tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Bójka w parlamencie. Turcja zmienia prawo wyborcze

Bójka w parlamencie. Turcja zmienia prawo wyborcze
Foto: Reuters | Video: Reuters Burzliwe obrady, bójka parlamentarzystów

Parlament Turcji uchwalił kontrowersyjną nowelizację ordynacji wyborczej, która zdaniem krytyków umocni władzę prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana i jego Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) oraz może prowadzić do oszustw wyborczych.

Projekt nowelizacji został wniesiony przez AKP i Nacjonalistyczną Partię Działania (MHP), która formalnie pozostaje w opozycji, ale w rzeczywistości od dawna popiera obóz rządzący.

Deputowani przyjęli znowelizowaną ustawę po całonocnych burzliwych obradach.

Nowe prawo wprowadza m.in. możliwość tworzenia sojuszy wyborczych oraz upoważnia komisję wyborczą do łączenia okręgów wyborczych i przenoszenia urn między okręgami.

Oddane głosy nieopatrzone pieczęcią miejscowej komisji wyborczej będą liczone, zgodnie z postanowieniami zeszłorocznego referendum, co już wtedy wywołało zdecydowany sprzeciw opozycji i niepokój obserwatorów.

Ustawa pozwala też członkom sił bezpieczeństwa na wstęp do lokali wyborczych, jeśli zostaną o to poproszeni przez wyborcę. Rząd twierdzi, że ma to zapobiec zastraszaniu wyborców przez separatystyczną i zdelegalizowaną w Turcji Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

Najbardziej kontrowersyjny zapis ustawy został wprowadzony z myślą o najbliższych wyborach parlamentarnych i dotyczy możliwości tworzenia sojuszy wyborczych. Gdy ważne głosy oddane na partie sojuszu przekroczą łącznie 10 proc., uzna się, że każde z tych ugrupowań przekroczyło obowiązujący w Turcji 10-procentowy próg wyborczy.

Co zamierza AKP?

AKP już zapowiedziała, że w przyszłorocznych wyborach zamierza stworzyć sojusz wyborczy z MHP. Nacjonaliści dzięki temu będą mieli zagwarantowane przekroczenie progu wyborczego i zwiększą liczbę mandatów, a partia Erdogana zyska lojalne wsparcie.

Według ugrupowań opozycyjnych - centrolewicowej Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) i prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) - wprowadzone zmiany mają zapobiec ewentualnej utracie głosów AKP w wyborach i zapewnić jej poparcie MHP dla kandydatury Erdogana w wyborach prezydenckich.

Rok 2019 będzie w Turcji rokiem wyborów: w marcu odbędą się wybory lokalne, a w listopadzie - prezydenckie i parlamentarne.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

Interaktywne przejście dla pieszych

Interaktywne przejście dla pieszych - pojawia się i znika w razie konieczności, komunikuje się z pieszymi i kierowcami, ostrzega przed niebezpieczeństwem. Zobacz TOTERAZ.

Kosmiczne śmieci latają nad naszymi głowami

Kosmiczne śmieci to obiekty wytworzone przez człowieka pozostające na orbicie okołoziemskiej. Zazwyczaj kosmiczne śmieci nie są kontrolowane przez człowieka, dlatego mogą stwarzać zagrożenie dla aktywnie działających satelitów. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Puchar Świata w biathlonie w Tiumeniu, Rosja (fot. Sergei Ilnitsky/PAP/EPA) czytaj dalej »