"Nie ma słów na opisanie horroru". Unia chce powstrzymać masakrę enklawy


Walki we Wschodniej Gucie w Syrii powinny zostać natychmiast wstrzymane - oświadczyła w piątek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Wezwała do bezzwłocznego podjęcia działań chroniących ludność cywilną i uruchomienia pomocy humanitarnej.

- Unia Europejska nie ma słów na opisanie horroru, którego doświadczają mieszkańcy Wschodniej Guty. Setki cywilów, kobiet i dzieci jest obecnie obiektem celowych i ustawicznych ataków. Są to prawdziwe, niewinne ofiary tej wojny - podkreśliła wysoka unijna przedstawiciel do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

"Zaprzestać prowadzenia działań przeciwko własnym obywatelom"

Zdaniem Mogherini stworzenie nieograniczonego dostępu i ochrona ludności cywilnej jest dla społeczności międzynarodowej obowiązkiem moralnym i sprawą najwyższej wagi. Dlatego wezwała państwa do zjednoczenia się w tej sprawie i powstrzymania ludzkiego cierpienia.

Mogherini zaapelowała do wszystkich stron konfliktu oraz gwarantów wyznaczonych w Syrii obszarów deeskalacji - Rosji, Iranu i Turcji - by podjęły wszelkie niezbędne środki do wprowadzenia zawieszenia ognia i ochrony ludności zgodnie z wymogami prawa międzynarodowego.

- Reżim syryjski musi natychmiast zaprzestać prowadzenia działań przeciwko własnym obywatelom i wypełnić wobec nich swój elementarny obowiązek polegający na zapewnieniu im ochrony - domagała się szefowa unijnej dyplomacji.

Oświadczyła również, że Unia Europejska poprze inicjatywę ONZ w sprawie wprowadzenia w rejonie walk 30-dniowego zawieszania ognia. Przypomniała przy tym oficjalne stanowisko UE, według którego konfliktu w Syrii nie da się rozwiązać środkami militarnymi, a jedynie na drodze politycznego procesu pod egidą ONZ.

Enklawa w ogniu

Wschodnia Guta, rebeliancka enklawa na wschodnich przedmieściach Damaszku, jest od lutego intensywnie bombardowana przez wojska prezydenta Syrii Baszara al-Asada. Według ONZ od 4 lutego w walkach we Wschodniej Gucie śmierć poniosło co najmniej 346 cywilów, a 878 zostało rannych. Większość to ofiary rządowych nalotów.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka uważa, że część samolotów nad Gutą mogła być rosyjska.

W nocy z poniedziałku na wtorek ONZ wezwała syryjską armię do natychmiastowego wstrzymania bombardowań oblężonego regionu, w którym w dramatycznych warunkach przebywa ponad 400 tysięcy osób.

Zapowiedź rezolucji w sprawie rozejmu

W 2017 roku Wschodnia Guta włączona została do wyznaczonych przez Rosję, Iran i Turcję stref deeskalacji, ale nie zapewniło to bezpieczeństwa cywilom.

Rada Bezpieczeństwa ONZ ma w piątek głosować w sprawie projektu rezolucji domagającej się 30-dniowego rozejmu w Syrii, aby umożliwić dostawy pomocy i ewakuację medyczną.

Autor: mm//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: