tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

36 miejsc, 19 kandydatur. Za mało chętnych na ławników w Sądzie Najwyższym

zobacz więcej wideo »
36 miejsc, 19 kandydatur. Za mało chętnych na ławników w Sądzie Najwyższym
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Marek Chmaj o kandydaturach na ławników Sądu Najwyższego

W czwartek o godzinie 16. upłynął termin zgłaszania kandydatów na ławników Sądu Najwyższego. Na 36 miejsc do obsadzenia zgłosiło się zaledwie 19 kandydatów. Jak mówił w TVN24 konstytucjonalista, profesor Marek Chmaj, "Kancelaria Senatu będzie miała problem".

Zgodnie z nową ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, kandydatów na ławników mogły zgłaszać marszałkowi Senatu stowarzyszenia i inne organizacje społeczne i zawodowe, z wyłączeniem partii politycznych oraz grupy co najmniej 100 obywateli mających czynne prawo wyborcze.

Na 36 miejsc do obsadzenia zgłosiło się tylko 19 kandydatów.

Wyboru Senat musi dokonać do 3 lipca. Do tego czasu funkcję ławników w SN będą mogli pełnić ławnicy ze stołecznych sądów - Sądu Okręgowego w Warszawie oraz Sądu Okręgowego Warszawa-Praga - którzy wyrazili gotowość do orzekania w okresie przejściowym. Taką chęć w oświadczeniach, wysłanych do Sądu Najwyższego,wyraziło 90 stołecznych ławników.

Obywatele niechętnie garną się do kandydowania"

Jak mówił w TVN24 konstytucjonalista, profesor Marek Chmaj, "Kancelaria Senatu będzie mieć problem".

- Skoro zamknęła proces przyjmowania kandydatur, to będzie musiała procedować wybór tych 19. Nie wiadomo, czy wszyscy będą wybrani. A później na wakaty będzie musiała przeprowadzić kolejne wybory. To oczywiście będzie się mogło odbywać na podstawie przepisów ustawy, ale widzimy, że na samym starcie obywatele niechętnie garną się do kandydowania - podkreślił.

Jego zdaniem instytucja ławnika "bardzo atrakcyjnie wyglądała, kiedy mówiono o tym, że Sąd Najwyższy już nie orzeka i tam trzeba przywrócić sprawiedliwość, najlepiej ludową".

- Takie orzecznictwo z udziałem ławników sprawdza się, ale na poziomie sądu rejonowego, gdzie można korzystać z doświadczenia życiowego, ze znajomości faktów, osób które nie są stricte sędziami - tłumaczył Chmaj.

Podkreślił, że "Sąd Najwyższy jest to sąd najważniejszy".

- Powinni w nim orzekać ludzie z największym doświadczeniem zawodowym, nawet niekoniecznie sędziowskim. Ta ogromna wiedza prawnicza jest niezbędna nawet przy rozpoznawaniu skarg nadzwyczajnych. Czasem składy będą trzyosobowe - jeden ławnik i dwóch sędziów - i ten ławnik nie będzie miał merytorycznego przygotowania, żeby orzekać - dodał profesor.

Procedura wyboru ławników

Jak poinformowano na stronie Senatu, marszałek tej Izby kieruje zgłoszenia kandydatów na ławników SN wraz z dołączonymi dokumentami do senackiej komisji praw człowieka, praworządności i petycji.

Po zbadaniu zgłoszeń, komisja wskazuje marszałkowi kandydatów, których zgłoszenia zostały wniesione w terminie i spełniają wymogi formalne oraz przedstawia Senatowi projekt uchwały stwierdzającej pozostawienie bez dalszego biegu zgłoszeń wniesionych po upływie terminu lub niespełniających wymogów formalnych.

Komisja przedstawia Senatowi listę kandydatów oraz opinie o nich w zakresie spełniania wymogów określonych w ustawie "sformułowane w oparciu o posiadane dokumenty, a w razie potrzeby przesłuchania określonych kandydatów – także w oparciu o te przesłuchania".

"Marszałek Senatu przesyła niezwłocznie I prezesowi SN uchwałę Senatu w sprawie wyboru ławników SN oraz dokumenty dotyczące osób wybranych ławnikami, tj. karty zgłoszenia kandydatów wraz z dołączonymi dokumentami oraz informacje o kandydatach uzyskane od Komendanta Głównego Policji" - czytamy na stronie Senatu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
andre_valenducq

O Brak chetnych ??

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   W tych miastach żyje się najwygodniej

   Oto ranking 10 najlepszych miast do życia z całego świata. Jesteście zaskoczeni? Zobacz TOTERAZ.

   INFORMACJE BIZNESOWE »

   Nowe dane w sprawie wynagrodzeń w Polsce. "Wzrost zaskakująco niski"

   Nowe dane w sprawie wynagrodzeń w Polsce. "Wzrost zaskakująco niski"

   Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2018 roku wyniosło 4825,02 zł (ok. 3,4 tysiąca złotych na rękę), co oznacza wzrost o 7,2 procent rok do roku - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Z kolei zatrudnienie w tym samym czasie wzrosło o 3,5 procent. czytaj dalej »

   Sprawdź, czy zagraża Ci smog

   TVN Meteo

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Polacy stworzyli robota, który zagra dla Was na ukulele

   Robot spalił się jedynie przy Darude - "Sandstorm". A tak to zagra wszystko. Zobacz TOTERAZ.