tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Łączenie sił w walce z rakiem mózgu. Powstała światowa baza danych

zobacz więcej wideo »
Łączenie sił w walce z rakiem mózgu. Powstała światowa baza danych
 • Łączenie sił przeciw rakowiŁączenie sił przeciw rakowi
 • Nowe sposoby walki z nowotworami. "Ostatnie pięć lat w onkologii to totalny przełom"Nowe sposoby walki z nowotworami. "Ostatnie pięć lat w onkologii to totalny przełom"
 • Filmowa para uratowała życie kobiecie chorej na nowotwórFilmowa para uratowała życie kobiecie chorej na nowotwór
 • "Mały wojownik" walczy z rzadkim i groźnym nowotworem"Mały wojownik" walczy z rzadkim i groźnym nowotworem
 • Mechanik prowadził terapię antynowotworową Mechanik prowadził terapię antynowotworową
 • W Warszawie powstanie ośrodek leczenia rzadkich nowotworówW Warszawie powstanie ośrodek leczenia rzadkich nowotworów
 • Lek na nowotwory w kosmosie?Lek na nowotwory w kosmosie?
 • Nowatorska metoda leczenia chorych na nowotwórNowatorska metoda leczenia chorych na nowotwór
 • Protonoterapia szansą na pokonanie nowotworuProtonoterapia szansą na pokonanie nowotworu
 • "Wyciągi z konopii hamują rozrost komórek nowotworowych""Wyciągi z konopii hamują rozrost komórek nowotworowych"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Łączenie sił przeciw rakowi

Amerykańscy naukowcy stworzyli światową bazę danych o raku mózgu - dostępną dla wszystkich z każdego miejsca na świecie. Przekazali w niej szczegółowe dane kilkuset przypadków chorób, co może przyspieszyć diagnozowanie choroby i skuteczniejsze jej leczenie w przyszłości. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.

Tu nikomu nie zależy na zachowaniu tajemnicy. Przeciwnie - lekarze z amerykańskiego Georgetown University zapraszają wszystkich do korzystania z zebranych przez nich danych na temat nowotworów mózgu. Znalazło się w niej kilkaset opisanych przypadków.

- Baza jest niezwykle użyteczna, jest dostępna z każdego miejsca na świecie. Jedyne, czego potrzebujesz, to laptop i dostęp do internetu - wyjaśnia Subha Mabhavan z Georgetown University.

Złośliwy glejak to wyrok śmierci

Ogólnodostępna baza ma pomóc ratować życie kolejnych osób, które zapadają na nowotwory mózgu, między innymi glejaka. - Dotychczas stosowane metody w złośliwych glejakach to tak naprawdę jest wydłużenie o kilka miesięcy przeżycia przy najbardziej wymyślnych metodach. Póki co diagnostyka, że jest to złośliwy glejak, oznacza wyrok śmierci - przyznaje profesor Zbigniew Czernicki z Kliniki Neurochirurgii II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Amerykańska baza zawiera informacje genowe badanych przez naukowców guzów, pobranych od pacjentów ochotników. Zawiera też dane diagnostyczne, w tym skany mózgu, dane dotyczące leczenia i wyniki tego leczenia. - Chcemy, aby dane te były wykorzystywane przez jak najszerszą grupę odbiorców, całą społeczność badawczą w dziedzinie biomedycyny, aby otworzyć ich wyobraźnie i zmaksymalizować odkrycia w tej dziedzinie - tłumaczy Yuriy Gusev z Georgetown University.

Chodzi o to, by połączyć siły badaczy na całym świecie. Bo im więcej osób się pochyli nad tymi badaniami, tym większa szansa na okiełznanie tych nowotworów.

- Jeśli chodzi o mózg, to jest dużo ograniczeń, przede wszystkim w przeciwieństwie do innych narządów, w mózgu istnieje bariera krew-mózg - wyjaśnia profesor Mirosław Ząbek, kierownik Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim. - W związku z tym staje się tak, że kilkadziesiąt procent cząsteczek krążących po człowieku do mózgu nie wchodzi - dodaje.

Cel: terapia spersonalizowana

Naukowcy już teraz analizują materiał genetyczny pacjentów, by sprawdzić co sprawia, że komórka zaczyna się zachowywać inaczej, że zaczyna się proces nowotworowy. - My możemy wyizolować taki materiał genetyczny i sprawdzić, czy w zapisie informacji znajduje się zły zapis - mówi profesor Bożena Kamińska z Instytutu Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk.

- Nazywamy go mutacją, czyli jakąś zmianą, która sprawia, że nie powstanie konkretna cząsteczka, albo powstanie jej za dużo - dodaje.

Teraz chodzi o to, by tę wiedzę wykorzystać i znaleźć nowe zmiany genetyczne, w które można celować określonymi lekami. - Chcielibyśmy różne nowotwory leczyć specjalnie dobraną dla nich formą terapii, modne jest teraz określenie: "terapia spersonalizowana". Czyli - zachorowałeś i dostajesz odpowiedni lek na swoją chorobę - tłumaczy profesor Ząbek.

Im więcej przypadków naukowcy zgromadzą w bazie, tym łatwiej będzie im zauważyć prawidłowości. I tym większa będzie też szansa na to, by kolejne choroby ze śmiertelnych stawały się przewlekłymi. Czyli takimi, z którymi da się żyć.

Więcej materiałów na stronie magazynu "Polska i świat" TVN24.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu. 
"To jest wymuszony krok"

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu.
"To jest wymuszony krok"

Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wstępnie uzgodniły nowy program finansowania, który zastąpi program rozszerzonego finansowania wygasający w 2019 roku - poinformował MFW. Wcześniej rząd Ukrainy zgodził się na podwyżkę o 23,5 procent ceny gazu dla odbiorców indywidualnych. czytaj dalej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Wściekły Mourinho. Wygrana uciekła mu sprzed nosa

Wściekły Mourinho. Wygrana uciekła mu sprzed nosa

Jose Mourinho i jego Manchester United byli bardzo blisko zwycięstwa z Chelsea w Londynie. Szlagier zakończył się jednak podziałem punktów, a pod koniec meczu doszło do awantury. Z wygranej nie mógł cieszyć się także grający w West Ham United Łukasz Fabiański. zobacz więcej »

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »