tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Szef NATO: Polska służy jako przykład, jeśli chodzi o wydatki obronne

zobacz więcej wideo »
Szef NATO: Polska służy jako przykład, jeśli chodzi o wydatki obronne
 • To jedne z najbardziej wymagających ćwiczeń NATO. Tiger Meet po raz pierwszy w PolsceTo jedne z najbardziej wymagających ćwiczeń NATO. Tiger Meet...
 • Sesja NATO i protest w SejmieSesja NATO i protest w Sejmie
 • Zgromadzenie parlamentarne NATO w Sejmie. Protestujących odgrodzonoZgromadzenie parlamentarne NATO w Sejmie. Protestujących...
 • Parlamentarna sesja NATO. Relacja reportera tvn24 Parlamentarna sesja NATO. Relacja reportera tvn24
 • Sejm przygotowuje się do szczytu NATO, ale protestujący zostająSejm przygotowuje się do szczytu NATO, ale protestujący zostają
 • Ćwiczenia NATO Tiger Meet w KrzesinachĆwiczenia NATO Tiger Meet w Krzesinach
 • Zbliża się szczyt NATO, a końca protestów w Sejmie nie widaćZbliża się szczyt NATO, a końca protestów w Sejmie nie widać
Foto: NATO | Video: Fakty TVN W Polsce odbyły się ćwiczenia z udziałem myśliwców sił NATO (materiał "Faktów" z 19 maja)

Polska może służyć za przykład dla innych państw NATO, gdy chodzi o wydatki na obronność - powiedział w piątek sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Wskazał, że Zgromadzenie Parlamentarne NATO w Warszawie jest częścią przygotowań do szczytu Paktu w lipcu.

Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, która rozpoczęła się w piątek, potrwa do 28 maja. Stoltenberg będzie w polskim parlamencie w poniedziałek. Z kolei szczyt Sojuszu, na którym spotkają się przywódcy krajów wchodzących w jego skład, jest zaplanowany na 11 i 12 lipca w Brukseli.

"To jest coś, co przyjmujemy z zadowoleniem"

- Zgromadzenie Parlamentarne NATO w Warszawie jest częścią naszych przygotowań do szczytu w lipcu. (...) Dziś planujemy decyzje w sprawie tego, jak zwiększyć możliwości odstraszania i obrony, ws. walki z terroryzmem, misji szkoleniowej w Iraku, wzmocnienia współpracy z Unii Europejskiej oraz tego, jak dalej unowocześniać Sojusz - podkreślił Stoltenberg.

Jak zaznaczył, na szczycie i przed nim ważne będą też dyskusje dotyczące podziału obciążeń między sojusznikami, zwłaszcza jeśli chodzi o wydatki obronne. Polska wraz z innymi czterema krajami osiąga wymagany przez Sojusz próg dwóch procent PKB w wydatkach na obronność, ale wiele krajów czeka jeszcze daleka droga, nim dojdą do tego poziomu. Powoduje to napięcia w Sojuszu. Niezadowolenie z tego powodu wyrażają zwłaszcza Stany Zjednoczone.

- Polska służy jako przykład, jeśli chodzi o wydatki obronne, bo osiągnęła 2-procentowy próg. To jest coś, co przyjmujemy z zadowoleniem - powiedział Stoltenberg.

- Polska to ważny kraj sojuszniczy NATO, wnoszący wkład w naszą wspólną obronę i bezpieczeństwo na wiele różnych sposobów. Polska gości grupy batalionowe, Polacy biorą udział w naszej obecności wojskowej na Łotwie i w Rumunii. Polska jest obecna w Afganistanie, w Kosowie. Inwestujemy teraz w system obrony przeciwrakietowej w Polsce - to ma znaczenie dla całego Sojuszu".

"Dobry start" Niemiec w wzmacnianiu obronności

Szef NATO zaznaczył, że działania Polski mogą być inspiracją dla innych krajów sojuszniczych, by robiły więcej. Zwrócił w tym kontekście uwagę, że od zobowiązań ze szczytu w Newport w 2014 roku wszyscy sojusznicy zaprzestali cięć w wydatkach obronnych i zaczęli zwiększać te nakłady.

