tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Car wezwał Orbana"

Po niedzielnym spotkaniu premiera Viktora Orbana z prezydentem Władimirem Putinem prorządowy dziennik węgierski "Magyar Hirlap" pisze o dobrze układających się stosunkach z Rosją. Lewicowy dziennik "Nepszava" ocenia z kolei, że Putin "wezwał" Orbana.

"Stosunki rosyjsko-węgierskie rozwijają się korzystnie" – pisze "Magyar Hirlap". Dziennik, powołując się na wypowiedzi obu przywódców z początku spotkania, zacytowane na stronie internetowej Kremla, zwraca uwagę, że Orban określił jako szkodliwe unijne sankcje wobec Rosji.

Zgodnie z tekstem zamieszczonym na portalu Kremla Orban powiedział Putinowi, że stosunki dwustronne rozwijają się znakomicie.

- Powiem wprost, że gdyby nie było teraz sankcji, które nam szkodzą, moglibyśmy iść do przodu jeszcze szybciej. Te środki rzeczywiście są szkodliwe i omija nas wiele możliwości. Chciałbym pana zapewnić, panie prezydencie, że popieramy normalizację stosunków między Rosją i Zachodem – oświadczył Orban.

"Car wezwał Orbana"

Lewicowy dziennik "Nepszava" pisze zaś, że "car wezwał Orbana". Gazeta podkreśla, że "według różnych źródeł" spotkanie z Orbanem zostało zainicjowane przez Putina w trybie pilnym: "Kreml w piątek powiedział, że chciałby zobaczyć premiera" Węgier.

"Nie ma takiego wydarzenia w żadnej sprawie, które wymagałoby natychmiastowej decyzji na najwyższym szczeblu, łatwo można więc wysnuć wniosek, że powód nieoczekiwanego dwustronnego spotkania mógł być inny" – czytamy.

Gazeta dodaje, że odpowiedzi na pytanie, co nim było, może nie udzielić krótki komunikat rzecznika Orbana, Bertalana Havasiego, w którym ten wymienił jako tematy rozmów inwestycje energetyczne, rozbudowę elektrowni atomowej w Paksu i mundial.

"Dwie rzeczy są pewne"

Gazeta przypomina, że jeszcze kilka dni temu Orban nazwał Rosję zagrożeniem, a teraz na spotkaniu z Putinem powiedział coś odwrotnego. Dziennik odniósł się w ten sposób do wypowiedzi Orbana na marginesie ubiegłotygodniowego szczytu NATO w Brukseli. Wskazując wówczas na potencjalne zagrożenia dla NATO, premier Węgier wyraził pogląd, że te ze wschodu różnią się od tych z południa. "Wschodnie nazywa się Rosja, a południowe terroryzm" - oznajmił.

Opozycyjny portal węgierski Index.hu zwraca uwagę, że Havasi w swym komunikacie nie wspomniał, czy podczas niedzielnego spotkania w Moskwie poruszono temat tej wypowiedzi Orbana.

"Nepszava" podkreśla też, że na wrzesień zapowiedziano wizytę Orbana w Moskwie. "Cokolwiek padło na rozmowach w niedzielę rano, dwie rzeczy są pewne: była mowa o futbolu (…), a po drugie wydaje się pewne, że 18 września odbędzie się w Moskwie oficjalne spotkanie Orban-Putin" – kończy gazeta.

Węgry konsekwentnie krytykują sankcje wobec Rosji. Orban spotkał się z Putinem dwukrotnie w zeszłym roku. Podczas spotkania w lutym 2017 roku powiedział między innymi: - Węgry podtrzymują stanowisko, że niegospodarczych problemów nie można rozwiązywać za pomocą środków gospodarczych i nie jest słuszne przenoszenie pozagospodarczych konfliktów na teren gospodarki.

Dodał, że "w zachodniej części kontynentu powstał silny nastrój antyrosyjski, antyrosyjska polityka stała się modna".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Podpalone samochody 
w szwedzkich miastach. "Było to zorganizowane 
i przygotowane"

Podpalone samochody
w szwedzkich miastach. "Było to zorganizowane
i przygotowane"

Grupy młodych ludzi podpaliły i zniszczyły w nocy z poniedziałku na wtorek około setki samochodów w Goeteborgu i kilku okolicznych miastach. Premier Szwecji Stefan Loefven oświadczył, że akcja wygląda na zaplanowaną. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Ptaki będą sprzątać francuski park rozrywki

Wyszkolone gawrony za zebrane śmieci dostają smakołyki. W ten sposób w jednym z parków rozrywki we Francji w łatwy sposób ma zmniejszyć się ilość porozrzucanych odpadów. Zobacz TOTERAZ

Erupcja wulkanu z lotu ptaka

Erupcja wulkanu z lotu ptaka. Zobacz TOTERAZ.

Randjel Simonovic podczas leczniczej kąpieli obok małego błotnego basenu w Ovca, wiejskim przedmieściu Belgradu, Serbia. (Fot: Andrej Cukic/PAP/EPA) czytaj dalej »