Tak źle nie było od 20 lat. Seul: Korea Północna doświadcza wielkiej recesji


Gospodarka Korei Północnej w 2017 roku zmniejszyła się najbardziej od 20 lat - wynika z szacunków południowokoreańskiego banku centralnego. Ma to być efekt międzynarodowych sankcji nałożonych na reżim Kim Dzong Una w związku z rozwojem przez Pjongjang programów rakietowego i atomowego.

Informacje banku centralnego Korei Południowej zostały opublikowane w piątek.

Zakaz "zmiażdżył" produkcję

Wynika z nich, że PKB Korei Północnej w 2017 roku zmniejszyło się o 3,5 procent w porównaniu do roku poprzedniego. Najbardziej ucierpiała produkcja przemysłowa, która spadła o 8,5 proc. przede wszystkim w wyniku ograniczeń w dostawach surowców energetycznych.

Jak podkreśla Reuters, jest to najgorszy wynik północnokoreańskiej gospodarki od 1997 roku, gdy kraj ten został dotknięty przez katastrofalne powodzie i klęskę głodu - wówczas PKB spadło aż o 6,5 procent.

Shin Seung-Czol z banku centralnego Korei Północnej podkreśla, że międzynarodowe sankcje w 2017 roku zostały znacząco nasilone. - Zagraniczna wymiana handlowa również znacząco spadła w wyniku zakazu eksportu węgla, stali, owoców morza i produktów tekstylnych. Ciężko podać konkretne dane na ten temat, ale (zakaz eksportu - red.) zmiażdżył produkcję krajową - stwierdził.

Sam północnokoreański eksport spadł w 2017 roku o 37,2 proc.

Reżim w Pjongjangu oficjalnie nie publikuje danych na temat swojej gospodarki. Informacje banku centralnego Korei Południowej oparte są więc o szacunki rządowe oraz informacje od agencji wywiadowczych pochodzące m.in. ze zdjęć satelitarnych i rozmów z uciekinierami.

Bomby w cieniu głodu

W czasie ostatnich lipcowych inspekcji Kim Dzong Un kilkakrotnie krytykował niekompetencję lokalnych urzędników i robotników. Komentatorzy zwracają uwagę, że ostatnia seria doniesień o krytyce przywódcy pod adresem kadr jest w komunistycznej Korei czymś niezwykłym. Według ekspertów może to oznaczać, że Kim stara się przenieść odpowiedzialność za niewydolną gospodarkę na urzędników, zanim zaproponuje nową strategię rozwoju.

Seul i Waszyngton zapewniały, że mogą pomóc Korei Północnej ożywić jej gospodarkę pod warunkiem, że zrezygnuje ona z broni jądrowej. Na historycznym szczycie z prezydentem USA Donaldem Trumpem w czerwcu Kim po raz kolejny wyraził skłonność do "całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego", ale wciąż nie ustalono konkretnego grafiku tego procesu.

Korea Północna zbudowała wprawdzie broń jądrową i międzykontynentalne rakiety balistyczne zdolne dosięgnąć terytorium USA, ale jej mieszkańcy wciąż cierpią na poważne niedobory żywności i innych towarów. Izolacja gospodarcza reżimu pogłębiła się po nałożeniu na niego w ubiegłym roku najsurowszych w historii sankcji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Autor: mm/adso / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: