tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Choroba Karola szybko postępuje, ale jest szansa. Potrzeba "tylko" pieniędzy

Choroba Karola szybko postępuje, ale jest szansa. Potrzeba "tylko" pieniędzy
Foto: Robert Kaczmarkiewicz | Video: Robert Kaczmarkiewicz Zbiórkę dla Karola zorganizowała jego mama

Karol o swojej chorobie dowiedział się cztery lata temu. To wtedy po raz pierwszy usłyszał - pląsawica Huntingtona. Objawy zaczęły się nasilać. Niekontrolowane odruchy, Karol stawał się coraz bardziej nerwowy. W pewnym momencie nie mógł sam donieść talerza. Pojawiła się jednak nadzieja. Możliwa jest operacja, która znacząco złagodzi objawy i wydłuży życie 27-latka. Jej koszt to 63 tysiące złotych.

Karol to 27-latek z Ulnowa w gminie Susz. Cztery lata temu zdiagnozowano u niego pląsawicę Huntingtona. Objawy stają się coraz bardziej intensywne.

- To codziennie rujnuje nasze życie. Karol traci możliwość kontrolowania ruchów i emocji, przypominania sobie ostatnich zdarzeń oraz podejmowania decyzji. Ostatecznie choroba prowadzi do niepełnosprawności i śmierci - tłumaczy Irena Markuszewska-Gubiec, mama Karola.

27-latek chorobę odziedziczył po swoim ojcu. Niestety, on nie jest już w stanie samodzielnie się poruszać. Dla Karola jest jednak jeszcze szansa.

- Lekarze zgodnie stwierdzili, że mózg syna nie jest na tyle zniszczony i jest możliwość przeprowadzenia operacji -  mówi mama Karola.

Jest to operacja głębokiej stymulacji mózgu, na którą Karol został zakwalifikowany. Może się ona odbyć już w marcu tego roku w Gdańsku.

"Drugiej szansy nie będzie"

Jak mówi mama Karola, nie ma szans na całkowite wyleczenie jej syna. Jednak metoda, którą zaproponowali lekarze, wydłuża życie i znacznie łagodzi objawy.

Operacja kosztuje 63 tysiące złotych. Niestety, nie jest refundowana, podobnie jak późniejsze koszty leczenia i rehabilitacji.

Chcąc pomóc synowi, pani Irena postanowiła założyć zbiórkę.

- "Drugiej szansy nie będzie" - to tytuł zbiórki, ale też fakt. Tylko do pewnego momentu rozwoju choroby można przeprowadzić tę operację. Kiedy wkroczy ona w kolejne stadium, nie będzie to już możliwe - tłumaczy mama 27-latka.

Na razie udało się zebrać niecałe 35 procent potrzebnej sumy. Można pomóc Karolowi, wpłacając pieniądze na stronie zbiórki: TUTAJ.

Ratujemy życie Karola. "Drugiej szansy nie będzie"

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

32 lata w 4 sekundy. Tak zmieniał się świat rok po roku

Niezwykły timelapse przedstawia zdjęcia satelitarne z najciekawszych miejsc na Ziemi. Jak rozwijał się Dubaj i Las Vegas? Co się działo z lodowcami, a co z Morzem Martwym? Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE BIZNESOWE »

Mieszkanie plus drewno. Sejm daje zielone światło dla utworzenia nowej spółki

Mieszkanie plus drewno. Sejm daje zielone światło dla utworzenia nowej spółki

Sejm uchwalił w piątek ustawę powołującą spółkę Polskie Domy Drewniane, która w ramach programu Mieszkanie plus ma budować drewniane domy. Udziałowcami spółki będą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Chcą przed śmiercią zobaczyć rodziny. Ale wyczekiwane spotkanie może się nie odbyć

Chcą przed śmiercią zobaczyć rodziny. Ale wyczekiwane spotkanie może się nie odbyć

Państwowe media Korei Północnej ostrzegły, że może nie dojść do planowanego po raz pierwszy od wielu lat spotkania krewnych rozdzielonych w czasie wojny z lat 1950-53. Pjongjang domaga się, aby władze w Seulu odesłały 12 północnokoreańskich kelnerek, które znalazły się w Korei Południowej w niejasnych okolicznościach. zobacz więcej »

Uszkodzony kabel? Tym prostym sposobem szybko go naprawisz

Złamane okulary, urwane zapięcie. Możliwości jest nieskończenie wiele. Rozwiązanie genialne w swojej prostocie. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Zamieszki w Limie, stolicy Peru (fot. German Falcon/EPA/PAP) czytaj dalej »