Zanim oddasz głos. Wszystko, co warto wiedzieć o europarlamencie

[object Object]
Parlament Europejski. Wybory w Polsce 26 majatvn24
wideo 2/35

Pod koniec maja obywatele krajów unijnych wybiorą swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. W Polsce wybory do europarlamentu odbędą się 26 maja. Jak działa europarlament i co warto o nim wiedzieć, zanim pójdziemy do urn? Oto najważniejsze informacje.

Parlament Europejski to ustawodawczy organ Unii Europejskiej. Jako jedyna unijna instytucja jest wybierany bezpośrednio przez obywateli krajów członkowskich. Kadencja europosłów trwa pięć lat.

Oficjalna siedziba Parlamentu Europejskiego znajduje się w Strasburgu we Francji. Tam też odbywa się każdego roku 12 głównych posiedzeń plenarnych parlamentu.

W Brukseli mają miejsce posiedzenia komisji i grup politycznych oraz tak zwane minisesje Parlamentu Europejskiego.

Trzecia siedziba mieści się w Luksemburgu, gdzie funkcjonuje niezbędna do działania Unii administracja.

Wybory do europarlamentu. Ilu europosłów wybieramy w Polsce

Obecnie w skład Parlamentu Europejskiego wchodzi 751 posłów ze wszystkich 28 państw członkowskich. Liczba mandatów przypadających na każdy kraj jest w przybliżeniu proporcjonalna do jego ludności, przy czym żaden kraj nie może mieć mniej niż 6, a więcej niż 96 europosłów.

Polskę w obecnej kadencji reprezentuje 51 deputowanych. Członkowie parlamentu co dwa i pół roku wybierają spośród siebie przewodniczącego. Obecnie jest nim Antonio Tajani.

Dopóki Wielka Brytania pozostaje w UE, liczba mandatów w nadchodzącej kadencji (2019-2024) nie ulegnie żadnym zmianom.

Wybory do europarlamentu a brexit

Przygotowując się do wyjścia Brytyjczyków z UE, państwa unijne dokonały zmian w rozkładzie mandatów. Założenie było takie, by żadne z państw nie straciło miejsc w PE. Niektóre na nowym podziale zyskały - od 1 do nawet 5 miejsc.

Ale Wielka Brytania nadal nie wyszła z UE (co planowano na marzec tego roku), a "datę rozwodu" opóźniono. Krańcowy termin został ustalony na 31 października, ale jest on "elastyczny", co oznacza, że Brytyjczycy mogą opuścić Wspólnotę wcześniej.

Z tego względu nadchodząca kadencja Parlamentu Europejskiego jest pełna znaków zapytania. Wiadomo już, że do wyborów na Wyspach na pewno dojdzie, ale nie ma pewności, jak długo Brytyjczycy - pod warunkiem, że w ogóle zostaną zaprzysiężeni - będą zasiadać w ławach europarlamentu.

Dodatkowe mandaty w europarlamencie po wyjściu Wielkiej Brytanii z UEtvn24.pl

Grupy polityczne w europarlamencie

Po zdobyciu mandatów, europosłowie zrzeszają się w grupach, zgodnie ze swoją przynależnością polityczną, a nie narodowością. Niektórzy posłowie nie należą do żadnej z frakcji - są niezrzeszeni. Aby utworzyć grupę polityczną potrzeba 25 posłów, którzy reprezentują co najmniej 1/4 państw członkowskich.

Obecnie w PE funkcjonuje osiem grup politycznych:

- Grupa Europejskiej Partii Ludowej (EPP) – 217 posłów. To największa frakcja w europarlamencie, zrzesza deputowanych z chadeckich ugrupowań. Przewodniczącym jest Manfred Webber. Z Europejskiej Partii Ludowej wywodzi się też obecny przewodniczący PE Antonio Tajani.

Jest w niej 18 europosłów z Platformy Obywatelskiej i 4 Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim (S&D) – 186 posłów. Druga pod względem liczebności grupa polityczna w PE, wraz z EPL tworząca tak zwaną wielką koalicję.

Do frakcji socjaldemokratów należy czterech europosłów Sojuszu Lewicy Demokratycznej i jeden europoseł Unii Pracy.

- Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) – 76 posłów. Konserwatywna frakcja, w której skład wchodzi 19 europosłów Prawa i Sprawiedliwości. Współprzewodniczącym jest Ryszard Legutko.

- Grupa Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) – 68 posłów. Czwarta pod względem liczby członków frakcja. Grupuje posłów o liberalnych poglądach.

- Zieloni/Wolny Sojusz Europejski (Greens/EFA) - 52 posłów. Frakcja składa się z reprezentantów dwóch europejskich partii politycznych – Europejskiej Partii Zielonych i Wolnego Sojuszu Europejskiego

- Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej / Nordycka Zielona Lewica (GUE/NGL) - 52 posłów. Skrajnie lewicowe ugrupowanie zrzeszające deputowanych o poglądach socjalistycznych i komunistycznych.

- Grupa Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD) – 41 posłów. To eurosceptyczne ugrupowanie, którego liderem jest Brytyjczyk Nigel Farage. Do EFDD dołączył jeden polski eurodeputowany - Robert Iwaszkiewicz z partii Wolność.

- Grupa Europa Narodów i Wolności (ENF) - 37 posłów. Skrajnie prawicowa frakcja powstała już w czasie trwania obecnej kadencji parlamentu. W jego skład weszło dwóch Polaków - Michał Marusik i Stanisław Żółtek z Kongresu Nowej Prawicy.

21 europosłów jest niezrzeszonych, wśród nich trzech Polaków: Jacek Saryusz-Wolski i Kazimierz Ujazdowski (bezpartyjni) oraz Dobromir Sośnierz (Wolność).

Grupy polityczne w Parlamencie Europejskim (stan na kwiecień 2019)Parlament Europejski

Jak będzie wyglądał skład nowego europarlamentu?

Wiele zależy od brexitu. Wydział monitorowania opinii Parlamentu Europejskiego cyklicznie publikuje prognozy rozkładu miejsc w kolejnej kadencji europarlamentu. Są one oparte na wynikach osobnych sondaży przeprowadzanych niezależnie od PE w krajach członkowskich.

Prognozy publikowane do 29 marca (czyli do pierwotnej daty brexitu) nie uwzględniały brytyjskich europosłów i prezentowały kształt parlamentu z 705 członkami. W kolejnej (i ostatniej, z 18 kwietnia) przyjęto, że Brytyjczycy jednak zasiądą w europarlamencie, co znacznie zmienia prognozowany podział na grupy.

W sondażowych przewidywaniach uwagę zwraca przede wszystkim znaczny spadek liczby mandatów tak zwanej wielkiej koalicji - EPP i S&D - która obsadzała większość miejsc w parlamencie we wszystkich dotychczasowych kadencjach. W takiej sytuacji do zdobycia większości w PE potrzebny może być trzeci prounijny koalicjant - prawdopodobnie liberalne ALDE lub grupa Zielonych, którzy jednak mają znacznie odmienne postulaty.

Mniej miejsc mogą też obsadzić konserwatyści z EKR i skrajni lewicowcy z GUE/NGL

Według ostatnich prognoz zyskują z kolei ugrupowania prawicowe, eurosceptyczne, a także ALDE i Zieloni.

Duża część mandatów - ponad 60 - trafiła do kategorii "inne". Są to miejsca, które według sondaży zajmą nowopowstałe formacje polityczne, których nie sposób w tej chwili przypisać do istniejących frakcji PE.

Prognozowany podział mandatów w PE według grup politycznych (z 18.04.19)Parlament Europejski

Czym zajmuje się europarlament?

Zakres działań Parlamentu Europejskiego można podzielić na trzy funkcje:

Ustawodawczą

Podstawową rolą Parlamentu Europejskiego jest uchwalanie przepisów prawnych na podstawie wniosków ustawodawczych przesyłanych przez Komisję Europejską. Przyjęty przez PE akt trafia do Rady Unii Europejskiej, która musi go zatwierdzić.

ZOBACZ, JAK WYGLĄDA PROCEDURA USTAWODAWCZA PE (GRAFIKA)>

Budżetową

Europarlament wspólnie z Radą Unii Europejskiej zatwierdza roczny budżet Wspólnoty i przyjmuje wieloletnie ramy finansowe obowiązujące przez siedem lat.

Nadzorczą

Parlament monitoruje wykorzystywanie środków finansowych przez unijne instytucje i co roku zatwierdza wykonanie budżetu udzielając absolutorium. Rozpatruje również petycje składane przez obywateli.

PE odgrywa też kluczową rolę w wyborze przewodniczącego Komisji Europejskiej. Zatwierdza kandydata, którego wyłania Rada Europejska, biorąc pod uwagę wyniki wyborów do europarlamentu. Kandydat ten przedstawia komisarzy, a parlament decyduje o poparciu składu Komisji. Ostatecznie, kwalifikowaną większością głosów, skład KE zatwierdza Rada Europejska. Parlament może też w głosowaniu zmusić Komisję do ustąpienia.

Od ostatnich wyborów w 2014 roku funkcjonuje procedura tak zwanych głównych kandydatów (niem. Spitzenkandidaten), która daje obywatelom Unii wpływ na wybór przewodniczącego Komisji Europejskiej. Polityczne ugrupowania wchodzące w skład PE wyłaniają ze swoich szeregów kandydatów na przewodniczącego Komisji. Jedna z tych osób, z uwzględnieniem wyników wyborów, zostanie wybrana na stanowisko szefa KE.

Główni kandydaci i wybór Komisji EuropejskiejParlament Europejski

Jak pracują europosłowie?

Prace Parlamentu Europejskiego dzielą się na dwa etapy.

Akty prawne trafiają najpierw do komisji parlamentarnych. Istnieje 20 komisji i dwie podkomisje – każda z nich specjalizuje się w konkretnych obszarach działalności Unii. Posłowie wchodzący w skład komisji analizują wnioski ustawodawcze, które napływają z KE. Mogą wprowadzać do nich poprawki lub je odrzucić.

Drugi etap to sesje plenarne parlamentu, podczas których eurodeputowani zbierają się w sali obrad i głosują nad proponowanymi przepisami.

Wszyscy europosłowie, bez względu na narodowość, mają takie samo wynagrodzenie. Zgodnie z danymi z lipca 2018 roku, wynosi ono 8757,70 euro przed opodatkowaniem.

Autor: ads/ja

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

Dla kolaborantów rosyjskich służb nie będzie żadnej pobłażliwości. Wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, odnosząc się do ostatnich zatrzymań na terenie Polski.

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

Źródło:
tvn24.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Waldemar Bonkowski, były senator PIS został skazany na trzy miesiące bezwzględnego więzienia i rok ograniczenia wolności w postaci prac społecznych. Chodzi o sprawę ciągnięcia psa przywiązanego do samochodu. Zwierzak nie przeżył. Prawomocny wyrok w procesie odwoławczym w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zapadł w piątek w obecności oskarżonego Waldemara Bonkowskiego (zgodził się na podanie danych osobowych i ujawnienie wizerunku ). Poza nim w sądzie stawili się prokurator i pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych.

Były senator PiS skazany na więzienie, za śmierć psa

Źródło:
TVN24, PAP

Nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Ewy Wrzosek - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk.

Prokurator krajowy: nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Wrzosek

Prokurator krajowy: nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Wrzosek

Źródło:
tvn24.pl

W siedzibie PiS na Nowogrodzkiej zebrali się politycy, aby ustalić strategię na nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego. Przybyli między innymi europosłowie Anna Zalewska i Zdzisław Krasnodębski, ale także Jacek Kurski i Adam Bielan. Zalewska przekazała, że o tym, kiedy zostaną przedstawione listy, zadecyduje prezes PiS Jarosław Kaczyński. - To są najtrudniejsze wybory dla Prawa i Sprawiedliwości - przyznał Ryszard Czarnecki.

Spotkanie europosłów PiS na Nowogrodzkiej

Spotkanie europosłów PiS na Nowogrodzkiej

Źródło:
TVN24

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Myślę, że te zarzuty pana prezydenta są nie na miejscu i prokuratura działa stabilnie - powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar, odnosząc się do słów Andrzeja Dudy, który komentował postawienie zarzutów byłym posłom PiS. - Pan Bodnar wytrzepał sobie prokuraturę z rękawa - stwierdził prezydent.

Prezydent o "wytrzepaniu prokuratury z rękawa" przez Bodnara. Minister sprawiedliwości odpowiada

Prezydent o "wytrzepaniu prokuratury z rękawa" przez Bodnara. Minister sprawiedliwości odpowiada

Aktualizacja:
Źródło:
TV Republika, tvn24.pl

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Argentyńscy senatorowie przyznali sobie 136-procentowe podwyżki. Sprawa stała się czołowym tematem w mediach. Decyzję podjęto bowiem poprzez podniesienie ręki i nie można jednoznacznie wskazać, kto jak zagłosował. Prezydent Javier Milei skrytykował decyzję o podwyżkach diet w kraju zmagającym się z kryzysem. "Tak właśnie działa kasta" - napisał w serwisie X.

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Źródło:
PAP, Buenos Aires Herald

Dwie kobiety zmarły z zaczadzenia na drodze między Szardżą a Dubajem. Jak przekazała miejska policja, do śmiertelnego zatrucia doszło podczas powodzi, które nawiedziły w ostatnich dniach Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ofiary uwięzione zostały w zalanym samochodzie przy włączonej klimatyzacji.

Powodzie w Dubaju. Utknęły w zalanym aucie, śmiertelnie zatruły się czadem

Powodzie w Dubaju. Utknęły w zalanym aucie, śmiertelnie zatruły się czadem

Źródło:
Gulf News, tvnmeteo.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Sejmowa komisja śledcza do spraw afery wizowej podjęła w piątek uchwały dotyczące wystąpienia do szeregu instytucji o zwolnienie byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego z obowiązku zachowania tajemnicy prawnie chronionej. W poniedziałek polityk ma zeznawać przed komisją.

Komisja do spraw afery wizowej chce zwolnienia Mariusza Kamińskiego z obowiązku zachowania tajemnicy

Komisja do spraw afery wizowej chce zwolnienia Mariusza Kamińskiego z obowiązku zachowania tajemnicy

Źródło:
PAP

Na autostradzie A2 pod Świebodzinem (Lubuskie) kierowcy jadący pod prąd zablokowali korytarz życia. Przez to do wypadku busa, gdzie doszło do rozszczelnienia butli gazowych, co groziło skażeniem i wybuchem, nie mogła dojechać specjalistyczna grupa strażaków zajmująca się zagrożeniami chemicznymi.

Jechali pod prąd korytarzem życia, przez nich strażacy mieli problem

Jechali pod prąd korytarzem życia, przez nich strażacy mieli problem

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli USA nie wyślą broni, Ukraina może przegrać wojnę do końca roku - zaalarmował szef CIA William Burns. Dodał, że brak wsparcia może doprowadzić do sytuacji, w której Władimir Putin będzie mógł dyktować warunki.

Szef CIA: Ukraina może przegrać wojnę jeszcze w tym roku

Szef CIA: Ukraina może przegrać wojnę jeszcze w tym roku

Źródło:
PAP

Rozprzestrzenianie się szczepu H5N1 ptasiej grypy jest "powodem do niepokoju" - ocenia WHO, wskazując na jego "wyjątkowo wysoką" śmiertelność wśród ludzi. A notowane w ostatnim czasie przypadki przeniesienia wirusa na kilka gatunków ssaków budzą "ogromne obawy".  

Wirus atakuje kolejne gatunki. WHO o "ogromnych obawach"

Wirus atakuje kolejne gatunki. WHO o "ogromnych obawach"

Źródło:
The Guardian, Telegraph, TVN24.pl

Były już nauczyciel z Indianapolis w Indianie, został oskarżony o zachęcanie swoich uczniów do wielokrotnego stosowania przemocy fizycznej wobec 7-letniego chłopca z niepełnosprawnością. Przynajmniej jeden z ataków miał sfilmować - podaje NBC News.  

Media: nauczyciel miał zachęcać uczniów do bicia 7-latka z niepełnosprawnością

Media: nauczyciel miał zachęcać uczniów do bicia 7-latka z niepełnosprawnością

Źródło:
NBC News

Dwoje nastolatków odpowie za zniszczenie pszczelich uli znajdujących się na terenie Muzeum Pałacu Króla III w Wilanowie. Chcieli spróbować świeżego miodu i rozbili gaśnicami pięć uli. Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin.

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od grudnia 2022 roku do kwietnia 2023 roku wpływały zalecenia ówczesnego wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka o przyjęcie wniosków wizowych od grup obywateli Filipin w procedurze przyspieszonej - powiedział przed komisją śledczą do spraw afery wizowej były konsul RP w Manili Aleksander Parzych. Mówił także o mailu od asystentki ówczesnego wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, który wzbudził jego "zaniepokojenie".

Zalecenia Wawrzyka, mail od asystentki, który wzbudził "zaniepokojenie". Były konsul w Manili przed komisją śledczą

Zalecenia Wawrzyka, mail od asystentki, który wzbudził "zaniepokojenie". Były konsul w Manili przed komisją śledczą

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu. Na niedzielę, 21 kwietnia zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

Incydent podczas piątkowych uroczystości upamiętniających 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zakapturzony mężczyzna stanął przy Pomniku Bohaterów Getta, trzymając flagę Palestyny. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl, PAP

Nie żyje czternastoletnia uczennica, która dostała ataku serca po tym, jak we wschodniej Francji nożownik zaatakował dzieci przed szkołą - poinformowała w piątek agencja AFP.

Po ataku nożownika zatrzymało się jej serce. Nie żyje 14-letnia uczennica

Po ataku nożownika zatrzymało się jej serce. Nie żyje 14-letnia uczennica

Źródło:
PAP, Le Figaro, tvn24.pl

Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk w kwestii polityki migracyjnej pod względem merytorycznym jest równie twardy jak jego poprzednicy z Prawa i Sprawiedliwości – ocenia niemiecki dziennik "Die Welt". Szef polskiego rządu podchwycił panujące w polskim społeczeństwie nastroje, dodała gazeta.

"Die Welt": postawa Tuska ws. paktu migracyjnego równie twarda jak PiS-u

"Die Welt": postawa Tuska ws. paktu migracyjnego równie twarda jak PiS-u

Źródło:
PAP

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Jak przekazał litewski prokurator generalny, zatrzymani to obywatele Polski.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. Litewski prokurator generalny: to obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. Litewski prokurator generalny: to obywatele Polski

Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Ubiegająca się o fotel prezydenta Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka z Koalicji Obywatelskiej wygrała proces w trybie wyborczym ze swoim rywalem, Mariuszem Śpiewokiem (Koalicja Dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza). Żona Borysa Budki pozwała go po słowach, które kontrkandydat zamieścił w mediach społecznościowych.

Na finiszu kampanii wygrała proces wyborczy. Poszło o wpis o "sabotażu"

Na finiszu kampanii wygrała proces wyborczy. Poszło o wpis o "sabotażu"

Źródło:
PAP

Jeden z najciekawszych pojedynków w drugiej turze wyborów samorządowych na Pomorzu Zachodnim niewątpliwie odbędzie się w Koszalinie, gdzie temperatura kampanijnego sporu została podgrzana już do czerwoności. Kandydaci oskarżają się o zdradę wyborców i hejt. Przy roznoszeniu ulotek w środę musiała interweniować policja. 

Ostry bój o fotel prezydenta Koszalina. Szkalujące, anonimowe ulotki, zatrzymanie i interwencja policji

Ostry bój o fotel prezydenta Koszalina. Szkalujące, anonimowe ulotki, zatrzymanie i interwencja policji

Źródło:
TVN24

Dotychczasowy prezydent Jarosław Klimaszewski wygrał pierwszą turę wyborów w Bielsku-Białej, zdobywając 45,88 proc. głosów, ale w niedzielę czeka go dogrywka z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Konradem Łosiem. Rządzący miastem od 2018 roku polityk, popierany przez Koalicję Obywatelską, może liczyć na większość w radzie miasta, ale jego konkurent nie planuje składać broni.

Na ostatniej prostej kandydat PiS z "uśmiechem w kierunku wyborców lewicy"

Na ostatniej prostej kandydat PiS z "uśmiechem w kierunku wyborców lewicy"

Źródło:
tvn24.pl
Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24