie przemocy wobec opozycyjnych deputowanych stanowi punkt zwrotny"

[object Object]
Posłowie opozycji zostali siłą wyprowadzeni przez prywatnych ochroniarzy z siedziby publicznego nadawcy MTVAfacebook/szelbernadett
wideo 2/2

Organizacja broniąca praw człowieka Amnesty International skrytykowała użycie siły wobec opozycyjnych posłów węgierskich usuniętych w poniedziałek z siedziby publicznego radia i telewizji w Budapeszcie.

W oświadczeniu Amnesty International napisano, że "usunięcie siłą posłów do parlamentu z instytucji publicznej jest wydarzeniem bezprecedensowym" i oceniono, że "użycie przemocy wobec opozycyjnych deputowanych stanowi punkt zwrotny".

Posłowie wyrzuceni z budynku telewizji

W poniedziałek nad ranem troje posłów opozycyjnych zostało siłą wyprowadzonych przez prywatnych ochroniarzy z siedziby publicznego nadawcy MTVA, gdzie weszli w nocy z niedzieli na poniedziałek, domagając się odczytania w eterze 5-punktowej petycji w imieniu uczestników antyrządowej manifestacji.

W petycji zawarto postulaty wycofania nowelizacji kodeksu pracy, nazywanej przez przeciwników "ustawą niewolniczą", zagwarantowania niezależności sądów, niezależnych mediów publicznych, przystąpienia Węgier do Prokuratury Europejskiej oraz zmniejszenia liczby nadgodzin dla policjantów.

MTVA poinformował w poniedziałek o złożeniu na policji zawiadomienia przeciwko opozycyjnym posłom z powodu nadużycia pełnomocnictw.

Współprzewodniczący Węgierskiego Komitetu Helsińskiego Andras Kadar ocenił we wtorek w telewizji ATV, że posłowie mieli prawo wejść do siedziby telewizji.

Politycy opozycyjni siłą wyprowadzeni z siedziby węgierskiej stacji telewizyjnej
Politycy opozycyjni siłą wyprowadzeni z siedziby węgierskiej stacji telewizyjnejfacebook/szelbernadett

Protesty w Budapeszcie

Poniedziałek był już piątym dniem protestów na Węgrzech. Demonstracje rozpoczęły się po przyjęciu 12 grudnia przez parlament nowelizacji kodeksu pracy, zwiększającej limit godzin nadliczbowych, a także ustawy powołującej sądy administracyjne podporządkowane ministerstwu sprawiedliwości.

Zgodnie z nowymi przepisami limit nadgodzin został zwiększony z 250 do 400, przy czym ich rozliczanie w formie dodatkowego wynagrodzenia bądź dni wolnych będzie następować w ciągu trzech lat, a nie tak jak obecnie, w ciągu jednego roku. Jeśli zaś chodzi o powołanie sądów administracyjnych, które mają rozpatrywać m.in. sprawy związane z wyborami, korupcją i protestami, wyrażane są obawy, że może to zwiększyć kontrolę polityczną nad wymiarem sprawiedliwości.

Autor: ft//kg//kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: facebook/szelbernadett