Szydło w Sejmie o strajku nauczycieli. Posłowie PiS reagują brawami

[object Object]
Beata Szydło mówiła w Sejmie o strajku nauczycieli tvn24
wideo 2/35

Ponad 350 tysięcy uczniów III klas gimnazjalnych z ponad siedmiu tysięcy szkół w kraju zdawało dziś egzamin z języka obcego, trzecia i ostatnia część egzaminu gimnazjalnego. Piątek jest jednocześnie piątym dniem ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Minister edukacji narodowej Anna Zalewska poinformowała, że "we wszystkich szkołach odbyły się egzaminy, nie było żadnych zakłóceń". Pytana o ryzyko, że wskutek strajku nauczycieli maturzyści mogą nie uzyskać promocji rad pedagogicznych, odparła, że "są granice, których nie wolno przekroczyć".

20:49

17:48

Protest z pieśnią na ustach. Nauczyciele śpiewają o swoich problemach ("Fakty po południu").

16:50

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz powiedziała w piątek, że samorząd w pełni popiera żądania nauczycieli i strajk, w ramach którego walczą o swoją "godność". Dodała, że strajk wiąże się z dużym wysiłkiem ze strony dyrektorów szkół oraz samorządu, którzy "starali się zorganizować życie w placówkach". Podziękowała swoim współpracownikom oraz dyrektorom szkół za pracę, jaką włożyli w organizację egzaminu gimnazjalnego, a pracodawcom, organizacjom pozarządowym i miejskim instytucjom za opiekę nad dziećmi.

Władze miasta poinformowały, że najbliższą wypłatę gdańscy nauczyciele otrzymają w pełnej wysokości, a ewentualne potrącenia za czas strajku zostaną rozłożone pedagogom i pracownikom administracji oraz obsługi maksymalnie na rok czyli na 12 rat, na podstawie wniosków składanych do dyrektorów. - To po to, by potrącenia były mniej bolesne, bo niestety zgodnie z Ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, za czas strajku nie przysługuje wynagrodzenie - poinformowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Podkreśliła, że "wszystkie środki, które powinny zostać potrącone za dni strajkowe, pozostaną w budżetach placówek oświatowych, choć potrącenie wynagrodzeń jest niestety obowiązkowe". Dodała, że "chciałaby, by te środki powróciły do nauczycieli i innych pracowników oświatowych". - Musi się to dokonać jednak w zgodzie z prawem, w tym z restrykcyjnymi przepisami prawa o finansach publicznych. Stąd nie będzie to miało charakteru wypłaty wprost – zaznaczyła.

14:52

- Od 2018 roku realizujemy program podwyżek dla nauczycieli. W 2017 roku odmroziliśmy pensje nauczycielskie, które został w 2012 roku zamrożone przez PO i PSL (...) W porównaniu do grudnia 2017 roku wzrost wynagrodzeń to średnio 21 procent - powiedziała Szydło.

Dodała, że kolejna propozycja zawarta w porozumieniu to skrócenie stażu, przyśpieszenie awansu zawodowego, co również przekłada się na wzrost wynagrodzeń. - Ta oferta cały czas jest aktualna i przewodniczący (ZNP Sławomir - red.) Broniarz wie, że jest gotowe porozumie do podpisania - powiedziała Szydło.

Szydło: propozycja, którą złożyliśmy zawiera propozycje na przyszłość
Szydło: propozycja, którą złożyliśmy zawiera propozycje na przyszłośćtvn24
14:43

Beata Szydło w Sejmie podziękowała za udane egzaminy. Posłowie PiS zareagowali owacją na stojąco.

13:37

Rzeczniczka PiS była proszona na piątkowym briefingu w Sejmie o komentarz do wypowiedzi marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego dotyczącej protestu nauczycieli. - Znowu zostanę "zhejtowany" i skrytykowany, bo kiedyś już mówiłem, przy sporze z rezydentami, że powinno się pracować dla idei. Ja pracowałem dla idei, pracuję dla idei i będę pracował dla idei, a dla dzieci jeszcze tym bardziej powinniśmy pracować – powiedział w czwartek Karczewski.

Beata Mazurek podkreśliła, że nie chce podgrzewać atmosfery związanej ze strajkiem. - Nauczyciele mają prawo do strajkowania, ale chciałabym, by uczniowie także mieli prawo do spokojnego przeprowadzenia egzaminów gimnazjalnych ośmioklasistów i matur - zaznaczyła rzeczniczka PiS. Jak dodała, nie należy budzić wśród uczniów niepokoju, że egzaminy będą zagrożone. - I o to powinniśmy zadbać wszyscy - i my jako politycy i nauczyciele - mówiła.

Dopytywana o komentarz w sprawie wypowiedzi Karczewskiego, Mazurek powiedziała, że "nie da się wciągnąć w dyskusję, bo oferta pomocy dla nauczycieli leży na stole". - Najważniejsze jest to, by usiąść i osiągnąć kompromis czy porozumienie. Do tego trzeba dwóch stron i jeśli będą rozmowy, to jestem przekonana, że to porozumienie zostanie osiągnięte przez wszystkich - zaznaczyła Mazurek. Przypomniała, że Solidarność tę ofertę rządu przyjęła.

Mazurek była też pytana, czy Sejm rozpatrzy wniosek o odwołanie Anny Zalewskiej jeszcze przed wyborami do PE. Rzeczniczka PiS i wicemarszałek Sejmu odpowiedziała, że jeszcze nie wie i że być może zostanie o ten punkt rozszerzony porządek obrad 25 kwietnia. - Nie mówię "tak", nie mówię "nie"; to jest decyzja prezydium i konwentu - zaznaczyła.

12:44

Szef ZNP: prezydium podjęło decyzję o kontynuacji akcji strajkowej

12:43

Broniarz: w czasie kolejnych egzaminów protest będzie wyglądał w ten sam sposób jak dotychczas

12:42

Szef ZNP: wzywamy stronę rządową do wznowienia rozmów z udziałem negocjatora zewnętrznego

12:41

Broniarz: obecna sytuacja jest w jednoznaczny sposób winą rządu

12:41

Broniarz: Prezydium negatywnie odniosło się do działań rządu. Uznało, że zachowanie rządu związane z realizacją postulatów protestujących, skłania nas do wyrażenia oburzenia.

12:38

Broniarz: To co dzieje się w zakresie protestu nauczycieli i pracowników administracji ma głęboki sens i nie dotyczy tylko spraw płacowych. Obejmuje przede wszystkim troskę o jakość prawa oświatowego, które na naszych oczach jest rozjeżdżane, psute.

12:36

Rozpoczyna się konferencja Związku Nauczycielstwa Polskiego. Mówi prezes związku Sławomir Broniarz.

12:02
11:14

Szydło: Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że młodzież nie będzie mogła napisać matur. To rzecz niewyobrażalna i dla mnie, ale sądzę, że też dla nauczycieli, dla młodzieży i ich rodziców. Dlatego jeszcze raz apeluję o zawieszenie strajku na rzecz egzaminów.

11:10

Szydło zaapelowała do strajkujących związków zawodowych, aby przyłączyły się do porozumienia, które wcześniej rząd podpisał z oświatową Solidarnością.

11:09

Wicepremier Beata Szydło w Krakowie: powinniśmy wszyscy dołożyć starań, żeby te protesty się skończyły

11:00

O godzinie 11. rozpoczął się egzamin z języka obcego na poziomie rozszerzonym. Potrwa on tak jak część podstawowa 60 minut (dla dyslektyków 90 minut).

10:56

Zalewska odniosła się też do maili, którzy dyrektorzy otrzymywali z ministerstwa, w których było napisane, że "w związku ze strajkiem nauczycieli powinno się odnotować" fakt nieobecności nauczycieli w szkołach w systemie, wskazując jako przyczynę "zwolnienie z obowiązku prowadzenia zajęć na innej podstawie".

- To jest absolutne nieporozumienie - powiedziała na konferencji Zalewska. - Dyrektorzy zadzwonili do ministerstwa edukacji z prośbą w jaki sposób odnotowywać tę nieobecność w Systemie Informacji Oświatowej, bo to oni gromadzą dane - wyjaśniała. Podkreśliła, że "dane zostają tylko i wyłącznie w szkołach".

10:47

Dodała, że "do dyspozycji" jest też ustawa o sporach zbiorowych. - Artykuł 21, który mówi, że dyrektor podczas strajku nie może być w żaden sposób ograniczany w wykonywaniu swoich obowiązków i artykuł 17 punkt 3, który pokazuje, że żądania nie mogą powodować strat społecznych, co wydarzyłoby się, jeśli by do takich sytuacji doszło - mówiła Zalewska.

