tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Żona Maduro objęta sankcjami USA

Żona Maduro objęta sankcjami USA
Foto: EPA/MIRAFLORES Prezydent Nicolas Maduro i pierwsza dama Cilia Flores podczas kampanii prezydenckiej

USA nałożyły nowe sankcje na wenezuelskich dygnitarzy, w tym wiceprezydenta, ministra obrony oraz żonę prezydenta Nicolasa Maduro, ogłosił we wtorek resort finansów Stanów Zjednoczonych. Waszyngton zarzuca im grabież majątku narodowego.

Łącznie sankcjami objęto sześć osób. W oświadczeniu resort finansów podał, że USA "będą kontynuować podejmowanie konkretnych i zdecydowanych działań przeciwko tym, którzy są zaangażowani w niszczenie demokracji w Wenezueli, oraz tym, którzy wzbogacają się kosztem Wenezuelczyków".

"Socjalizm spowodował bankructwo"

Po ogłoszeniu nowych sankcji krytycznie o sytuacji w Wenezueli mówił prezydent USA Donald Trump. Podczas wystąpienia na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ zaapelował do światowych przywódców o "wzywanie do przywrócenia demokracji w Wenezueli".

- Nie tak dawno Wenezuela była jednym z bogatszych państw na świecie. Dziś socjalizm spowodował bankructwo zasobnego w ropę kraju i wpędził jego ludzi w skrajną nędzę - powiedział Trump na forum ONZ.

Odpowiedź Maduro

Maduro w wystąpieniu telewizyjnym uznał słowa prezydenta USA za usprawiedliwienie dla amerykańskiego kolonializmu w Ameryce Południowej. Gdy przemawiał, dołączyli do niego objęci nowymi sankcjami. - Jestem otoczony przez osoby, na które nałożono sankcje. Dziękuję ci, Donaldzie Trumpie, że mogę być otoczony taką godnością - oświadczył.

Maduro został wybrany na drugą kadencję w maju. Jest oskarżany przez opozycję i społeczność międzynarodową o osłabianie demokracji i doprowadzenie zamożnej Wenezueli do stanu katastrofy humanitarnej.

Kryzys w Wenezueli

Stany Zjednoczone, podobnie jak wiele innych krajów, uznały wybory w Wenezueli za nieprawomocne i nałożyły na nią dodatkowe sankcje, w ramach których zabroniono amerykańskim firmom i obywatelom USA pomagania rządowi w Caracas w sprzedaży nieruchomości i dóbr inwestycyjnych.

Wenezuela od kilku lat pogrążona jest w głębokim kryzysie gospodarczym i społecznym; zmaga się z recesją i wielocyfrową inflacją oraz niedoborami żywności i leków. Według ONZ od 2015 roku kraj ten opuściło 1,6 mln osób.

96 procent przychodów Wenezueli pochodzi ze sprzedaży ropy naftowej. Spadek cen surowców energetycznych w ostatnich latach znacznie pogłębił kryzys gospodarczy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Protesty w Wenezueli

Wenezuela protestuje

Pozostałe informacje

Mimo ciszy wyborczej, ten lokal wypełniony jest muzyką

Wybory w gminie Czerwonak nigdy nie są nudne. Zobacz TOTERAZ, jak został tam ozdobiony lokal wyborczy.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Najostrożniejsi inwestorzy wstrzymują się z zakupami nowych mieszkań. Sugeruje to znaczny spadek zakupów gotówkowych lokali. "Wciąż jednak transakcje stricte gotówkowe odpowiadają za 53 procent pieniędzy trafiających na konta deweloperów" – zauważa Bartosz Turek, analityk Open Finanse. Zdaniem Marcina Krasonia z firmy Home Broker za spadki sprzedaży na rynku pierwotnym odpowiada wzrost cen. czytaj dalej »

NASA planuje wysłać człowieka na Wenus

Naukowcy chcą wysłać statek załogowy na drugą pod względem odległości od Słońca planetę Układu Słonecznego. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »