tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Rosja kontra NATO

Konserwy, woda i nowe instrukcje. Szwedzi szykują się na wojnę i kryzys

W razie wojny proszę nie brać na serio informacji o tym, że się poddajemy - to jedna z instrukcji zawartych w broszurze, którą szwedzkie władze wydały na wypadek wojny lub poważnego kryzysu. Szwecja jest jednym z nielicznych państw, które edukuje pod tym względem swoich obywateli, a treść wydawanych instrukcji idzie z duchem czasu. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.

Puszki z jedzeniem, suchy prowiant, butelki z wodą, gotówka - to tylko niektóre elementy zestawu, który powinien znaleźć się w każdym szwedzkim domu. - Władze dbają o obywatela i na serio biorą obowiązek przygotowania obywateli na wypadek kryzysu - mówi dr Magdalena Domeracka z Katedry Skandynawistyki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Wziąć listę i odhaczać

Dlatego do wszystkich obywateli ma trafić 20-stronicowa broszura na wypadek kryzysu lub wojny. - Szwedzi chcą wsparcia w przygotowaniu się do ewentualnego kryzysu, porad co do jedzenia, wody, prądu, komunikacji - tłumaczy Dan Eliasson, dyrektor generalny Szwedzkiej Agencji Ratownictwa Cywilnego.

- Jeśli ktoś chce przetrwać bez prądu, bez wody przez pół roku, nie musi się zastanawiać co wziąć, tylko bierze sobie taką listę i odhacza - dodaje gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM.

A kiedy zimą zabraknie prądu i ogrzewania, cała rodzina powinna zebrać się w jednym pomieszczeniu, zasłonić okna kocami i zapalić świece.

Scenariuszy jest wiele, od katastrof naturalnych i ekologicznych po rzeczywiste konflikty zbrojne. - Rosyjskie prowokacje, przekraczanie strefy powietrznej czy też okręty, które podpływają do wód terytorialnych Szwecji, osiągnęły taki poziom, że Szwecja zaczęła reagować - zwraca uwagę gen. Polko.

Instrukcje XXI wieku

Szwecja nie tylko zwiększyła wydatki na obronność i przywróciła pobór do wojska, ale też chce dotrzeć bezpośrednio do obywateli. - Wskazywane są schrony, zapasy żywności, szpitale, miejsca zabezpieczone przed toksycznymi opadami - wymienia gen. Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO.

- Musimy mieć radio, które działa na baterie albo ładowane energią słoneczną. Bardzo ważna jest też latarka - podkreśla Szwedka Eva Ladberg.

Każdy Szwed powinien wiedzieć, jak ratować się w rzeczywistości m.in. cyberataków i wojny, także informacyjnej. Chodzi o to, by wiedzieć, "w jaki sposób weryfikować informacje, co jest prawdą, a co jest fejkiem" - zaznacza gen. Polko.

Także dr Domeracka zwraca uwagę na unowocześnioną treść broszury. - Interesujący jest taki fragment, gdzie jest informacja, że w razie wojny czy w razie, gdyby jakiś kraj nas zaatakował, proszę nie brać na serio informacji o tym, że się poddajemy - wskazuje.

Gdy pojawi się alarm...

Nie poddaje się szwedzki rząd i jest jednym z niewielu, który obywateli edukuje pod tym względem. - Obawiam się, że systemy obrony cywilnej zostały zaniedbane w naszym kraju i to jest kierunek, na który musimy bardzo baczną uwagę zwrócić - przyznaje gen. Bieniek.

Chociaż ostatnia taka broszura trafiła do Szwedów ponad pół wieku temu, rząd przekonuje, że nie chce obywateli straszyć. - Nie sieje strachu, paniki, ale sieje wiedzę, informacje i uczy reagowania w trudnych, kryzysowych sytuacjach - ocenia gen. Polko.

I kiedy pojawi się 30-sekundowy alarm, przerywany 15-sekundową ciszą, Szwedzi mają wiedzieć, jak się zachować.

Więcej materiałów na stronie magazynu "Polska i świat" TVN24.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Rosja kontra NATO

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018
Faza grupowa
Faza grupowa
Faza grupowa

Jest uchodźcą, żyje w Polsce i ma wiadomość dla wszystkich Polaków

Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy porozmawialiśmy z Ferasem, który mieszka w Polsce od 6 lat. Ma dom i pracę. Ze swojej ojczyzny, Syrii uciekł przed wojną. Zobacz TOTERAZ

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

"Pokój fiskalny". Długi podatkowe do spłaty na korzystnych warunkach

"Pokój fiskalny". Długi podatkowe do spłaty na korzystnych warunkach

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Włoch Matteo Salvini zapowiedział wprowadzenie "pokoju fiskalnego", czyli rozwiązania sporów z fiskusem dotyczących sum do 100 tysięcy euro. Na korzystnych zasadach można będzie spłacić zobowiązania, których domaga się agencja ściągająca zaległości. czytaj dalej »

Do świetnej zabawy wiele nie trzeba. Liczy się tylko pomysł

Dzieci w obozie dla uchodźców w Bangladeszu mogą liczyć na doskonałą rozrywkę. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Austria i Włochy chcą "rewolucji kopernikańskiej" w podejściu do migracji

Austria i Włochy chcą "rewolucji kopernikańskiej" w podejściu do migracji

Minister spraw wewnętrznych Austrii Herbert Kickl powiedział w środę w Rzymie, że jego kraj oraz Włochy proponują "rewolucję kopernikańską" w podejściu Unii Europejskiej do spraw migracji. - Klimat w Europie zmienia się - dodał szef włoskiego MSW Matteo Salvini. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Dziewczynka siedząca przed zamkniętym sklepem w Sanliurfie, Turcja (Erdem Sahin/PAP/EPA) czytaj dalej »