10:44

Zalewska została zapytana o rady pedagogiczne, które mają się zebrać w najbliższych dniach, aby wystawić ostateczne oceny maturzystom. Jest wymagane, aby uczniowie mogli podejść do egzaminu dojrzałości. Są jednak wątpliwości, czy uda się zorganizować takie zebrania ze względu na strajk.

- I związkowcy na ten temat się wypowiadali, mówiąc, że są to granice, których nie wolno przekroczyć. Prawo oświatowe mówi, że dyrektor ma obowiązek, żeby taką radę klasyfikacyjną przeprowadzić, a nauczyciele mają obowiązek w niej uczestniczyć - mówiła minister.

Zalewska: są granice, których nie wolno przekraczać
Zalewska: są granice, których nie wolno przekraczaćtvn24
10:37

Zalewska podziękowała w imieniu rodziców wszystkim, którzy nadzorują egzaminy.

- Podziękowania za to, że byliście i jesteście przy dzieciach. Podziękowania dla dyrektorów, wolontariuszy, nauczycieli, którzy są przy swoich uczniach. Podziękowania dla kuratorów i wojewodów za trzy dni pracy dla dobra dziecka - dodała minister.

10:35

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska: We wszystkich szkołach odbyły się egzaminy. Nie było żadnych zakłóceń.

Zalewska: we wszystkich szkołach w piątek odbyły się egzaminy
Zalewska: we wszystkich szkołach w piątek odbyły się egzaminytvn24
10:26

O godzinie 10.20 zakończyła się pierwsza część egzaminu z języka obcego - test na poziomie podstawowym. Przez 80 minut pisali go dyslektycy. Pozostali uczniowie na rozwiązanie zadań mieli 60 minut.

10:21

W Tychach w strajk nauczycieli zaangażowali się seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zaoferowali oni pomoc dla rodziców, którzy w czasie strajku nie mają co zrobić z dziećmi.

Seniorzy zorganizowali zajęcia dla najmłodszych. Dzieci uczą się między innymi gry na instrumentach i rękodzieła.

- Jesteśmy dużym uniwersytetem i z reguły staramy się realizować również międzypokoleniowe imprezy. Ostatnio dzieci robiły coś dla naszych seniorów, uczyły ich obsługi telefonów dotykowych i komputerów. W związku z tym, że teraz jest problem dla niektórych rodziców z dziećmi, postanowiliśmy wymyślić w drugą stronę - powiedziała Anna Kolny, kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W Tychach w strajk nauczycieli zaangażowali się seniorzy
W Tychach w strajk nauczycieli zaangażowali się seniorzytvn24
10:04

Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie Anna Frenkiel przekazała, że "nie ma informacji, by w jakiejkolwiek szkole były dziś kłopoty z powołanie zespołu nadzorującego i z przeprowadzeniem egzaminu". Komisja w Warszawie swoim zasięgiem obejmuje całe województwo mazowieckie.

10:02

Jak poinformował Daniel Wróbel z zachodniopomorskiego kuratorium oświaty, w tym regionie egzamin również rozpoczął się we wszystkich szkołach. Kuratorium nie odnotowało zakłóceń.

10:02

W Wielkopolsce do egzaminu gimnazjalnego przystępuje 34 tysięcy uczniów w 675 placówkach.

- Nie mamy sygnałów, by w którejś szkole egzamin się nie rozpoczął - powiedziała w piątek Karolina Adamska z Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

10:00

We wszystkich szkołach na Podkarpaciu w piątek rano rozpoczął się trzeci dzień egzaminów gimnazjalnych - poinformowała rzecznik podkarpackiego kuratorium oświaty w Rzeszowie Mariola Kiełboń.

- Przeszło 20 tysięcy gimnazjalistów w 572 szkołach w regionie przystąpiło do egzaminu z języka obcego - powiedziała.

09:46

Reporter Mateusz Półchłopek jest w Rzeszowie przed szkołą podstawową numer 9. W tej szkole żaden z 51 nauczycieli i 9 pracowników administracyjnych nie strajkuje. Nie było sporu zbiorowego, nie było referendum strajkowego.

Na Podkarpaciu, jak wskazują dane ZNP, protestuje ponad 50 procent placówek - ponad 730 na 1330. W skali kraju to województwo ma najmniej strajkujących szkół.

