tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Napięcie w Strefie Gazy

Setki rannych, zabity Palestyńczyk

Setki rannych, zabity Palestyńczyk
Foto: PAP/EPA/HAITHAM IMAD Kolejna demonstracja w Strefie Gazy

Kolejny Palestyńczyk zginął w Strefie Gazy przy granicy z Izraelem. W piątek w palestyńskiej enklawie znów odbywały się demonstracje, w których rannych zostało 220 osób - poinformowało ministerstwo zdrowia Palestyny.

Od kul izraelskiego snajpera we wschodniej części miasta Gaza zginął 25-letni Ahmed Yaghi. W ten sposób bilans ofiar śmiertelnych demonstracji, które w Strefie Gazy odbywają się od marca w każdy piątek, wynosi 158.

Hamas zwołuje specjalną naradę

Jak donosi agencja AFP, dowództwo Hamasu, organizacji rządzącej w Strefie Gazy, poinformowało w piątek o zwołaniu specjalnej narady. Według źródeł zbliżonych do Hamasu może to oznaczać chęć zakończenia działań wojennych i zawarcia rozejmu z Izraelem.

W spotkaniu tym ma uczestniczyć "numer dwa" Hamasu Saleh al-Aruri, który według AFP w czwartek przekroczył granicę z Egiptem w towarzystwie ośmiu innych wysoko postawionych osób w Hamasie. Ezzat al-Riszk, członek biura politycznego Hamasu, powiedział wcześniej w piątek, że jego ruch "nie szuka wojny" i "jest zdecydowany oszczędzić mieszkańcom Gazy nowego konfliktu".

Jak informuje AFP, sytuację w Strefie Gazy zdecydował się także bacznie obserwować premier Izraela Benjamin Netanjahu, który odwołał zaplanowaną na poniedziałek wizytę w Kolumbii.

W czwartek izraelski minister obrony Awigdor Lieberman zapowiedział, że jego kraj wstrzymuje dostawy paliwa do Strefy Gazy. To odpowiedź na wypuszczanie z tej palestyńskiej enklawy płonących balonów, które powodują szkody na południu państwa żydowskiego.

Płonące balony oraz latawce, z których wiele wypuszczanych jest w powietrze w trakcie przygranicznych demonstracji organizowanych przez radykalny Hamas, powodują pożary niszczące izraelskie uprawy oraz lasy.

"Wielki Marsz Powrotu"

Protesty w Strefie Gazy rozpoczęły się w marcu i zostały nazwane "Wielkim Marszem Powrotu". Nazwa nawiązuje do żądania Palestyńczyków umożliwienia im powrotu do ich domów znajdujących się na terytorium Izraela, które opuścili lub z których zostali wygnani w 1948 roku. W protestach zginęło już 158 Palestyńczyków, zastrzelonych przez izraelskie siły bezpieczeństwa. W starciach zginął jeden żołnierz izraelski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Napięcie w Strefie Gazy

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Najostrożniejsi inwestorzy wstrzymują się z zakupami nowych mieszkań. Sugeruje to znaczny spadek zakupów gotówkowych lokali. "Wciąż jednak transakcje stricte gotówkowe odpowiadają za 53 procent pieniędzy trafiających na konta deweloperów" – zauważa Bartosz Turek, analityk Open Finanse. Zdaniem Marcina Krasonia z firmy Home Broker za spadki sprzedaży na rynku pierwotnym odpowiada wzrost cen. czytaj dalej »

NASA planuje wysłać człowieka na Wenus

Naukowcy chcą wysłać statek załogowy na drugą pod względem odległości od Słońca planetę Układu Słonecznego. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Mimo ciszy wyborczej, ten lokal wypełniony jest muzyką

Wybory w gminie Czerwonak nigdy nie są nudne. Zobacz TOTERAZ, jak został tam ozdobiony lokal wyborczy.

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »