tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

36 miejsc, 19 kandydatur. Za mało chętnych na ławników w Sądzie Najwyższym

zobacz więcej wideo »
36 miejsc, 19 kandydatur. Za mało chętnych na ławników w Sądzie Najwyższym
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Marek Chmaj o kandydaturach na ławników Sądu Najwyższego

W czwartek o godzinie 16. upłynął termin zgłaszania kandydatów na ławników Sądu Najwyższego. Na 36 miejsc do obsadzenia zgłosiło się zaledwie 19 kandydatów. Jak mówił w TVN24 konstytucjonalista, profesor Marek Chmaj, "Kancelaria Senatu będzie miała problem".

Zgodnie z nową ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, kandydatów na ławników mogły zgłaszać marszałkowi Senatu stowarzyszenia i inne organizacje społeczne i zawodowe, z wyłączeniem partii politycznych oraz grupy co najmniej 100 obywateli mających czynne prawo wyborcze.

Na 36 miejsc do obsadzenia zgłosiło się tylko 19 kandydatów.

Wyboru Senat musi dokonać do 3 lipca. Do tego czasu funkcję ławników w SN będą mogli pełnić ławnicy ze stołecznych sądów - Sądu Okręgowego w Warszawie oraz Sądu Okręgowego Warszawa-Praga - którzy wyrazili gotowość do orzekania w okresie przejściowym. Taką chęć w oświadczeniach, wysłanych do Sądu Najwyższego,wyraziło 90 stołecznych ławników.

Obywatele niechętnie garną się do kandydowania"

Jak mówił w TVN24 konstytucjonalista, profesor Marek Chmaj, "Kancelaria Senatu będzie mieć problem".

- Skoro zamknęła proces przyjmowania kandydatur, to będzie musiała procedować wybór tych 19. Nie wiadomo, czy wszyscy będą wybrani. A później na wakaty będzie musiała przeprowadzić kolejne wybory. To oczywiście będzie się mogło odbywać na podstawie przepisów ustawy, ale widzimy, że na samym starcie obywatele niechętnie garną się do kandydowania - podkreślił.

Jego zdaniem instytucja ławnika "bardzo atrakcyjnie wyglądała, kiedy mówiono o tym, że Sąd Najwyższy już nie orzeka i tam trzeba przywrócić sprawiedliwość, najlepiej ludową".

- Takie orzecznictwo z udziałem ławników sprawdza się, ale na poziomie sądu rejonowego, gdzie można korzystać z doświadczenia życiowego, ze znajomości faktów, osób które nie są stricte sędziami - tłumaczył Chmaj.

Podkreślił, że "Sąd Najwyższy jest to sąd najważniejszy".

- Powinni w nim orzekać ludzie z największym doświadczeniem zawodowym, nawet niekoniecznie sędziowskim. Ta ogromna wiedza prawnicza jest niezbędna nawet przy rozpoznawaniu skarg nadzwyczajnych. Czasem składy będą trzyosobowe - jeden ławnik i dwóch sędziów - i ten ławnik nie będzie miał merytorycznego przygotowania, żeby orzekać - dodał profesor.

Procedura wyboru ławników

Jak poinformowano na stronie Senatu, marszałek tej Izby kieruje zgłoszenia kandydatów na ławników SN wraz z dołączonymi dokumentami do senackiej komisji praw człowieka, praworządności i petycji.

Po zbadaniu zgłoszeń, komisja wskazuje marszałkowi kandydatów, których zgłoszenia zostały wniesione w terminie i spełniają wymogi formalne oraz przedstawia Senatowi projekt uchwały stwierdzającej pozostawienie bez dalszego biegu zgłoszeń wniesionych po upływie terminu lub niespełniających wymogów formalnych.

Komisja przedstawia Senatowi listę kandydatów oraz opinie o nich w zakresie spełniania wymogów określonych w ustawie "sformułowane w oparciu o posiadane dokumenty, a w razie potrzeby przesłuchania określonych kandydatów – także w oparciu o te przesłuchania".

"Marszałek Senatu przesyła niezwłocznie I prezesowi SN uchwałę Senatu w sprawie wyboru ławników SN oraz dokumenty dotyczące osób wybranych ławnikami, tj. karty zgłoszenia kandydatów wraz z dołączonymi dokumentami oraz informacje o kandydatach uzyskane od Komendanta Głównego Policji" - czytamy na stronie Senatu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
andre_valenducq

O Brak chetnych ??

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   MUNDIAL 2018
   Faza grupowa
   Faza grupowa
   Faza grupowa

   Jest uchodźcą, żyje w Polsce i ma wiadomość dla wszystkich Polaków

   Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy porozmawialiśmy z Ferasem, który mieszka w Polsce od 6 lat. Ma dom i pracę. Ze swojej ojczyzny, Syrii uciekł przed wojną. Zobacz TOTERAZ

   Potrącił kobietę i uciekł. Policja szuka motocyklisty

   Świętokrzyska policja szuka motocyklisty, który na kieleckim rynku potrącił kobietę. 39-latka upadła i uderzyła głową w krawężnik, do szpitala trafiła z poważnymi obrażeniami. Piratowi drogowemu grozi 4,5 roku więzienia. zobacz więcej »

   Sprawdź, czy zagraża Ci smog

   TVN Meteo

   Do świetnej zabawy wiele nie trzeba. Liczy się tylko pomysł

   Dzieci w obozie dla uchodźców w Bangladeszu mogą liczyć na doskonałą rozrywkę. Zobacz TOTERAZ.

   INFORMACJE ZE ŚWIATA »

   Co najmniej 19 cywilnych ofiar konfliktu w Donbasie w ciągu czterech miesięcy

   Co najmniej 19 cywilnych ofiar konfliktu w Donbasie w ciągu czterech miesięcy

   Co najmniej 19 cywilów zginęło od lutego do maja w wyniku konfliktu między siłami rządowymi a separatystami prorosyjskimi w Donbasie na wschodzie Ukrainy – poinformowało w środę Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka (UNHCHR). zobacz więcej »

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Polscy kibice na meczu z Senegalem (fot. Abedin Taherkenareh/EPA/PAP) czytaj dalej »