tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Rosja kontra NATO

Konserwy, woda i nowe instrukcje. Szwedzi szykują się na wojnę i kryzys

W razie wojny proszę nie brać na serio informacji o tym, że się poddajemy - to jedna z instrukcji zawartych w broszurze, którą szwedzkie władze wydały na wypadek wojny lub poważnego kryzysu. Szwecja jest jednym z nielicznych państw, które edukuje pod tym względem swoich obywateli, a treść wydawanych instrukcji idzie z duchem czasu. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.

Puszki z jedzeniem, suchy prowiant, butelki z wodą, gotówka - to tylko niektóre elementy zestawu, który powinien znaleźć się w każdym szwedzkim domu. - Władze dbają o obywatela i na serio biorą obowiązek przygotowania obywateli na wypadek kryzysu - mówi dr Magdalena Domeracka z Katedry Skandynawistyki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Wziąć listę i odhaczać

Dlatego do wszystkich obywateli ma trafić 20-stronicowa broszura na wypadek kryzysu lub wojny. - Szwedzi chcą wsparcia w przygotowaniu się do ewentualnego kryzysu, porad co do jedzenia, wody, prądu, komunikacji - tłumaczy Dan Eliasson, dyrektor generalny Szwedzkiej Agencji Ratownictwa Cywilnego.

- Jeśli ktoś chce przetrwać bez prądu, bez wody przez pół roku, nie musi się zastanawiać co wziąć, tylko bierze sobie taką listę i odhacza - dodaje gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM.

A kiedy zimą zabraknie prądu i ogrzewania, cała rodzina powinna zebrać się w jednym pomieszczeniu, zasłonić okna kocami i zapalić świece.

Scenariuszy jest wiele, od katastrof naturalnych i ekologicznych po rzeczywiste konflikty zbrojne. - Rosyjskie prowokacje, przekraczanie strefy powietrznej czy też okręty, które podpływają do wód terytorialnych Szwecji, osiągnęły taki poziom, że Szwecja zaczęła reagować - zwraca uwagę gen. Polko.

Instrukcje XXI wieku

Szwecja nie tylko zwiększyła wydatki na obronność i przywróciła pobór do wojska, ale też chce dotrzeć bezpośrednio do obywateli. - Wskazywane są schrony, zapasy żywności, szpitale, miejsca zabezpieczone przed toksycznymi opadami - wymienia gen. Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO.

- Musimy mieć radio, które działa na baterie albo ładowane energią słoneczną. Bardzo ważna jest też latarka - podkreśla Szwedka Eva Ladberg.

Każdy Szwed powinien wiedzieć, jak ratować się w rzeczywistości m.in. cyberataków i wojny, także informacyjnej. Chodzi o to, by wiedzieć, "w jaki sposób weryfikować informacje, co jest prawdą, a co jest fejkiem" - zaznacza gen. Polko.

Także dr Domeracka zwraca uwagę na unowocześnioną treść broszury. - Interesujący jest taki fragment, gdzie jest informacja, że w razie wojny czy w razie, gdyby jakiś kraj nas zaatakował, proszę nie brać na serio informacji o tym, że się poddajemy - wskazuje.

Gdy pojawi się alarm...

Nie poddaje się szwedzki rząd i jest jednym z niewielu, który obywateli edukuje pod tym względem. - Obawiam się, że systemy obrony cywilnej zostały zaniedbane w naszym kraju i to jest kierunek, na który musimy bardzo baczną uwagę zwrócić - przyznaje gen. Bieniek.

Chociaż ostatnia taka broszura trafiła do Szwedów ponad pół wieku temu, rząd przekonuje, że nie chce obywateli straszyć. - Nie sieje strachu, paniki, ale sieje wiedzę, informacje i uczy reagowania w trudnych, kryzysowych sytuacjach - ocenia gen. Polko.

I kiedy pojawi się 30-sekundowy alarm, przerywany 15-sekundową ciszą, Szwedzi mają wiedzieć, jak się zachować.

Więcej materiałów na stronie magazynu "Polska i świat" TVN24.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Rosja kontra NATO

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Sztab Trumpa pozywa byłą doradczynię. Prezydent nazwał ją "psem"

Sztab Trumpa pozywa byłą doradczynię. Prezydent nazwał ją "psem"

Sztab wyborczy Donalda Trumpa pozwał jego byłą doradczynię, Omarosę Manigault Newman, do sądu arbitrażowego, oskarżając ją o złamanie umowy o poufności. Newman potajemnie nagrywała rozmowy w Białym Domu, a teraz promuje swoją książkę, w której krytykuje prezydenta. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Ptaki będą sprzątać francuski park rozrywki

Wyszkolone gawrony za zebrane śmieci dostają smakołyki. W ten sposób w jednym z parków rozrywki we Francji w łatwy sposób ma zmniejszyć się ilość porozrzucanych odpadów. Zobacz TOTERAZ

Erupcja wulkanu z lotu ptaka

Erupcja wulkanu z lotu ptaka. Zobacz TOTERAZ.

Randjel Simonovic podczas leczniczej kąpieli obok małego błotnego basenu w Ovca, wiejskim przedmieściu Belgradu, Serbia. (Fot: Andrej Cukic/PAP/EPA) czytaj dalej »