tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Słyszymy odgłosy buciorów nazistów i faszystów. Należy temu przeciwdziałać"

Turcja wykorzystuje porównania dotyczące nazizmu, gdyż obawia się o przyszłość Europy - oświadczył turecki wicepremier Numan Kurtulmus. Jak dodał, Ankara ma nadzieję, że Europa będzie pamiętała o swej krwawej historii i nie wpadnie w pułapkę faszyzmu.

- Słyszymy odgłosy buciorów nazistów i faszystów. Należy temu przeciwdziałać (...). Mówimy to (krajom europejskim), by nie wpadły w pułapkę faszyzmu - powiedział Kurtulmus w poniedziałek na konferencji prasowej.

- Używamy porównań do nazizmu i faszyzmu, gdyż niepokoi nas przyszłość naszych europejskich przyjaciół - oznajmił.

- Europę, która jest naszym bliskim sojusznikiem, naszą przyjaciółką i sąsiadką, czeka bardzo zła przyszłość. Należy podjąć działania, aby Europejczycy żyli w atmosferze przyjaźni z obcokrajowcami i aby nie ulegano faszystowskiemu i rasistowskiemu dyskursowi - dodał.

Kurtulmus oskarżył też kraje europejskie o niedemokratyczne podejście do Turcji. Taka postawa jest sprzeczna z europejskimi wartościami i prawami człowieka - ocenił wicepremier.

"Niedopuszczalne wypowiedzi"

W ostatnich tygodniach prezydent Recep Tayyip Erdogan i inni wysocy rangą przedstawiciele tureckich władz wielokrotnie porównywali do nazistowskich czy faszystowskich praktyk brak zgody niektórych krajów w Europie, głównie Niemiec i Holandii, na udział tureckich ministrów w wiecach przed planowanym na 16 kwietnia referendum.

Będzie ono dotyczyło zatwierdzenia zmian w tureckiej konstytucji wprowadzających system prezydencki.

W niedzielę Erdogan po raz kolejny nazwał działanie niemieckich władz "nazistowskimi praktykami", oceniając w ten sposób decyzje o odwołaniu niektórych wieców przedstawicieli Ankary na terenie Niemiec.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła w poniedziałek, że Erdogan powinien powstrzymać się od takich porównywań. Zapowiedziała, że możliwe jest odwołanie przez władze w Berlinie wieców tureckich polityków w Niemczech.

Podczas konferencji prasowej Kurtulmus skrytykował również komentarze szefa niemieckiego wywiadu BND Bruna Kahla, który oświadczył w weekend, że nie zgadza się z tezą głoszoną przez Erdogana, iż mieszkający w USA kaznodzieja Fethullah Gulen odpowiada za niedany zamach stanu z lipca 2016 roku.

Wicepremier nazwał te wypowiedzi "niedopuszczalnymi". Według niego nie do przyjęcia jest również to, że niemieckie gazety tyle miejsca poświęcają ostatnio informacjom na temat Turcji. Uznał to za mieszanie się w sprawy wewnętrzne Ankary.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czym oddychasz

Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

15 minut nierównej walki. Zobacz najdłuższe parkowanie na świecie

To nie było zwykłe parkowanie, to było wybitnie skomplikowane parkowanie. Mimo wszystko zakończyło się sukcesem. Zobacz ToTeraz.

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Jesteśmy świadkami początku nowej demokracji". Wiwaty dla przyszłego prezydenta

"Jesteśmy świadkami początku nowej demokracji". Wiwaty dla przyszłego prezydenta

Emmerson Mnangagwa, który w piątek ma zostać zaprzysiężony jako prezydent Zimbabwe na miejsce Roberta Mugabego, powrócił w środę do kraju i wystąpił publicznie w Harare. - Jesteśmy dziś świadkami początku nowej, rozwijającej się demokracji - obwieścił. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »