tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Tusk: jest szansa na zamknięcie szlaku migracyjnego do Włoch

Szefowie państw Unii Europejskiej zaoferowali podczas szczytu w Brukseli w czwartek dodatkowe wsparcie dla Włoch. Jest szansa na zamknięcie szlaku migracyjnego w centralnej części Morza Śródziemnego - oświadczył szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

- Liderzy zgodzili się zaoferować premierowi (Włoch Paolo) Gentiloniemu mocniejsze wsparcie dla pracy Włoch z władzami libijskimi. Mamy prawdziwą szansę na zamknięcie szlaku przez centralną część Morza Śródziemnego - powiedział Donald Tusk na konferencji prasowej podsumowującej pierwszą roboczą sesję szczytu UE.

Według danych Frontexu na szlaku środkowośródziemnomorskim prowadzącym do Włoch nastąpił w ostatnim czasie największy spadek napływu migrantów. W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku liczby są mniejsze o ponad dwie trzecie. To efekt włoskich działań w Libii.

Zmiany azylowe - przez konsensus

W tym samym czasie, w przerwie unijnego szczytu, o rozmowach na temat kryzysu migracyjnego wypowiadała się premier Beata Szydło. Zaakcentowała, że polski rząd od początku podkreślał, iż niezwykle istotne jest wzmocnienie granic zewnętrznych UE oraz współpraca z państwami trzecimi.

- Dzisiaj zgodziliśmy się, że ten wymiar zewnętrzny polityki migracyjnej zmniejszył presję migracyjną, ale jednocześnie wymaga cały czas dalszych naszych działań, prac. W związku z tym będziemy aktywni, jeżeli chodzi o wzmocnienie przede wszystkim finansowo tych działań, które już zostały rozpoczęte - powiedziała premier.

- Na mój wniosek została wpisana do tekstu konkluzji poprawka gwarantująca, iż wszelkie zmiany dotyczące reformy systemu azylowego będą przyjmowane w drodze konsensusu wszystkich państw członkowskich - dodała szefowa polskiego rządu.

Unijny szczyt w Brukseli

W Brukseli w czwartek po południu rozpoczął się dwudniowy szczyt UE, podczas którego przywódcy rozmawiają o migracji, Brexicie, a także o Korei Północnej czy Iranie. Szefowie państw i rządów mają również zaakceptować nowy sposób prac Rady Europejskiej zaproponowany przez Donalda Tuska.

Oglądaj
Premier: przyjętą moją poprawkę dotyczącą systemu azylowego
Wideo: tvn24 Premier: przyjętą moją poprawkę dotyczącą systemu azylowego

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Imigracyjny kryzys w Europie

Tusk szefem Rady Europejskiej

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

Te ubrania rosną razem z dziećmi

Dzięki temu pomysłowi dzieci trochę dłużej będą korzystać ze swoich ubrań. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »