tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Porozumienie atomowe z Iranem

Tusk: Powinniśmy być wdzięczni Trumpowi. Dzięki niemu pozbyliśmy się złudzeń 

Tusk: Powinniśmy być wdzięczni Trumpowi. Dzięki niemu pozbyliśmy się złudzeń 
Foto: Reuters Unijni przywódcy będą rozmawiać między innymi o dalszych losach porozumienia nuklearnego z Iranem (materiał magazynu "Polska i świat" z 8 maja)

- Jesteśmy świadkami nowego zjawiska: kapryśnej asertywności amerykańskiej administracji - powiedział na środowej konferencji prasowej poprzedzającej unijny szczyt Donald Tusk. - Patrząc na ostatnie decyzje prezydenta Trumpa, można pomyśleć: mając takich przyjaciół, nie potrzebujemy już wrogów - dodał przewodniczący Rady Europejskiej.

W czwartek rozpoczyna się w Sofii szczyt Unia Europejska-Bałkany Zachodnie. Unijni przywódcy spotkają się jednak w stolicy Bułgarii już w środę i na kolacji będą omawiać wyzwania geopolityczne, z jakimi musi się zmierzyć Wspólnota.

Jak wskazywał wcześniej przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, rozmowy będą dotyczyć między innymi wycofania Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego z Iranem oraz kwestii amerykańskich ceł na stal i aluminium.

"Europa powinna być wdzięczna prezydentowi Trumpowi"

Na środowej konferencji prasowej poprzedzającej szczyt Donald Tusk podkreślił, że po wycofaniu się USA z umowy z Iranem Unia Europejska musi być zjednoczona.

- Chcę, by przywódcy ponownie potwierdzili, że Unia Europejska będzie wywiązywać się z umowy tak długo, jak będzie robił to Iran - podkreślił.

- Porozumienie jest dobre dla europejskiego i światowego bezpieczeństwa, dlatego właśnie musimy je utrzymać - mówił Tusk, zwracając uwagę na bardzo realne obawy dotyczące irańskiego programu budowy pocisków balistycznych i działań tego kraju w regionie. Tusk poinformował też, że Unia będzie szukać możliwości ochrony europejskich firm przed negatywnymi skutkami sankcji zapowiedzianych przez amerykańskiej administrację.

Europejscy przywódcy będą też omawiać kwestie związane z handlem. Prezydent Donald Trump pod koniec kwietnia odroczył do 1 czerwca wejście w życie ceł na stal i aluminium importowane z Unii Europejskiej, Kanady i Meksyku. Cła w wysokości 25 procent na stal i 10 procent na aluminium miały początkowo zacząć obowiązywać od 1 maja. Komisja Europejska oceniła, że decyzja USA o odroczeniu wejścia w życie ceł przedłuża niepewność na rynku, co już wpływa na decyzje biznesowe. Zdaniem Komisji, Unia Europejska powinna być trwale zwolniona z tych ceł. Także szef Parlamentu Europejskiego ocenił, że taki krok jest niewystarczający.

Tusk wyjaśnił, że przywódcy będą omawiać na środowej kolacji sposób, w jaki rozwijać się mają dalsze relacje handlowe między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi.

- Także w tym przypadku jedność jest naszą największą siłą - wskazał. - Unia Europejska i Stany Zjednoczone są przyjaciółmi i partnerami. W związku z tym amerykańskie cła nie mogą być uzasadniane kwestiami bezpieczeństwa narodowego. To absurd, że można nawet pomyśleć, iż Unia Europejska mogłaby być zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych - dodał.

Tusk powiedział, że obok tradycyjnych politycznych wyzwań, z którymi styka się Europa - rosnącej potęgi Chin i agresywnej postawy Rosji Unia Europejska jest świadkiem nowego zjawiska: "kapryśnej asertywności amerykańskiej administracji".

- Patrząc na ostatnie decyzje prezydenta Trumpa, można pomyśleć: mając takich przyjaciół, nie potrzebujemy już wrogów - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej.

- Mówiąc jednak szczerze, Europa powinna być wdzięczna prezydentowi Trumpowi, bo dzięki niemu pozbyliśmy się złudzeń - dodał Tusk. - Sprawił, że zrozumieliśmy, że gdy potrzebujesz pomocnej dłoni, jest ona na końcu twojego ramienia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Porozumienie atomowe z Iranem

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
johnny75

Nawet mądrze gada..:)

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   6
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    2
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   bartosz_kawski
   bartosz_kawski

   Kolejne dobre wystapienie.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     10
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      2
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     rycho42

     Prezydencie Europy trzymaj się !

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       10
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        2
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       Sprawdź, czy zagraża Ci smog

       TVN Meteo
       Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

       INFORMACJE ZE ŚWIATA »

       Wysłannik Trumpa w Rosji. Moskwa "oczekuje wyjaśnień" 
w sprawie słów prezydenta USA

       Wysłannik Trumpa w Rosji. Moskwa "oczekuje wyjaśnień"
       w sprawie słów prezydenta USA

       Doradca Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton prowadzi w poniedziałek rozmowy w Moskwie. Przedstawiciele władz Rosji podkreślają, że chcą od niego wyjaśnień w sprawie słów Donalda Trumpa o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z układu rozbrojeniowego INF. zobacz więcej »

       INFORMACJE SPORTOWE »

       Pracownik czyszczący kanały w Indiach (fot. Rajat Gupta/EPA/PAP) czytaj dalej »