tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Sąd pyta o godność i Salę Kolumnową. Dezubekizacja do trybunału

Sąd pyta o godność i Salę Kolumnową. Dezubekizacja do trybunału
Foto: Adrian Grycuk CC BY SA Wikipedia | Video: tvn24 Dezubekizacja - według PiS - ma być aktem sprawiedliwości dziejowej

Dezubekizacja trafi do Trybunału Konstytucyjnego. Warszawski sąd pyta trybunał nie tylko o to, czy jest sprawiedliwa i nie narusza godności człowieka. Pada też zasadnicze pytanie, czy Sejm w ogóle prawidłowo przyjął ustawę. Procesy sądowe z pozwów emerytowanych funkcjonariuszy zostaną zawieszone, zanim jeszcze się rozpoczęły.

Z pytaniem prawnym o dezubekizację zwraca się do trybunału Sąd Okręgowy w Warszawie. Jest to obecnie jedyny sąd w Polsce, który może rozpatrywać odwołania emerytowanych funkcjonariuszy od decyzji  o obniżeniu im świadczeń. Emeryci i renciści utrzymywani przez zakład emerytalno-rentowy MSWiA zaskarżyli do 15 stycznia 5747 decyzji o obniżeniu świadczeń.

Jak informował  wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, termin pierwszej rozprawy został wyznaczony na 13 marca. Nie wiadomo jednak, czy ta rozprawa odbędzie się, bo 24 stycznia trzyosobowy skład sędziowski wydał postanowienie o zwróceniu się z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego, czy dezubekizacja jest zgodna z Konstytucją.

Część postępowań w sądzie już jest zawieszona

Skład orzekający chce zadać trybunałowi pytanie tylko w związku z jedną z pięciu i pół tysiąca rozpatrywanych spraw. I w tej jednej sprawie postępowanie zostanie zawieszone do czasu, aż trybunał odpowie na wątpliwości sądu. Co z  pozostałymi sprawami - nie wiadomo.

"Zwrócenie się z pytaniem do Trybunału Konstytucyjnego nie powoduje samoistnego zawieszenia wszystkich pozostałych postępowań. Sąd indywidualnie podejmuje decyzję o zawieszeniu postępowania, w niektórych sprawach już takie postanowienia zapadły" - poinformowała nas Samodzielna Sekcja Prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie.

Biuro rzecznika prasowego trybunału poinformowało nas, że żadne pytanie jeszcze nie wpłynęło. W sądzie zaś dowiedzieliśmy się, że to dlatego, iż postanowienie o zadaniu pytania czeka na uprawomocnienie. "25 stycznia zostało wysłane wraz z uzasadnieniem pełnomocnikom stron i dopiero po jego uprawomocnieniu zostanie przekazane pytanie prawne do Trybunału Konstytucyjnego" - informuje Samodzielna Sekcja Prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie.

Pytania o godność i o Salę Kolumnową

Sąd Okręgowy w Warszawie chce zapytać trybunał, najogólniej rzecz ujmując, czy dezubekizacja jest zgodna z zasadą sprawiedliwości społecznej, z godnością człowieka, z równością wobec prawa i z prawem obywateli do zabezpieczenia społecznego. Takie zasady i gwarancje zapisane są w Konstytucji.

Sąd pyta trybunał tak naprawdę o dwie ustawy - jedną o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy w najnowszym brzmieniu zmienionym w grudniu 2016 r. Drugie pytanie dotyczy zaś samej ustawy wprowadzającej zmiany, uchwalonej na pamiętnym posiedzeniu Sejmu w Sali Kolumnowej 16 grudnia 2016 r. Kwestia tego, czy było legalne, do dziś nie jest rozstrzygnięta. W innym bowiem postępowaniu, niezależnym od sprawy dezubekizacji, prokuratura próbowała umorzyć, ale sąd nakazał prowadzić dalej śledztwo w sprawie legalności tamtego posiedzenia.

Wątpliwości, czy posiedzenie Sejmu w Sali Kolumnowej było legalne wracają również w pytaniu warszawskiego sądu ubezpieczeń społecznych do Trybunału Konstytucyjnego. Ponieważ pytanie jest jeszcze nieprawomocne, nie znamy dokładnie jego treści z uzasadnieniem. Z pisemnej informacji udzielonej portalowi tvn24.pl przez Sąd Okręgowy w Warszawie wynika jednak, że sąd pyta trybunał o stwierdzenie zgodności ustawy wprowadzającej dezubekizację z artykułami Konstytucji, które nic nie mówią o prawach i wolnościach obywatelskich, a z przepisami regulującymi zasady działania władzy.

