tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Ochłodzenie na linii Rosja - USA

Amerykanie ściągnęli rosyjskie flagi. Moskwa: wtargnęli

Amerykanie ściągnęli rosyjskie flagi. Moskwa: wtargnęli
Foto: Twitter / Russia in USA | Video: Twitter / Russia in USA USA i Rosja są w sporze dyplomatycznym

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji określiło w czwartek jako zbezczeszczenie symboli narodowych zdjęcie w USA flag rosyjskich z budynków zamkniętych we wrześniu obiektów dyplomatycznych - konsulatu generalnego w San Francisco i przedstawicielstwa handlowego w Waszyngtonie.

W czwartek wieczorem ambasada Rosji w USA zamieściła komunikat na Twitterze mówiący o "kradzieży" flag rosyjskich z budynku w San Francisco, gdzie konsulat generalny Rosji został zamknięty 2 września na żądanie USA. Rosjanie skierowali w tej sprawie protest do strony amerykańskiej i zażądali zwrotu symboliki państwowej.

Departament Stanu USA oświadczył, że flagi zostały zdjęte z zachowaniem honorów "z byłych obiektów konsularnych" i są bezpiecznie przechowywane wewnątrz budynków.

 
Sprzeciw Moskwy

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa na cotygodniowym briefingu oceniła, że władze amerykańskie podjęły wrogie działania w odniesieniu do rosyjskich obiektów dyplomatycznych. Dodała, że Moskwa już wyraziła w tej sprawie stanowczy protest.

Rzeczniczka MSZ oznajmiła także, że Rosja nie zgodziła się na zdjęcie z budynków jej flag państwowych. Oceniła, że przedstawiciele strony amerykańskiej "wtargnęli bez zaproszenia na terytorium rosyjskie" i znajdują się tam obecnie "jako okupanci".

"Nie zdarzyło się dotąd nic podobnego"

Zacharowa zarzuciła w czwartek stronie amerykańskiej dwulicowość i oświadczyła, że przedstawiciele Rosji nie są dopuszczani do budynków. - W ciągu ostatnich miesięcy całkowicie odebrano dostęp przedstawicielom Rosji do pięciu obiektów stanowiących rosyjską własność dyplomatyczną w USA. W historii stosunków rosyjsko-amerykańskich nie zdarzyło się dotąd nic podobnego - podkreśliła.

Zapewniła także, że Moskwa będzie pracować nad środkami odwetowymi i zapowiedziała, iż może zostać podjęty "cały pakiet" działań w odpowiedzi na kroki USA.

Dyplomatyczny spór

Stany Zjednoczone zażądały zamknięcia obiektów dyplomatycznych Rosji w San Francisco i Waszyngtonie, a także wynajmowanych pomieszczeń przedstawicielstwa handlowego w Nowym Jorku, w reakcji na redukcję - na żądanie Moskwy - liczby pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych USA na terenie Rosji.

Z żądaniem ograniczenia personelu amerykańskich placówek do 455 osób MSZ Rosji wystąpiło pod koniec lipca. Krok ten był według Moskwy reakcją na działania USA - wydalenie pod koniec grudnia zeszłego roku 35 dyplomatów rosyjskich i odebranie stronie rosyjskiej dostępu do ośrodków wypoczynkowych dla dyplomatów.

Z kolei wydalenie dyplomatów Amerykanie uzasadniali szykanowaniem pracowników ambasady USA w Moskwie i domniemaną ingerencją służb rosyjskich w ubiegłoroczne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Ochłodzenie na linii Rosja - USA

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Dżihadyści "przyparci do muru", kalifat się kurczy

Wraz z wyzwoleniem z rąk tak zwanego Państwa Islamskiego Ar-Rakki na północy Syrii tak zwany kalifat coraz bardziej się zmniejsza, ograniczając się do terenów wzdłuż granicy z Irakiem. Wciąż jednak istnieje groźba zamachów samobójczych i ataków uśpionych komórek tej grupy - ostrzegają eksperci. zobacz więcej »

Protest głodowy lekarzy to "konieczna desperacja"

- Oszczędności na służbie zdrowia są iluzoryczne. To, że ktoś czeka kilka lat na endoprotezę stawu biodrowego, czy na operację zaćmy, to jest iluzoryczna oszczędność. Tak naprawdę ten człowiek nie pracuje, pobiera zasiłek chorobowy - mówił w "Tak jest" Adam Sandauer. zobacz więcej »

INFORMACJE BIZNESOWE »

Zarabiają miliony, zbierają kupony na zakupy. Tak oszczędzają gwiazdy NBA

Zarabiają miliony, zbierają kupony na zakupy. Tak oszczędzają gwiazdy NBA

Wielu z nich twardo stąpa po ziemi i jeśli tylko mogą to oszczędzają. Zbierają kupony promocyjne na tańsze zakupy w supermarketach, jeżdżą starymi, tanimi autami czy nawet komunikacją publiczną. W tym gronie są najwybitniejsi zawodnicy jak LeBron James, Kawhi Leonard czy Carmelo Anthony. Program "24 Godziny" w TVN24 BiS. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Psi przyjaciele pod jednym dachem

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, to fakt. Ale ta trójka przyjaźni się też między sobą! Perypetie tych trzech zabawnych psiaków biją w sieci rekordy popularności. ZOBACZ TOTERAZ.PL

Manewry afgańskiej armii w okolicach Kabulu (Fot. JAWAD JALALI/PAP/EPA) czytaj dalej »