Utrzymać się przy władzy z sądowym wyrokiem. Tak to zrobił wójt Bobrownik

Utrzymać się przy władzy z sądowym wyrokiem. Tak to zrobił wójt Bobrownik
Utrzymać się przy władzy z sądowym wyrokiem. Tak to zrobił wójt Bobrownik
tvn24
Wójt Arkadiusz Ziemba wciąż rządzi śląską gminą Bobrownikitvn24

Najpierw była akcja CBA i zatrzymanie "na gorącym uczynku przyjmowania korzyści majątkowej". Lata później zapadł prawomocny wyrok za przyjęcie łapówki, a następnie decyzja komisarza wyborczego o wygaszeniu mandatu. Mimo to wójt Arkadiusz Ziemba wciąż rządzi śląską gminą Bobrowniki. Jak mu się to udało?

Bobrowniki to zielona, wiejska gmina usytuowana między przemysłowymi miastami na Śląsku: Będzinem, Piekarami Śląskimi i Dąbrową Górniczą.

- U nas wszyscy chcą mieszkać, przenoszą się z miast - mówi mieszkanka Dobieszowic, jednej z wsi leżących na terenie gminy.

Nie tylko przyroda jest magnesem ściągającym nowych mieszkańców. Lokalny samorząd odnosi sukcesy gospodarcze: cała gmina jest skanalizowana, a jej zadłużenie jest najniższe na Śląsku.

Tajna operacja CBA

Ale to nie sukcesy gospodarcze przyniosły Bobrownikom ogólnokrajowy rozgłos. Jesienią 2013 roku wszystkie media informowały o zatrzymaniu wójta Arkadiusza Ziemby na gorącym uczynku popełniania przestępstwa. Szczegółów opinia publiczna nigdy nie poznała, gdyż zatrzymanie samorządowca było efektem tajnej operacji agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Wiadomo, że na podstawie materiałów zgromadzonych przez służbę antykorupcyjną prokuratura okręgowa w Katowicach uznała, iż wójt przyjął korzyść majątkową w wysokości 20 tysięcy złotych. Operację tak opisali dziennikarze Polskiej Agencji Prasowej, powołując się na anonimowe źródła: - Gmina wymieniła się działkami z prywatnym właścicielem. Ten natychmiast sprzedał uzyskany teren pod sieciowy market.

Co ważne, gdy agenci służby antykorupcyjnej zatrzymywali Ziembę, od trzech lat pełnił on funkcję wójta. Mieszkańcy go cenili - do dziś na forach dyskusyjnych można znaleźć świadczące o tym wpisy z tamtego czasu.

"Coś się ruszyło w gminie, odkąd jest Ziemba. Są inwestycje" - to jeden z wpisów na lokalnym forum, gdzie dyskutowano o zatrzymaniu samorządowca.

Prokuratorzy, formułując zarzuty karne wobec wójta wiosną 2014 roku, zdecydowali o jego "zawieszeniu w czynnościach zawodowych". Władzę w gminie - zgodnie z prawem - przejął komisarz wyborczy.

Wygrane wybory

Ale jesienią 2014 roku, gdy prokuratura pracowała nad aktem oskarżenia, odbyły się ogólnokrajowe wybory lokalne, w których Ziemba ponownie wystartował. - Zdobył ponad 70 procent poparcia mieszkańców. Mimo toczącej się sprawy, wójt utrzymywał, że jest niewinny - pisali wtedy reporterzy najważniejszej gazety regionu, "Dziennika Zachodniego".

Rozmawiamy z jednym z lokalnych radnych. Prosi nas o pominięcie jego nazwiska podczas cytowania.

- Wójt potrafił przekonać wyborców, że jest niewinny. Obiecywał, że dowiedzie tego w sądzie. Ja sam mu uwierzyłem - mówi. - Taki wtedy był klimat w całym kraju. To było półtora roku po premierze filmu "Układ zamknięty", gdzie pokazano jak prokuratura i służby potrafią zniszczyć przedsiębiorczych ludzi - dodaje.

Prawomocny wyrok

Jednak wójtowi nie udało się wykazać przed sądem swojej niewinności. Rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata - tak brzmiał prawomocny wyrok, który wydał Sąd Okręgowy w Katowicach w listopadzie 2016 roku.

Arkadiusz Ziemba został skazany z paragrafu 228 kodeksu karnego, który przewiduje karę więzienia od sześciu miesięcy do ośmiu lat dla każdego, kto "w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą". Zgodnie z prawem wkrótce po uprawomocnieniu się wyroku komisarz wyborczy z Katowic wygasił mandat wójta.

Postanowienie zostało opublikowane w dzienniku urzędowym województwa śląskiego. Kolejnym krokiem powinno być wskazanie przez premiera komisarza, który obejmie władzę nad gminą aż do ogłoszenia ponownych wyborów.

Gra prawem

Zarówno prawomocny wyrok, jak i będąca jego konsekwencją decyzja komisarza nie przerwały jednak kariery Arkadiusza Ziemby. Wciąż zasiada w gabinecie wójta Bobrownik, z którego zarządza sprawami 12 tysięcy mieszkańców. Jak mu się to udało?

- Mistrzowskie posługiwanie się prawem - tłumaczy inny z lokalnych radnych, także proszący o zachowanie anonimowości.

Prawne zabiegi wójta to seria skarg i wniosków, zmierzających do podważenia decyzji o wygaśnięciu mandatu, którą wydał śląski komisarz wyborczy. Pierwszą skargę wójt Ziemba skierował do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Katowicach.

Domagał się uchylenia postanowienia komisarza wyborczego i zawieszenia postępowania do czasu, aż w jego sprawie wypowie się Sąd Najwyższy i Trybunał Konstytucyjny, do których skierował sprawę swojego wyroku.

Wójt chce, aby te instytucje odpowiedziały na pytanie, czy decyzja komisarza wyborczego o wygaszeniu mandatu jest zgodna z ustawą zasadniczą. W skrócie: czy urzędnik, jakim jest komisarz, może uchylić mandat wójta, który pochodzi wprost od wyborców.

Kruczki

Wójt przegrał w sądzie pierwszą bitwę, ale nie całą wojnę. W marcu 2017 roku sędziowie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Katowicach odmówili zawieszenia postępowania. To oznaczało, że zdaniem WSA, mimo nierozstrzygniętych konstytucyjnych wątpliwości, mandat Ziemby został wygaszony zgodnie z prawem. Ale i ten werdykt nie spowodował, by Arkadiusz Ziemba opuścił gabinet wójta.

Najpierw złożył wniosek o wyłączenie referendarza sądowego, który miał być nieobiektywny. Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który musiał zdecydować, jaki sąd rozpatrzy wniosek Ziemby. NSA zdecydował, że będzie go rozpatrywał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Sąd oddalił wniosek wójta. Ale od tego postanowienia przysługiwało mu prawo do zażalenia. Ziemba z niego skorzystał. W ten sposób sprawa jest nierozstrzygnięta po dziś. Kolejna rozprawa ma się odbyć w maju.

Sposób na wójta

Podobną taktykę, jak wójt Zięba, zastosował w ostatnich dniach kwietnia inny samorządowiec - prezydent miasta Lublina Krzysztof Żuk. Sąd miał orzec, czy wojewoda słusznie orzekł zarządzenie usuwające Żuka z funkcji prezydenta miasta. Włodarzowi zarzucano, że bezprawnie łączył stanowisko w ratuszu z pracą w radzie nadzorczej PZU Życie.

"Sąd nie ogłosił, bo rano do sądu wpłynął wniosek podpisany przez Krzysztofa Żuka. Zażądał on odsunięcia od sprawy sędzi Marty Laskowskiej-Pietrzak, która przewodniczyła składowi orzekającemu. Zarzucił jej brak bezstronności polegający na tym, że na ostatniej rozprawie (18 kwietnia) dwukrotnie przerwała wypowiedź jego pełnomocnikowi" - opisywano sprawę w "Dzienniku Wschodnim".

W efekcie wniosek uniemożliwił lubelskiemu sądowi ogłoszenie wyroku bo prośbę musi rozpatrzeć skład złożony z innych sędziów.

Nawet jeśli wniosek zostanie oddalony to prezydentowi Żukowi przysługiwać będzie zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Tak, jak z powodzeniem metodę odwoływania się stosuje wójt Zięba.

Wielka polityka

W całej sprawie rolę odgrywa nie tylko zręczność prawnika reprezentującego wójta. Nasi rozmówcy są zgodni, że Arkadiuszowi Ziembie pomagają znajomości w świecie wielkiej polityki.

- Potrafi grać z wielką, warszawską, polityką. Działa lokalnie, myśli globalnie - mówią.

Takim przykładem jest osoba pani wicewójt, która prywatnie jest żoną działającego w śląskich strukturach PiS radnego wojewódzkiego Tomasza Bednarka. To wpływowy działacz rządzącej partii, który właśnie objął stanowisko prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Radny i prezes Bednarek swoją karierę budował jako bliski współpracownik posła PiS Waldemara Andzla, który prywatnie jest mieszkańcem gminy Bobrowniki. Tymczasem o pozycji posła Andzla w rządzącej partii świadczy fotel, w którym zasiada na sali obrad parlamentu. To drugi rząd, wprost za prezesem Jarosławem Kaczyńskim, w imieniu którego dba o dyscyplinę w poselskich szeregach.

Zapytaliśmy posła Andzla, czy wspiera wójta Ziembę, choć jego partia głośno deklaruje walkę z korupcją. - To kłamstwo - rzucił poseł w słuchawkę i zakończył połączenie.

Cisza nad wójtem

Sprawdziliśmy, czy poseł Andzel zajmował się sprawą macierzystej gminy, którą przecież rządzi prawomocnie skazany za korupcję wójt. Nie ma takich śladów w interpelacjach i zapytaniach poselskich. Brak również w mediach wypowiedzi parlamentarzysty na temat Arkadiusza Ziemby. Zapytaliśmy wicewójt Małgorzatę Bednarek o to, jak czuje się, pracując z prawomocnie skazanym wójtem.

- Współpracujemy drugą kadencję, a efekty są widoczne dla mieszkańców w postaci dynamicznie rozwijającej się gminy. Jesteśmy małą społecznością. Znam może bardziej niż ogół mieszkańców sprawę wyroku i wiem, że nie jest tak oczywista, jak przez niektórych jest przedstawiana - odpisała nam Bednarek.

Zaprzecza również, aby sama objęcie funkcji wicewójta w 2011 roku konsultowała z posłem Andzlem i mężem. - Gmina ma duże tempo rozwoju i ja jestem tego współautorką. Stąd propozycja objęcia stanowiska zastępcy wójta - wyjaśniła.

Wystarczy być
Wystarczy byćtvn24

Wójt: jestem niewinny

Poprosiliśmy wójta Ziembę o udzielenie odpowiedzi na pytanie, dlaczego - mimo decyzji komisarza wyborczego i prawomocnego wyroku - wciąż zarządza gminą. W jego imieniu odpowiedział nam sekretarz gminy Janusz Majczak.

"Wójt pełni funkcję, ponieważ zgodnie z obowiązującym prawem, w dalszym ciągu trwa procedura sądowa związana z wygaszaniem mandatu" - czytamy.

Zapytaliśmy również, czy mieszkańcy gminy tolerują fakt, że ich sprawami zajmuje się samorządowiec z wyrokiem.

"Sprawa wyroku nie jest podnoszona przez mieszkańców w osobistych spotkaniach, chociaż ostatnimi czasy uaktywniło się parę osób, zdeklarowanych przeciwników. Jednak czynią to w sposób anonimowy, pod pseudonimami, na forach internetowych. Działania te mają charakter prowadzonej już kampanii wyborczej" - czytamy w odpowiedzi.

Spytaliśmy też o to, czy wójt zawarł cichą koalicję z PiS.

"Wójt nie należy do żadnej partii. Przewodniczącym rady gminy od 4 lat jest działacz PSL, kierowniczką Ośrodka Pomocy Społecznej żona polityka z SLD, prezesem spółki wodociągowej sekretarz struktur powiatowych PO, a zastępca wójta została zatrudniona w urzędzie w 2011 roku, kiedy jej mąż nie był jeszcze radnym (sejmiku wojewódzkiego – red.) z PiS. Wśród 15 radnych gminy nie ma żadnego członka PiS, nie może być więc mowy o żadnej koalicji z Prawem i Sprawiedliwością - brzmi odpowiedź.