Sąd Okręgowy w Warszawie pyta więc trybunał, czy ustawa dezubekizująca renty i emerytury jest zgodna z przepisami Konstytucji mówiącymi, że:

:: Sejm i Senat obradują na posiedzeniach,

:: Sejm składa się z 460 posłów,

:: projekty ustaw Sejm rozpatruje w trzech czytaniach i że posłowie mają prawo do wnoszenia poprawek,

:: Sejm uchwala ustawy zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Pytanie do trybunału, którego część sędziów nie uznaje

Mimo że o pytaniu prawnym sądu do trybunału wiadomo jest na razie tylko tyle, że zapadło postanowienie o jego skierowaniu i czego ono dotyczy, już dziś można spodziewać się, że ewentualny wyrok trybunału, wbrew oczekiwaniom może nie usprawnić postępowań sądowych w sprawie dezubekizacji.

Część sędziów w ogóle nie uznaje trybunału z jego prezes Julią Przyłębską za legalny, ponieważ orzekają w nim trzy osoby wybrane na miejsca legalnie wcześniej wybranych sędziów. Dowodem nieuznawania trybunału było wycofanie z niego wszystkich skarg złożonych przez Krajową Radę Sądownictwa. Pytanie do trybunału kieruje Sąd Okręgowy w Warszawie. Tymczasem półtora roku wcześniej, 15 września 2016 r. to zgromadzenie sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie w całości poparło uchwały nadzwyczajnego Kongresu Sędziów Polskich. Kongres jednoznacznie krytycznie wypowiedział się wtedy o zmianach w trybunale dokonywanych przez PiS.

Odwołań i skarg byłych funkcjonariuszy i ich rodzin od decyzji obniżających emerytury jest obecnie około dziesięciu tysięcy. Pięć i pół tysiąca to pozwy do sądu. Pozostałe to wnioski do ministra spraw wewnętrznych, który jednoosobowo może unieważniać poszczególne decyzje dezubekizacyjne np. gdy służba dla PRL emerytowanego funkcjonariusza trwała krótko, a zasłużył się on wolnej Polsce.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Handlują krwią przy łóżkach pacjentów. Kryzys rujnuje służbę zdrowia w Wenezueli

Handlują krwią przy łóżkach pacjentów. Kryzys rujnuje służbę zdrowia w Wenezueli

Ochrona zdrowia, której dostępność dla najuboższych była jednym z głównych haseł "rewolucji boliwariańskiej" zainicjowanej 20 lat temu przez prezydenta Hugo Chaveza, stała się kolejną ofiarą kryzysu gospodarczego w Wenezueli. Powstał tam czarny rynek krwi. czytaj dalej »

Kubki z farbą i palnik gazowy. Tak powstają nietypowe obrazy

Każdy obraz jest wyjątkowy, ale wszystkie mają charakterystyczny wspólny wzór. ZOBACZ TOTERAZ

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Drażliwa rozmowa" z Trumpem i odwołana wizyta prezydenta Meksyku

"Drażliwa rozmowa" z Trumpem i odwołana wizyta prezydenta Meksyku

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto odłożył swoją pierwszą wizytę w Białym Domu - informuje agencja Reutera, powołując się na wysokich rangą amerykańskich urzędników. Decyzję taką podjął po "drażliwej rozmowie telefonicznej" z prezydentem USA Donaldem Trumpem. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Obroniony karny na wagę punktu. Bramkarz bohaterem Śląska

Obroniony karny na wagę punktu. Bramkarz bohaterem Śląska

Jakub Słowik bohaterem Śląska w debiucie trenera Tadeusza Pawłowskiego. Bramkarz wrocławian obronił rzut karny w końcówce meczu z Górnikiem Zabrze i to jemu koledzy zawdzięczają remis 1:1. W innym niedzielnym meczu - między Piastem Gliwice i Wisłą Kraków też podział punktów, tyle że tam padł wynik 0:0. czytaj dalej »

To prawdopodobnie najsłodsza ryba świata

Zaobserwowano ją nieopodal Meksyku podczas podwodnej eksploracji. Niewiele o niej wiadomo, ale pewne jest jedno - wygląda jak z kreskówki. Zobacz TOTERAZ

Pokaz podczas ceremonii zamknięcia igrzysk w Pjongczangu (Fot. Sergei Ilnitsky/PAP/EPA) czytaj dalej »