Suski pokieruje komisją energii i skarbu. Wybrano też szefów innych komisji

Sejm wybrał nowe składy komisji
Sejm wybrał nowe składy komisji
tvn24
Sejm wybrał nowe składy komisji ["Polska i Świat", 13.11]tvn24

Dotychczasowy szef gabinetu politycznego premiera, Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości, został jednogłośnie wybrany w czwartek na szefa sejmowej Komisji do spraw Energii i Skarbu Państwa. Wyłonione w środę inne komisje sejmowe również wybrały swoich przewodniczących. Henryk Kowalczyk (PiS) został szefem Komisji Finansów Publicznych, Paweł Olszewski (PO) przewodniczącym Komisji Infrastruktury. Komisją Edukacji, Nauki i Młodzieży pokieruje Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS).

Marek Suski dostał 30 głosów, przy braku głosów przeciw i wstrzymujących się. Od grudnia 2017 roku Suski był szefem gabinetu politycznego premiera Mateusza Morawieckiego.

Komisja wybrała też bez głosów sprzeciwu wiceprzewodniczących sejmowej Komisji do spraw Energii i Skarbu Państwa. Z ramienia klubu PiS zostali nimi Ewa Malik i Maciej Małecki. W prezydium komisji zasiądą także Mieczysław Kasprzak z klubu PSL-Kukiz’15, Tomasz Nowak z klubu KO i Robert Winnicki z Konfederacji.

W komisji tej - w rozpoczynającej się kadencji Sejmu - zasiada 32 posłów: 18 z PiS, trzech z klubu PSL-Kukiz’15, siedmioro z klubu KO, troje z Lewicy i jeden z Konfederacji.

Sejm wybrał składy osobowe

W środę Sejm wybrał składy osobowe komisji. Po głosowaniach marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła przerwę w obradach do 19 listopada.

CZYTAJ WIĘCEJ O SKŁADACH OSOBOWYCH KOMISJI SEJMOWYCH >

Komisja Infrastruktury

Paweł Olszewski (KO) został w czwartek wybrany na przewodniczącego sejmowej Komisji Infrastruktury. Za tą kandydaturą głosowało 31 posłów, jeden był przeciw.

Olszewski był między innymi sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, był posłem V, VI, VII i VIII kadencji.

Nowy przewodniczący będzie miał czterech zastępców: jednego z KO i trzech z PiS. Zastępcami przewodniczącego zostali: Cezary Grabarczyk (KO), Jerzy Polaczek (PiS), Anna Milczanowska (PiS) i Piotr Król (PiS). Wybór wiceprzewodniczących był głosowany wspólnie. Za ich wyborem opowiedziało się 31 posłów, jeden poseł wstrzymał się od głosowania.

Komisja Finansów Publicznych

Henryk Kowalczyk z PiS został wybrany przewodniczącym sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Podczas pierwszego posiedzenia tej komisji wybrano też pięciu jej wiceprzewodniczących - trzech z PiS i dwóch z Koalicji Obywatelskiej.

Kowalczyk w ustępującym rządzie pełnił funkcję ministra środowiska. Był posłem V, VI, VII i VIII kadencji. Jego zastępcami zostali jednogłośnie wybrani: Krystyna Skowrońska (KO), Izabela Leszczyna (KO), Gabriela Masłowska (PiS), Tadeusz Cymański (PiS) oraz Andrzej Kosztowniak (PiS).

- Postaram się swoje doświadczenie w pracy tej komisji z kilku kadencji, wykorzystać do sprawnego przeprowadzania obrad - powiedział Kowalczyk po wyborze na przewodniczącego. Zaznaczył, że komisja finansów jest "najbardziej zapracowaną komisją". - Chcielibyśmy, aby ta praca była pracą bardzo merytoryczną, i aby to, co będziemy opracowywali tutaj, na tej sali, czy w innych miejscach, było z pożytkiem przede wszystkim dla Polski, dla jej finansów - zaznaczył.

Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży

Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS) wybrana została przewodniczącą sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Wybrano też sześcioro jej zastępców. Przewodniczącą i jej zastępców komisja edukacji wybrała spośród swoich członków.

