tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Sojusz polsko-amerykański jest silny jak zawsze"

"Sojusz polsko-amerykański jest silny jak zawsze"
Foto: Twitter / Kancelaria Prezydenta | Video: tvn24 Minister Krzysztof Szczerski spotkał się z Wessem Mitchellem

Nie ma żadnych przesłanek do tego, by ranga relacji polsko-amerykańskich miała być w jakikolwiek sposób obniżona - stwierdził w czwartek szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. W Waszyngtonie spotkał się z Wessem Mitchellem, asystentem sekretarza stanu USA do spraw Europy i Eurazji. - Sojusz polsko-amerykański jest silny jak zawsze - ocenił prezydencki minister.

Szczerski po spotkaniu z delegacją Departamentu Stanu USA pod przewodnictwem Wessa Mitchella spotkał się z dziennikarzami.

- To była dobra, godzinna rozmowa. Przekaz jest jeden: sojusz polsko-amerykański jest silny jak zawsze - oświadczył Szczerski.

- Właśnie strategiczny sojusz polsko-amerykański, w zakresie bezpieczeństwa, rozwoju gospodarczego, współpracy energetycznej, współpracy ekonomicznej, który jest trwały, silny, bardzo bogaty w treść, zyskuje nowe treści, takie jak na przykład nasze członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa (ONZ - red.). To powoduje, że mamy nowe tematy do współpracy polsko-amerykańskiej - wyliczał Szczerski.

Zaznaczył, że od lat zna się z Wessem Mitchellem, a przez ostatnie tygodnie był z nim w stałym kontakcie telefonicznym. - Teraz miałem możliwość bezpośredniej rozmowy - podkreślił.

Szef gabinetu prezydenta RP był pytany przez dziennikarzy o napięcia między Warszawą a Waszyngtonem.

- W rozmowie w Departamencie Stanu wyraźnie zarysowaliśmy, zgodnie z naszymi planami, program rozwoju relacji polsko-amerykańskich. Nie mówimy o jakimkolwiek cofaniu się, wręcz odwrotnie, zarysowaliśmy obszary, w których możemy mówić o perspektywach rozwoju relacji polsko-amerykańskich, pogłębienia tego sojuszu - powiedział.
 

Rozmowy z Amerykanami

Szef gabinetu prezydenta podkreślił, że rozmowy dotyczyły dwóch obszarów. Jeden z nich to strategiczny sojusz polsko-amerykański w zakresie bezpieczeństwa, rozwoju gospodarczego, współpracy energetycznej i ekonomicznej. Oświadczył, że "bardzo szczegółowo" strona polska omówiła z Amerykanami tematy dotyczące Ukrainy, polityki rosyjskiej, szczytu NATO w Warszawie z 2016 roku i przyszłego w Brukseli w 2018 roku, współpracy wojskowej i energetycznej.

Drugi obszar rozmów to - jak wyjaśnił minister Szczerski - "różnica zdań dotycząca oceny nowelizującej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej".

- To rzeczywiście jest temat, gdzie opinie amerykańskie, także poza samą administracją prezydencką, ale także w ogólnym środowisku tutaj amerykańskim, są bardzo krytyczne i rzeczywiście ta dyskusja powinna być prowadzona, i będzie prowadzona.

Stwierdził, że "otwarciem" i "momentem przełomowym" była decyzja prezydenta o skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego, co w USA "zostało przyjęte dobrze".

Zdaniem Szczerskiego dzisiaj "rzeczywiście jest taki moment, w którym politycy powinni mówić na temat tej ustawy jak najmniej, dlatego że ona dzisiaj jest w Polsce przedmiotem namysłu i rozwagi Trybunału".

- Oczywiście ta rozbieżność zdań, to napięcie jest wyrażane przez różne środowiska - powiedział. - Natomiast chcę powiedzieć bardzo jasno: dyskusja na temat ustawy nie przenosi się na kwestie sojuszu polsko-amerykańskiego, nie przenosi się na relacje dyplomatyczne, nie przenosi się w jakikolwiek sposób na formalne czy realne relacje między naszymi dwoma państwami.

Dodał, że nie ma żadnych przesłanek, by mówić, że ranga relacji polsko-amerykańskich miała być "w jakikolwiek sposób obniżona".

Szczerski zaprzeczył, by jego wizyta w USA była "interwencyjna". Podkreślił, że została zaplanowana znacznie wcześniej.

Szczerski: nie ma  problemu z umówieniem spotkania Duda - Trump

Pytany o ewentualność spotkania prezydentów Polski i USA odpowiedział, że dyskusje cały czas trwają. - Trudno, bym dzisiaj rozmawiał z osobami decydującymi o kalendarzu prezydenta Trumpa za państwa pośrednictwem. Od tego są bezpośrednie kanały rozmowy, by ustalać kontakty i terminy. Jeśli one się potwierdzą u obu prezydentów, jeśli obaj prezydenci będą mieli w tym samym czasie taką samą wolę do spotkania, to ono będzie miało miejsce - zaznaczył minister.

Dopytywany, czy jest problem z umówieniem tego spotkania, szef gabinetu prezydenta odparł, że "nie ma żadnego problemu z umówieniem żadnego spotkania, jest dzisiaj kwestia tylko dyskusji o tym, w jaki sposób uczynić je spotkaniem sukcesu".

- Po to spotykają się prezydenci, by móc ogłosić kolejne ważne decyzje - oznajmił.

A dopytywany, kiedy takie spotkanie mogłoby się odbyć, Szczerski odpowiedział, że "wtedy, kiedy dojrzejemy do sytuacji, kiedy będzie można po takim spotkaniu ogłosić kolejny ważny etap w relacjach polsko-amerykańskich".

Minister zastrzegł, że nikt nie ogłaszał dotąd żadnego terminu spotkania prezydentów Polski i USA. - Dzisiaj rozmawiałem o tym w Departamencie Stanu. Decyzja jest taka, że wszystkie opcje są możliwe, wszystkie opcje co do terminów spotkań i forum spotkań dwóch prezydentów są otwarte, żadna nie została zamknięta, nie mogę dzisiaj powiedzieć o terminie, ponieważ on na pewno nie nastąpi w ciągu dwóch, trzech dni - powiedział Szczerski.

Zapowiedział, że będzie rozmawiał z gabinetem wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a. Stwierdził, że w imieniu Rumunii, organizującej najbliższy szczyt Trójmorza, będzie zabiegał o obecność Pence'a na nim.

Oglądaj
Szczerski: nie ma problemów z umówieniem spotkania Duda-Trump
Wideo: tvn24 Szczerski: nie ma problemów z umówieniem spotkania Duda-Trump

Wykład i spotkanie w ONZ

Po spotkaniach w Departamencie Stanu Krzysztof Szczerski ma też w planach wykład i odpowiedzi na pytania ekspertów w prestiżowej, konserwatywnej Fundacji Heritage, która stanowi intelektualne i personalne zaplecze administracji prezydenta Donalda Trumpa.

Wykład poświęcony koncepcji Trójmorza został zatytułowany "Rozwijanie swobód i wolności gospodarczej poprzez Inicjatywę Trójmorza" (Advancing Liberty and Economic Freedom Through the Three Seas Initiative).

Spotkanie z ministrem Szczerskim w Fundacji Heritage zostało przygotowane wspólnie z polską Fundacją Warsaw Institute, ośrodkiem analityczno-badawczym koncentrującym się w swojej działalności na zagadnieniach bezpieczeństwa zbiorowego i problematyce bezpieczeństwa gospodarczego Polski.

Po spotkaniu w Fundacji Heritage Krzysztof Szczerski będzie rozmawiał z przedstawicielami wydziału do spraw europejskich w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.

W trakcie wizyty Szef Gabinetu Prezydenta RP uda się także do Nowego Jorku, gdzie w piątek będzie dyskutował na temat zagadnień i planów związanych z objęciem przez Polskę w maju 2018 roku przewodnictwa Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Arbuz kontra 656 gumek recepturek

Z okazji rozpoczynających się wakacji powtórzyliśmy zeszłoroczny eksperyment. Zobacz TOTERAZ.
MUNDIAL 2018
Faza grupowa
Faza grupowa
Faza grupowa

Urzędnik zakładał karton na głowę, żeby zrywać się z pracy

Pomysłowi pracownicy urywali się przed planowanym czasem w sumie ponad 200 razy. Zobacz TOTERAZ.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Odwet Brukseli. Zaczęły obowiązywać cła na amerykańskie produkty

Odwet Brukseli. Zaczęły obowiązywać cła na amerykańskie produkty

W piątek weszło w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej nakładające dodatkowe cła na import niektórych towarów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Zwiększonymi cłami będą obciążone między innymi kukurydza cukrowa czy preparaty upiększające do oczu. czytaj dalej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Produkcja nowych hełmów dla Gwardii Szwajcarskiej w Dallenwil (fot. URS FLUEELER/PAP/EPA) czytaj dalej »