Choć decyzja ta była efektem zmieniającej się sytuacji bezpieczeństwa, w tym między innymi agresywnych zachowań Rosji, to dotychczas osiągnięte efekty są niewystarczające dla USA, które w NATO na obronę wydają najwięcej. Stany Zjednoczone finansują ponad 71 procent całkowitej sumy łącznych wydatków obronnych krajów NATO. Niemcy przeznaczają np. tylko 1,2 procent PKB na obronność, a celu 2 procent nie osiągną nawet w ciągu najbliższych czterech lat.

- Europejscy sojusznicy inwestują więcej nie po to, by zadowolić USA. Robią to, bo taki jest ich interes bezpieczeństwa - wzmacnianie obronności, gdy sytuacja bezpieczeństwa staje się bardziej wymagająca. Niemcy idą również w dobrym kierunku. Zaprzestały cięć, a w zeszłym roku zaczęły zwiększać wydatki - zaznaczył Stoltenberg.

Zwrócił uwagę, że ruchy te mają znaczenie dla Sojuszu, bo niemiecka gospodarka i budżet tego kraju są duże. - Oczekuję od Niemiec i innych sojuszników, żeby robili więcej, ale to jest dobry start - powiedział sekretarz generalny Sojuszu.

"To ma zawsze duże znaczenie"

Odnosząc się do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Warszawie, zaznaczył, że jest ono istotnym forum. - Gdy parlamentarzyści NATO spotykają się, to ma zawsze duże znaczenie, bo NATO to sojusz 29 demokracji, a parlamenty są oczywiście kluczowe w każdej demokracji. Wiemy, że parlamenty są ważne również dla kształtowania polityki zagranicznej i obronnej. Dają wytyczne dla rządów, decydują również o budżetach - wyjaśniał.

Jego zdaniem właśnie teraz, gdy środowisko bezpieczeństwa jest bardziej wymagające, ważne jest, by się spotykać i dyskutować. Na przykład o tym, jaka ma być odpowiedź NATO czy jak ma się ono adaptować do zmieniającej się sytuacji.

- Decyzje podejmowane są w krajowych parlamentach, ale Zgromadzenie i moje spotkanie z nim to doskonała platforma do dialogu, dyskusji, które pomagają formować decyzje podejmowane później w różnych parlamentach lub przez NATO na naszym szczycie - oświadczył Stolenberg.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO zostało powołane do życia w 1955 roku. Zgromadzenie jest instytucjonalnie niezależne od NATO. Celem ZP NATO jest wzmocnienie więzi między państwami należącymi do Sojuszu oraz promowanie demokracji parlamentarnej, gospodarki rynkowej, kontroli parlamentarnej nad siłami zbrojnymi i polityką bezpieczeństwa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018
Faza grupowa
Faza grupowa
Faza grupowa

Jest uchodźcą, żyje w Polsce i ma wiadomość dla wszystkich Polaków

Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy porozmawialiśmy z Ferasem, który mieszka w Polsce od 6 lat. Ma dom i pracę. Ze swojej ojczyzny, Syrii uciekł przed wojną. Zobacz TOTERAZ

Potrącił kobietę i uciekł. Policja szuka motocyklisty

Świętokrzyska policja szuka motocyklisty, który na kieleckim rynku potrącił kobietę. 39-latka upadła i uderzyła głową w krawężnik, do szpitala trafiła z poważnymi obrażeniami. Piratowi drogowemu grozi 4,5 roku więzienia. zobacz więcej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

Do świetnej zabawy wiele nie trzeba. Liczy się tylko pomysł

Dzieci w obozie dla uchodźców w Bangladeszu mogą liczyć na doskonałą rozrywkę. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Co najmniej 19 cywilnych ofiar konfliktu w Donbasie w ciągu czterech miesięcy

Co najmniej 19 cywilnych ofiar konfliktu w Donbasie w ciągu czterech miesięcy

Co najmniej 19 cywilów zginęło od lutego do maja w wyniku konfliktu między siłami rządowymi a separatystami prorosyjskimi w Donbasie na wschodzie Ukrainy – poinformowało w środę Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka (UNHCHR). zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Polscy kibice na meczu z Senegalem (fot. Abedin Taherkenareh/EPA/PAP) czytaj dalej »