Kandydaturę Stachowiak-Różeckiej na przewodniczącą w głosowaniu poparło 34 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Zastępcami przewodniczącej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży zostali: Zbigniew Dolata (PiS), Kazimierz Moskal (PiS), Krystyna Szumilas (PO), Dariusz Klimczak (PSL-Kukiz'15), Bogusław Wontor (Lewica) i Artur Dziambor (Konfederacja). Za kandydaturami zastępców przewodniczącej głosowało 35 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka

Poseł PiS Marek Ast został przewodniczącym sejmowej komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Ast został wybrany na przewodniczącego jednogłośnie - głosowało za nim 26 członków komisji.

Na swych wiceprzewodniczących komisja wybrała: Annę Milczanowską i Tomasza Rzymkowskiego (oboje PiS), Kamilę Gasiuk-Pihowicz (KO) i Krzysztofa Paszyka (KP-PSL-Kukiz'15). Wybór wiceprzewodnicących dokonany został łącznie - przy jednym głosie wstrzymującym.

Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii

Jan Grabiec (KO) został jednogłośnie wybrany na szefa sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Dostał 16 głosów, przy braku głosów przeciw i wstrzymujących się.

W skład komisji w rozpoczynającej się kadencji Sejmu wchodzi 17 posłów: ośmioro z PiS (w tym jedyna kobieta w komisji - Barbara Dziuk), jeden z klubu PSL-Kukiz’15, pięciu z klubu KO i trzech z Lewicy.

Komisja Spraw Zagranicznych

Również Komisja Spraw Zagranicznych wybrała w czwartek swoje prezydium. Zbigniew Rau (PiS) został jednogłośnie wybrany na szefa komisji.

Czterech wiceprzewodniczących wybrano jednogłośnie. Zostali nimi: Arkadiusz Mularczyk (PiS), Przemysław Czarnecki (PiS) oraz Paweł Kowal (KO) i Paweł Zalewski (KO).

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Poseł Robert Telus (PiS) został wybrany przewodniczącym sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Telus otrzymał 29 głosów, przy braku głosów przeciw i wstrzymujących się.

Posłowie wybrali ponadto czterech wiceprzewodniczących: Dorotę Niedzielę (KO), Jarosława Sachajkę (PSL-Kukiz15), Ryszarda Bartosika (PiS) i Kazimierza Gwiazdowskiego (PiS).

Komisja Łączności z Polakami za Granicą

Robert Tyszkiewicz z KO został przewodniczącym sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Wybór wiceprzewodniczących komisja przełożyła na następne posiedzenie.

Za kandydaturą Tyszkiewicza głosowało 25 posłów, nie było głosów przeciw ani wstrzymujących się. Na prośbę KO wybór pozostałych czterech osób do prezydium komisji przełożono na następne posiedzenie.

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny

Magdalena Biejat (Lewica Razem) została wybrana na przewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Podczas posiedzenia wybrano też czterech jej zastępców.

Kandydaturę Biejat na przewodniczącą komisji w głosowaniu poparło 25 posłów, przeciw było trzech, czterech wstrzymało się od głosu.

Zastępcami przewodniczącej zostali: Urszula Rusecka (PiS), Teresa Wargocka (PiS), Agnieszka Ścigaj (KP PSL-Kukiz'15) i Marzena Okła-Drewnowicz (KO).

Komisja Kultury i Środków Przekazu

Piotr Babinetz z PiS został przewodniczącym sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Za jego wyborem głosowało 23 posłów, nikt nie był przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Na wiceprzewodniczących wybrano: Bożenę Żelazowską (PSL-Kukiz'15), Iwonę Śledzińską-Katarasińską (KO), Joannę Lichocką (PiS), Joannę Scheuring-Wielgus (Lewica) oraz Marka Suskiego (PiS).

Komisja Gospodarki

Krzysztof Tchórzewski, szef resortu energii w ustępującym rządzie, został jednogłośnie wybrany na przewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju.

Wiceprzewodniczącymi zostali: Ewa Malik (PiS), Leonard Krasulski (PiS), Mirosława Nykiel (KO) i Wojciech Zubowski (PiS).

Komisja Gospodarki Morskiej

Marek Sawicki z klubu Koalicja Polska - PSL-Kukiz'15 został przewodniczącym sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Za kandydaturą Sawickiego głosowało 13 posłów. Nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wiceprzewodniczącym komisji został Arkadiusz Marchewka (KO). Komisja nie wybrała jeszcze dwóch wiceprzewodniczących, którzy mają reprezentować PiS. Ma to nastąpić podczas najbliższego posiedzenia komisji.

Komisja Zdrowia

Tomasz Latos (PiS) został wybrany po raz kolejny na przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia. Poparło go 28 posłów. Nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał od głosu.

Zastępcami zostali: Anna Kwiecień (PiS), Bolesław Piecha (PiS), Czesław Hoc (PiS) oraz Monika Wielichowska (KO), Rajmund Miller (KO).

Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych

Wiesław Szczepański (Lewica) został przewodniczącym sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Poparło go 23 posłów, 1 był przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Zastępcami zostali: Arkadiusz Czartoryski (PiS), Jerzy Polaczek (PiS), Edward Siarka (PiS), Zdzisław Sipiera (PiS), oraz Tomasz Szymański (KO).

Komisja Polityki Senioralnej

Joanna Borowiak z PiS została przewodniczącą sejmowej komisji polityki senioralnej. Posłowie wybrali w czwartek także trzech wiceprzewodniczących: Michała Szczerbę (KO), Lidię Burzyńską (PiS) i Sławomira Zawiślaka (PiS).

Posiedzenie komisji, podczas którego wybrano jej prezydium, prowadziła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Członkowie komisji jednogłośnie zadecydowali, że przewodniczącą komisji zostanie posłanka PiS Joanna Borowiak.

Ustalono, że w prezydium będzie czterech zastępców przewodniczącego. W czwartek wybrano troje wiceprzewodniczących, będą nimi: Michał Szczerba (KO), Lidia Burzyńska (PiS) i Sławomir Zawiślak (PiS).

Pozostaje jeszcze wakat na jedno stanowisko wiceprzewodniczącego komisji.

Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej

Poseł PiS Tomasz Ławniczak został w czwartek jednogłośnie wybrany na przewodniczącego sejmowej komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Komisja wybrała też czterech wiceprzewodniczących.

Za kandydaturą Ławniczaka głosowało 28 posłów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. Ławniczak był jedynym zgłoszonym kandydatem na szefa komisji.

Komisja wybrała także czterech wiceprzewodniczących - Jacka Protasa (KO), Waldemara Sługockiego(KO), Grzegorza Woźniaka (PiS) oraz Marka Kwitka (PiS). W łącznym głosowaniu wszystkich tych kandydatów poparło 28 posłów, nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu.

Nowy szef komisji Tomasz Ławniczak w latach 2010–2015 był wicestarostą ostrowskim oraz posłem na Sejm VIII kadencji. W wyborach w 2019 r. z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję zdobywając 13 496 głosów.

Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa

Posłanka Urszula Pasławska z PSL została w czwartek wybrana przewodniczącą sejmowej Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Komisja będzie miała ponadto trzech wiceprzewodniczących z PiS oraz po jednym z KO i Lewicy.

Za wyborem przedstawicielki klubu Koalicja Polska-PSL-Kukiz15 głosowało w czwartek 29 posłów, żaden nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Pasławska w poprzedniej kadencji Sejmu była wiceszefową sejmowej komisji środowiska. Zasiada w niższej izbie parlamentu trzecią kadencję.

Posłowie zdecydowali ponadto o wyborze wiceprzewodniczących komisji środowiska. W sumie będzie ich pięciu - trzech z PiS i dwóch z opozycji. W czwartek komisja poparła wybór Anny Paluch (PiS), Dariusza Bąka (PiS), Tomasza Aniśko (KO) oraz Marka Dyducha (Lewica) na wiceszefów komisji. Prawo i Sprawiedliwość na razie nie przedstawiła nazwiska kandydata na trzeciego wiceprzewodniczącego.

Komisje do spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych

Posiedzenie Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych prowadził wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. Przewodniczącą została Wanda Nowicka (Lewica), a wiceprzewodniczącymi Wojciech Zubowski (Prawo i Sprawiedliwość) i Zbigniew Konwiński (Platforma Obywatelska).

Z kolei posiedzenie Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki prowadziła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Przewodniczącym został poseł Ireneusz Raś (PO), a jego zastępcami posłowie Jakub Rutnicki (PO), Mieczysław Kazimierz Baszko (PSL), Marek Matuszewski (PiS), Tadeusz Tomaszewski (SLD) i Dariusz Olszewski (SP).

Komisja do spraw Unii Europejskiej

W czwartek odbyło się pierwsze posiedzenie komisji do spraw Unii Europejskiej, na którym wybrano jej prezydium. Posłowie zdecydowali, że przewodniczącym komisji będzie poseł klubu parlamentarnego Koalicja Polska-PSL-Kukiz15 - Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu minionej kadencji. Szef komisji ds. Unii Europejskiej został wybrany jednogłośnie, nie było głosów przeciw ani głosów wstrzymujących się.

Podczas czwartkowego posiedzenia wybrano też czterech z pięciu wiceprzewodniczących komisji. Wszyscy wiceszefowie komisji zostali wybrani jednogłośnie, bez głosów wstrzymujących się i głosów przeciw. Zostali nimi posłowie KO: Agnieszka Pomaska i Cezary Tomczyk. Klubowi parlamentarnemu Prawo i Sprawiedliwość przypadają trzy stanowiska wiceprzewodniczących komisji. W czwartek wybrano jednak tylko dwoje z nich; zostali nimi Anita Czerwińska i Jan Dziedziczak.

Dziedziczak poprosił posłów, aby trzecie stanowisko wiceszefa komisji, które przypada PiS, obsadzić na kolejnym posiedzeniu. Komisja wyraziła na to zgodę.

Sejmowa komisja ds. UE zajmuje się m.in. sprawami związanymi z członkostwem Polski w Unii, a w szczególności zajmuje stanowiska i wyraża opinie na temat projektów aktów prawnych Unii Europejskiej, projektów umów międzynarodowych, których stroną mają być UE, a także opiniuje kandydatury na niektóre stanowiska w UE.

Komisja ustawodawcza

Przewodniczącym tej komisji został Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej. Komisja wybrała w czwartek także pięcioro jego zastępców.

Wiceprzewodniczącymi komisji zostali Marek Ast, Barbara Bartuś i Arkadiusz Mularczyk z PiS. Koalicję Obywatelską reprezentuje w prezydium Piotr Zientarski, a Lewicę Anita Kucharska-Dziedzic.

Władze komisji zostały wybrane bez głosów przeciwnych i wstrzymujących się.

Autor: mjz,ads//now,adso / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Szef Łotewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych uważa, że Władimir Putin w kolejnej kadencji prezydenckiej będzie "z większą pewnością bombardować" Ukrainę. Rosyjski przywódca zdaje sobie sprawę, że może kontynuować wojnę jeszcze przez trzy lub cztery lata, a potem należy się zastanawiać, jak ją zakończyć - dodaje Karlis Bukovskis.

Politolog: kolejna kadencja Putina rozwiąże mu ręce jeszcze bardziej

Politolog: kolejna kadencja Putina rozwiąże mu ręce jeszcze bardziej

Źródło:
PAP

W mediach społecznościowych ukazało się nagranie, na którym widać księżną Kate - pierwszy raz od czasu, gdy dwa miesiące temu przeszła operację. Brytyjska gazeta "The Sun" zwraca uwagę, że księżna Walii wydaje się być zdrowa i w dobrej kondycji.

Media: pierwsze nagranie z udziałem księżnej Kate po operacji

Media: pierwsze nagranie z udziałem księżnej Kate po operacji

Źródło:
Reuters

Na jutro w blisko 500 miejscach w Polsce zaplanowano protesty rolników. Tak wynika z mapy przygotowanej przez Ruch Młodych Farmerów. "Polska stanie" - napisali autorzy w mediach społecznościowych.

Protesty w blisko 500 miejscach. "Polska stanie"

Protesty w blisko 500 miejscach. "Polska stanie"

Źródło:
PAP

Nie 70, a 88 milionów złotych wydała Poczta Polska na organizację wyborów kopertowych, do których nie doszło wiosną 2020 roku. Tak wynika z pisma ujawnionego przez Dariusza Jońskiego, przewodniczącego komisji do spraw tamtych wyborów. Dokument Poczty Polskiej był skierowany do ówczesnego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Potem został on przekazany do sekretariatu byłego wiceszefa tego resortu Artura Sobonia.

Joński pokazuje "kluczowe pismo". Poczta Polska wydała na wybory kopertowe 88, a nie 70 milionów złotych

Joński pokazuje "kluczowe pismo". Poczta Polska wydała na wybory kopertowe 88, a nie 70 milionów złotych

Źródło:
TVN24, PAP

Premier Indii Narendra Modi "z niecierpliwością czeka na współpracę" z Rosją i "serdecznie gratuluje Jego Ekscelencji Władimirowi Putinowi ponownego wyboru na prezydenta". Takie oświadczenie szefa rządu największej demokracji świata pojawiło się dzień po tym, jak w Rosji zakończyły się pseudowybory, w których tylko Putin mógł wygrać. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan pogratulował zaś Putinowi telefonicznie i zadeklarować chęć mediowania w sprawie "powrotu do stołu negocjacyjnego z Ukrainą".

Premier największej demokracji świata złożył gratulacje Władimirowi Putinowi

Premier największej demokracji świata złożył gratulacje Władimirowi Putinowi

Źródło:
PAP

Doradca szefa NATO Boris Ruge podczas konferencji z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO stwierdził, że Polska miała rację w kwestii ostrzeżeń przed Rosją. Zapewnił o maksymalnym wsparciu Ukrainy przez Sojusz.

Doradca szefa NATO: Polska miała rację ostrzegając przed Rosją

Doradca szefa NATO: Polska miała rację ostrzegając przed Rosją

Źródło:
PAP

Nieuzbrojony dron MQ9 Reaper sił powietrznych USA w Europie wykonujący zaplanowany kwartalny trening na lotnisku w Mirosławcu stracił łączność z bazą - przekazało w poniedziałek późnym wieczorem Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. W kolejnym wpisie poinformowano, że w okolicach Mirosławca doszło do awaryjnego lądowania.

Nieuzbrojony amerykański dron stracił łączność z bazą. Awaryjne lądowanie "zgodnie z procedurami"

Nieuzbrojony amerykański dron stracił łączność z bazą. Awaryjne lądowanie "zgodnie z procedurami"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na organizację wyborów kopertowych, do których nie doszło, Poczta Polska wydała nie 70, a 88 milionów złotych - przekazał szef sejmowej komisji śledczej Dariusz Joński. Nieuzbrojony amerykański dron awaryjnie lądował w okolicach Mirosławca. Z kolei prokurator generalna stanu Nowy Jork może skonfiskować aktywa Donalda Trumpa. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 19 marca.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek, 19 marca

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek, 19 marca

Źródło:
PAP, TVN24

Nielegalne nawożenie i nasypywanie ziemi, umieszczanie obiektów handlowych i usługowych w nieprzeznaczonych do tego miejscach - to niektóre z wniosków raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego ochrony brzegów morskich Półwyspu Helskiego i Mierzei Wiślanej. NIK informuje o nieprawidłowościach w działaniu organów administracji rządowej i samorządowej.

"Człowiek zagraża Półwyspowi Helskiemu". Raport NIK

"Człowiek zagraża Półwyspowi Helskiemu". Raport NIK

Źródło:
PAP, NIK

To jedno z tych postępowań, które traktujemy priorytetowo - tak rzecznik Prokuratury Krajowej komentuje reportaż "GetBack. Obronić premiera" wyemitowany w "Superwizjerze". Prokuratura zapowiada analizę i weryfikację ewentualnych wpływów politycznych na śledztwo w sprawie upadku GetBack, w którym na szesnaście miesięcy aresztowano znanego przedsiębiorcę tylko za to, że sprzedał jedną ze spółek GetBackowi. 

