tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Weto nie jest jeszcze postanowione"

zobacz więcej wideo »
"Weto nie jest jeszcze postanowione"
 • Mucha: prezydent bardzo wyraźnie mówił, że skłania się ku wetu, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie podjąłMucha: prezydent bardzo wyraźnie mówił, że skłania się ku wetu, ale ostatecznej...
 • Mucha: decyzja prezydenta w sprawie noweli ordynacji do PE w czwartekMucha: decyzja prezydenta w sprawie noweli ordynacji do PE w czwartek
 • Zmiany w ordynacji do europarlamentu zatwierdzone przez SenatZmiany w ordynacji do europarlamentu zatwierdzone przez Senat
 • Mucha: krojenie ordynacji wyborczej pod siebie zawsze przynosi złe skutkiMucha: krojenie ordynacji wyborczej pod siebie zawsze przynosi złe skutki
 • Apelują o zawetowanie zmian w ordynacji. Prezydent "analizuje"Apelują o zawetowanie zmian w ordynacji. Prezydent "analizuje"
 • Prezydent zablokuje zmiany w ordynacji?Prezydent zablokuje zmiany w ordynacji?
 • Prezydent skłania się do zawetowania ordynacji. "To ustawka PiS-u z PiS-em"Prezydent skłania się do zawetowania ordynacji. "To ustawka PiS-u z PiS-em"
 • Schetyna o zmianach w ordynacji: my byliśmy przeciwSchetyna o zmianach w ordynacji: my byliśmy przeciw
 • Prezydent o zmianach w ordynacji wyborczej do europarlamentuPrezydent o zmianach w ordynacji wyborczej do europarlamentu
 • Wątpliwości prezydenta w sprawie ordynacji. Ostateczna decyzja w czwartekWątpliwości prezydenta w sprawie ordynacji. Ostateczna decyzja w czwartek
 • Czarnecki: obie ordynacje fatalne dla opozycjiCzarnecki: obie ordynacje fatalne dla opozycji
 • Miller o zmianach w ordynacji do europarlamentuMiller o zmianach w ordynacji do europarlamentu
 • Marcinkiewicz o zmianach w ordynacji do europarlamentuMarcinkiewicz o zmianach w ordynacji do europarlamentu
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Paweł Mucha był gościem "Tak jest" w TVN24

Decyzja prezydenta w sprawie nowelizacji Kodeksu wyborczego dotyczącej ordynacji do Parlamentu Europejskiego będzie ogłoszona w czwartek - poinformował we wtorek w "Tak jest" w TVN24 wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Jak zaznaczył, weto nie jest jeszcze postanowione. - Prezydent bardzo wyraźnie mówił, że skłania się ku wetu, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie podjął - podkreślił.

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta z sygnatariuszami listu zawierającego apel o zawetowanie nowelizacji Kodeksu wyborczego, dotyczącej ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Z takim apelem wystąpili do Andrzeja Dudy przedstawiciele ugrupowań: Kukiz'15, PSL, Partii Razem oraz Prawicy Rzeczypospolitej - z inicjatywy stowarzyszenia Klub Jagielloński. Argumentowali w liście do głowy państwa, że nowela "zabetonuje scenę polityczną".

W poniedziałek w "Faktach po Faktach" w TVN24 Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że prezydent na spotkaniu poinformował, iż jeżeli ktoś będzie próbował do polskiego parlamentu przeforsować zmiany podnoszące gigantycznie próg wyborczy, to on taką ordynację zawetuje.

- My to będziemy pamiętać - podkreślił prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

"Ostatecznej decyzji nie podjął"

Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP oświadczył we wtorek w "Tak jest" w TVN24, iż Andrzej Duda "bardzo wyraźnie mówił, że skłania się ku wetu, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie podjął".

- Natomiast wysłuchał tych wszystkich argumentów, które padały w rozmowie. Faktycznie padła taka deklaracja, o której mówił Władysław Kosiniak-Kamysz - potwierdził Paweł Mucha.

- Mając świadomość tych wszystkich niedoskonałości, które prawnicy, komentatorzy, publicyści, ale także przede wszystkim wyborcy podnoszą, [prezydent - przyp. red.] mówił, że ma bardzo poważną wątpliwość - wskazywał.

Mucha wyjaśnił, że wątpliwości głowy państwa dotyczą tego, "czy ta zmiana prawa, która wprowadza bardzo wysoki próg wyborczy - który może prowadzić do takiej sytuacji, że nawet przy kilkunastoprocentowym poparciu w danym okręgu wyborczym komitet nie uzyskuje swojego przedstawiciela - mieści się w przekonaniu, że mamy odwzorowanie woli Polaków".

