tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Machają, klaszczą, pozdrawiają. Szwedzi witają polskich strażaków, którzy jadą im na pomoc

zobacz więcej wideo »
Machają, klaszczą, pozdrawiają. Szwedzi witają polskich strażaków, którzy jadą im na pomoc
  • Powitanie strażaków na szwedzkiej trasiePowitanie strażaków na szwedzkiej trasie
  • Polski konwój straży pożarnej dotarł do SzwecjiPolski konwój straży pożarnej dotarł do Szwecji
  • Polscy strażacy pomogą gasić pożary lasów w SzwecjiPolscy strażacy pomogą gasić pożary lasów w Szwecji
  • 65 strażaków oraz 20 pojazdów z Wielkopolski jedzie gasić pożary lasów w Szwecji65 strażaków oraz 20 pojazdów z Wielkopolski jedzie gasić pożary lasów w Szwecji
  • Strażacy pojadą do miejscowości Sveg w środkowej SzwecjiStrażacy pojadą do miejscowości Sveg w środkowej Szwecji
Foto: Jakub Kaczmarczyk/PAP, Martin Zawila, Państwowa Straż Pożarna | Video: Państwowa Straż Pożarna / Państwowa Straż Pożarna "Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy" - informuje MSWiA

Polscy strażacy są już w Szwecji, gdzie będą pomagać w walce z pożarami szalejącymi w środkowej części tego kraju. Na trasie przejazdu owacyjne powitanie zgotowały im grupy szwedzkich mieszkańców i strażaków - wdzięcznych za przybycie i wsparcie.

Na filmach opublikowanych w internecie przez Państwową Straż Pożarną i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji widać Szwedów oczekujących na przyjazd polskich strażaków. Stoją na wiaduktach, nad trasą, którą porusza się polski konwój. Kiedy przejeżdża pod nimi - machają i biją brawo. Strażacy odpowiadają na miły gest, używając klaksonu.

"Szwedzi witają polskich strażaków"

Witających grup - co widać na filmach - jest kilka. Jedne są mniej liczne, inne zajmują niemal całą długość jezdni. Wśród zebranych są też szwedzcy strażacy z własnym sprzętem i podnośnikami.

"Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy" - napisało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na swoim profilu w serwisie społecznościowym.

 

 

Film rejestrujący przejazd strażaków wysłał do redakcji tvn24.pl także jeden z mieszkańców, który witał funkcjonariuszy na wiadukcie. Na nagraniu widać - tym razem z góry - jak strażackie wozy w konwoju, jeden za drugim, przemierzają trasę.

 

Oglądaj
Polski konwój straży pożarnej dotarł do Szwecji
Wideo: Martin Zawila/Martin Zawila Polski konwój straży pożarnej dotarł do Szwecji

Konwój strażaków liczy 44 wozów ratowniczo-gaśniczych i prawie 140 strażaków. Wszyscy w sobotę przed południem dotarli na pokładzie promu do Trelleborga. Po rozładunku ruszyli do środkowej części Szwecji, którą pustoszą pożary.

Grupa polskich strażaków ma być gotowa do rozpoczęcia akcji gaśniczej w najbliższy poniedziałek. Strażacy są przygotowani na dwutygodniową akcję. Posiadają swój sprzęt logistyczny, kwatermistrzowski, wyżywienie, a także paliwo. Na miejscu rozbiją swoją bazę operacyjną, która powstanie z zabranych z Polski namiotów.

"Cieszymy się, kiedy możemy pomóc naszym przyjaciołom"

Szwedzka minister spraw społecznych Anika Strandhall napisała na Twitterze, komentując zdjęcie polskich wozów strażackich, że Szwedzi "cieszą się, że przyjechali i pomogli".

Na ten wpis odpowiedział premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił, że "zawsze się cieszymy, kiedy możemy pomóc naszym przyjaciołom".


Fala upałów w Szwecji

Wyjazd do Szwecji związany jest z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów. Pożary są skutkiem fali upałów, z którymi od kilku dni zmaga się cała Skandynawia.

W akcji gaszenia pożarów biorą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 wozów z każdego z tych województw). Dodatkowo wspierają ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu. 
"To jest wymuszony krok"

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu.
"To jest wymuszony krok"

Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wstępnie uzgodniły nowy program finansowania, który zastąpi program rozszerzonego finansowania wygasający w 2019 roku - poinformował MFW. Wcześniej rząd Ukrainy zgodził się na podwyżkę o 23,5 procent ceny gazu dla odbiorców indywidualnych. czytaj dalej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Wściekły Mourinho. Wygrana uciekła mu sprzed nosa

Wściekły Mourinho. Wygrana uciekła mu sprzed nosa

Jose Mourinho i jego Manchester United byli bardzo blisko zwycięstwa z Chelsea w Londynie. Szlagier zakończył się jednak podziałem punktów, a pod koniec meczu doszło do awantury. Z wygranej nie mógł cieszyć się także grający w West Ham United Łukasz Fabiański. zobacz więcej »

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »