tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Porozumienie atomowe z Iranem

Źródła w Unii Europejskiej: nowej umowy z Iranem nie ma w planach

Źródła w Unii Europejskiej: nowej umowy z Iranem nie ma w planach
Foto: PAP/EPA "Śmierć Ameryce" - krzyczą w Iranie [materiał "Faktów" TVN z 9 maja]

Cytowane przez Reutera źródła w Unii Europejskiej zaprzeczyły w niedzielę, jakoby dyplomaci pięciu państw sygnatariuszy umowy atomowej mieli wkrótce rozważyć nowe porozumienie z Iranem. Umowa miałaby przewidywać pomoc finansową w zamian za ustępstwa wobec Stanów Zjednoczonych.

Według opublikowanego wcześniej w niedzielę artykułu w "Welt am Sonntag" ("WamS") dyplomaci Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Chin i Rosji na spotkaniu w najbliższy piątek omówią propozycję nowego porozumienia między Iranem i światowymi mocarstwami.

Przekonać Trumpa

Umowa ta byłaby identyczna z już obowiązującą, ale dodatkowo zawierałaby zapisy o ustępstwach Teheranu wobec USA. Nowe zapisy odnosiłyby się do obaw Stanów Zjednoczonych związanych z irańskim programem pocisków balistycznych oraz wspierania przez Iran zbrojnych ugrupowań na Bliskim Wschodzie - napisał "WamS", powołując się na anonimowe wysoko postawione źródło unijne.

"Musimy odejść od określenia 'wiedeńskie porozumienie atomowe' i dodać kilka nowych elementów. Tylko to zdoła przekonać prezydenta Trumpa do ponownego zniesienia sankcji [wobec Iranu - przyp. red.]" - powiedziała ta osoba, dodając, że nowe porozumienie mogłoby objąć pomoc finansową dla Iranu.

Tymczasem trzy osoby, które uczestniczyły w negocjacjach mających odwieść Trumpa od wycofania USA z umowy atomowej, twierdzą, że doniesienia niemieckiej gazety są nieprawdziwe.

- Piątkowe spotkanie [dyplomatów - red.] w Wiedniu będzie dotyczyło kwestii związanych z wdrażaniem porozumienia atomowego i jego szczegółów. Nie będzie obejmowało żadnych innych tematów - podkreśliły te źródła w rozmowie z agencją Reutera.

"Obrady bez udziału USA"

W ramach porozumienia nuklearnego - podpisanego w 2015 roku przez Iran oraz sześć mocarstw (USA, Wielką Brytanię, Francję, Chiny, Rosję i Niemcy) - Teheran zgodził się na ograniczenie swojego programu nuklearnego w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych nań sankcji. Umowę pod znakiem zapytania postawiła jednak ogłoszona 8 maja decyzja Trumpa o wycofaniu z niej USA.

Również w niedzielę irańskie MSZ zapowiedziało, że w piątek Iran weźmie udział w posiedzeniu wspólnej komisji, powołanej przez sześć mocarstw, Iran i Unię, która zajmuje się skargami w sprawie realizacji porozumienia.

- Na wniosek Iranu w piątek obradować będzie komisja wspólna, bez udziału USA, aby omówić konsekwencje wycofania się USA [z umowy - red.] i sposoby utrzymania swoich zobowiązań na rzecz umowy przez pozostałych sygnatariuszy - oświadczył irański wiceminister spraw zagranicznych Abbas Arakczi.

W poniedziałek sekretarz stanu USA Mike Pompeo ma nakreślić "dyplomatyczną mapę drogową" i zaapelować do sojuszników w Europie i poza nią o wspólne wywieranie presji na Iran, by skłonić ten kraj do renegocjacji porozumienia atomowego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Porozumienie atomowe z Iranem

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018
Faza grupowa
Faza grupowa
Faza grupowa

Jest uchodźcą, żyje w Polsce i ma wiadomość dla wszystkich Polaków

Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy porozmawialiśmy z Ferasem, który mieszka w Polsce od 6 lat. Ma dom i pracę. Ze swojej ojczyzny, Syrii uciekł przed wojną. Zobacz TOTERAZ

Potrącił kobietę i uciekł. Policja szuka motocyklisty

Świętokrzyska policja szuka motocyklisty, który na kieleckim rynku potrącił kobietę. 39-latka upadła i uderzyła głową w krawężnik, do szpitala trafiła z poważnymi obrażeniami. Piratowi drogowemu grozi 4,5 roku więzienia. zobacz więcej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

Do świetnej zabawy wiele nie trzeba. Liczy się tylko pomysł

Dzieci w obozie dla uchodźców w Bangladeszu mogą liczyć na doskonałą rozrywkę. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Co najmniej 19 cywilnych ofiar konfliktu w Donbasie w ciągu czterech miesięcy

Co najmniej 19 cywilnych ofiar konfliktu w Donbasie w ciągu czterech miesięcy

Co najmniej 19 cywilów zginęło od lutego do maja w wyniku konfliktu między siłami rządowymi a separatystami prorosyjskimi w Donbasie na wschodzie Ukrainy – poinformowało w środę Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka (UNHCHR). zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Polscy kibice na meczu z Senegalem (fot. Abedin Taherkenareh/EPA/PAP) czytaj dalej »