tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Tymoszenko znów spróbuje. Zapowiada start w wyborach prezydenckich

zobacz więcej wideo »
Tymoszenko znów spróbuje. Zapowiada 
start w wyborach prezydenckich
 • Kampania Julii Tymoszenko przed wyborami prezydenckimi w 2010 roku Kampania Julii Tymoszenko przed wyborami prezydenckimi w 2010...
 • Skazał Julię Tymoszenko na siedem lat więzienia. Został zwolnionySkazał Julię Tymoszenko na siedem lat więzienia. Został zwolniony
 • Tymoszenko kontra PoroszenkoTymoszenko kontra Poroszenko
 • 27.03.2014 | Julia Tymoszenko będzie kandydować na prezydenta Ukrainy27.03.2014 | Julia Tymoszenko będzie kandydować na prezydenta...
Foto: rada.gov.ua | Video: Reuters TV To nie pierwszy raz, kiedy Julia Tymoszenko spróbuje swoich sił w prezydenckim wyścigu

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko oficjalnie zapowiedziała w środę swój start w wyborach prezydenckich w przyszłym roku. 57-letnia polityk oświadczyła, że chce doprowadzić do "demonopolizacji władzy" w państwie.

- Wystartuję w wyborach na prezydenta Ukrainy. Uczynię to nie po to, by pobawić się w autorytaryzm i monopol na władzę. Dla mnie stanowisko prezydenta nie jest PlayStation, lecz oznacza realne zmiany, na które czeka cały kraj – powiedziała podczas wideokonferencji na Facebooku.

Zapowiedziała, że po objęciu najwyższego stanowiska w państwie będzie chciała przeprowadzić referendum. - Zaproponuję zmiany w konstytucji jako realną umowę społeczną w celu demonopolizacji władzy. Z jednej strony ma być ona silniejsza pod względem realizacji strategii, zaś z drugiej: dobrze zorganizowana, wyważona i kontrolowana przez społeczeństwo – podkreśliła Tymoszenko.

Była premier przekonywała także, że zaplanowane na jesień przyszłego roku wybory do Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy powinny odbyć się na podstawie nowej ordynacji.

- Duża grupa naukowców i znawców prawa pracuje obecnie nad tym, by stworzyć koncepcję nowej konstytucji, następnie jej projekt ma być poddany pod referendum, a nowy prezydent powinien przyjąć konstytucję i wdrożyć ją w życie. I kolejne wybory parlamentarne powinny odbyć się już według nowej, silnej i najlepszej na świecie konstytucji – powiedziała.

Do trzech razy sztuka

To nie pierwszy raz, kiedy twarz pomarańczowej rewolucji i pierwsza kobieta w historii pełniąca urząd premiera Ukrainy zamierza ubiegać się o najwyższy urząd w państwie. W 2004 roku zrezygnowała z kandydowania w wyborach prezydenckich, popierając w nich Wiktora Juszczenkę.

W 2010 roku przegrała wybory z prorosyjskim kandydatem Wiktorem Janukowyczem, który w 2014 roku, w następstwie zwycięstwa rewolucji godności, zbiegł do Rosji.

W przedterminowych wyborach szefa państwa w 2014 roku zmierzyła się z obecnym prezydentem Petrem Poroszenką, który zwyciężył w pierwszej turze, zdobywając 54,7 procent głosów. Drugi wynik uzyskała Tymoszenko, na którą głosowało 12,81 procent uczestników wyborów.

Liderka opozycji

Tymoszenko stoi obecnie na czele partii Batkiwszczyna (Ojczyzna), która jest w prozachodniej opozycji wobec ekipy rządowej w Kijowie. Według sondażu z maja, przeprowadzonego przez Fundację Demokratyczne Inicjatywy im. Ilka Kuczeriwa, zajmuje ona pierwsze miejsce w rankingu prezydenckim i może liczyć na 13,3 procent głosów. Petro Poroszenko zajął w tym samym badaniu czwarte miejsce z poparciem wynoszącym 7,6 procent.

W przeszłości byłej premier Ukrainy wielokrotnie stawiano zarzuty karne. Oskarżano ją między innymi o defraudację. W październiku 2011 roku uznano ją za winną spowodowania strat przedsiębiorstwa Naftohaz Ukrainy i skazano na siedem lat pozbawienia wolności. W 2013 roku Tymoszenko postawiono zarzut zlecenia zabójstwa posła i przedsiębiorcy Jewhena Szczerbania, jednak z uwagi na brak dowodów postępowanie zawieszono.

Na mocy wprowadzonych w 2014 roku zmian w prawie karnym Ukrainy polityk została wypuszczona na wolność.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Zgubiłeś bagaż w pociągu? Sprawdź, co powinieneś zrobić

Zgubiłeś bagaż w pociągu? Sprawdź, co powinieneś zrobić

Wakacyjne wyjazdy to dużo wrażeń, czasami nawet zbyt dużo, przez co tracimy koncentrację. Czasami kończy się to zgubieniem bagażu. Zgodnie z prawem, w zależności od tego, gdzie leży nasza torba czy plecak, za ich utratę odpowiadamy sami albo odpowiedzialność spada na przewoźnika. czytaj dalej »

To nie wysypisko śmieci. To ocean

W ciągu trzech dni nazbierali ponad 30 ton śmieci. A to dopiero początek. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Woda prosto z rzeki. Ta słomka ją przefiltruje

Dzięki specjalnym filtrom wodę można wypić bezpośrednio z zanieczyszczonego zbiornika. Zobacz TOTERAZ.

Mistrzostwa Europy w piłce wodnej w Barcelonie. (Fot. Tibor Illyes/PAP/EPA) czytaj dalej »