Szef MSZ Litwy: rozmowy o armii europejskiej zmniejszają zaufanie do USA

Na Litwie zatrzymano grupę osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji
Na Litwie zatrzymano grupę osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji
Reuters
W grudniu 2018 na Litwie zatrzymano grupę osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz RosjiReuters

Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius oświadczył w piątek, że rozmowy o tworzeniu armii europejskiej są nieuzasadnione i zmniejszają zaufanie wobec Stanów Zjednoczonych. - Europa nie powinna wzmacniać swej obronności w izolacji od innych - stwierdził szef litewskiej dyplomacji.

- Rozmowy o tworzeniu europejskiej armii są nieuzasadnione nie tylko dlatego, że nikt nie wie, co to jest, ale też dlatego, że bez powodu pomniejsza to zaufanie wobec Stanów Zjednoczonych (…), wprowadza wiele niepotrzebnego zamieszania - powiedział dziennikarzom minister Linas Linkeviczius po zakończeniu nieformalnego międzynarodowego spotkania ekspertów na temat polityki bezpieczeństwa. Coroczny Snow Meeting odbywa się od 12 lat na Litwie.

Szef litewskiej dyplomacji uznał, że Europa nie powinna wzmacniać swej obronności "w izolacji od innych", "robić to autonomicznie, dublując NATO, czy rywalizując z Sojuszem". Wyraził nadzieje, że USA pozostaną aktywnym graczem w polityce globalnej. - Największa gospodarka świata, kraj posiadający też największy chyba potencjał obronny, bez wątpienia nie może pozostać obojętnym wobec wydarzeń całego świata - ocenił szef MSZ.

Prezydent: każda pustka i brak przywództwa otwiera agresorowi drogę do kontynuacji agresji

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podczas czwartkowego spotkania z uczestnikami Snow Meetingu wskazała, że "w dobie pogłębiania się wzajemnych tendencji rozłamu i słabnących kontaktów transatlantyckich Europa powinna wziąć odpowiedzialność za swą obronę przy zachowaniu jedności NATO". Według niej "każda pustka i brak przywództwa otwiera agresorowi drogę do kontynuacji agresji i destabilizacji sytuacji międzynarodowej". "Europa nie powinna bać się wzięcia większej odpowiedzialności za swe bezpieczeństwo i (powinna) konsekwentnie zwiększać finansowanie obronności" - czytamy w komunikacie urzędu prezydent.

Rozmowy o jedności wobec nadchodzących wydarzeń

Zdaniem litewskiej przywódczyni najbliższy rok będzie trudny dla Unii Europejskiej z powodu braku klarowności warunków brexitu, rosnącego populizmu przed wyborami do Parlementu Europejskiego oraz długich i trudnych negocjacji w sprawie budżetu unijnego. - Dlatego ważne jest poszukiwanie jedności państw Unii Europejskiej i zachowanie długoletniej sytuacji geopolitycznej, która przez dziesięciolecia zapewniała bezpieczeństwo i dobrobyt na starym kontynencie - wskazała Grybauskaite. Prezydent podkreśliła konieczność udzielenia pomocy Ukrainie, gdyż "jest to gwarancja bezpieczeństwa Litwy, naszego regionu i całej Europy".

Dyskusja skupiona wokół NATO, UE i Rosji

W dwudniowym nieformalnym spotkaniu Snow Meeting, które zakończyło się w piątek, uczestniczyło około stu ekspertów i polityków z 15 krajów. Polskę reprezentował Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. Przewodnim tematem dyskusji były kwestie zachowania mocnych więzi transatlantyckich i wzmacniania NATO, które w tym roku obchodzi 70. rocznicę powstania. Wiele uwagi poświęcono zagrożeniom ze strony Rosji. Rozmawiano też o inicjatywach współpracy w dziedzinie obronności w ramach UE.

Autor: akw//rzw / Źródło: PAP