Próbowaliśmy dowiedzieć się w Kancelarii Premiera, skąd taka zwłoka w działaniach dotyczących skutecznego odwołania wójta Bobrownik. Nie otrzymaliśmy żadnych odpowiedzi mimo dwóch tygodni oczekiwania.

CBA kontratakuje

W sprawie gminy Bobrowniki broni nie złożyło Centralne Biuro Antykorupcyjne. Agenci śląskiej delegatury CBA konsekwentnie prześwietlają pracę Arkadiusza Ziemby. Skontrolowali wszystkie zamówienia publicznie, których wójt udzielił przez ostatnie dwa lata.

- W trakcie kontroli ujawniliśmy, że wykonawca modernizacji oczyszczalni ścieków kilkunastokrotnie zawyżył wartość prac dotyczących odprowadzania wody. Nieprawidłowości, które wykryliśmy, wskazują na możliwość wystąpienia szkody w mieniu gminy na sumę 2,8 mln zł - mówi portalowi tvn24.pl Piotr Kaczorek z biura prasowego CBA.

Funkcjonariusze skierowali doniesienie w tej sprawie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

- CBA badało przez 9 miesięcy zamówienia publiczne, prokuratura bada w chwili obecnej sprawę. Wójt był przesłuchiwany przez CBA jako kierownik jednostki udzielającej zamówienia, czyli kierownik poszkodowanego. Nie był przesłuchiwany przez prokuraturę ani też prokuratura do tej pory nie postawiła (mu - red.) żadnych zarzutów - informuje tvn24.pl sekretarz gminy Janusz Majczak.

Autor: Robert Zieliński (r.zielinski@tvn.pl) / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Szpitalu Żeromskiego w Krakowie kamery nagrywały nie tylko obraz, ale też dźwięk - dowiedzieli się dziennikarze TVN24. Podsłuch założony był nielegalnie, bo ustawa dopuszcza jedynie monitoring wizyjny. Władze placówki twierdzą, że nagrywanie miało charakter "opcjonalny" w przypadku zastosowania u pacjenta przymusu bezpośredniego i dźwięk nie był rejestrowany "w sposób stały". Nagrania, do których dotarliśmy, sugerują co innego.

Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów

Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ponad 200 lat Amerykanie poświęcali się dla polskiej wolności, a Polacy oddawali swoje życie dla wolności amerykańskiej. Dzisiaj mamy wspólną wolność. Jesteśmy zjednoczeni w kwestii Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Największy pakiet uzbrojenia z USA dla Kijowa. Brzezinski: pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy

Największy pakiet uzbrojenia z USA dla Kijowa. Brzezinski: pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy

Źródło:
tvn24.pl

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski jest wśród osób wezwanych do prokuratury w sprawie inwigilacji Pegasusem - podała "Gazeta Wyborcza". Informację dziennikowi potwierdził rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak. Wcześniej szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar mówił, że prokuratura wysłała listy do 31 osób, które "mają status świadka w postępowaniu".

"GW": Marek Suski dostał wezwanie do prokuratury w sprawie Pegasusa

"GW": Marek Suski dostał wezwanie do prokuratury w sprawie Pegasusa

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", tvn24.pl, PAP

Mam nadzieję, że Władimir Putin nie będzie aż na tyle szalony, żeby poważyć się na cały Sojusz Północnoatlantycki - powiedział w piątek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Jak dodał, aby "go skutecznie odstraszyć, musimy się przygotować".

Sikorski: mam nadzieję, że Putin nie będzie na tyle szalony, by poważyć się na całe NATO

Sikorski: mam nadzieję, że Putin nie będzie na tyle szalony, by poważyć się na całe NATO

Źródło:
PAP

Naczelny Komitet Wykonawczy PSL debatował w piątek nad kandydaturami do Parlamentu Europejskiego. Listy zostaną zaprezentowane razem z kandydatami Polski 2050 w ramach koalicyjnego komitetu Trzecia Droga. O szczegółach piątkowych ustaleń opowiadali w rozmowach z dziennikarzami czołowi politycy PSL.

