tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wielka Brytania ma nowego premiera

May: nie pozwolimy, by nas podzielono

Celem ataku było podzielenie nas i zerwanie więzów solidarności i braterstwa. Nie pozwolimy, aby do tego doszło - powiedziała w poniedziałek Theresa May. Po tym, jak w nocy furgonetka wjechała w grupę muzułmanów stojących przed meczetem, brytyjska premier zapowiedziała nasilenie walki z wszelkimi ekstremizmami, również islamofobią.

- Tego ranka nasz kraj został obudzony informacją o kolejnym ataku terrorystycznym na ulicach naszej stolicy: drugim w tym miesiącu w każdym calu równie ohydnym jak te, które były wcześniej - oświadczyła Theresa May.

- To był atak, którego celem ponownie byli zwykli, niewinni ludzie toczący swoje codziennie życia. Tym razem byli nimi brytyjscy muzułmanie, którzy wychodzili z meczetu po modłach - powiedziała.

Atak w "trudnym czasie"

Zaznaczyła, że tak jak każdy atak terrorystyczny, celem tego było "podzielenie nas i zerwanie cennych więzów solidarności i braterstwa, które trzymają ten kraj razem". - Nie pozwolimy, aby do tego doszło - podkreśliła i dodała, że "nienawiść i zło tego typu nigdy nie zwycięży".

Brytyjska premier zapowiedziała, że rozmieszczone zostaną dodatkowe siły policyjne, by zapewnić bezpieczeństwo oraz podkreśliła, że Wielka Brytania w przeszłości była zdecydowanie zbyt tolerancyjna dla wszelkich form ekstremizmu. - To były ekstremizmy dowolnego rodzaju, również islamofobia - zaznaczyła. Zapewniła, że rząd "nie powstrzyma się przed niczym", aby pokonać ekstremizm i stworzona w tym celu zostanie specjalna nowa komisja.

Premier May zaakcentowała, że policja była na miejscu zdarzenia w ciągu minuty i już po ośmiu minutach ogłoszono, iż był to atak terrorystyczny.

Zwróciła również uwagę, że do ataku przed meczetem doszło w wyjątkowo "trudnym czasie" krótko po podobnym ataku terrorystycznym na London Bridge oraz tragicznym pożarze londyńskiego wieżowca.

Atak przed meczetem

Do ataku doszło tuż po północy czasu lokalnego z niedzieli na poniedziałek. W dzielnicy Finsbury Park samochód dostawczy wjechał w grupę muzułmanów wracających z wieczornej modlitwy (tarawih) w pobliskim meczecie podczas trwającego świętego miesiąca, ramadanu. Jak potwierdzono, jedna osoba zginęła, a 10 zostało rannych, z czego osiem wymagało hospitalizacji.

Policja zaznaczyła jednak, że mężczyzna, który zmarł na miejscu zdarzenia, tuż przed atakiem doznał zapaści i otrzymywał pierwszą pomoc medyczną od zgromadzonych wokół członków społeczności. Śledczy na razie nie ustalili, czy zmarł w wyniku ataku czy wcześniejszych problemów zdrowotnych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wielka Brytania ma nowego premiera

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, gdzie jest smog

Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu
9-latek "zgwałcony przez kolegów" w pogotowiu opiekuńczym

9-latek "zgwałcony przez kolegów" w pogotowiu opiekuńczym

Kilkuletni chłopiec został zgwałcony w pogotowiu opiekuńczym w Lublinie - tę bulwersującą sprawę opisała "Gazeta Wyborcza". Gwałtu miało dokonać dwóch starszych kolegów chłopca. Dyrektor placówki nie zawiadomił o tym MOPR, któremu placówka podlega, mimo że było to jego obowiązkiem. Prokuraturę zawiadomił, gdy w pogotowiu zaczęła się już kontrola - poinformował dziennik. czytaj dalej »

INFORMACJE BIZNESOWE »

Lepiej trzymaj gotówkę w portfelu. Utrudnienia w kilku dużych bankach

Lepiej trzymaj gotówkę w portfelu. Utrudnienia w kilku dużych bankach

Brak możliwości skorzystania z bankomatów, kart płatniczych oraz przerwy w dostępie do bankowości internetowej i mobilnej - to utrudnienia czekające na klientów niektórych banków. Powodem są zaplanowane w najbliższych dniach prace serwisowe. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"O nic Chin nie prosiłem". Porzucił Tajwan, by mieć ambasadę w Pekinie

"O nic Chin nie prosiłem". Porzucił Tajwan, by mieć ambasadę w Pekinie

Przebywający z pierwszą w historii wizytą w Pekinie prezydent Panamy Juan Carlos Varela otworzył w czwartek ambasadę tego kraju w Chinach. Panama nawiązała niedawno stosunki z Chińską Republiką Ludową, zrywając tym samym utrzymywane od wielu lat relacje z Republiką Chińską, czyli Tajwanem. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Policyjnemu psu groziło uśpienie

Na szczęści psia policjantka doczekała się godnej emerytury . ZOBACZ TOTERAZ

Projektantka Christa de Carouge podczas swojego pokazu w muzeum sztuki Kunsthaus Zug w Szwajcarii. (PAP/EPA/ALEXANDRA WEY) czytaj dalej »