tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Tusk: jest szansa na zamknięcie szlaku migracyjnego do Włoch

Szefowie państw Unii Europejskiej zaoferowali podczas szczytu w Brukseli w czwartek dodatkowe wsparcie dla Włoch. Jest szansa na zamknięcie szlaku migracyjnego w centralnej części Morza Śródziemnego - oświadczył szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

- Liderzy zgodzili się zaoferować premierowi (Włoch Paolo) Gentiloniemu mocniejsze wsparcie dla pracy Włoch z władzami libijskimi. Mamy prawdziwą szansę na zamknięcie szlaku przez centralną część Morza Śródziemnego - powiedział Donald Tusk na konferencji prasowej podsumowującej pierwszą roboczą sesję szczytu UE.

Według danych Frontexu na szlaku środkowośródziemnomorskim prowadzącym do Włoch nastąpił w ostatnim czasie największy spadek napływu migrantów. W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku liczby są mniejsze o ponad dwie trzecie. To efekt włoskich działań w Libii.

Zmiany azylowe - przez konsensus

W tym samym czasie, w przerwie unijnego szczytu, o rozmowach na temat kryzysu migracyjnego wypowiadała się premier Beata Szydło. Zaakcentowała, że polski rząd od początku podkreślał, iż niezwykle istotne jest wzmocnienie granic zewnętrznych UE oraz współpraca z państwami trzecimi.

- Dzisiaj zgodziliśmy się, że ten wymiar zewnętrzny polityki migracyjnej zmniejszył presję migracyjną, ale jednocześnie wymaga cały czas dalszych naszych działań, prac. W związku z tym będziemy aktywni, jeżeli chodzi o wzmocnienie przede wszystkim finansowo tych działań, które już zostały rozpoczęte - powiedziała premier.

- Na mój wniosek została wpisana do tekstu konkluzji poprawka gwarantująca, iż wszelkie zmiany dotyczące reformy systemu azylowego będą przyjmowane w drodze konsensusu wszystkich państw członkowskich - dodała szefowa polskiego rządu.

Unijny szczyt w Brukseli

W Brukseli w czwartek po południu rozpoczął się dwudniowy szczyt UE, podczas którego przywódcy rozmawiają o migracji, Brexicie, a także o Korei Północnej czy Iranie. Szefowie państw i rządów mają również zaakceptować nowy sposób prac Rady Europejskiej zaproponowany przez Donalda Tuska.

Oglądaj
Premier: przyjętą moją poprawkę dotyczącą systemu azylowego
Wideo: tvn24 Premier: przyjętą moją poprawkę dotyczącą systemu azylowego

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Imigracyjny kryzys w Europie

Tusk szefem Rady Europejskiej

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Amerykańskie inwestycje 
w Polsce. Miliardy złotych 
i tysiące miejsc pracy

Amerykańskie inwestycje
w Polsce. Miliardy złotych
i tysiące miejsc pracy

Wartość inwestycji amerykańskich w Polsce na koniec pierwszego kwartału 2018 roku mogła sięgnąć 130 miliardów złotych - wynika z raportu KPMG i Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Firmy zza Atlantyku utworzyły w Polsce 220 tysięcy miejsc pracy. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Rządząca partia gotowa do negocjacji z liderem protestów

Rządząca partia gotowa do negocjacji z liderem protestów

Rządząca Republikańska Partia Armenii (RPA) wyraziła gotowość do prowadzenia z liderem protestów Nikolem Paszynianem negocjacji "w każdej kwestii". Ugrupowanie podjęło też decyzję o zmianie przewodniczącego, którym był były prezydent Serż Sarkisjan. Armeński parlament nowego premiera wybierze 1 maja. zobacz więcej »

Radar zrobił zdjęcie kaczce. Przekroczyła prędkość o 22 km/h

Do nietypowego zdarzenia doszło w Szwajcarii. Ciekawe komu teraz policja wyśle wezwanie do zapłaty? Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Poważne kłopoty VIVE przed rewanżem z PSG

Poważne kłopoty VIVE przed rewanżem z PSG

Wszystko wskazuje na to, że rozgrywający PGE VIVE Kielce Krzysztof Lijewski nie zagra już w tym sezonie. W rewanżowym meczu 1/4 finału Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych z Paris Saint-Germain kielczanie mogą wystąpić też bez Alexa Dujszebajewa. zobacz więcej »

Zamek Carcassonne pomalowany przez francuskiego artystę Felice Variniego (fot. Armando Babani/EPA/PAP) czytaj dalej »