tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Ukraina. Relacja z frontu

"Faza eskalacji" w Donbasie. OBWE: strony konfliktu nie wypełniają zobowiązań

Po stosunkowo spokojnym okresie świątecznym w Donbasie na wschodzie Ukrainy rozpoczęła się eskalacja walk między prorosyjskimi bojownikami a ukraińskimi siłami rządowymi - oświadczył w piątek wiceszef Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE Alexander Hug.

Od katolickich do prawosławnych świąt Bożego Narodzenia i przez przypadające na ten czas ferie szkolne w regionie konfliktu obowiązywał rozejm. Hug powiedział na konferencji prasowej w Kijowie, że ustalenia o zawieszeniu broni były jednak łamane prawie każdego dnia.

Faza eskalacji

- Strony konfliktu nie wypełniają swoich zobowiązań. Dziś można powiedzieć, że rozpoczęła się faza eskalacji. Świadczą o tym 2 tysiące naruszeń porozumień o rozejmie, odnotowane przez naszych obserwatorów od godziny 17 we wtorek do godziny 17 w środę - poinformował.

Hug przypomniał, że wcześniej w Donbasie ogłaszane były rozejmy na święta wielkanocne, żniwa czy początek roku szkolnego, jednak za każdym razem po okresie spokoju na linii rozgraniczenia następowało nasilenie walk.

Wiceszef misji OBWE przekazał także, że w 2017 roku strony konfliktu naruszały porozumienia o jego uregulowaniu ponad 401 tysięcy razy. - Dla porównania w 2016 roku takich przypadków było ponad 320 tysięcy - podkreślił.

- Specjalna Misja Monitoringowa OBWE nie może zapewnić pokoju, gdyż mogą to zrobić jedynie strony konfliktu, wstrzymując działania bojowe i zapewniając stabilny pokój poprzez wycofanie uzbrojenia i rozminowanie zaminowanych terytoriów - oświadczył Hug.

10 tysięcy ofiar w trzy lata

Konflikt na wschodzie Ukrainy rozpoczął się w kwietniu 2014 roku, kiedy separatyści z obwodów donieckiego i ługańskiego wystąpili zbrojnie, dążąc do utworzenia niepodległych republik. Wydarzenia te były poprzedzone przeprowadzoną miesiąc wcześniej aneksja Krymu przez Rosję. Ocenia się, że w ciągu trzech lat walk separatystów z ukraińskimi siłami rządowymi zginęło ponad 10 tysięcy osób.

Zgodnie z porozumieniami mińskimi z 2015 roku wszelka broń ciężka miała zostać wycofana z działań zbrojnych w Donbasie. Jednak nadzorujący zawieszeniu broni obserwatorzy regularnie informują o naruszeniach zasad porozumienia przez obie strony konfliktu.

Chcąc zakończyć krwawe walki na wschodniej Ukrainie społeczność międzynarodowa, w tym Stany Zjednoczone, wezwały do rozmieszczenia w Donbasie sił pokojowych ONZ. Pomysł poparły zarówno Kijów, jak i Moskwa, jednak obie strony nie zgadzają się, co do rozlokowania niebieskich hełmów na kontrolowanej przez rebeliantów części ukraińsko-rosyjskiej granicy. Jak na razie nie podjęto w tej sprawie decyzji.

Rosja odpiera zarzuty Ukrainy i NATO o wspieranie militarne donieckich separatystów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Ukraina. Relacja z frontu

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Wróciła "zachodnia" linia komunikacji wojskowej między Koreami

Wróciła "zachodnia" linia komunikacji wojskowej między Koreami

Linia komunikacji wojskowej pomiędzy Koreą Północną i Koreą Południową w zachodniej części Półwyspu Koreańskiego została ponownie uruchomiona – przekazało we wtorek ministerstwo obrony w Seulu. Oceniono, że pomoże to zmniejszyć napięcia i budować wzajemne zaufanie. zobacz więcej »

Gdy miał 3 miesiące, został skatowany. Teraz otrzyma specjalny wózek

Na szczęście znalazła się firma, która zrobi dla niego specjalny wózek za darmo. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Twoim roślinkom brakuje słońca? Ten robot się nimi zajmie

Ma 6 nóg, jest uroczym robotem i jak nikt zajmie się twoimi roślinkami! Zobacz TOTERAZ.

Pracownicy BMC czyścili śmieci wyrzucone na brzeg podczas przypływu wzdłuż promenady w Marine Drive w Bombaju, Indie. (Fot. Divyakant Solanki/PAP/EPA) czytaj dalej »