Śledztwo priorytetowe. Prokuratura weryfikuje wpływy polityczne na sprawę GetBack 

Śledztwo priorytetowe. Prokuratura weryfikuje wpływy polityczne na sprawę GetBack 

Źródło:
TVN24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed przymrozkami, które obowiązują na terenie całej Polski. Synoptycy ostrzegają też przed oblodzeniem. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

IMGW ostrzega przed przymrozkami i ślizgawicą. Mapa Polski żółta od alertów

IMGW ostrzega przed przymrozkami i ślizgawicą. Mapa Polski żółta od alertów

Źródło:
IMGW

Trybunał Konstytucyjny Chorwacji orzekł, że prezydent kraju Zoran Milanović nie może kandydować na stanowisko premiera czy posła w czasie, gdy nadal sprawuje urząd szefa państwa - wynika z komunikatu Trybunału. Prezydent odrzucił orzeczenie.

Trybunał Konstytucyjny Chorwacji zabronił prezydentowi startowania w wyborach parlamentarnych

Trybunał Konstytucyjny Chorwacji zabronił prezydentowi startowania w wyborach parlamentarnych

Źródło:
PAP

755 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Szybka decyzja Kongresu Stanów Zjednoczonych w sprawie odblokowania pomocy dla Ukrainy ma krytyczne znaczenie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z amerykańskim senatorem Lindseyem Grahamem. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Ta historia zaczęła się pod Łomżą, kiedy rolnik w wypadku stracił dwa palce. Mężczyźnie udało się pomóc, ale nie bez przeszkód, bo w Polsce wciąż jest problem z dyżurami replantacyjnymi. Obecnie system polega na tym, że ktoś siada przy telefonie i obdzwania kolejne szpitale. Jeśli będzie uparty i będzie miał szczęście - to w innym województwie być może znajdzie lekarza.

Brak dyżurów replantacyjnych wciąż jest problemem. Panuje "improwizacja, partyzantka, harcerstwo"

Brak dyżurów replantacyjnych wciąż jest problemem. Panuje "improwizacja, partyzantka, harcerstwo"

Źródło:
Fakty TVN

Sklep internetowy HalfPrice kończy działalność. "Z dniem 01.04.2024 r. zostanie zamknięty" - czytamy w komunikacie na stronie marki należącej do polskiego giganta handlowego - Grupy CCC. Zmiany nie dotyczą sklepów stacjonarnych HalfPrice.

Sklepy stacjonarne zostają, internetowy kończy działalność. Decyzja polskiego giganta

Sklepy stacjonarne zostają, internetowy kończy działalność. Decyzja polskiego giganta

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump nie był w stanie zapewnić poręczenia majątkowego w wysokości 464 milionów dolarów, wymaganego przez sąd w Nowym Jorku do wstrzymania egzekucji wyroku skazującego jego firmę za oszustwa - oświadczyli w poniedziałek prawnicy byłego prezydenta USA. Trumpowi grozi konfiskata aktywów.

Trump ma kłopoty z wpłacaniem kaucji. Zegar tyka

Trump ma kłopoty z wpłacaniem kaucji. Zegar tyka

Źródło:
PAP, Reuters

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaczyna prace nad przepisami dotyczącymi tak zwanego domniemania zatrudnienia. - Jest to duża, rewolucyjna wręcz zmiana w Kodeksie pracy - stwierdziła szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Ministra odniosła się też do kwestii wprowadzenia krótszego tygodnia pracy w Polsce.

Ministerstwo szykuje "rewolucyjną zmianę" w Kodeksie pracy

Ministerstwo szykuje "rewolucyjną zmianę" w Kodeksie pracy

Źródło:
tvn24.pl

Była dyrektorka i założycielka Biełsat TV Agnieszka Romaszewska-Guzy poinformowała, że w poniedziałek wręczono jej zwolnienie dyscyplinarne. TVP w komunikacie zaznaczyła, że do definitywnego zakończenia stosunku pracy doszło z inicjatywy spółki z przyczyn dotyczących pracownika.

"Dziś wręczono mi zwolnienie dyscyplinarne"

"Dziś wręczono mi zwolnienie dyscyplinarne"

Źródło:
PAP

Szczegółowe wyniki sekcji zwłok mężczyzny, który zmarł po zjedzeniu domowej galarety mięsnej kupionej na targu w Nowej Dębie (woj. podkarpackie), będą znane dopiero za cztery miesiące - przekazał w rozmowie z tvn24.pl rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu.

Zmarł po zjedzeniu mięsa z targu. Długie oczekiwanie na wyniki sekcji zwłok

Zmarł po zjedzeniu mięsa z targu. Długie oczekiwanie na wyniki sekcji zwłok

Źródło:
tvn24.pl

Cztery popularne wzory układania parkietu to: jodełka, szachownica oraz… miotełka i pustaczek, wężyk i luksferek, drabinka i cegiełka czy grabki i motyczka? Na to pytanie za 10 tysięcy złotych odpowiadała pani Magda Jaroszuk z Wrocławia.

Pytanie w "Milionerach" o cztery popularne wzory układania parkietu

Pytanie w "Milionerach" o cztery popularne wzory układania parkietu

Źródło:
Milionerzy TVN

Podczas niedzielnych zawodów golfowych na Florydzie uderzona przez Austina Eckroata piłka zawisła nad krawędzią dołka. Gdy po długiej chwili nagle do niego wpadła, golfista nie miał jednak powodów do zadowolenia - nieoczekiwanie został za to ukarany.

Zawisła na krawędzi, po 40 sekundach nagle wpadła. Kara dla golfisty

Zawisła na krawędzi, po 40 sekundach nagle wpadła. Kara dla golfisty

Źródło:
CNN, tvn24.pl
Biskup na "zagrodzie". Niedomówienia wokół posiadłości Jego Ekscelencji

Biskup na "zagrodzie". Niedomówienia wokół posiadłości Jego Ekscelencji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sąd Diecezji Opolskiej poinformował, że ksiądz z Lubrzy został uznany przez watykańską Dykasterię Nauki Wiary za winnego wykorzystywania dzieci. Ukarano go karą wieczystą, duchowny nie będzie mógł publicznie sprawować liturgii i posługi, ale nie wykluczono go ze stanu duchownego. Sprawa to efekt naszego reportażu pod tytułem "To ja byłam winna". Można go zobaczyć w TVN24 GO oraz na antenie TVN24 dzisiaj o 20.30 w programie "Czarno na białym".

Ksiądz ukarany przez Watykan. Ofierze nikt nie wierzył, była dzieckiem

Ksiądz ukarany przez Watykan. Ofierze nikt nie wierzył, była dzieckiem

Źródło:
tvn24.pl

Hodowanie nawet jednej kury w przydomowym kurniku jest równoznaczne z prowadzeniem zakładu drobiu i wymaga rejestracji pod groźbą wysokiej kary finansowej - napisał w serwisie X znany przedsiębiorca. Sprawdziliśmy, czy ma rację.

200 tys. zł kary za brak rejestracji kury w przydomowej hodowli? To nieprawda

200 tys. zł kary za brak rejestracji kury w przydomowej hodowli? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Następne kilkanaście miesięcy będzie kluczowe dla bezpieczeństwa Polski ze względu na to, co może się wydarzyć w Ukrainie - powiedział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. W panelach dyskusyjnych wzięli też udział m.in. przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Michał Szczerba, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Wiesław Kukuła, ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski czy Kasia Kieli, President & Managing Director Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN.

Konferencja z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. "Następne kilkanaście miesięcy będzie kluczowe dla bezpieczeństwa Polski"

Konferencja z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. "Następne kilkanaście miesięcy będzie kluczowe dla bezpieczeństwa Polski"

Źródło:
PAP, TVN24