tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Niemieckie czołgi pod turecką flagą w Syrii. "Bardzo nieprzyjemna sprawa dla rządu"

Niemiecka agencja prasowa dpa zwróciła uwagę, że na nagraniach wideo z ostatnich dni widać czołgi Leopard 2A4 produkcji niemieckiej wjeżdżające pod turecką flagą do Syrii. Zdjęcia przedstawiają ofensywę przeciwko tamtejszej milicji kurdyjskiej, zaniepokojenie którą wyraził Berlin.

Dpa pisze, że jest to "bardzo nieprzyjemna sprawa dla rządu Niemiec" - niemiecka broń jest używana w wojnie, której Niemcy nie chcą.

Co może zrobić Berlin?

W latach 1982 i 1984 Niemcy dostarczyły Turcji pierwsze 71 Leopardów jako "pomoc obronną w ramach NATO".

W dokumentach (certyfikat użytkownika końcowego) wyraźnie zapisano wtedy, że chodzi wyłącznie o pomoc w obronie kraju, a tym samym w obronie obszaru NATO.

Turcji wyraźnie zabroniono wtedy wykorzystywania tych czołgów do innych celów, na przykład do takiej ofensywy jak obecnie w Syrii - przypomina dpa.

Inne zasady przyjęto, gdy w latach 2006-2011 Niemcy dostarczyły Turcji 354 znacznie nowocześniejsze czołgi Leopard 2A4. W porozumieniu zawartym w tej sprawie pod koniec 2005 roku przez resorty obrony obu krajów umieszczono zapis, że Turcji nie wolno przekazywać tych czołgów, odpłatnie bądź nieodpłatnie nikomu innemu bez zgody rządu Niemiec. Innych ograniczeń nie przewidziano.

Dpa zastanawia się, czy rząd Niemiec ma jakiekolwiek możliwości wypływania na Turcję, jeśli chodzi o użycie czołgów Leopard 2A4 przeciwko syryjskim Kurdom.

Agencja uważa, że nie ma takich możliwości prawnych, natomiast możliwe jest wywarcie wpływu politycznego. Turcja chce, by niemiecki producent udoskonalił posiadane przez nią Leopardy 2A4, wyposażając je między innymi w ochronę przed minami.

Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel obiecał dwa tygodnie temu Ankarze, że kwestia ta zostanie przeanalizowana, i dał do zrozumienia, że jest za taką modernizacją. Jednak obecna ofensywa turecka "mogłaby go skłonić do zmiany zdania" - pisze dpa.

Zachodnia broń dla rebeliantów

Agencja odnotowuje, że kurdyjska milicja YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony), którą siły tureckie usiłują obecnie wyprzeć z regionu Afrin w północno-zachodniej Syrii, nie dysponują niemiecką bronią.

Niemcy dostarczyły karabiny i broń przeciwczołgową bojownikom kurdyjskim w północnym Iraku, by wesprzeć ich w walce z tak zwanym Państwem Islamskim (IS). Jednak tamtejsi bojownicy kurdyjscy (peszmergowie) mają "napięte relacje z YPG" - wskazuje dpa i cytuje jednego z dowódców YPG, który powiedział, zastrzegając sobie anonimowość, że peszmergowie nie są gotowi zmienić swego stosunku do Turcji, by ratować YPG.

Dpa podkreśla, że niemiecka broń dostarczona irackim Kurdom może być przez nich wykorzystywana tylko do walki z IS i do obrony ludności cywilnej. Pewna liczba niemieckich karabinów trafiła w tamtym regionie na czarny rynek, ale rząd Niemiec, który przeprowadził śledztwo w tej sprawie, uznał, że jest to liczba "minimalna".

Bojownicy YPG otrzymali natomiast broń palną i pojazdy opancerzone od USA. Przeciwko tym dostawom ostro protestowała Turcja.

Ankara postrzega kurdyjską milicję YPG jako syryjskie ramię zdelegalizowanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), która zarówno przez tureckie, jak i amerykańskie władze uważana jest za ugrupowanie terrorystyczne. Jednak YPG kieruje arabsko-kurdyjską koalicją o nazwie Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), która była dotychczas głównym sojusznikiem koalicji pod wodzą USA w wojnie z dżihadystami z tzw. Państwa Islamskiego w Syrii.

