tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS
przeprosiny strona glowna

22 miliony papierosów w opakowaniach po zupkach chińskich

zobacz więcej wideo »
22 miliony papierosów w opakowaniach po zupkach chińskich
 • Zlikwidowany szlak nielegalnych papierosów Zlikwidowany szlak nielegalnych papierosów
 • Kolejne zatrzymania CBŚP w sprawie fabryki nielegalnych leków na potencjęKolejne zatrzymania CBŚP w sprawie fabryki nielegalnych leków...
 • CBŚP zabezpieczyło narkotyki warte 7 milionów CBŚP zabezpieczyło narkotyki warte 7 milionów
 • CBŚP rozbiło trzy grupy przestępczeCBŚP rozbiło trzy grupy przestępcze
 • CBŚP: narkotyki przemycili w materacuCBŚP: narkotyki przemycili w materacu
 • Grupa zajmująca się handlem ludźmi rozbita przez CBŚPGrupa zajmująca się handlem ludźmi rozbita przez CBŚP
 • CBŚP rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępcząCBŚP rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą
 • CBŚP rozbiło gang złodziei samochodówCBŚP rozbiło gang złodziei samochodów
 • CBŚP wspólnie z policją hiszpańską rozbiło gang narkotykowyCBŚP wspólnie z policją hiszpańską rozbiło gang narkotykowy
Foto: policja.pl | Video: policja.pl Zlikwidowany szlak nielegalnych papierosów

Międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się nielegalnym handlem papierosami, rozbili funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i kieleccy celnicy. Zatrzymano 11 osób i zabezpieczono ponad 22 miliony papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Jak poinformował w poniedziałek podczas konferencji prasowej prokurator okręgowy w Kielcach Dariusz Dryjas, do zatrzymań doszło 13 marca. Zatrzymani to pięciu Polaków i sześciu Ukraińców w wieku 25 - 48 lat. Tego dnia znaleziono i zabezpieczono ponad 22 miliony papierosów.

- Z tego, co wiem, jest to największa ilość papierosów znaleziona w tym roku w Polsce i jedna z większych w ostatnich latach - poinformował Dryjas.

Oprócz papierosów zabezpieczono trzy ciężarówki, które były przygotowywane do załadunku towaru, maszynę do pakowania papierosów, profesjonalne urządzenia do zagłuszania sygnałów radiowych, środki łączności i pieniądze.

Jak opisywał prokurator, członkowie grupy kupowali "za wschodnią granicą" papierosy, przemycali je do Polski i sprzedawali w Polsce i w krajach Europy Zachodniej. Grupa działała co najmniej od czerwca 2017 roku. Przemycane papierosy były przewożone do magazynów w województwach mazowieckim i świętokrzyskim. Tam były przepakowywane, po czym ciężarówkami rozwożono je do odbiorców.

- Papierosy nie posiadały polskich znaków akcyzy. Z tytułu obrotu nimi nie były odprowadzane jakiekolwiek należności publicznoprawne - dodał Dryjas.

Grupą miał kierować Polak

Zatrzymani usłyszeli zarzuty: 36-letni Polak - kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, pozostałe 10 osób - udziału w tej grupie, a także popełnienia przestępstw paserstwa akcyzowego i celnego. Dziewięć osób na wniosek prokuratury zostało tymczasowo aresztowanych przez sąd. Wobec dwóch podejrzanych śledczy zastosowali poręczenia majątkowe, dozór policji i zakazy opuszczania kraju.

Naczelnik zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Kielcach mł. insp. Marek Kasztelan powiedział, że na trop działalności grupy funkcjonariusze wpadli w czerwcu 2017 roku. Zaczęli wówczas współpracę z kielecką Izbą Administracji Skarbowej.

Źródło: policja.pl 22 miliony papierosów bez polskich znaków akcyzy

W opakowaniach po zupkach

- Ustalono pięć miejsc na terenie Kielc, Radomia i powiatu radomskiego, gdzie te wyroby tytoniowe były przepakowywane w opakowania zastępcze - poinformował naczelnik.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Kielcach Sławomir Podkówka powiedział, że papierosy były przepakowywane do opakowań po zupkach chińskich w taki sposób, żeby zgadzała się kubatura i waga towaru.

- Udało nam się zaskoczyć osoby, którym wydawało się, że wystarczy przejechać przez granicę i już są bezpieczne. Tymczasem papierosy ujawniono nie na granicy, tylko w wewnętrznym  województwie - dodał Podkówka.

Dyrektor podał, że na ponad 25 milionów złotych uszczupleń podatkowych wynikających z działalności grupy składa się: ponad milion złotych z cła, niemal 20 milionów złotych z akcyzy oraz z podatku VAT - ponad 5 milionów złotych. To straty tylko z obrotu z zabezpieczonym dotychczas towarem. Szacowana wartość rynkowa tych papierosów to ponad 15,5 miliona złotych.

Prokurator Dryjas dodał, że biorąc pod uwagę okres, w jakim grupa działała, można się spodziewać, iż straty Skarbu Państwa z powodu jej działalności były znacznie większe. Zaznaczył, że straty poniosły także budżety państw, do których papierosy były wywożone.

Dryjas ocenił, że rozbicie grupy nie byłoby możliwe bez dobrej współpracy i koordynacji działań kieleckiego CBŚP i Izby Administracji Skarbowej, a później także prokuratury.

Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono 24 tysiące euro i 118 tysięcy złotych oraz mienie o szacowanej wartości ponad 100 tysięcy złotych. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
graffiti50

kocham takie artykuły ile to państwo straciło nic nie wkładając

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   Sprawdź, czy zagraża Ci smog

   TVN Meteo

   INFORMACJE BIZNESOWE »

   Kolejna niedziela bez handlu

   Kolejna niedziela bez handlu

   W najbliższą niedzielę 23 września większość sklepów będzie zamknięta. Otwarte będą placówki między innymi na stacjach benzynowych oraz sklepy prowadzone przez właścicieli. Będzie można odwiedzić część galerii handlowych, w których czynna będzie część gastronomiczna. czytaj dalej »

   Silny wiatr i wielki, lądujący samolot. O krok od katastrofy

   Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w angielskim Birmingham. Zobacz TOTERAZ.

   Kapelan zakładu poprawczego rapuje i krzyczy: CHWDP

   Ks. Adam z Białegostoku postanowił przemówić do młodzieży jej językiem. Zobacz TOTERAZ.

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Kelnerka na festiwalu Oktoberfest w Monachium. Fot. Lukas Barth-Tuttas/PAP/EPA. czytaj dalej »