tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Nowe biuro nieoficjalnej ambasady USA. Chiny protestują

zobacz więcej wideo »
Nowe biuro nieoficjalnej ambasady USA. Chiny protestują
  • Otwarto nowe biuro nieoficjalnej ambasady USA w TajpejOtwarto nowe biuro nieoficjalnej ambasady USA w Tajpej
  • Ćwiczenia wojskowe na TajwanieĆwiczenia wojskowe na Tajwanie
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24, PAP/EPA Otwarcie nowego biura Instytutu Amerykańskiego w Tajpej [materiał bez dźwięku]

W Tajpej otwarto we wtorek nowe biuro Instytutu Amerykańskiego, pełniącego de facto rolę ambasady USA na Tajwanie, uznawanym przez Chiny za zbuntowaną prowincję. Chińskie MSZ przekazało władzom USA protest w tej sprawie - oświadczył rzecznik tego resortu.

Otwarcie nowego biura Instytutu Amerykańskiego, które kosztowało 256 milionów dolarów, podkreśla strategiczne, choć nieoficjalne relacje pomiędzy USA a rządzonym demokratycznie Tajwanem w obliczu nasilonych napięć w jego stosunkach z Chinami - ocenia agencja Reutera.

USA uznają zasadę "jednych Chin" i w 1979 roku zerwały oficjalne stosunki z Tajwanem. Od tamtej pory kontakty pomiędzy Waszyngtonem a Tajpej prowadzone są przez Instytut Amerykański na Tajwanie.

"Przyjaźń nigdy nie była bardziej obiecująca"

Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen oceniła, że otwarcie nowego biura instytutu jest potwierdzeniem zaangażowania obu stron w ich "żywotną relację". - Przyjaźń pomiędzy Tajwanem a USA nigdy nie była bardziej obiecująca - podkreśliła Caj.

Na ceremonię otwarcia przybyła do Tajpej asystentka sekretarza stanu USA do spraw edukacji i spraw kulturalnych Marie Royce – najwyższa rangą urzędniczka Departamentu Stanu, jaka odwiedziła Tajwan od 2015 roku. Oceniła ona, że nowe biuro jest symbolem siły i energii stosunków amerykańsko-tajwańskich.

"Wzywamy Stany Zjednoczone by sumiennie wypełniały obietnice"

Rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang oświadczył we wtorek na konferencji prasowej, że Pekin przekazał Waszyngtonowi protest w tej sprawie. - Wzywamy Stany Zjednoczone, by sumiennie wypełniały obietnice złożone Chinom w kwestii Tajwanu i unikały szkodzenia chińsko-amerykańskim relacjom oraz pokojowi i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej - powiedział.

Relacje Pekinu i Tajpej pogorszyły się, gdy w 2016 roku prezydentem Tajwanu została Caj - polityk wywodząca się z proniepodległościowej Demokratycznej Partii Postępowej. Chiny nasiliły w ostatnich miesiącach manewry wojskowe w okolicach wyspy, co według pekińskich urzędników było wyraźnym sygnałem, aby władze Tajwanu nie dążyły do niepodległości.

Pierwsza bezpośrednia rozmowa od 1979 roku

Donald Trump zirytował Chiny jeszcze jako prezydent elekt, gdy w 2016 roku po zwycięstwie w wyborach odebrał telefon z gratulacjami od Caj. Uważa się, że była to pierwsza bezpośrednia rozmowa amerykańskiego prezydenta lub prezydenta elekta z przywódcą Tajwanu co najmniej od 1979 roku.

W czasie swojej kadencji Trump zatwierdził sprzedaż Tajwanowi uzbrojenia wartego 1,4 miliarda dolarów i podpisał ustawę Taiwan Travel Act, która zachęca urzędników z USA i Tajwanu do składania wzajemnych wizyt, co spotkało się ze stanowczymi protestami Pekinu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018
Faza grupowa
Faza grupowa
Faza grupowa

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Największe gospodarki świata na krawędzi wojny celnej

Największe gospodarki świata na krawędzi wojny celnej

Jeśli prezydent USA Donald Trump wprowadzi karne cła na dodatkowe chińskie towary o wartości 200 miliardów dolarów rocznie, Chińska Republika Ludowa będzie zmuszona zastosować "wszechstronne środki ilościowe i jakościowe, aby udzielić silnej odpowiedzi" – oświadczył chiński resort handlu. czytaj dalej »

Chciał zostać policjantem. Otrzymał strój i zabezpieczał imprezę

Policjant z Gliwic spełnił marzenie chłopca, który chciał zostać funkcjonariuszem. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Okulary, dzięki którym spojrzysz za siebie bez odwracania głowy

Powiedzenie "mieć oczy dookoła głowy" nabiera zupełnie nowego znaczenia. Zobacz TOTERAZ.

Rosyjski piłkarz Ilja Kutiepow podczas treningu (fot. Georgi Licovski/EPA/PAP) czytaj dalej »