tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Car wezwał Orbana"

Po niedzielnym spotkaniu premiera Viktora Orbana z prezydentem Władimirem Putinem prorządowy dziennik węgierski "Magyar Hirlap" pisze o dobrze układających się stosunkach z Rosją. Lewicowy dziennik "Nepszava" ocenia z kolei, że Putin "wezwał" Orbana.

"Stosunki rosyjsko-węgierskie rozwijają się korzystnie" – pisze "Magyar Hirlap". Dziennik, powołując się na wypowiedzi obu przywódców z początku spotkania, zacytowane na stronie internetowej Kremla, zwraca uwagę, że Orban określił jako szkodliwe unijne sankcje wobec Rosji.

Zgodnie z tekstem zamieszczonym na portalu Kremla Orban powiedział Putinowi, że stosunki dwustronne rozwijają się znakomicie.

- Powiem wprost, że gdyby nie było teraz sankcji, które nam szkodzą, moglibyśmy iść do przodu jeszcze szybciej. Te środki rzeczywiście są szkodliwe i omija nas wiele możliwości. Chciałbym pana zapewnić, panie prezydencie, że popieramy normalizację stosunków między Rosją i Zachodem – oświadczył Orban.

"Car wezwał Orbana"

Lewicowy dziennik "Nepszava" pisze zaś, że "car wezwał Orbana". Gazeta podkreśla, że "według różnych źródeł" spotkanie z Orbanem zostało zainicjowane przez Putina w trybie pilnym: "Kreml w piątek powiedział, że chciałby zobaczyć premiera" Węgier.

"Nie ma takiego wydarzenia w żadnej sprawie, które wymagałoby natychmiastowej decyzji na najwyższym szczeblu, łatwo można więc wysnuć wniosek, że powód nieoczekiwanego dwustronnego spotkania mógł być inny" – czytamy.

Gazeta dodaje, że odpowiedzi na pytanie, co nim było, może nie udzielić krótki komunikat rzecznika Orbana, Bertalana Havasiego, w którym ten wymienił jako tematy rozmów inwestycje energetyczne, rozbudowę elektrowni atomowej w Paksu i mundial.

"Dwie rzeczy są pewne"

Gazeta przypomina, że jeszcze kilka dni temu Orban nazwał Rosję zagrożeniem, a teraz na spotkaniu z Putinem powiedział coś odwrotnego. Dziennik odniósł się w ten sposób do wypowiedzi Orbana na marginesie ubiegłotygodniowego szczytu NATO w Brukseli. Wskazując wówczas na potencjalne zagrożenia dla NATO, premier Węgier wyraził pogląd, że te ze wschodu różnią się od tych z południa. "Wschodnie nazywa się Rosja, a południowe terroryzm" - oznajmił.

Opozycyjny portal węgierski Index.hu zwraca uwagę, że Havasi w swym komunikacie nie wspomniał, czy podczas niedzielnego spotkania w Moskwie poruszono temat tej wypowiedzi Orbana.

"Nepszava" podkreśla też, że na wrzesień zapowiedziano wizytę Orbana w Moskwie. "Cokolwiek padło na rozmowach w niedzielę rano, dwie rzeczy są pewne: była mowa o futbolu (…), a po drugie wydaje się pewne, że 18 września odbędzie się w Moskwie oficjalne spotkanie Orban-Putin" – kończy gazeta.

Węgry konsekwentnie krytykują sankcje wobec Rosji. Orban spotkał się z Putinem dwukrotnie w zeszłym roku. Podczas spotkania w lutym 2017 roku powiedział między innymi: - Węgry podtrzymują stanowisko, że niegospodarczych problemów nie można rozwiązywać za pomocą środków gospodarczych i nie jest słuszne przenoszenie pozagospodarczych konfliktów na teren gospodarki.

Dodał, że "w zachodniej części kontynentu powstał silny nastrój antyrosyjski, antyrosyjska polityka stała się modna".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Ponad sto miejscowości na "liście hańby". "Kolej nie wróci wszędzie"

Ponad sto miejscowości na "liście hańby". "Kolej nie wróci wszędzie"

Powstała przez blisko 30 lat lista hańby kolejowej, czyli odcięcie ponad stu miejscowości, zamieszkałych przez więcej niż 10 tysięcy mieszkańców, powinna ulec systematycznemu skracaniu – powiedział wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR Adrian Furgalski, komentując start programu Kolej plus. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Premier May mierzy się z jednym z najbardziej kluczowych tygodni swojego urzędowania"

"Premier May mierzy się z jednym z najbardziej kluczowych tygodni swojego urzędowania"

Brytyjskie media ostrzegają w poniedziałek, że najbliższy tydzień może być decydujący dla przyszłości premier Theresy May. Szefowa rządu mierzy się z rosnącą presją wewnątrz Partii Konserwatywnej w związku z negocjacjami w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Wizyta księcia Harry'ego w Australii (PAP/EPA/DARREN ENGLAND) czytaj dalej »