W SP nr 9 w Rzeszowie żaden nauczyciel nie strajkuje
W SP nr 9 w Rzeszowie żaden nauczyciel nie strajkujetvn24
09:19

Gościem TVN24 po godzinie 9 był Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.

Powiedział, że "choroba, gorączka, doszły tak daleko, że teraz trzeba coś robić, ratować, rozmawiać".

- Nie chodzi o to czy popieram czy nie popieram (strajku - red.). Dla mnie są obojętne stanowiska rządu czy nauczycieli co do roszczeń finansowych - zaznaczył rzecznik. - Dzieci przyszły na egzamin, trzymamy kciuki. Cieszę się, że wszyscy trzymamy kciuki - nareszcie razem - i że te czarne scenariusze się nie powiodły - powiedział Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka mówił w TVN24 o piątkowym egzaminie
Rzecznik Praw Dziecka mówił w TVN24 o piątkowym egzaminietvn24
09:14

Egzamin bez problemu ruszył w zespole szkół nr 20 we Wrocławiu.

- Udało się skompletować komisje, uczniowie przystąpili do egzaminów. Bardzo się cieszymy - powiedziała nauczycielka Justyna Magiera.

- Trzy lata pracowaliśmy, żeby ta młodzież mogła przystąpić do egzaminu, trzymamy kciuki i jesteśmy całym sercem z nimi - dodała.

09:05

- Na tę chwilę nie mamy jakichkolwiek informacji o tym, aby gdzieś nie było zespołu (nadzorującego przebieg egzaminu - red.), albo żeby gdzieś nie dojechała paczka (z arkuszami egzaminacyjnymi i płytami CD z nagraniami - red.). Wygląda na to, że powinno być spokojnie - powiedział Polskiej Agencji Prasowej w piątek przed rozpoczęciem egzaminu dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

09:00

Wybiła godzina 9. Uczniowie trzecich klas gimnazjum rozpoczęli egzamin z języka obcego. Na rozwiązanie zadań uczniowie mają 60 minut (dyslektycy 80 minut).

08:51

Reporterka TVN24 Dominika Ziółkowska jest w 16 Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie, w którym znajduje się gimnazjum dwujęzyczne.

Dyrektorka tej placówki Monika Nawrocka mówiła o przygotowaniach do dzisiejszego egzaminu z języka obcego.

- Rano miałam pełny skład komisji, ale potem okazało się, że osoba z zewnątrz rozchorowała się, jest na zwolnieniu, więc poszukiwałam dziewiątego członka komisji. Udało się, mam komplet, wszyscy się stawili i o godzinie 9. rozpoczniemy egzamin - mówiła.

Dyrektorka 16 LO w Warszawie o przygotowaniach do egzaminu gimnazjalnego
Dyrektorka 16 LO w Warszawie o przygotowaniach do egzaminu gimnazjalnegotvn24
08:27

- Obie strony powinny dążyć do kompromisu. Schodzić ze swoimi żądaniami i propozycjami do środka, próbować ustalić wspólną propozycję - powiedział w TVN24 Piotr Wasilewski, przewodniczący Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministerstwie Edukacji Narodowej.

08:23

Kacper Lemiesz z Inicjatywy Strajk Uczniowski powiedział w studiu TVN24: Chcielibyśmy pokazywać dorosłym to, że da się rozmawiać.

- Mamy poczucie, że większość nas może się zgodzić z tym, że system edukacji wymaga transformacji. Chcielibyśmy wykorzystać okazję, że ten temat został podniesiony szeroko, żeby w ogóle zastanowić się jaki jest sens edukacji i jak ona powinna wyglądać w Polsce - dodał Lemiesz.

"Mamy poczucie, że większość z nas może się zgodzić, że system edukacji wymaga transformacji"
"Mamy poczucie, że większość z nas może się zgodzić, że system edukacji wymaga transformacji"tvn24
08:14

Dzisiaj ostatni dzień testów w gimnazjach, ale już w poniedziałek z egzaminami ósmoklasisty zmierzą się uczniowie kończący podstawówki. Dyrektor szkoły podstawowa nr 11 w Katowicach Tomasz Huk zapewniał, że w tej placówce "egzamin się odbędzie".

- Dzięki wsparciu kolegów dyrektorów z pobliskich przedszkoli i szkół. Mamy zapewniony skład w każdej komisji - zaznaczył.

- Większość moich koleżanek i kolegów dyrektorów mentalnie i duchowo jest z nauczycielami, ale my musimy wykonywać swoje obowiązki, zapewnić dzieciom podejście do tego egzaminu. Staramy się z tego wszystkiego wywiązać - dodał dyrektor.

W poniedziałek egzamin ósmoklasistów. Szkoła podstawowa nr 11 w Katowicach jest gotowa
W poniedziałek egzamin ósmoklasistów. Szkoła podstawowa nr 11 w Katowicach jest gotowatvn24
08:05

Reporterka przybliżyła problemy, które mogą dotknąć tegorocznych maturzystów.

W najbliższych dniach powinny zbierać się rady pedagogiczne, których zadaniem jest klasyfikowanie uczniów przed maturą i wystawianie im ostatecznych ocen. Bez tych ocen nie mogą oni przystąpić do egzaminu dojrzałości. Póki co rady nie mogą się odbyć, bo nauczyciele strajkują.

Jak dowiedziała się reporterka TVN24, nieoficjalnie mówi się, że protestujący nauczyciele planują zorganizować radę pedagogiczną w Wielki Czwartek - dzień wolny od pracy - tak żeby termin nie obejmował strajku.

08:02

Jak dowiedział się reporterka TVN24 Małgorzata Mielcarek, problemów z egzaminem gimnazjalnym z języka obcego nie będzie też w zespole szkół ogólnokształcących nr 1 w Poznaniu. Dyrekcji udało się zebrać odpowiednią grupę nauczycieli.

07:54

Egzamin w tej szczecińskiej szkole będzie się odbywał na dużej sali gimnastycznej. Reporter zapytał Bogusława Nowaka, czy nie wpłynie to negatywnie na pierwszą część testu, podczas której uczniowie będą odsłuchiwać nagranie.

- Nie ma obawy. Wczoraj z uczniami przećwiczyliśmy. Każdy uczeń stwierdził, że dokładnie słyszy, nie ma pogłosu na tej sali, jest wszystko w porządku - uspokajał dyrektor

07:53

Reporter TVN24 Sebastian Napieraj jest w zespole szkół nr 2 w Szczecinie. Zapytał dyrektora placówki Bogusława Nowaka o przygotowania do dzisiejszego egzaminu. - Komisje skompletowane. Nie było żadnej łapanki. Współpraca z sąsiednimi szkołami, bez problemu udało mi się skompletować cały zespół - powiedział dyrektor.

Szczecińska szkoła gotowa na egzamin
Szczecińska szkoła gotowa na egzamintvn24
07:30

Największa grupa gimnazjalistów - 88,9 procent - zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym (85,4 procent przystąpi również do egzaminu z tego języka na poziomie rozszerzonym). Drugim najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki. Do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym chce przystąpić 9 procent gimnazjalistów (na poziomie rozszerzonym 2,2 procent).

Na trzecim miejscu w wyborach uczniów jest od wielu lat język rosyjski. W tym roku zdawać go chce 1,55 procent uczniów. Chęć zdawania egzaminu z francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego zadeklarowało poniżej 1 procenta gimnazjalistów.

07:27

Egzamin z języka obcego, który w piątek będą zdawać uczniowie III klas gimnazjów, przeprowadzany jest na dwóch poziomach. Najpierw odbywa się egzamin na poziomie podstawowym. Na rozwiązanie zadań uczniowie mają 60 minut (dyslektycy 80 minut). Po przerwie gimnazjaliści przystąpią do testu na poziomie rozszerzonym. Potrwa on także 60 minut (dla dyslektyków 90 minut).

Do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym ma obowiązek przystąpić każdy gimnazjalista. Na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy tylko dla tych, którzy wybrali język, jakiego uczyli się również w szkole podstawowej. Mogą do niego przystąpić także pozostali gimnazjaliści, jeśli zechcą sprawdzić swoje umiejętności językowe.

07:21

Według sondażu, który w czwartek opublikowała "Gazeta Wyborcza", 52 procent badanych popiera strajkujących nauczycieli.

Reporter programu "Polska i Świat" poprosił ekspertów o komentarz do wyników sondażu. Profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, socjolog Maciej Kowalewski ocenił, że "każdy strajk, żeby był skutecznym narzędziem nacisku, musi być uciążliwy". - Mimo tej uciążliwości zaskakująco dużo [rodziców - przyp. red.] protest popiera. To duży sukces nauczycieli, ponieważ udało im się zmobilizować społeczeństwo do ważnej dyskusji na temat zawodu nauczyciela, przyszłości kształcenia i tego, jak ma wyglądać przyszłe polskie społeczeństwo - powiedział socjolog.

07:15

W czwartek wieczorem w kilku miastach w Polsce odbyły się wiece poparcia dla strajkujących nauczycieli.

W środę uczniowie pisali egzamin z wiedzy humanistycznej, a w czwartek z wiedzy matematyczno-przyrodniczej.

Egzamin z języka obcego, który dziś zdawali uczniowie III klas gimnazjów, przeprowadzany jest na dwóch poziomach. Najpierw odbywa się egzamin na poziomie podstawowym, a po przerwie gimnazjaliści przystąpią do testu na poziomie rozszerzonym.

Do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym ma obowiązek przystąpić każdy gimnazjalista. Na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy tylko dla tych, którzy wybrali język, jakiego uczyli się również w szkole podstawowej. Mogą do niego przystąpić także pozostali gimnazjaliści, jeśli zechcą sprawdzić swoje umiejętności językowe.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może do niego przystąpić w środę, czwartek i piątek, to będzie go pisał w drugim terminie w czerwcu.

Tegoroczna sesja egzaminu gimnazjalnego jest ostatnią. Gimnazja 1 września 2019 roku przestaną istnieć w systemie edukacji.

Strajk nauczycieli

W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. Biorą w nim też udział nauczyciele niezrzeszeni w związkach.

Według ZNP we wtorek w strajkowało 74,29 proc. szkół i przedszkoli. W środę i w czwartek, według związkowców, skala protestu była na tym samym poziomie. Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej podawało w poniedziałek, że protestuje 48,5 proc. szkół i placówek.

Dane o liczbie placówek objętych protestem i strajkujących nauczycielach mogą się różnić w różne dni, gdyż nauczyciele codziennie rano, przychodząc do pracy do szkoły czy przedszkola, podejmują decyzję, czy w tym dniu będą protestować, więc mogą zawiesić udział w strajku na czas egzaminów.

"Gotowi na piątkowe egzaminy"

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska w czwartek na konferencji podziękowała dyrektorom, kuratorom, wojewodom i wolontariuszom za ich dotychczasową pracę przy egzaminach. Poinformowała, że zgłosiło się 8 tysięcy chętnych do pomocy przy egzaminach.

Mówiąc to, minister zauważyła, że na egzaminach z języków obcych potrzeba więcej osób do komisji i zespołów nadzorujących. - Jesteśmy gotowi na piątek na egzaminy, jesteśmy także gotowi na poniedziałek na egzaminy dla uczniów ósmej klasy - zapewniła minister Zalewska.

W ubiegłym tygodniu minister podpisała nowelizacje rozporządzeń w sprawie organizacji egzaminów zewnętrznych (gimnazjalnego, ósmoklasisty i matur).

Zgodnie z nimi w skład komisji egzaminacyjnych i nadzorujących przebieg egzaminów w szkołach wejść mogą nauczyciele z innych szkół, a także każda osoba mająca kwalifikacje pedagogiczne. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej to odpowiedź na prośby dyrektorów szkół.

Autor: asty,ads//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Departament Stanu USA potwierdził, że Stany Zjednoczone jeszcze w marcu dostarczyły Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu ATACMS w wersji o zasięgu do 300 kilometrów. Według dwóch amerykańskich urzędników, na których powołuje się agencja AP, rakiet użyto między innymi w ataku na lotnisko wojskowe na Krymie, do którego doszło w połowie kwietnia.

Departament Stanu potwierdza, że dostarczono Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu

Departament Stanu potwierdza, że dostarczono Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu

Źródło:
PAP

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 360 rakiet przeciwradarowych AARGM-ER. To jeden z najnowszych amerykańskich pocisków tego typu. Maksymalną cenę potencjalnej transakcji wyznaczono na 1,275 miliarda dolarów.

360 rakiet AARGM-ER może trafić do Polski. Amerykańskie władze wyraziły zgodę na sprzedaż

360 rakiet AARGM-ER może trafić do Polski. Amerykańskie władze wyraziły zgodę na sprzedaż

Źródło:
PAP

Mocnym kandydatem do objęcia teki ministra spraw wewnętrznych i administracji jest Tomasz Siemoniak, dotychczasowy koordynator służb specjalnych - dowiedział się tvn24.pl. Nie jest jeszcze przesądzone, że będzie łączył obydwie fukcje: ministra i koordynatora.

Tomasz Siemoniak kandydatem do objęcia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Tomasz Siemoniak kandydatem do objęcia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem i opadami śniegu. Z komunikatu wynika też, że w części kraju temperatura spadnie poniżej zera stopni. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rzecznik dyscyplinarny ma się ponownie zająć sprawą prokuratora, który we wrześniu 2021 roku chodził nago ulicami Świdnicy na Dolnym Śląsku. Sąd dyscyplinarny uwzględnił zażalenie prokuratora generalnego Adama Bodnara na umorzenie sprawy.

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Źródło:
PAP

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej mogłoby stworzyć konieczność zwiększenia budżetu Wspólnoty nawet o 20 procent - powiedział unijny komisarz do spraw budżetu i administracji Johannes Hahn. Scenariusz ten zakładałby utrzymanie pomocy dla rolnictwa i wsparcia strukturalnego w Unii Europejskiej. Zdaniem komisarza jednak "najmniejszym zmartwieniem jest strona finansowa".

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Źródło:
PAP

Mariusz Kamiński wypiera pewne fakty ze swojej świadomości. Pewnie te, które są dla niego najbardziej niewygodne - tak były poseł Michał Wypij skomentował w "Tak jest" w TVN24 zeznania Mariusza Kamińskiego przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. Odnosząc się do sporu dotyczącego obecności byłego premiera Mateusza Morawieckiego w słynnym spotkaniu w jego willi przy ulicy Parkowej, powiedział, że "jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem".

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Źródło:
TVN24

Jedynym ministrem z ramienia PSL, który będzie się ubiegał o mandat europosła, będzie minister rozwoju Krzysztof Hetman. Więcej kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego z rządu nie przewidujemy - przekazał w "Kropce nad i" w w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Michał Szczerba, który sam będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej, mówił, iż jest "absolutnie przekonany, że to będzie najważniejsza kadencja Parlamentu Europejskiego w historii". Zapewnił jednocześnie, że komisja śledcza do spraw afery wizowej, której przewodniczy, "wykona swoją robotę". 

Trzecia Droga "pracuje nad najlepszymi kandydatami", jeden minister z PSL będzie kandydował na europosła

Trzecia Droga "pracuje nad najlepszymi kandydatami", jeden minister z PSL będzie kandydował na europosła

Źródło:
TVN24

Zdrada stanu. To jest prawdziwy powód aresztowania wiceministra obrony Timura Iwanowa - podały niezależne rosyjskie media. Jak pisze portal The Moscow Times, Iwanow był "prawą ręką" ministra Siergieja Szojgu, a sprawa ta jest dla szefa resortu obrony "potężnym ciosem". Komitet Śledczy Rosji poinformował we wtorek, że wiceminister Iwanow, który pełnił tę funkcję od ośmiu lat, został zatrzymany pod zarzutem przyjmowania łapówek.

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Moscow Times, Lenta, Ważnyje Istorii

Czy Andrzej Duda po zakończeniu prezydentury mógłby zostać liderem prawicy w Polsce? Ponad połowa uczestników sondażu SW Research dla rp.pl odpowiedziała "nie". 25 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii. Kto szczególnie negatywnie ocenia perspektywę objęcia przez obecnego prezydenta roli lidera prawicy?

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Remis to wynik gry, w której żadna ze stron nie została pokonana, a remiz: to gra rozstrzygnięta, to gra pozorów, buduje wiszące gniazda czy kopie podziemne korytarze? Na to pytanie za 10 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadała pani Anna Downar z Karkowa.

Czym jest remiz? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Czym jest remiz? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Prezydent USA Joe Biden poinformował, że podpisał ustawę, na mocy której Stany Zjednoczone przeznaczą niemal 61 miliardów dolarów na pakiet pomocowy dla Ukrainy. Zapowiedział, że "dosłownie w ciągu kilku godzin" USA zaczną wysyłać sprzęt na Ukrainę. W skład pierwszego pakietu wejdą różne rodzaje pocisków i wozy opancerzone.

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wstrzymano poszukiwania wojskowego nurka, który zaginął podczas ćwiczeń wojskowych w okolicach wyjścia z portu w Gdańsku. Akcja ma być wznowiona w czwartek rano. Zaginiony to żołnierz jednostki wojskowej GROM z zespołu B, który zlokalizowany jest w Gdańsku na Westerplatte.

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania przerwano

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania przerwano

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji. Decyzja jest związana z jego startem do europarlamentu. - Bardzo polubiłem to ministerstwo, przeżyłem tam bardzo dużo emocjonalnych chwil, ale jest dobrze uporządkowane i mam nadzieję, że mój następca będzie się tam czuł jeszcze lepiej - powiedział Sienkiewicz w rozmowie z reporterem TVN24.

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

17-latek zauważył na chodniku w Lesznie (Wielkopolska) stojącego w samej piżamie i kapciach starszego mężczyznę. Oddał mu swoje buty i kurtkę i zaprowadził go do komisariatu policji. Okazało się, że senior był ofiarą domowej przemocy - został pobity przez syna i wyrzucony z domu.

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar przedstawił w Sejmie informację o kontroli operacyjnej w Polsce, między innymi przy użyciu Pegasusa. Powiedział, że publiczne zeznania osób, które były nim inwigilowane, są dla niego "wstrząsające i przygnębiające". Dodał, że to jest "sprawa, która uderza w samo sedno demokracji". Po jego wystąpieniu odbyła się debata.

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Źródło:
TVN24, PAP

Jewgienija Gucul, przywódczyni autonomicznego regionu na południu Mołdawii, Gagauzji, może stanąć przed sądem. Mołdawska prokuratura poinformowała o zakończeniu dochodzenia w jej sprawie. Zarzuty dotyczą między innymi finansowania prorosyjskiej partii Sor - podał portal NewsMaker.

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

Źródło:
NewsMaker, tvn24.pl

Australijska policja apeluje o pomoc w znalezieniu Orpheusa Pledgera - aktora znanego z takich seriali jak "Zatoka serc" czy "Sąsiedzi". Sąd wydał nakaz aresztowania po tym, jak 30-latek nie stawił się na rozprawie w związku z napaścią na kobietę, podają lokalne media.

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Źródło:
ABC, Sydney Morning Herald, tvn24.pl

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

Orlen spisał na straty ogromne środki. To efekt wypłacenia około 400 milionów dolarów bez zabezpieczenia pośrednikom handlu ropą naftową przez poprzedni zarząd Orlen Trading Switzerland. Zaliczki przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. W środę do tej sytuacji odniósł się były premier Mateusz Morawiecki.

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące wykrycia Escherichia coli wytwarzających toksynę Shiga (STEC) w tatarze wołowym. Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej - bezkrwawej biegunki.

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Źródło:
PAP

Pierwotne niedobory odporności (PNO) to grupa chorób, przeważnie uwarunkowanych genetycznie. Szacuje się, że w Polsce z tą przypadłością może żyć nawet 40 tysięcy osób, ale zdiagnozowano ją u zaledwie pięciu tysięcy pacjentów. Tymczasem konsekwencje opóźnionej diagnozy są w dużej mierze nieodwracalne i wiążą się z uszkodzeniem narządów lub występowaniem przewlekłych chorób.

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

Źródło:
PAP

Departament Stanu USA opublikował raport dotyczący przestrzegania praw człowieka na całym świecie. 45 stron zajęło podsumowanie sytuacji w Polsce w 2023 roku. W dokumencie wskazano na doniesienia dotyczące między innymi dyskryminacji wobec kobiet, zagrożenia dla niezależności sądów, nadmiernego używania siły przez policję i sytuacji mediów.

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Znamy wyniki czwartej edycji rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W zestawieniu znalazły się placówki z sześciu miast. Najwięcej, bo aż sześć jest z Warszawy. Inicjatywa została objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości i Rzecznika Praw Dziecka.

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Źródło:
Fundacja GrowSPACE, tvn24.pl

Kanadyjska piosenkarka Celion Dion pojawiła się na okładce francuskiego "Vogue'a" i udzieliła magazynowi przejmującego wywiadu. Artystka, która w 2022 roku zawiesiła koncerty z powodu rzadkiej choroby - tak zwanego zespołu sztywnego człowieka - opowiedziała o tym, jak obecnie wygląda jej życie i terapia. Powiedziała, że wciąż ma nadzieję na powrót do koncertowania.

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Źródło:
"Vogue", "The Hollywood Reporter", tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24