tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Otrucie Siergieja Skripala

Rosja się broni: truciznę wyprodukowano na Zachodzie

Z "dużym prawdopodobieństwem" można przyjąć, że toksyczna substancja użyta w ataku na Siergieja Skripala pochodziła z laboratorium na Zachodzie - oświadczył stały przedstawiciel Rosji przy Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej Aleksandr Szulgin.

- Żeby nie owijać w bawełnę, wymienię te kraje wprost. Przede wszystkim są to sama Wielka Brytania i USA - powiedział agencji Interfax Aleksandr Szulgin, pełniący funkcję stałego przedstawiciela Rosji przy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).

Jak powiedział, służby wywiadowcze krajów Zachodu w latach 90. werbowały rosyjskich chemików z wiedzą o pracach prowadzonych w czasach ZSRR, a państwa zachodnie aktywnie wykorzystywały uzyskane od nich informacje.

Działania odwetowe

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May oświadczyła w środę, iż "musimy uznać, że Rosja odpowiada za próbę zabójstwa Siergieja Skripala i jego córki". Brytyjscy śledczy ustalili, że oboje zostali otruci produkowaną w Rosji bronią chemiczną typu Nowiczok.

Władze rosyjskie odrzucają zarzuty o udział w próbie otrucia Skripala i twierdzą, że w latach 2002-2017 zlikwidowany został cały jej arsenał broni chemicznej.

W ramach działań odwetowych zarówno Wielka Brytania, jak i Rosja wzajemnie zarządziły wydalenie dyplomatów. Londyn zapowiedział ponadto zaostrzenie systemu sankcji wobec Moskwy, a Rosja wycofała pozwolenie na utworzenie brytyjskiego konsulatu w Petersburgu i kończy działalność w Rosji organizacji kulturalno-edukacyjnej British Council.

Stracili przytomność w centrum handlowym

Skripal - były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który w przeszłości był skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii - oraz towarzysząca mu córka Julia trafili 4 marca do szpitala w stanie krytycznym, gdy stracili przytomność w centrum handlowym w Salisbury.

W 2006 r. Skripal został skazany na 13 lat więzienia za przekazywanie od lat 90. Brytyjczykom danych na temat działających w Europie rosyjskich agentów.

Cztery lata później został ułaskawiony przez ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i objęty wymianą czterech rosyjskich więźniów na 10 szpiegów przetrzymywanych przez FBI.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Otrucie Siergieja Skripala

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

Tysiąc chórzystów oddaje hołd zmarłemu Avicii śpiewając jego utwór

Artyści wykonują jeden z jego największych hitów,"„Wake me up". Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Gibkie i zwinne. Tancerki-niedźwiadki z wrocławskiego ZOO

Pole dance to ich powołanie. Kora i Mania, niedźwiedzice z Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu, postanowiły zorganizować na swoim wybiegu nietypowe show. Zobacz TOTERAZ

Zamek Carcassonne pomalowany przez francuskiego artystę Felice Variniego (fot. Armando Babani/EPA/PAP) czytaj dalej »