tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Nowy plan USA na zatrzymanie migracji. "Jesteśmy przeciążeni"

zobacz więcej wideo »
Nowy plan USA na zatrzymanie migracji. "Jesteśmy przeciążeni"
 • Trump: żołnierze na granicy będą się bronićTrump: żołnierze na granicy będą się bronić
 • Reuters: wojsko ma zatrzymać karawanę migrantów na granicy USAReuters: wojsko ma zatrzymać karawanę migrantów na granicy USA
 • Karawana imigrantów zmierza w stronę granicy USAKarawana imigrantów zmierza w stronę granicy USA
 • Karawana migrantów odrzuciła plan "Jesteś w swym domu" prezydenta MeksykuKarawana migrantów odrzuciła plan "Jesteś w swym domu" prezydenta Meksyku
 • Karawana migrantów idzie w stronę granicy USAKarawana migrantów idzie w stronę granicy USA
 • Karawana migrantów w centrum wyborczego sporu. "Stawką jest to, kim jesteśmy"Karawana migrantów w centrum wyborczego sporu. "Stawką jest to, kim jesteśmy"
 • "Cały świat patrzy". Protest na lotnisku O'Hare po dekrecie Trumpa"Cały świat patrzy". Protest na lotnisku O'Hare po dekrecie Trumpa
Foto: Jose Mendez / PAP / EPA | Video: Fakty TVN Trump wysyła wojsko na granicę. "Fakty" TVN z 2 listopada

Stany Zjednoczone zamierzają wprowadzić prawo zabraniające uchodźcom, którzy przybyli niezgodnie z prawem, ubiegania się o azyl - poinformowała amerykańska administracja. To kolejny krok prezydenta Donalda Trumpa w walce z falą migracji, która, jego zdaniem, zagraża Stanom Zjednoczonym.

Zgodnie z proponowanym dekretem każdy uchodźca, który nie przekroczy granicy z USA na oficjalnym przejściu granicznym, nie będzie mógł starać się o pobyt w Stanach Zjednoczonych. Administracja chce, aby nowe prawo zostało podpisane przez Donalda Trumpa jeszcze przed przybyciem do granicy z USA tak zwanej karawany migrantów, która obecnie przez Meksyk zmierza w kierunku granicy ze Stanami Zjednoczonymi.

Azyl dla 10 procent

"Jesteśmy przeciążeni zbyt wieloma nieuzasadnionymi roszczeniami azylowymi, które za bardzo obciążają nasze środki, uniemożliwiając nam szybkie udzielenie azylu tym, którzy naprawdę na to zasługują" - poinformowało ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego USA.

Resort wyjaśnił, że obecnie przed sądami toczy się około 700 000 spraw związanych z wnioskami azylowymi. W ostatnich pięciu latach liczba osób ubiegających się o azyl w USA zwiększyła się o 2000 procent, z czego zaledwie 10 procent osób otrzymało prawo pobytu w USA.

"Zgodnie z naszymi przepisami imigracyjnymi prezydent ma pełne prawo do zawieszenia lub ograniczenia wjazdu cudzoziemców do Stanów Zjednoczonych, jeśli uzna to za leżące w interesie narodowym" - napisano w oświadczeniu, wydanym przez ministerstwo.

Trump wysyła żołnierzy

We wtorek grupa 5 500 migrantów, głównie z Wenezueli, Hondurasu i Salwadoru, dotarła do Mexico City, skąd zamierza iść dalej na północ, w kierunku granicy z USA. W reakcji Trump kilka dni temu zapowiedział, że jest gotów wysłać na granicę z Meksykiem 15 000 żołnierzy, których zadaniem będzie powstrzymanie migrantów przed wejściem na terytorium USA.

Według oficjalnych danych każdego roku granicę Meksyku z USA przekracza 400 000 nielegalnych uchodźców.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Nowoczesna chce wstrzymania prac nad ustawą. "Zbiega się 
w czasie ze sprawą KNF"

Nowoczesna chce wstrzymania prac nad ustawą. "Zbiega się
w czasie ze sprawą KNF"

Wstrzymania prac nad nowelizacją niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku, domagali się w środę posłowie Nowoczesnej. Według nich, konieczne jest zbadanie procesu legislacyjnego w kontekście sprawy KNF. czytaj dalej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Pokaz koni na targach jeździeckich SICAB w Sewilli. (Raul Caro/PAP/EPA) czytaj dalej »