tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

22 miliony papierosów w opakowaniach po zupkach chińskich

zobacz więcej wideo »
22 miliony papierosów w opakowaniach po zupkach chińskich
 • Zlikwidowany szlak nielegalnych papierosów Zlikwidowany szlak nielegalnych papierosów
 • Kolejne zatrzymania CBŚP w sprawie fabryki nielegalnych leków na potencjęKolejne zatrzymania CBŚP w sprawie fabryki nielegalnych leków...
 • CBŚP zabezpieczyło narkotyki warte 7 milionów CBŚP zabezpieczyło narkotyki warte 7 milionów
 • CBŚP rozbiło trzy grupy przestępczeCBŚP rozbiło trzy grupy przestępcze
 • CBŚP: narkotyki przemycili w materacuCBŚP: narkotyki przemycili w materacu
 • Grupa zajmująca się handlem ludźmi rozbita przez CBŚPGrupa zajmująca się handlem ludźmi rozbita przez CBŚP
 • CBŚP rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępcząCBŚP rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą
 • CBŚP rozbiło gang złodziei samochodówCBŚP rozbiło gang złodziei samochodów
 • CBŚP wspólnie z policją hiszpańską rozbiło gang narkotykowyCBŚP wspólnie z policją hiszpańską rozbiło gang narkotykowy
Foto: policja.pl | Video: policja.pl Zlikwidowany szlak nielegalnych papierosów

Międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się nielegalnym handlem papierosami, rozbili funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i kieleccy celnicy. Zatrzymano 11 osób i zabezpieczono ponad 22 miliony papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Jak poinformował w poniedziałek podczas konferencji prasowej prokurator okręgowy w Kielcach Dariusz Dryjas, do zatrzymań doszło 13 marca. Zatrzymani to pięciu Polaków i sześciu Ukraińców w wieku 25 - 48 lat. Tego dnia znaleziono i zabezpieczono ponad 22 miliony papierosów.

- Z tego, co wiem, jest to największa ilość papierosów znaleziona w tym roku w Polsce i jedna z większych w ostatnich latach - poinformował Dryjas.

Oprócz papierosów zabezpieczono trzy ciężarówki, które były przygotowywane do załadunku towaru, maszynę do pakowania papierosów, profesjonalne urządzenia do zagłuszania sygnałów radiowych, środki łączności i pieniądze.

Jak opisywał prokurator, członkowie grupy kupowali "za wschodnią granicą" papierosy, przemycali je do Polski i sprzedawali w Polsce i w krajach Europy Zachodniej. Grupa działała co najmniej od czerwca 2017 roku. Przemycane papierosy były przewożone do magazynów w województwach mazowieckim i świętokrzyskim. Tam były przepakowywane, po czym ciężarówkami rozwożono je do odbiorców.

- Papierosy nie posiadały polskich znaków akcyzy. Z tytułu obrotu nimi nie były odprowadzane jakiekolwiek należności publicznoprawne - dodał Dryjas.

Grupą miał kierować Polak

Zatrzymani usłyszeli zarzuty: 36-letni Polak - kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, pozostałe 10 osób - udziału w tej grupie, a także popełnienia przestępstw paserstwa akcyzowego i celnego. Dziewięć osób na wniosek prokuratury zostało tymczasowo aresztowanych przez sąd. Wobec dwóch podejrzanych śledczy zastosowali poręczenia majątkowe, dozór policji i zakazy opuszczania kraju.

Naczelnik zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Kielcach mł. insp. Marek Kasztelan powiedział, że na trop działalności grupy funkcjonariusze wpadli w czerwcu 2017 roku. Zaczęli wówczas współpracę z kielecką Izbą Administracji Skarbowej.

Źródło: policja.pl 22 miliony papierosów bez polskich znaków akcyzy

W opakowaniach po zupkach

- Ustalono pięć miejsc na terenie Kielc, Radomia i powiatu radomskiego, gdzie te wyroby tytoniowe były przepakowywane w opakowania zastępcze - poinformował naczelnik.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Kielcach Sławomir Podkówka powiedział, że papierosy były przepakowywane do opakowań po zupkach chińskich w taki sposób, żeby zgadzała się kubatura i waga towaru.

- Udało nam się zaskoczyć osoby, którym wydawało się, że wystarczy przejechać przez granicę i już są bezpieczne. Tymczasem papierosy ujawniono nie na granicy, tylko w wewnętrznym  województwie - dodał Podkówka.

Dyrektor podał, że na ponad 25 milionów złotych uszczupleń podatkowych wynikających z działalności grupy składa się: ponad milion złotych z cła, niemal 20 milionów złotych z akcyzy oraz z podatku VAT - ponad 5 milionów złotych. To straty tylko z obrotu z zabezpieczonym dotychczas towarem. Szacowana wartość rynkowa tych papierosów to ponad 15,5 miliona złotych.

Prokurator Dryjas dodał, że biorąc pod uwagę okres, w jakim grupa działała, można się spodziewać, iż straty Skarbu Państwa z powodu jej działalności były znacznie większe. Zaznaczył, że straty poniosły także budżety państw, do których papierosy były wywożone.

Dryjas ocenił, że rozbicie grupy nie byłoby możliwe bez dobrej współpracy i koordynacji działań kieleckiego CBŚP i Izby Administracji Skarbowej, a później także prokuratury.

Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono 24 tysiące euro i 118 tysięcy złotych oraz mienie o szacowanej wartości ponad 100 tysięcy złotych. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
graffiti50

kocham takie artykuły ile to państwo straciło nic nie wkładając

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   Sprawdź, czy zagraża Ci smog

   TVN Meteo
   Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

   Podczas imprezy zawaliła się podłoga

   Choć brzmi to niewiarygodnie, nikt nie został poważnie ranny. Zobacz TOTERAZ

   INFORMACJE ZE ŚWIATA »

   "Wewnątrz Unii Polska jest krajem, który teraz jest pod obserwacją"

   "Wewnątrz Unii Polska jest krajem, który teraz jest pod obserwacją"

   Jeśli w Polsce forsowane są przepisy, które nie są zgodne z tym, co ustaliliśmy na europejskim poziomie, to musimy to przedyskutować. Jeśli nie możemy, to równie dobrze możemy być republiką bananową - stwierdził Alexander Stubb w rozmowie z korespondentem TVN24 Maciejem Sokołowskim. - Wewnątrz Unii to Polska jest tym krajem, który teraz jest pod obserwacją - dodał. Stubb stara się o nominację Europejskiej Partii Ludowej (EPL) do ubiegania się o stanowisko szefa Komisji Europejskiej. zobacz więcej »

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Urządzenie, które sprawia, że rowerzyści są wreszcie widoczni

   Laser, który może uchronić przed groźnym wypadkiem. Zobacz TOTERAZ

   Pracownik czyszczący kanały w Indiach (fot. Rajat Gupta/EPA/PAP) czytaj dalej »