tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Francja vs. Polska. Dyplomatyczne spięcie

Waszczykowski o "karaniu państw restrykcjami": premier będzie chciała wytłumaczyć Macronowi

zobacz więcej wideo »
Waszczykowski o "karaniu państw restrykcjami": premier będzie chciała wytłumaczyć Macronowi
 • Waszczykowski o spotkaniu Szydło z MacronemWaszczykowski o spotkaniu Szydło z Macronem
 • "Ciekawsze było wystąpienie Trumpa, ważniejsze Macrona""Ciekawsze było wystąpienie Trumpa, ważniejsze Macrona"
 • Wojciech Jakóbik o propozycjach prezydenta MacronaWojciech Jakóbik o propozycjach prezydenta Macrona
Foto: PAP/Paweł Supernak | Video: tvn24 Szef MSZ rozmawiał z dziennikarzami przed wylotem do Francji

Agenda czwartkowego spotkania premier Beaty Szydło z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem ma dziesięć punktów, wśród nich są kwestie: bilateralne, regionalne, unijne, bezpieczeństwa międzynarodowego i Partnerstwa Wschodniego - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski. Jak dodał, premier będzie chciała poruszyć również kwestię dyrektywy o pracownikach delegowanych i wytłumaczyć, że państwa "nie powinny być karane jakimiś restrykcjami".

Premier Beata Szydło w czwartek spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Jose Angelem Gurrią.

- Agenda tego spotkania ma aż 10 punktów, nie wiadomo, czy pani premier zdąży wszystkie omówić, ponieważ jest to spotkanie dwóch dużych krajów europejskich, które odgrywają istotną rolę w Europie, w Unii Europejskiej, w NATO. Francja ma oczywiście rolę globalną, bo jest też stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, my odgrywamy też pewną rolę w naszej części Europy - powiedział Waszczykowski w środę dziennikarzom przed wylotem do Paryża.

Wśród potencjalnych tematów rozmowy wymienił kwestie: bilateralne, regionalne, sprawy UE, bezpieczeństwa międzynarodowego i Partnerstwa Wschodniego, którego szczyt odbędzie się w piątek w Brukseli.

Kwestia dyrektywy o pracownikach delegowanych

Pytany, czy poruszona zostanie kwestia dyrektywy o pracownikach delegowanych, popieranej przez Francję, szef MSZ powiedział, że premier będzie chciała "wytłumaczyć" Macronowi, że jest to dyrektywa, która "może zagrażać" wspólnemu rynkowi a państwa, które - tak jak Polska są konkurencyjne na rynku - nie "powinny być karane jakimiś restrykcjami".

Pod koniec października stanowisko w sprawie dyrektywy dotyczącej pracowników delegowanych ustalili ministrowie pracy państw w Radzie UE. Przeciwko tym rozwiązaniom głosowały Polska, Węgry, Litwa i Łotwa a Irlandia, Wielka Brytania i Chorwacja wstrzymały się od głosu. Następnie stanowisko w sprawie zmian w dyrektywie przyjął Parlament Europejski.

Rada zaproponowała, by okres delegowania mógł wynosić 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o kolejne pół roku. Europosłowie proponują dłuższy okres delegowania. Chcą, żeby wynosił on do 24 miesięcy z możliwością przedłużenia w określonych przypadkach, by dokończyć prace.

Prezydent Francji poparł prace nad unijną dyrektywą o pracownikach delegowanych, którą Francja mocno forsuje.

Waszczykowski dopytywany, czy sprawa pracowników delegowanych nie jest już przesądzona, odpowiedział, że nie, ponieważ w niektórych państwach są lub za chwilę będą nowe rządy, które na nowo podejmą tę kwestię.

Rozmowy "o solidarności europejskiej"

Pytany, czy sprawa Nord Stream 2 zostanie poruszona w trakcie rozmowy z Macronem, Waszczykowski stwierdził, że jeśli będzie mowa o "solidarności w Unii Europejskiej", to trzeba będzie wspomnieć sprawę Nord Stream 2 w kontekście solidarności energetycznej. - Będziemy rozmawiać o solidarności europejskiej i w ramach tej solidarności, bezpieczeństwa europejskiego i dywersyfikacji dostaw energii - o tych wszystkich sprawach możemy rozmawiać - dodał.

Jak podkreślił, kontaktów polskiego rządu ze stroną francuską w tym roku było dużo. Wśród nich wymienił spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej na szczycie unijnym w czerwcu oraz rozmowy szefa MON Antoniego Macierewicza i szefowej MRPiPS Elżbiety Rafalskiej.

Waszczykowski wyraził nadzieję, że prezydent Francji odwiedzi Polskę w ramach rewizyty. Pytany o różnice między obiema krajami stwierdził, że "zawsze są różnice". - Mamy inne położenie geopolityczne, inny potencjał, są różnice. Nikt nie klepie się po plecach, są różnice i te różnice trzeba przełamywać, trzeba szukać kompromisu i wreszcie nauczmy się, że między państwami demokratycznymi są różnice - zaznaczył.

"To nie Polska przyblokuje działanie Trójkąta Weimarskiego"

Szef MSZ pytany, czy to przełamanie różnic może nastąpić w ramach szczytu Trójkąta Weimarskiego, odpowiedział, że w chwili obecnej Trójkąt działa "na niższych szczeblach" ze względu na brak rządu w Niemczech. - Przychodzą jakieś sygnały, że ten rząd może powstać dopiero w przyszłym roku a może dopiero po następnych wyborach, więc to nie Polska przyblokuje działanie Trójkąta Weimarskiego na najwyższym poziomie. Na poziomach niższych, roboczych, ministrów i wiceministrów Trójkąt działa - powiedział Waszczykowski.

W ramach wizyty w Paryżu premier Szydło wygłosi także przemówienie na forum gospodarczym OECD. - Pani premier chce przedstawić program PiS w dziedzinie gospodarczej, sukcesy również w polityce społecznej, pomocowej, humanitarnej. O tym wszystkim pani premier będzie mówić na spotkaniu z ambasadorami OECD - mówił szef MSZ.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Francja vs. Polska. Dyplomatyczne spięcie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

32 lata w 4 sekundy. Tak zmieniał się świat rok po roku

Niezwykły timelapse przedstawia zdjęcia satelitarne z najciekawszych miejsc na Ziemi. Jak rozwijał się Dubaj i Las Vegas? Co się działo z lodowcami, a co z Morzem Martwym? Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE BIZNESOWE »

Mieszkanie plus drewno. Sejm daje zielone światło dla utworzenia nowej spółki

Mieszkanie plus drewno. Sejm daje zielone światło dla utworzenia nowej spółki

Sejm uchwalił w piątek ustawę powołującą spółkę Polskie Domy Drewniane, która w ramach programu Mieszkanie plus ma budować drewniane domy. Udziałowcami spółki będą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Chcą przed śmiercią zobaczyć rodziny. Ale wyczekiwane spotkanie może się nie odbyć

Chcą przed śmiercią zobaczyć rodziny. Ale wyczekiwane spotkanie może się nie odbyć

Państwowe media Korei Północnej ostrzegły, że może nie dojść do planowanego po raz pierwszy od wielu lat spotkania krewnych rozdzielonych w czasie wojny z lat 1950-53. Pjongjang domaga się, aby władze w Seulu odesłały 12 północnokoreańskich kelnerek, które znalazły się w Korei Południowej w niejasnych okolicznościach. zobacz więcej »

Uszkodzony kabel? Tym prostym sposobem szybko go naprawisz

Złamane okulary, urwane zapięcie. Możliwości jest nieskończenie wiele. Rozwiązanie genialne w swojej prostocie. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Rekord pobity w wielkim stylu

Rekord pobity w wielkim stylu

To było najważniejsze wydarzenia piątkowego mityngu Diamentowej Ligi w Monako. Beatrice Chepkoech ustanowiła rekord świata w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. W wielkim stylu, bijąc poprzedni aż o 8,46 sekundy. czytaj dalej »

Zamieszki w Limie, stolicy Peru (fot. German Falcon/EPA/PAP) czytaj dalej »