"Staramy się dać najmocniejsze nazwiska". PSL o kandydaturach do europarlamentu

"Staramy się dać najmocniejsze nazwiska". PSL o kandydaturach do europarlamentu

Źródło:
TVN24

Janina Goss jako członkini rady nadzorczej Orlenu w 2023 roku zarobiła 157 tysięcy złotych. Tak wynika ze sprawozdania rocznego płockiego koncernu. Goss to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl

W mieście Eliniko pod Atenami podczas prac budowlanych znaleziono 314 bomb z czasów drugiej wojny światowej - poinformowały miejscowe władze. Ładunki odkryto na głębokości dwóch metrów, między innymi pod obiektami zbudowanymi przy okazji igrzysk olimpijskich w 2004 roku.

Lotnisko i miejskie obiekty "na polu minowym". Znaleziono ponad 300 bomb

Lotnisko i miejskie obiekty "na polu minowym". Znaleziono ponad 300 bomb

Źródło:
PAP

Michał Woś zadzwonił i pytał, czy będę dziś na komisji - mówiła przed komisją śledczą ds. Pegasusa główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości Elżbieta Pińciurek. Oświadczyła, że w kierowanym przez nią departamencie nikt nie wiedział, na co zostaną wydane środki z Funduszu Sprawiedliwości. Zeznała też, że osobą odpowiedzialną za weryfikację tego, na co zostały wydane środki z funduszu, jest jego dysponent, czyli minister sprawiedliwości.

Główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości przed komisją śledczą o odpowiedzialnym za pieniądze z Funduszu

Główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości przed komisją śledczą o odpowiedzialnym za pieniądze z Funduszu

Źródło:
PAP, TVN24

Nie nadzorowałem komórki, która zajmowała się gadżetami - powiedział były szef MON Mariusz Błaszczak. Odniósł się do "procederu", o którym poinformował wiceszef resortu. Cezary Tomczyk mówił, że najważniejsi współpracownicy ówczesnego ministra dopuszczali się kradzieży cennych przedmiotów, które miały być oficjalnie wręczane najważniejszym ministrom obcych państw. "Kto zegarkiem wojuje, ten od zegarka ginie" - napisał premier Donald Tusk w mediach społecznościowych.

Pytanie o prezenty dla współpracowników Błaszczaka. "Nie uwierzy pan, ale nie nadzorowałem tej komórki"

Pytanie o prezenty dla współpracowników Błaszczaka. "Nie uwierzy pan, ale nie nadzorowałem tej komórki"

Źródło:
TVN24

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o 800 plus należy złożyć do końca kwietnia. Pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu.

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

"Awantura na naradzie w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości i zamiana miejsc! Jacek Kurski na "dwójkę" w mazowieckim, Maciej Wąsik na "jedynkę" na Podlasiu. Rękę przyłożył do tego Marek Suski" - poinformowała w piątek dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska.

"Fakty" TVN: awantura na naradzie w siedzibie PiS i zamiana miejsc na listach do europarlamentu

"Fakty" TVN: awantura na naradzie w siedzibie PiS i zamiana miejsc na listach do europarlamentu

Źródło:
TVN24

Dlaczego nasz udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest tak ważny dla przyszłości całej wspólnoty? Parlament Europejski ma wpływ na sprawy, które dotyczą wszystkich.

"Kluczowa" rola Parlamentu Europejskiego. Jak czerwcowe wybory mogą wpłynąć na przyszłość UE

"Kluczowa" rola Parlamentu Europejskiego. Jak czerwcowe wybory mogą wpłynąć na przyszłość UE

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Polscy policjanci będą od maja sprawdzać legalność pobytu w Polsce Ukraińców w wieku poborowym i jeśli trzeba, "eskortować" ich do ukraińskiej ambasady - taki przekaz rozpowszechniają polscy internauci. Nie jest to prawda, a film pokazywany jako rzekomy dowód jest klasyczną fałszywką.

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Źródło:
Konkret24

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie żyje Michael Verhoeven. Niemiecki reżyser i scenarzysta dwukrotnie otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Miał 85 lat.

Nie żyje reżyser filmowy Michael Verhoeven. Miał 85 lat

Nie żyje reżyser filmowy Michael Verhoeven. Miał 85 lat

Źródło:
PAP

Wysokość wynagrodzenia posłów do Parlamentu Europejskiego różni się od kwoty, jaką zarabiają krajowi parlamentarzyści. Jaką kwotę miesięcznie otrzymuje eurodeputowany, na zwrot których kosztów może liczyć i jaką emeryturę może dostać w przyszłości? Wyjaśniamy.

Ile zarabia europoseł w Parlamencie Europejskim? Jaką dostanie odprawę i emeryturę?

Ile zarabia europoseł w Parlamencie Europejskim? Jaką dostanie odprawę i emeryturę?

Źródło:
tvn24.pl

Wielu internautów wierzy w rozpowszechniany w sieci przekaz, jakoby środki z Krajowego Planu Odbudowy zostały nam wypłacone po bardzo zawyżonym kursie i że Polska będzie spłacała to przez pół wieku. Tyle że to nieprawda.

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Źródło:
Konkret24
Król, Danusia i prezydent. Historia prawa łaski

Król, Danusia i prezydent. Historia prawa łaski

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kierowca skody podczas wyprzedzania doprowadził do zderzenia z busem. W wyniku uderzenia, jego auto dachowało i wpadło na teren stacji benzynowej. - Nikomu nic poważnego się nie stało - informuje Grzegorz Jaroszewicz z gorzowskiej policji.

Wylądował na dachu tuż obok dystrybutora. Może mówić o sporym szczęściu

Wylądował na dachu tuż obok dystrybutora. Może mówić o sporym szczęściu

Źródło:
tvn24.pl
W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- My, obywatele, składamy się na pensje polityków i potem widzimy, że oni uprawiają ten freak fight przed Sejmem - powiedziała w podcaście "Wybory kobiet" Marianna Schreiber, odnosząc się też do swojego udziału w walkach MMA. Była również pytana m.in. o to, czy miała poczucie, że jej aktywność publiczna jest obciążeniem dla jej męża.

Marianna Schreiber o "freak fightcie przed Sejmem". "To już chyba lepiej na tym zarabiać, prawda?"

Marianna Schreiber o "freak fightcie przed Sejmem". "To już chyba lepiej na tym zarabiać, prawda?"

Źródło:
tvn24.pl

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Czterodniowy tydzień nauki chce wprowadzić na niektórych kierunkach prof. Piotr Jedynak, nowy rektor elekt Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowiec tłumaczy swoje zamiary "radykalnym" wzrostem kosztów utrzymania studentów, spośród których wielu musi łączyć studia z pracą zarobkową.

Nowy rektor chce czterodniowego tygodnia nauki

Nowy rektor chce czterodniowego tygodnia nauki

Źródło:
PAP, "Fakty" TVN

Andrzej Dziwisz, bratanek kardynała Stanisława Dziwisza i wójt gminy Raba Wyżna na Podhalu, po 18 latach sprawowania władzy żegna się z urzędem. W wyborach pokonał go Tomasz Rajca, dotychczasowy radny powiatowy. Co zaważyło na sensacyjnej zmianie? "Nazwisko Dziwisz nie jest już tak wybieralne" - usłyszeli w urzędzie dziennikarze.

Bratanek kardynała Dziwisza nie będzie już wójtem. "Nazwisko już nie tak wybieralne"

Bratanek kardynała Dziwisza nie będzie już wójtem. "Nazwisko już nie tak wybieralne"

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza", Onet

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

W Polsce rządzący skazani są na megalomanię. Do takiego wniosku doszedłem, słuchając rozmowy Pawła Kowala z Moniką Olejnik. Kowal przekonywająco opowiadał o swoich rozległych kontaktach zagranicznych. Z opowieści tych wynikało, że jego rozmówcy przypisują nam kluczową rolę w rozgrywającym się na teranie Ukrainy konflikcie Rosja-Zachód. Piszę "konflikt Rosja-Zachód" z rozmysłem - nie żebym chciał pomniejszyć dzielność Ukraińców. Chodzi mi tylko o to, byśmy widzieli świat takim, jakim jest. Przychodzą mi te myśli do głowy, bo w tych dniach minęła 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, a to on właśnie w czasie drugiej wojny światowej doszedł do przekonania, że Polacy nie chcą widzieć rzeczywistości takiej, jaką ona jest.

Mikromaniak Jan Karski 

Mikromaniak Jan Karski 

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku luka VAT ponownie wzrosła do dwucyfrowego poziomu - przekazał na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, szczegółowe dane za ubiegły rok zostaną opublikowane w najbliższych dniach.

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Źródło:
PAP

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24