Tureckie uderzenie w Syrii

Turecka operacja przeciwko Kurdom w północno-zachodniej Syrii rozpoczęła się wkrótce po tym, kiedy prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał NATO do przeciwstawienia się planowanemu przez USA utworzeniu w Syrii Sił Bezpieczeństwa Granicznego (BSF) dowodzonych przez Kurdów.

Erdogan zarzucił Stanom Zjednoczonym tworzenie "armii terroru" w Syrii wzdłuż granicy z Turcją i zapowiedział rozbicie wspieranych przez USA Sił Bezpieczeństwa Granicznego. Siły te mają zostać rozlokowane wzdłuż granicy na północy Syrii z Turcją, wzdłuż wschodniej granicy z Irakiem oraz wzdłuż doliny rzeki Eufrat, którą uznaje się za linię rozdzielającą siły SDF i syryjskie siły rządowe wspierane przez Iran i Rosję.

SDF, których trzon stanowią kurdyjscy bojownicy, kontrolują blisko 25 procent syryjskiego terytorium wzdłuż granic z Turcją i Irakiem. Siły kurdyjskie starają się skonsolidować i wzmocnić swe zdobycze terytorialne w północnej Syrii.

Dpa zwraca uwagę, że rząd turecki twierdzi, iż ma dowody na to, że broń przekazana przez USA syryjskim Kurdom z YPG trafia w ręce PKK.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Wojna domowa w Syrii

Turecka ofensywa w Syrii

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
jakby śmieszne

Gdyby Syria miała możliwość sprzedaży swojej ropy, tak jak np. Arabia Saudyjska, za 5 lat byłaby mocarstwem, nam zależy żeby tak się nie stało, więc wymieniamy ropę nie za dolary ale za to żelastwo

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   Sprawdź, czy zagraża Ci smog

   TVN Meteo

   Ogrody dla niepełnosprawnych. To projekt dziewczyn z Polski

   Co trzeba zrobić, żeby dać możliwość pracy w ogrodzie osobom poruszającym się na wózkach i seniorom? Bez męczącego, albo wręcz niemożliwego pochylania się czy klęczenia na ziemi? Zobaczcie jak rozwiązały ten dylemat dziewczyny z projektu "Ogród leczy".

   INFORMACJE BIZNESOWE »

   Rząd chce blokować strony internetowe. "Nie zamierzamy cenzurować sieci"

   Rząd chce blokować strony internetowe. "Nie zamierzamy cenzurować sieci"

   Rząd chce stworzenia centralnego rejestru domen internetowych służących do oferowania nielegalnych towarów i usług. "Sugerowanie, jakoby taki rejestr miał świadczyć o chęci wprowadzenia cenzury internetu, jest daleko idącym nadużyciem i nadinterpretacją" - przekonuje w stanowisku resort cyfryzacji. czytaj dalej »

   INFORMACJE ZE ŚWIATA »

   Przeprosili rodziców, opowiedzieli o marzeniach, oddali hołd królowi

   Przeprosili rodziców, opowiedzieli o marzeniach, oddali hołd królowi

   Siedzieliśmy na kamieniach, myśleliśmy, że jest wieczór. Usłyszeliśmy głosy ludzi. Potem okazało się, że to nie było złudzenie - opowiadał na konferencji prasowej o momencie, w którym odnaleźli ich nurkowie jeden z uratowanych z jaskini Tham Luang chłopców. O godzinie 20. w programie specjalnym na antenie TVN24 reportaż Wojciecha Bojanowskiego "Szczęśliwa 13. Akcja ratunkowa w jaskini". zobacz więcej »

   Mbappe odda pieniądze z mundialu na cele charytatywne

   Francuski piłkarz przyznał, że samą zapłatą i zaszczytem jest tworzyć drużynę narodową, a pieniądze wesprą fundację Premiers de Cordee, która organizuje zajęcia sportowe dla niepełnosprawnych i hospitalizowanych dzieci. Zobacz TOTERAZ.

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Sprzątanie śmieci wyrzuconych na promenadę podczas przypływu w Bombaju, Indie. (Fot. Divyakant Solanki/PAP/EPA) czytaj dalej »