tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Ochłodzenie na linii Rosja - USA

Amerykanie ściągnęli rosyjskie flagi. Moskwa: wtargnęli

Amerykanie ściągnęli rosyjskie flagi. Moskwa: wtargnęli
Foto: Twitter / Russia in USA | Video: Twitter / Russia in USA USA i Rosja są w sporze dyplomatycznym

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji określiło w czwartek jako zbezczeszczenie symboli narodowych zdjęcie w USA flag rosyjskich z budynków zamkniętych we wrześniu obiektów dyplomatycznych - konsulatu generalnego w San Francisco i przedstawicielstwa handlowego w Waszyngtonie.

W czwartek wieczorem ambasada Rosji w USA zamieściła komunikat na Twitterze mówiący o "kradzieży" flag rosyjskich z budynku w San Francisco, gdzie konsulat generalny Rosji został zamknięty 2 września na żądanie USA. Rosjanie skierowali w tej sprawie protest do strony amerykańskiej i zażądali zwrotu symboliki państwowej.

Departament Stanu USA oświadczył, że flagi zostały zdjęte z zachowaniem honorów "z byłych obiektów konsularnych" i są bezpiecznie przechowywane wewnątrz budynków.

 
Sprzeciw Moskwy

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa na cotygodniowym briefingu oceniła, że władze amerykańskie podjęły wrogie działania w odniesieniu do rosyjskich obiektów dyplomatycznych. Dodała, że Moskwa już wyraziła w tej sprawie stanowczy protest.

Rzeczniczka MSZ oznajmiła także, że Rosja nie zgodziła się na zdjęcie z budynków jej flag państwowych. Oceniła, że przedstawiciele strony amerykańskiej "wtargnęli bez zaproszenia na terytorium rosyjskie" i znajdują się tam obecnie "jako okupanci".

"Nie zdarzyło się dotąd nic podobnego"

Zacharowa zarzuciła w czwartek stronie amerykańskiej dwulicowość i oświadczyła, że przedstawiciele Rosji nie są dopuszczani do budynków. - W ciągu ostatnich miesięcy całkowicie odebrano dostęp przedstawicielom Rosji do pięciu obiektów stanowiących rosyjską własność dyplomatyczną w USA. W historii stosunków rosyjsko-amerykańskich nie zdarzyło się dotąd nic podobnego - podkreśliła.

Zapewniła także, że Moskwa będzie pracować nad środkami odwetowymi i zapowiedziała, iż może zostać podjęty "cały pakiet" działań w odpowiedzi na kroki USA.

Dyplomatyczny spór

Stany Zjednoczone zażądały zamknięcia obiektów dyplomatycznych Rosji w San Francisco i Waszyngtonie, a także wynajmowanych pomieszczeń przedstawicielstwa handlowego w Nowym Jorku, w reakcji na redukcję - na żądanie Moskwy - liczby pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych USA na terenie Rosji.

Z żądaniem ograniczenia personelu amerykańskich placówek do 455 osób MSZ Rosji wystąpiło pod koniec lipca. Krok ten był według Moskwy reakcją na działania USA - wydalenie pod koniec grudnia zeszłego roku 35 dyplomatów rosyjskich i odebranie stronie rosyjskiej dostępu do ośrodków wypoczynkowych dla dyplomatów.

Z kolei wydalenie dyplomatów Amerykanie uzasadniali szykanowaniem pracowników ambasady USA w Moskwie i domniemaną ingerencją służb rosyjskich w ubiegłoroczne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Ochłodzenie na linii Rosja - USA

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE SPORTOWE »

Pizza sprawia, że pracujemy lepiej. Potwierdziło to badanie

Psycholog Dan Ariely przeprowadził w 2016 roku bardzo ciekawe badanie w jednej z izraelskich firm IT. Zobacz TOTERAZ.

Jak zabezpieczyć swój dom przed… dziećmi?

Spinka do włosów i kilka zabawek uchroniły rodziców od bałaganu w łazience. Urocze wideo nagrane przez mamę. Zobacz TOTERAZ.

Helikopter walczący z ogniem zrzuca wodę nad płonącymi lasami w Ljusdal, Szwecja. (Fot. Maja Suslin/PAP/EPA) czytaj dalej »