- I czy jest zachowana reprezentatywność - dodał.

"Może prowadzić do systemu dwupartyjnego"

- To jest trochę takie sztuczne budowanie tego rodzaju rozwiązania prawnego, które może prowadzić do systemu dwupartyjnego - stwierdził Mucha. Na uwagę, że system dwupartyjny istnieje w wielu krajach, odparł: - Patrzymy też na uwarunkowania prawne.

- Mamy akt dotyczący wyborów na poziomie prawa europejskiego, gdzie wprost stanowi się o tym, że ten próg wyborczy to powinien być próg nie wyższy niż pięć procent. Mamy taki próg określony też w Kodeksie wyborczym - dodał.

"Prezydent ma bardzo poważne wątpliwości"

W ubiegłotygodniowej rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Andrzej Duda powiedział między innymi, że ma ogromne wątpliwości, czy zmiany zawarte w znowelizowanej ordynacji do Parlamentu Europejskiego powinny być częścią polskiego systemu prawnego.

Wskazał w tym kontekście między innymi na obawy dotyczące podniesienia realnego progu wyborczego do PE do poziomu co najmniej 11, 12 procent. Podkreślił, że nie widzi potrzeby tak fundamentalnego ograniczania dostępu do Parlamentu Europejskiego. Jak dodał, mocno skłania się w kierunku zablokowania tej propozycji.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta był pytany w "Tak jest" o to, kiedy prezydent ogłosi swoją decyzję co do tej noweli.

Na uwagę, że "weto już jest chyba postanowione", Mucha odparł: - Ono nie jest postanowione.

Powtórzył również, że "prezydent ma bardzo poważne wątpliwości" co do zawartych w ustawie rozwiązań.

Minister zaznaczył, że termin konstytucyjny, który prezydent ma na podjęcie decyzji, mija w piątek. Zwrócił przy tym uwagę, że w czwartek Duda udaje się z oficjalną wizytą do Australii i Nowej Zelandii.

- Prezydent to już publicznie zapowiadał, że jeśli ta decyzja nie będzie podjęta dzisiaj, czyli we wtorek, to najdalej będzie ogłoszona, przedstawiona opinii publicznej w czwartek. Jutro mamy Święto Wojska Polskiego (...), jutro jest dzień świętowania, więc czwartek - podsumował Mucha.

Oglądaj
Mucha: decyzja prezydenta w sprawie noweli ordynacji do PE w czwartek
Wideo: tvn24 Mucha: decyzja prezydenta w sprawie noweli ordynacji do PE w czwartek

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

Skandaliczne zachowanie pracowników lotniska, bagaże rzucane jak śmieci

Sytuacja miała miejsce w Manchesterze. Jak zapewniają władze lotniska, już zostało wszczęte postępowanie przeciwko nieprofesjonalnej obsłudze. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE BIZNESOWE »

Polskie kluby ukarane za zakrycie logo Nord Stream 2. PGE i Orlen deklarują wsparcie

Polskie kluby ukarane za zakrycie logo Nord Stream 2. PGE i Orlen deklarują wsparcie

Polska Grupa Energetyczna i PKN Orlen deklarują wsparcie dla polskich klubów piłki ręcznej ukaranych karą grzywny przez Europejską Federację Piłki Ręcznej (EHF). Oba zespoły w inauguracji Ligi Mistrzów wystąpiły w strojach z zakrytymi logotypami sponsora rozgrywek - Nord Stream 2. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Telewizja ma "wzbogacać życie duchowe ludzi". Chiny będą kontrolować nawet kreskówki

Telewizja ma "wzbogacać życie duchowe ludzi". Chiny będą kontrolować nawet kreskówki

Całkowity zakaz nadawania w Chinach zagranicznych programów informacyjnych poruszających tematy bieżące znalazł się w projekcie nowych regulacji, opublikowanym przez główny urząd do spraw radia i telewizji – podały w piątek chińskie media. zobacz więcej »

Śmieciowy wieloryb z przesłaniem dla ludzkości

To rzeźba z pięciu ton plastikowych śmieci. Powstała, aby uczulać ludzi na problemy zanieczyszczenia środowiska, zanim będzie za późno. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Mistrzostwa świata w jeździectwie w Mill Spring, USA (Fot. ERIK S. LESSER/PAP/EPA) czytaj dalej »