tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wojna domowa w Syrii

Atak na przedmieściach Damaszku. BBC: z użyciem chloru

Atak na przedmieściach Damaszku. 
BBC: z użyciem chloru
Foto: Christopher / CC BY-SA 2.0 Mieszkańcy Wschodniej Guty mogli paść ofiarą ataku z użyciem chloru

Mieszkańcy Wschodniej Guty, kontrolowanej przez rebeliantów enklawy na przedmieściach Damaszku, mogli paść ofiarą ataku z użyciem chloru - podała w sobotę na swoim portalu BBC.

Jak twierdzi BBC po sobotnim ataku bombowym w powietrzu miał unosić się zapach gazu. Pracownicy służby zdrowia poinformowali, że sześć osób zgłosiło niewielkie problemy z oddychaniem.

Guta

Licząca około 400 tys. mieszkańców Wschodnia Guta znajduje się pod ciągłym ostrzałem sił rządowych mimo, że w 2017 roku włączona została do wyznaczonych przez Rosję, Iran i Turcję stref deeskalacji. Siły rządowe odcięły również drogi, którymi przemycano do oblężonego regionu jedzenie i leki.

Dla rebeliantów jest to obszar o szczególnym znaczeniu strategicznym, gdyż mogą z niego wystrzeliwać rakiety wycelowane w Damaszek - zaznacza BBC.

Tragiczny bilans

10 stycznia wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka oznajmił, że od 31 grudnia wzmożone bombardowanie i ataki lądowe spowodowały we Wschodniej Gucie śmierć co najmniej 85 cywilów, a oblężenie doprowadziło do humanitarnej katastrofy.

Pracownicy organizacji humanitarnych podali w zeszłym tygodniu, że co najmniej dziesięć szpitali znajdujących się na kontrolowanych przez rebeliantów obszarach Syrii zostało w ostatnim czasie ostrzelane z powietrza lub przez artylerię.

O atakach z użyciem chloru w czasie trwającej od 2011 roku wojny domowej w Syrii informowano już wielokrotnie, ale rząd za każdym razem zaprzeczał stosowaniu broni chemicznej. Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) ustaliła, że syryjskie siły rządowe były odpowiedzialne za trzy ataki z wykorzystaniem chloru w 2014 i 2015.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna domowa w Syrii

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Bruksela nakłada gigantyczną karę na Google'a. Najwyższą 
w historii

Bruksela nakłada gigantyczną karę na Google'a. Najwyższą
w historii

Komisja Europejska poinformowała w środę o nałożeniu na Google kary wynoszącej 4,34 mld euro za łamanie unijnych przepisów antymonopolowych i nadużywanie pozycji na rynku systemów operacyjnych wykorzystywanych m.in. przez smartfony. Google już zapowiedział apelację. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Trump: Nie jestem prorosyjski. Chcę tylko, by mój kraj był bezpieczny

Trump: Nie jestem prorosyjski. Chcę tylko, by mój kraj był bezpieczny

- Nie jestem ani prorosyjski, ani pro-ktokolwiek - oświadczył prezydent Donald Trump w wywiadzie z telewizją Fox News nagranym w poniedziałek w Helsinkach, a wyemitowanym we wtorkowy wieczór. - Chcę tylko, by mój kraj był bezpieczny - dodał. zobacz więcej »

Plastikowe butelki zamiast cegieł

Butelki są szczelnie wypełniane śmieciami, które nie są biodegradowalne. Następnie z pomocą gliny lub betonu łączone w ściany, mury czy schody. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Słodki bóbr prosi o przysmak. Zobaczcie, jak dostaje ciasteczko

Ciasteczko, a konkretniej pokrojony na kawałki słodki ziemniak. Zobacz TOTERAZ.

Sprzątanie śmieci wyrzuconych na promenadę podczas przypływu w Bombaju, Indie. (Fot. Divyakant Solanki/PAP/EPA) czytaj dalej »